dioptrické brýle (slouceno tema s kontaktnimi cockami)

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

dioptrické brýle (slouceno tema s kontaktnimi cockami)

Příspěvek od dalas »

Zřejmě tu nebude mnoho diskutujících, protože tento problém má asi jen úzká skupina stejně posti?ených. Jde mi o váš názor zda používat korekci na dalekohledu a puškohledu nebo střílet a pozorovat s brýlemi. Impulzem jsou dvě pro..né lišky. V současné době střílím s brýlemi, ale za večerního soumraku, zvlá?tě proti západní obloze, nebo proti měsíci mám takové odlesky v brýlích, že v optice to vidím jak v mlze, nebo spíš vůbec nevidím. Pokud si nastavím korekce bez brýlí, je to zase pakárna s nasazováním a sundáváním brýlí. Za dobrých světelných podmínek je to v poho. Zajímá mne, jakou variantu volíte, nebo zda to řešíte kontaktními čočkami. Jen pro upřesnění mám -1,5/-1,5 a vypadám takhle :shock:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

mam neco pres 1 dioptrii na kazdem oku a drive jsem zamerne nenosil bryle, abych si na ne nezvykl. mzoural jsem a s odstupem doby vim, ze jsem toho ani moc nevidel :wink: od lonska nosim kontaktni cocky - zvykl jsem si na ne bez problemu a je to SUPER!!! najednou vidim veci, ktere jsem drive nevidel :wink: mohu jen doporucit!

p.s. mozna jeste jedna otazka na ostatni s cockami - hlavne za jasnyho svetla (ale bylo to jen ze zacatku, kdyz jsem je zacal nosit), jsem videl trochu nejasne a mlhave. ale kdyz si oci zvykly, bylo to ok. meli jste nekdo podobne zkusenosti?
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Zlámoš
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 09.10.2008, 19:29

Příspěvek od Zlámoš »

Nosil jsem brýle i kontaktní čočky. Korekce jsem měl nastaveny na puškohledu i nadalekohledu na brýle, protože bez nich jsem toho moc neviděl i když jsem měl jen kolem dvou dioptrií. A bylo to celkem v pohodě. Na čočky se dá zvyknout, ale je s tím otrava. Brýle mi zavazely a když jsme měli hon a nebo naháňku na prasata, tak při větší fyzické námaze se brýle ml?ily a neviděl jsem nic. Nejvíc mě štvalo u čoček, že po delším nožení (většinou až večer) mi jakoby vysychaly oči a stalo se mi, že jsem mrkl a čočka mi vypadla. Bylo to zrovna když jsem jel autem na čekanou. Nic příjemného. Naštěstí jsem ji našel :lol: . A od brýlí jsem měl otlaky na nose a vytlačeny hokejky kolem u?í. Prostě všechno zavazelo. Brýle i čočky. Teď jsem asi 3 měsíce po operaci očí a je to super. Operace byla pro mě vysvobození :D
ZH304 7x57R/12+Meopta Artemis 3-12x56 č.bod, Iž 27EM-1C Sporting, ZKM456+kopie Leupold M3 3.5-10x40,ZP 16/16, Lovu zdar!
VJM
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pát 31.8.2007, 8:19

Příspěvek od VJM »

Osobně používám čočky pouze pro lov, na normální chození stačí brýle a jak píše kolega předemnou, nejhorší chvíle jsou, když jde rudl prasat a člověk musí pucovat orosené brýle. Není špatné si k čočkám, když je nasazuju přikaápnout trochu toho roztoku na víc, čoky méně vysychají a nedráždí tak oko. Jinak používám čočky Precision UV a bez nejmenších problémů.
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

tak to se rád přidám... -2,5/-2,75. Do dalekohledu hledím bez brýlí - tudí? korekce. Do puškohledu přes brýle - na neustálou manipulaci jsem si už zvykl. Naprosto k ničemu je to na naháňkách, nebo i pří náročnějším šoulání. Čočky nosím při sportu (fotbal) ale nemůžu si zvyknout nosit je na lov. Přes den je vše ok - myslím zejména společné akce. Problém je večerní lov - nevím čím to, ale když mám čočky a dlouho se dívám přes dalekohled, tak mě začnou bolet oči... Ale Možná je to o zvyku, letos jsem se odhodlal, že do lesa budu chodit jen s čočkama....

