Odhad stáří srnčí zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Vojta »

Pokusím se k těm srncům napsat můj odhad,ale koukám na ty fotky přes telefon a u těch dvou posledních toho fakt moc nevidím. Zkusím se pak podívat doma na pc. Tak ten první je podle mně tříletý. Ti dva jsou oba v první věkové,přičemž ten špičák je rozhodně odstřelový-škoda že nemá vytlučenou i tu menší špičku-tambych neváhal. U toho třetího,pokud je to tedy nepravidelný šesterák,jak píšeš,tak by se asi dalo souhlasit s třetí věkovou třído ( těch 5 let ),ale to foto je opravdu špatný. Ale odstřelový by měl v tomto případě jednoznačně. A ten poslední,to už si moc netroufám, tam toho moc vidět není,ale myslím si,že roček to nebude. Zkusho lépe nafotit.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od motolada »

Mám stejný názor prvnímu bych dal 3 roky
Další fotka těch 2,nečekal bych na žádné vytloukání,ta druhá lodyha bude maximálně poloviční.Ten napínáček bych odmáčknul.
III.VT snad
špičák nejde podle fotek poznat,ale roček to nebude.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Marpie »

Dneska fotky ukážu hospodáři a uvidím co na ně řekne. Toho staršího jsem bohužel cvakl jen dvakrát a v ten okamžik vyšel ten vysoký špičák tak jsem se soustředil na něj protože jsem se bál že ho odežene a věděl jsem že foťák každou chvíli klekne a až doma zjistil že ty dvě fotky toho staršího se vůbec nepovedly a při focení vysokého špičáka už foťák opravdu po chvíli kleknul (doma jsem zapomněl zkontrolovat stav baterky) a fotit mobilem přes dalekohled jak jsem fotil toho mladičkého šesteráka už v těch podmínkách nemělo smysl. A u toho prvního byl první dojem tři roky, ale když jsem si víc prohlédl fotky tak jsem připustil podle postavy i dva roky. Je ale fakt že tak výrazné obličejové brýle by u dvouletého být neměly.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Souhlasím až na několik vyjímek.Ten pardál,toho tipuji na 4-5 let a slušný srnec.Podržel bych ho do říje.Nebo nechal jít.Ten špičák s nízkou lodyhou bude dvouletý a i kdyby ne je lovný.U toho posledního špičáka bych tipoval podle fotek to neni jednoduché 2-3 roky ten krk i běhy na ročka nejsou
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Marpie »

U toho pardála jsem psal že určitě min na říji nechat. Základ má slušný tak by bylo škoda ho ještě aspoň letos nenechat ho zplodit potomstvo. Ale na tom jednom parůžku bych řekl že už jde zpátky. Dnes jsem šel jinam - taky k vojtěšce, ale zvěř na pole nechtěla vyjít pár kusů chviličku na kraji a hned zpátky. Možná to bylo nastávající změnou počasí kterou zvěř asi cítila. Jedna liška v dálce s nějakým úlovkem - celkem velkým nestíhal jsem to prozkoumat ale řekl bych zajíc nebo slepice bažanta. No a jedna srna která by zasloužila ulovit i teď v době hájení. Absolutně nepřebarvená vychrtlá a asi se silným průjmem.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
rip-curl
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 13.11.2009, 16:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od rip-curl »

Asi to sem úplně nepatří, ale nevíte jestli je nějak známo kde se nejčastěji vyskytuje srnčí zvěř první věkové? Je nějaká studie nebo jaké máte vlastní zkušenosti s touto věkovou skupinou? Kdy tato zvěř nejčastěji vychází...? Díky za vaše rady, zkušenosti...
Myslivost lovectví videa a mnoho dalšího najdete na tomto mysliveckém portálu. Zapojte se taky...
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Marpie »

Ono záleží určitě na typu honitby a jednoznačné to není vždy. Já mám zkušenost že první věkovka vychází poměrně často velmi brzo a po chvíli zajde a po nějaké době vyjde znovu. Spoustu knoflíků jsem ulovil v době kdy je slunce vysoko na obzoru a spousta myslivců sedí ještě doma. Jinak kde se vyskytuje nelze jednoznačně říct. U nás některé kusy celý den zůstavají v polích a některé klasicky vychází a zatahují do lesa či různých remízů a to napříč všema věkovýma třídama.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

