Kulovnice - ČZ

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od kojot »

Abych nezakládal nové téma, položím dotaz do pléna týkající se doplňků pro kulovnice CZ 550. V červnovém čísle myslivosti v rozsáhlém článku o IWA v Norimberku jsem viděl sadu mířidel BAR od firmy LPA sights Italy (ty samé, co jsou na CZ 550),ale tyhle byly zvýrazněné světlovodným vláknem. Zhruba před rokem jsem se po tom díval, nicméně našel jsem pouze mušku, která se nasazovala z boku a vyžadovala výměnu celé rampy. Nyní vyrábí LPA i mušky, které lze nasadit ze předu do původní originální rampy. Nově mají v nabídce i plátek hledí se světlovodným vláknem do původního můstku BAR. Neviděli jste je někdo po obchodech, nebo u pánů puškařů?
Kdo netermí s námi, termí proti nám
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od pufr »

ZKK601 má "krátký" závěr; 30-06 je obvykle v ZKK600.
Spoušť, pojistka a zpravidla i chod závěru je lepší u ČZ 550 (+u ZKK odjišťuješ pojistku opačně než u tvé ČZ550 ).
Neznáme tvé důvody - v principu udělá samozřejmě ZKK v dobrém stavu stejnou práci jako novější modely - díky známým "výkyvům kvality" zbraní ČZ možná někdy i lepší - ale jen možná :D
Pufr
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od kojot »

ZKK, stejně jako CZ 550 mají taky individuální kvalitu. Chod závěru je podle mě stejný a spoušť - jak která zbraň. Nevýhodou ZKKáček je, že se spoušť dá ladit pouze "pilníkem", což u CZ 550 odpadá. Jako majitel a dlouhodobý uživatel obou zbraní bych volil CZ 550, už jen pro lepší vyvážení.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Lesomil »

Michale S :) , jde taky o to, jak jsi spokojen a "sžit" se zbraní, kterou již vlastníš..... Podle mne snad není cílem mít x klasických kulovnic jen s rozdílem náboje.... Pokud Ti Tvá současná zbraň vyhovuje vzhledem, tvarem, ovládáním, na pohled, atd.... (prostě jestli Ti sedí) pak by možná bylo dobré pořídit si to samé, jen v jiné ráži.... Pro Tebe by to nebyla žádná změna.... jen ve výkonu... :wink:
Uživatelský avatar
Vety
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: úte 27.5.2008, 14:14
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Vety »

Kolegové řekli téměř vše. Za sebe dodám že jsem měl stejnou myšlenku když jsem si chtěl pořídit kulovnici v 9,3x62 nakonec jsem se rozhodl opět pro CZ550 kterou sem měl a byla dokonce i v FS takže na vlas stejná zbraň jako jsem vlastnil a byl jsem spokojen nemusel jsem si na nic zvykat ovládáni stejné nemusí člověk přemýšlet jestli odjistí dopředu nebo dozadu apod. Za sebe bych volil CZ550.
CZ550 9,3x62 plastak/ Artemis 3100 7x56RD/ ZD 1-4x22RD
Broková Kozlice CZUB 586 MOD.3 16-70/16-70
Slovenský kopov 3x :-D
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od pufr »

predator1 píše:pufr, jak se to pokroucené pouzdro pozná ? A má to nějaký vliv ?
Nebudu se pokoušet výskyt vadných - "křivých" pouzder závěru ČZ 550 (po zbrojovácku "lůžek") kvantifikovat, jsou to z mého úhlu pohledu spíš výjimky o kterých se dozvím jen proto, že se osobně znám s některými obchodníky.

Způsob identifikace pokřiveného pouzdra závěru je buď "puškařský" - pouzdro upnuté pod frézku spolu s číselníkovým indikátorem (hodinkami) nebo v obchodě nejčastěji dva kousky Radeco položené nahoru na přední a zadní plochu pouzdra a pohledem v ose vidím, že spolu svírají nějaký "nenulový" úhel.

Poslední takový "kousek" jsem viděl loni cca touhle dobou u jednoho z prodejců v Rakovníku - úhel mezi přiloženými "měřítky" byl větší než 5°

Původ je - podle ústních zpráv z výroby :) - v kalírně, kde kontrola zjistí nedostatečně pevné (tvrdé) pouzdro ("lůžko") a vrátí je k opakovanému tepelnému zpracování. Pouzdro je výrazně asymetrické, má k deformacím při kalení, zvláště opakovaném, předpoklady a také se skutečně někdy zdeformuje. Pokud je i s takovým pouzdrem závěru zkompletovaná zbraň funkční, stane se, že je běžným způsobem vyexpedována.