jo jinak Aldo - tak nějak jsem začínal -0,75 a když už jsem na dálnici při šeru a de?ti na 300m pochyboval jestli jede kamion úplně vpravo, nebo uprostřed (v kopci před popovicema) tak jsem pořídil brýle. Teď jsem po každém upgradu vždycky překvapený o co všechno jsem přicházel :D :D :D
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

Koukám, že nás poloslepých je dost. Ono by nás bylo ještě víc, kdyby si to někteří kolegové přiznali ( dotyčný vím, že mluvím o něm :P ). Sám mám asi 1.75. Normálně během dne brýle většinou nenosim. používám je na práci na PC, TV, na řízení a hlavně do lesa. Bez nich by to ne?lo. Jsem zvyklej je v lese nesundavat, takže do dalekohledu i do puškohleduu koukam skrz brýle. Je pravda,že když je chladnějc a člověk se rozpumpuje tak musí dávat pozor aby si na ně nefouk..pak zbejvá jedině brýle sundat a chvíli počkat. Jak jsem napsal do puškohledu koukam bez problému s brýlema. Dalekohled je už horší, musím používat dalekohled s očnicema. Měl jsem Bresser Jagd 8x56 a ten mel gumove očnice..nebyl problém prostě dalekohled na brýle přimáčknout a vidět bylo dobře. Jednou jsem si vzal ven na srnce Starého Zeisse a to už je horší, tam je jedina možnost brýle sundat, protože mezi brýle dělají moc velkou mezeru mezi dalekohledem a očima -> pulka obrazu je černá. Teď používám Nikon Monarch a tam je to taky bez problému. Nicméně uvažuju silně o čočkách, jediný problém je si najít čas a dojít si to zařídit. Slepcům zdar :P
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Příspěvek od Hirc »

Mám teď kolem 1,5 (před laserem 8 na obou). Střílím s brýlemi, ale do triedru koukám bez nich.

když si koupí? nějaká hodně kvalitní skla (několikanásobný antireflex, hydrofobní úprava), tak s ml?ením, odlesky a vodou problémy nejsou...
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

I já nosím brýle a jsem na tom stejně jako Hirc. Přes dalekohled koukám bez brýlí a přes puškohled s brýlemi. spíše by mně zajímalo, jak padl původní dotaz, zda může mít Použití brýlí při střelbě za zhoršených světelných podmínek(nebo v noci) vliv na jas obrazu-toho co vidím-zda by byl obraz lepší, kdyby brýle nebyli Použity a byla korekce na optice(osobně si myslím, že ne, ale nezkoušel jsem to, tak se rád něco dozvím, stejně jako tazatel) Nikdy mně to nenapadlo, ale je to zajímavá hypotéza.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Díky za odpovědi. Jsem docela překvapen. Tolik příspěvků v tak krátké době jsem neočekával. To už by jsme mohli založit i klub "bystrozrakých" :D S největší pravděpodobností zkusím jít do kontaktních čoček. V sobotu měsíc docela svítil. V pozorováku Dekarem 10x50 jsem bez brýlí viděl v pohodě. S brýlemi o dost hůře. Tragédie to byla v puškohledu. Je to sice nějaká Čína 3-9x50 a neočekávám od ní nějaký zázrak, ale pokud jsem si dlaní nezaclonil čočku brýlí, tak jsem téměř nic nerozeznával. A to i při zvět?ení 3. ještě vyzkouším měch a bez brýlí. V Meostaru 3-12x56 je to trochu lepší, ale ty odlesky v brýlích tam mám taky. Já si to vysvětluji tak, že výrobci dalekohledů dělají vše pro to, aby sní?ili podíl odra?eného a rozptýleného světla na minimum. Brýlemi pak vřadím do soustavy prvek, který nic takového nemá a problém je na světě.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Ja se taky pridam, bohuzel mam taky bryle do dalky, -1,75 a -1,25, bryle nosim na rizeni a do lesa, jinak se mi moc nechce, ale vidim velky kulovy.
Do puskohledu - meopty, koukam uz s brylema, dokud jsem mel na pravym pred updatem -1 tak jsem koukal bez bryli, nyni uz s brylema. S dalekohledem jsem mel BPC 7*50, i pres zaplou korekci to nebylo ono, porad clovek musel preosrovat, nakonec jsem i kvuli tomu koupil Monarcha, musim rict ze me uchvatil, kdyz mi ho klouda ukazoval.
Ta korekce je u monarcha vyborna, takze nakonec se zvyku ty bryle sundavam automaticky.
Do puskohledu, ale uz nyni jen s brylema.
Do budoucna premyslim o te operaci.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
lumilux
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: ned 06.5.2007, 22:17
Bydliště: podhůří Orlických hor

