8X56 MSch.

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od crif »

Díky Honzo. O nábojích jsem telefonicky mluvil s p.Czuchem. Jak říkám-zvažuji to. Dále se mi nabízí ještě jeden kus v ráži 6,5x55 SE. Ten je po výměně hlavně a jak vím, není s ním sebemenší problém. Jen nevím a nemohu nějak dohledat, jestli se MSchv této ráži vůbec vyráběl. Samozřejmě, že výběr střeliva je v této ráži úplně jiný.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od BwanaHunter »

Ach jo, proč by měl být problém koupit střelivo do 8x56 M.Sch.? Vyrábí ho několik výrobců, mimo jiné Waffen Dorfner ve Vídni a bez nejmenších problémů se dá libovolné množství koupit i v ČR, např. u firmy Toman http://www.zbrane-toman.byznysweb.cz/st ... e-brokove/, http://www.zbrane-toman.byznysweb.cz/do ... d-razi.pdf
Podotýkám, že s tou firmou nemám nic společného, jen u nich spokojeně nakupuji, když zrovna nikdo nemá cestu do Vídně. Mají všelijaké špeky.
Takže pokud si někdo má potřebu nechat pochybně přebíjet náboje střelou, která do toho vývrtu nepatří, a nota bene Geco, tak ať si stěžuje jen na vlastní ....... Dorfner používá originální střely. Ano, ta patrona nestojí 20 Kč (něco kolem stokoruny), no ale pokud někdo řeší korunu na patroně, tak ať si Mannlicherku opravdu nepořizuje. To je flinta pro radost. Jinak ráže je to skvělá, měkký zpětný ráz i pro fajnovky, výborný terminální účinek, díky vysokému průřezovému zatížení i průměru střely. Výborná na černou a zejména vysokou, srnčí ovšem nerozbíjí. Jak jsem četl v jedné encyklopedii, "když byly Mannlichery v této ráži uvedeny na trh, staly se velmi rychle vysoce oblíbenou ráží lovců jelení zvěře v Evropě i jinde, a tato ráže má "na svědomí" pravděpodobně více evropských jelenů, než ostatní ráže dohromady". Za mě palec nahoru.
Že mají Mannlicherky své kouzlo se asi přít nebudeme, pro mě ale jen v původním provedení. Takže překomorovanou na 8x57, nebo 6,5x54 a 6,5x55 (nebo 243W jsem taky viděl) by mě nebrala. Nicméně pokud někomu nejde o to "mít Mannlichera", ale pořád hezkou a funkční flintu v ráži, která se dá koupit v "lověně" kdekoliv, bude mu to fungovat. Problémy s tím nebývají, pokud tu přestavbu dělal někdo, kdo ví, co dělá. Pokud vím, v 6,5x55SE se nevyráběla.
Problémem Mannlicherů v původním stavu bývají hlavně a vývrty, ta údržba dřív pokulhávala... Chceš-li mít jistotu, chce to nechat vývrt přeměřit puškařem, ideálně před koupí. Jinak hlaveň se dá vyměnit a dá se sehnat nová hlaveň s původním originálnímvývrtem na M.Sch. ráži, ale už je to o nějaké koruně.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 209
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od Kubajs »

Třeba to někomu pomůže http://www.dianacb.cz/eshop/strelivo/ku ... -1580.html
tedka je otázka, jak se s ten poloplášt bude chovat. Cena je myslím lidová. :D
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od crif »

Pokud se pro koupi rozhodnu, tak na střelivu šetřit nebudu. Střílím i CDP a to je cenově tak nějak podobně. Zkušenosti s PP tady nikdo nemá a nerad bych se pouštěl do nějakého "testování na zvěří". Osobně se mi to Geco do toho nelíbí a jsem za stejno s BwH.
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 209
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od Kubajs »

jasně v pohodě... :D třeba to někomu pomůže....
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od pufr »

Hlavně to ale není ten správný náboj pro krasavice MSch. :(

Tohle je 8x56 MSch:
http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... page55.pdf

A tohle 8x56RS (8x56 R M30S) do rakouských a maďarských přímotažných Mannlicherů
http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... page31.pdf
Jinak pokus o modernizaci rakouské 8x50R :?
Pufr
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 209
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od Kubajs »

Pufe máš prvdu přehléhl jsem to Rko. Jinak tedka jsem koukl na stranku těch partizánů a bohužel dělají jenom ten 8x56 RS. :oops:
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od pufr »