Speciálně u knoflíkářů, zejména vyloženě tělesně podprůměrných, jsem si již vícekrát ověřil fakt, že takový srneček bývá vyloženě terioriální, to jest zdržuje se v určitém, často velmi malém, prostoru. Je-li z něj vyhnán silnějším srncem, snaží se tam vrátit. Naproti tomu nikdy nelze předem určit, kdy se ukáže. Jeho pastevní cyklus se často diametrálně liší od ostatní srnčí zvěře /možná právě proto, že se setkání se silnějšími srnci obává/ a není vůbec vzácností, že na rozdíl od silných srnců, kteří vycházejí celkem pravidelně, takový "žebráček" vyjde jeden den v O5 hod. a následující den třeba v 09 nebo až v poledne. Z toho pro mne vyplývá, že chci-li jej ulovit, potřebuji trpělivost, nevzdávat to a nevěřit tomu, že pokud jsem ho párkrát neviděl, že se odstěhoval. On tam někde bude a jednou se objeví. Ovšem kdy, toť otázka. A nevím, zda to není náhoda - ale téměř všechny paličkáře jsem ulovil mimo les a nesetkal jsem se s takovým, který by z lesa nevycházel, což je u některých starších silných srnců běžné.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Nějak jsem nechtěl na dotaz reagovat,myslel jsem si ještě něco o samonaváděcí střele...... :wink: Kolegové to popsali,ale vždy záleží na roce a prostředí osevního postupu.Další velmi významná věc je že jsou místa v honitbě,kde se dlouhodobě nedaří lovit zvěř holá.Nosičem těchto slaboučkých trofejí je většinou přestárlá srna.Neni to vždy pravda záleží hodně i na strogylech.A těch věcí je více.Paličkáři,knoflíci v době již teritoriálních srnců vychází vždy před něni na paši.Pokud se setkají skončí to honičkou a nebo mladoch lehne do podřizovací polohy nechá do sebe i párkrát píchnout a až se strejc uklidní klidně se spolu pasou.U nás v honitbě mám dvě místa,kde ulovím každý rok a jedná se o trvalý mokřad v polích.Pravdou je že tyto mladíci se drží opravdu místa narození.Pokud je srnec vyprovodí,hned druhý den jsou doma.Horší je když se chybí,jednou to ještě toleruje,ale podruhé zalehá většinou na vyvyšeninách nebo v prostředku lánu.Proto mám jejich lov tolik rád,pokaždé jeto výzva...
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od SEDM »

Nechci Vám nijak zasahovat do diskuze, ale to že se srnčí zvěř drží blízko místa narození je celkem známá věc i z literatury, v žádném případě toto však nelze nazývat teritorialitou v případě mladých srnečků I. věkové třídy. Bylo by to pletení pojmů. Tolik pouze na vysvětlenou.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

Inu, to je věc názoru - samozřejmě pod pojmem "teritoriální" srnec je zpravidla míněn ten, který je pánem toho teritoria, já jsem tím chtěl zdůraznit, že i ten slabý srneček se v určitém teritoriu cítí doma , snaží se tam vracet a protože pro pána teritoria nepředstavuje žádnou konkurenci, bývá jím i tolerován. Jinak souhlasím se Zdeňkem, jen na rozdíl od něj přičítám zvýšený podíl paličkářů v určité části honitby spíš parazitům, než špatným srnám - matkám, i když je pravda, že přestárlá srna mívá zpravidla jen jedno slabé srnče. Ale těch přestárlých srn zas tolik není.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Nevím pokud si to posobě přečtu i dvakrát nikde pletení pojmů nevidím..No asi už stárnu a že se starej srnec svého rodiště opravdu alespon u nás nedrží je pravdou.Ona po 6 hranicích prázdná honitba je jako houba.A literatůře a vědátorům s různými tituly já nevěřím dám vždy na praxi a prožitky z honitby. :wink:Příroda nejde plošně sestavit do vědecké knihy.Co je tu není támhle.Stará sedlácká moudrost.Morava byla sýpka republiky...Neni voda a neni nic.Vysočina do trávy.... a dnes sýpka republiky.
To Fesoj paraziti-strogyly... :wink:
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od SEDM »

Pojem teritoriální chování, se používá v určitém významu tohoto slova, pokud jej tedy používám, měl bych vědět co toto slovo znamená, pokud to nevím, tak jej nepoužívám. I ti různí "vědátoři" mají své prožitky a zážitky z praxe, ty máme každý, někdy je poze problém správně tyto prožitky a zážitky vyhodnotit, ono je k tomu taky potřeba trochu té "suché" teorie. Pokud dva lidé vidí totéž, a potom to mají popsat, případně z toho vyvozovat nějaké závěry, doberou se zcela zaručeně jiných výsledků.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak mě prosím,možná jsem trochu zaostalej napiš,kde co píši o teritoriálním chování...1VT.

Paličkáři,knoflíci v době již teritoriálních srnců vychází vždy před něni na paši.Pokud se setkají skončí to honičkou a nebo mladoch lehne do podřizovací polohy nechá do sebe i párkrát píchnout a až se strejc uklidní klidně se spolu pasou.

Bylo vždy prvořadé něco přečíst pak něco psát....Nikdy bych si nedovolil napsat,že 1VT je dominantní.Ono totiž i teritoriální srnec jak 2VT i 3VT neni vůdči ostatním ve svém prostředí dominantní.Své teritorium si hlídá až právě v době začátku odstřelu srnců.Již několikrát jsem navrhoval pro zlepšení odstřelu 1VT odlov na 1.5. :wink:

A ještě dovětek touto uvahou pod tímto vláknem jsme OT.Vím,že v dnešní době se radit někomu nevyplácí.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od SEDM »

Poslední poznánka na výše rozebírané téma: reagoval jsem pouze na poznámku o teritiriálním chování srnečků ve věku 1 roku, to je prosím pěkně hloupost, to že se takový srneček zdržuje na určitém místě a vrací se tam, není teritoriální chování, jde pouze o jeho domovský okrsek. Teritorialita v sobě zahrnuje to, že srnec se zdržuje v určitém domovském okrsku, tento si aktivně označuje, a především si jej aktivně obhajuje proti ostatním srncům. Nevím už na čí příspěvek jsem reagoval, pouze jsem se snažil upozornit na některé nepřesnosti v užívání odborných termínů, ale jak vidím to se tady asi nenosí. :(
Odpovědět