Příspěvek od lumilux »

Musím taky napsat. Mám -4,5 a -4,25. Do všeho koukám s brýlemi, protože korekce mi nějak nestačí (meopta puškohled a fomei dalekohled). Myslel jsem, že bych dal operaci, ale mám ještě ?eroslepost a tu operace nevyřeší. bohužel to je ještě horší než nějaké dioptrie - tady upgrade nepomůže. Nejhorší je to večer při čekané, protože všechna zvěř jde až za polo?era no a to já ty výsady u srnce nevidím .... zkoušel jsem silnější dalekohled (20-60x80 bresser), ale to také nepomohlo, chybělo to světlo. Černá u nás je jen náhodně, tedy noční čekanou neprovozuji. To bych neviděl lautr nic ..... zdravé oči to je věc ...
22lr,243W,6,5x55SE,7x64,9,3x62,44MAG-20"
LADAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: úte 29.1.2008, 13:34

Příspěvek od LADAP »

Zdravím, rozhodl jsem se taky přidat. Hlavně bych chtěl říct Vám, co přemýšlíte o operaci... Já jí absolvoval v říjnu 2003. Před operací jsem měl 3 dioptrie na každém oku na dálku. Skla v brýlích jsem měl skleněné s antireflexem - tzn. tě??í a docela se i ml?ily. zkoušel jsem i čočky, ale jak píšete, nebylo to ono. A tak jsem se rozhodl pro operaci. Po operaci jsem byl nadšený! Nádhera! Jasně, nejlepší varianta je brýle nepotřebovat a vidět super. Stav bez brýlí ale trval do léta 2009. Viděl jsem hůř a bránil se návratu k brýlím. už to však jinak ne?lo. takže jsem za?el k očnímu lékaři a k doktorovi, co mě operoval. Mluvil jsem na různých forech s mnoha lidmi, kteří na operaci krátkozrakosti také byli. bohužel se každému v horizontu několika let zrak znovu zhoršil. každému s kým jsem mluvil. Je to jen otázka času. takže jen relativně krátkodobé řešení... Doktor nabízel operaci udělat znovu s jakousi slevou... přemýšlel jsem o tom. Nakonec jsem zvolil brýle!!! Koupil jsem si plastová skla s antireflexem... trošku dra??í řešení, ale jsem velice spokojený. Jsou lehounké a neml?í se! Dostal jsem k nim takový napu?těný hadřík, kterým je otřu. takže když koukám přes puškohled, koukám s brýlemi. A když koukám pozorovacím dalekohledem, koukám také s brýlemi. U pozorovacího dalekohledu jsou důležité ty gumové očnice, co se dají i ohrnout. takže takto jsem na tom já. Rozhodnutí zda jít na operaci je každého věc, ale já bych radil se na to vykašlat... Podle mě jen krátkodobé řešení a stejně Vás nejspí? čeká následné řešení - brýle nebo čočky...
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Jarek Horsky »

Tak já se taky hlásím do klubu! Mám pravé 2,0 a na levém i mírnou tupozrakost. Brýle s antireflexem jsou základ. Do triedru koukám bez, do puškohledu s. Při koukání do triedru je nesundávám, ale posouvám na čelo. Jenom když je "mokrá" zima tak se mi při tom zapotí. Naháňky, kde chodím do leče se psi, jsou opravdu maso. Přinejhorším končí brýle v kapse a je ze mne chovatel 8-). Na všech puškohledech mám na okuláru gumovou clonu (prachovku) a musím říct, že je k nezaplacení.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Já míval také problémy, na pravém oku 1,75, brýle jsem nenosil a přes korekce na puškohledu i dalekohledu to nebylo ono.
V říjnu 1996 jsem byl na operaci a stále vidím jako rys, i to střílení se mi samozřejmě velmi zlepšilo a zvěř postřehnu okamžitě na neuvěřitelné dálky.
Povedl jsem se jim.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Příspěvek od kikin »

Figi kde Ti to dělali?
Odpovědět