Dál je v té výše citované normě 8x56MSch. stanovený průměr střely - 8,25 mm.
Dle mé zkušenosti to ani s řadou typů běžných střel "8mmS" - s průměrem vodící části 8,22 mm - nebývá špatné (cca 4-5 cm/100 m i méně). Jsou ale samosebou i horší případy.
Vhodnou mateřskou nábojnicí pro 8x56MSch. je třeba celkem běžná 7x64 - funguje to.
Z mého pohledu je tahle ráže výborný "objekt" pro takový ten "domácí" handloading :)
Pufr
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od crif »

Ok. Vrátím-li se k nějakým markantům, tak je mi jasné, že originální zbraň musí mít cívkovou schránku, ocelovou bodku.
Jsou ještě nějaké podstatné věci, kterých je dobré si všímat? Děkuji
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od pufr »

U původního modelu MSch. M.1908 - v ráži 8x56 bude přední část pouzdra závěru vypadat takto:

Obrázek

Nebo alespoň fragmenty značení kolem základny montáže.

Mnoho zbraní v této ráži v tuzemsku utrpělo různými pokusy upravit komoru na "Mauserovský" náboj 8x57 (nejrychleji napoví vystřelené nábojnice), kvalitu vývrtu a ústí hlavně bych taky neopominul ... vše co u starší zbraně obecně + sledovat "původnost", stopy po případném "napadení kutilem"... Mnoho zdaru.
Pufr
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od crif »

To pufr- foto té nábojnice náhodou nemáš
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od pufr »

Nemyslel jsem konkrétní rozměry. Porovnej náboj a vystřelenou nábojnici - rozměrové změny by měly být minimální + neměly by se vyskytovat žádné hrubé stopy rotačního obrábění komory.
Říkám to jen proto, že jsem shodou okolností právě u tohoto typu zbraně viděl několik celkem neuměle upravených nábojových komor a dvě zbraně s odborně upravenou komorou na 8x57JS - obě kupodivu střílely excelentně, jen cívková schránka s továrními S&B 8x57JS SPCE "drhla". A jedna z těch "excelentních" byla papírově stále v původní ráži 8x56 :?
Pufr
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od crif »

Když už tady padla zmínka o Prvi Partizan, tak jsem natlačil kamaráda do koupě jedné krabičky 6,5x54 MSCh a začali jsme se divit :D Prostě to vůbec nechodilo kam by mělo. Přijde mi, že vodící část střely je tak krátká, že se nestačí v laufu"srovnat" a proto to létalo po celém terči :lol: S originálním střelivem přitom nebyl žádný problém. Toť malý postřeh :x
Dumoulin
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 17.3.2011, 22:47

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od Dumoulin »

Pozdravujem,
Mannlicher Schoenauer 1908 v razi 8x56 je absolutna spicka. Samozrejme ze som drzitelom tejto zbrane vo vynikajucom stave.
Municia: Dorfner, Labour fuer Ballistik, -Nove
RWS,DWM, Sellier Bellot,Hirtenberger,Povazske strojarne-starsie

Katalog fabriky Steyr 1935 udava ustovu energiu 8x56 Msch. ca. 3400 J s 13,1 grammovou strelou
Katalog Franz Sodia 1914 udava ustovu energiu 8x56 Msch ca 3200 J a ustovu rychlost ca. 800m/s s 10 gramovou strelou
Do roku 1960 ich vyrabala fa RWS
Doroku 1972 ich vyrabala firma DWM
Do roku 1980 ich vyrabala firma Kynoch ,ustova rychlost 671 m/s pre 200 grainovu strelu
Najvykonnejsia fabricka laboracia RWS H-Mantel Offene Hohlspitze E0 ca.: 3500 J
Moderna odporucana Laboracia C.I.P. Vectan Tu 3000 3,00 gramm ,Sellier Bellot 12,7 gramm V 2,5m: 705 m/s, dlzka naboja 78mm
Pri vyvrte 7,95 mm pri tejto laboracii Sellier Bellot 12,7 gramm by mal byt rozptyl 5 ran do 4cm/100m, povolena odchylka vyvrtu max. + 0,05 mm, teda 8/8,35, pri vacsom vyvrte zbran prakticky neupotrebitelna, original vyvrt pre 8,25mm strelu je 7,95/8,3mm

Lesu lovu
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: 8X56 MSch.

Příspěvek od martinhov »

Zdravím kolegové a kolegyně. Chci se zeptat zda nevíte kde sehnat střely .325 pro M.Sch. Děkuji
Odpovědět