Vliv na uživatelské vlastnosti je v zásadě dvojí (stručně). Jednak jsou s pouzdrem zdeformované i drážky pro upevnění zaměřovače - ten nemusí jít nastřelit nebo je "jen nespolehlivá" jeho poloha při opakovaném sejmutí a nasazení na zbraň. Dále je různou měrou nesouose umístěn závěr = asymetrická poloha uzamykacích ozubů k pouzdru, čela závěru k ose hlavně atd. - s vlivem na přesnost střelby

Proto jsem celkem rád slyšel, že se ČZ UB vydala cestou frézování pouzder ze zušlechtěného materiálu bez následného kalení(u nové "ekonomické" kulovnice). Bohužel je ale pevnost těchhle "nových" pouzder závěru o poznání nižší než u "klasicky" vyrobené ČZ 550 - byť samozřejmě jsou na trhu k dispozici nástroje, kterými by se dalo dělat "nahotovo" i z "pevnějšího", ale bylo by to holt dražší -materiálem i nástroji :D A kriteriem úspěšnosti zbraně ať chceme nebo ne, není kvalita ale tržby :)
Pufr
Uživatelský avatar
Jan Franěk
Častý návštěvník
Příspěvky: 69
Registrován: stř 30.11.2011, 17:18

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Jan Franěk »

Nevíte někdo jaký twist má cz 550 v 7x64?
"7mm stačí, když 64 tlačí!"
Lankasterka Gustav Tichý - Moravská Ostrava 1919, 20/65
Mauser 98 double square, 9,3x62
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od lörinc »

Hledej šmudlo :wink: . Snad to mají stejné i u zbraní ale myslím že jo...

http://www.czub.cz/en/catalog/293-other ... lavni.aspx
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
Jan Franěk
Častý návštěvník
Příspěvky: 69
Registrován: stř 30.11.2011, 17:18

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Jan Franěk »

Díky. A nezlob se. :roll: :roll:
"7mm stačí, když 64 tlačí!"
Lankasterka Gustav Tichý - Moravská Ostrava 1919, 20/65
Mauser 98 double square, 9,3x62
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Choochoo007 »

Test v časopise Visier 03/2012
http://www.rehak-lov.com/gallery/images ... 1973_2.jpg

Kdyby někdo měl celý test, rád si počtu :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od lovec »

9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od pufr »

Ano, všichni od Německa po Aljašku píší, že "CZ550 Magnum" je výborná a cenově přístupná "surovina" pro přestavbu :) . Líbí se mi pojistka ala Win. mod. 70.
Pufr
Bory
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: pát 04.6.2010, 13:15
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Bory »

Koupil jsem před 4 roky za 24tkč čz-550 American v 308win., zasobník, pravděpodobně dělana blesková spoušť (doufám že se tomu tak říká, strašně jemná..), dělaná pevná montáž na meoptu 7x50 červ.bod. Do 200m přesná i s SB SPCE 9,7 nebo 11,7g. Mám střelené najednou i dvě lišky (lišáka i lišče) na cca 250 kroků (asi Normou). Přebíjení rychlé, střelil jsem na naháňce i 3 selata z jednoho rudlu na 60m (SB SPCE). Nevýhody (opotřebení): brinýr na hlavni před dřevem (cca 2-3cm kolečko) ošoupaný, pravděpodobně tam měl předchozí majitel ruku při nošení. Závěr má požíváním taky nějaký ten šrám. V současnosti řeším problém lovu v lese na naháňkách (protože tam mám tu pevná optika)- možnos 1.Weaver na puškohled 30mm a na něj kolimátor 2.nebo asi novou optiku s variablem. 3. no ale láká mě myšlenka starší (nová) kulovnice čz jen na naháňky..(3006, 8x57, 9,3x62 :evil: )+naháňková optika? Prostě s touto 550 max. spokojenost!
Blaser r8 ps .308win 47 cm + ZD 6-24x56 MIL-DOT 2 a 6,5CM 52 cm + S-B Exos 3-21x50 + A-TEC Optima 45; Lanber Hunter, r.12/12x76; IŽ-43EM-M-1C, r.20x76
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od ridgeback »

ZG se dělala s laufem 600 a 520mm. Má ZKK taky různě dlouhé hlavně, nebo se dělaly všechny 600??
Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Flash »

Neporadil by někdo jak sundat vytahovač z CZ550? Závěr rozeberu na dvě části, pak jsem zkoušel postup jako u K98, ale nechci použít hrubou sílu, když nevím, jestli je to správný postup. U K98 rozborka jde lehce.
Odpovědět