Ozasení puškohledu

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jarda65
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 109
Registrován: pon 07.4.2008, 11:59
Bydliště: Jizerky

Ozasení puškohledu

Příspěvek od jarda65 »

Zajímalo by mě, zda existuje nějaké základní pravidlo, jak osadit puškohled na zbraň? Tedy, myslím tím vzdálenost okuláru od konce pažby, od oka apod. Nebo platí jenom praktické zkouška Založením zbraně? Při osazení puškohledu puškařem se mě nikdo na nic neptal ani nezkoušel. Díky za radu.
Lovu zdar!
CZ 557 Lux 6,5x55SE + LEUPOLD VX-III 3,5-10x50 Ill, IŽ 27EM-1C 12/76, IŽ 27E 16/70, ZKM 451 + LEUPOLD MARK 4 3,5-10x40 CHINA :(
Uživatelský avatar
Miloš Bukoven
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: ned 22.4.2007, 0:48
Bydliště: Levice

Osadenie puškohžadu

Příspěvek od Miloš Bukoven »

to Jarda65: Myslím, že ?iadne takéto pravidlo neexistuje - je to individuálne pre každú zbraň, tvar pažby, optiku a samozrejme aj pre konkrétneho strelca. Ideálne je si puškohžad do montáže osadi? sám, ja tak robím vždy. Záleží na tom, ako zakladá? pažbu do ramena, vzdialenos? okuláru od oka býva už výrobcami puškohžadov stanovená na cca 8 - 9 cm, Záleží od výrobcu - tzv. vzdialenos? výstupnej pupily. Je to bezpečná vzdialenos? okuláru od oka strelca, kedy vidí? celé zorné pole v okulári puškohžadu. Pri pozeraní do okuláru puškohžadu nesmie? vidie? ?iadne tmavé polmesiace, ale pekne celé okrúhle zorné pole a samozrejme zámerná osnova musí by? kolmo. Nesmie? "na?ahova?" krk pri zamierení cez puškohžad, ani ho nesmie? ma? príli? blízko oka - hrozí opečiatkovanie čela okulárom puškohžadu (v tom lep?om prípade), prípadne pár stehov na obočí (to v tom horšom prípade). Ja to robím tak, že si najprv zaostrím okulár puškohžadu na moje oko, pri variabilných puškohžadoch robím zaostrenie pri max. zväč?ení, fixkou si poznačím polohu zaostreného okuláru a potom JEMNE posúvam puškohžad v MIERNE pritiahnutých krú?koch montáže dopredu alebo dozadu, podža potreby - až vidím celé zorné pole. Aj v lete nikdy nenastavujem osadenie puškohžadu len tak v tričku, alebo ko?eli, vždy si oblečiem nejaký hrub?í sveter, alebo bundu. Vyskú?am rýchle prilícenie so zavretými očami, po otvorení očí musím vidie? jasne rovnomerne celé zorné pole a zámernú osnovu, bez ďal?ieho hýbania a pohybovania hlavou. Vyskú?am si zalícenie z rôznych pozícií strežby - v pokžaku, v stoji s oporou, bez opory, v sede - a keď je všetko OK - potom ROVNOMERNE, spravidla do krí?a do?ahujem skrutky v krú?koch montáže. Dôle?ité je rovnomerné do?ahovanie, aby medzery medzi horným a dolným krú?kom montáže boli na prednom aj zadnom krú?ku na oboch stranách rovnaké. Po vystrelení pár rán opätovne skontrolujem, prípadne dotiahnem krú?ky montáže alebo samotnú montáž do rybiny zbrane. To? vsjo. Milo?
BRNO 502.10 kal.30.06/12+Meostar R1r 3-12x56RD
CZ 550 Lux kal.30.06+Kahles CSX 3-12x56
CZ 453 Lux kal.22 LR+Artemis 2000 1,5-6x42
KETTNER CHAMPIONE kal.12/12 x 70
SLAVIA 630 kal.177 (4,5 mm)+Delta Optical 4x32AO
Leica LRF 900 SCAN, Suzuki Samurai 413JX
Odpovědět