Rezivění zbraní, co s tím? Údržba?

Vše o kulovnicích a malorážkách
kendy.t
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 13.11.2008, 18:23
Kontaktovat uživatele:

Rezivění zbraní, co s tím? Údržba?

Příspěvek od kendy.t »

zdravím,chtel bych se zeptat,kolega(začínajicí myslivec) si ted koupil kulobrok 7x57R, a na hlavni je tro?ičku videt prose jak to ne že by to rezivělo..ale takové to drsné,snad mne chápete..poradí někdo jak se toho zbavit?Co popřípadně dělat?
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Rád bych poradil, ale nevím co tím básník chtěl říci :lol:
kendy.t
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 13.11.2008, 18:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kendy.t »

mno chtel jsem tím proste říci..?e je to takové to začínající rezivení...neco jako když je proste nejaká tyč a ta začne rezivet..a je taková drsná..tak nmeco takového.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

No tak až to dá nejbli??ímu puškaři k přele?tění a načernění (na studeno) - je to svazek, jak jsem pochopil. Sám s tím neudělá nic, maximálně to může zkusit přele?tit ručně flanelem napu?těným v oleji, např. Breakfree CLP.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Příspěvek od psdk »

A? to přele?tí a když to nepůjde tak odnést k puškaři, ale nedoporučoval bych studený brynýr. To "vařené" černění může být trochu dra??í, ale zase mnohem víc vydrží.

A jestli je to Zh tak až to olejuje co mu síly stačí po každém Použití.
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Příspěvek od Petr Kaděrka »

blbne mi pc, příspěvek byl 2x. Omlouvám se adminům, využil jsem téma, mělo by to být v kombinovaných. když tak přehoďte. Děkuji.
Naposledy upravil(a) Petr Kaděrka dne sob 04.4.2009, 21:48, celkem upraveno 2 x.
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Povrchová úprava

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Ře?ím podobný problém. Mám starý kulobrok UB, je doslova onožen, ale bez koroze.
1) Hlavně chci nabrynýrovat, ale oslovil jsem dva puškaře a názory se li?í. Jeden doporučuje za studena (žádná vodička od pana ze ?tramberku)údajně hrozí rozlétování svazku i po delší době, viděl jsem a vypadá to skvěle i na nových flintách (staví dvojáky ap.). Druhý má lázeň a tu doporučuje (údajně roky ověřeno).
2) Líbí se mi o?mechtaná baskule, spíše ten světlý kontrast ke tmav?í hlavni, proto chci aby byla světlá, ale ošetřena. Jeden puškař doporučuje niklování, druhý nitridování (prý je kvalitnější)
3) Ceny za studena s nitridováním za 4.500 (dod. lhůta 4 měsíce), za tepla s niklováním za 3.500 (dod. lhůta 14 dní). Tento bod uvádím jen pro informaci, není to pro mne rozhodující.
4) Poraďte. Děkuji.)))
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

povrchová úprava

Příspěvek od ČENDA »

Sice by to trvalo dlouho jak píšeš,ale já bych šel do toho nitridování.Přece jenom by to mělo víc vydržet. ovšem pokud bych si měl něco nechat na své zbrani já,tak bych to dal na nový brynír aby to bylo hezky černé.Ale je to asi jenom věc názoru a vkusu.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

Ře?il jsem obdobný problém se svou brokovnicí, tehdy sovětské výroby :lol: pažbu opatřil kamarád brou?ením a následně tmavým lakem, baskuli jsem dal puškaři k niklování, hlavně byly zachovale černé. O nitridování jsem v té době neměl ponětí. Niklování vymezilo vůle a v kombinaci s tmavým dřevem to vypadalo opravdu dost dobře. Flinta vypadala celkovým dojmem velmi pěkně a když jsem ji prodával, byla v komisi za týden pryč.

Co se týče studené nebo horké lázni, ze zkušenosti bych dal přednost horké lázni, dobře vypadá, dlouho vydrží. Mluvím ze zkušenosti lidí, kteří už vyzkoušeli.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
DAGO66
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 03.6.2010, 7:59

Re: Rezivění zbraní, co s tím? Údržba?

Příspěvek od DAGO66 »

Dejte to v UB p. Lenikusovi...on si s tím už poradí...ke vši spokojenosti
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: Rezivění zbraní, co s tím? Údržba?

Příspěvek od Čouda »

Tak podobné veci řeším poměrně často a resumé je následující:
Teplé černění se naprosto nedoporučuje pro svazky hlavní, které jsou pájeny mosazí. Pod mosaz se dobnými trhlinkami ( a že tam jsou si můžete ověřit), dostává sůl, která je obsažena v lázni. Tato sůl mosaz vyžírá a svazek se tak v nejhorším případě může i rozletovat. Již se to párkrát stalo. V lepším případě se tato sůl vylučuje na povrch i několik měsíců po načernění a výsledný efekt je tím pádem pryč. Čily spíše na klasické kulovnice a atd. . Oceli to samozřejmě neškodí. Jen té mosazy.

Studené černění je mnohem pracnější , ale na letované svazky vhodnější. Trvanlivost je v případě kvalitně odvedené práce lepší, než u tepelného černění.
Ale je s tím víc sr.... Cena je za KB cca. 3000,-Kč
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Rezivění zbraní, co s tím? Údržba?

Příspěvek od Perník »

Čoudova slova mohu potvrdit po včerejší telefonické konzultaci s panem Černým z Libochovic. Brynýrování v lázni se u hlavňových svazků nedoporučuje právě pro zhora uvedené důvody. Vhodné je pro ně černění za studena, jedná se o složitější (delší) proces, který trvá asi týden. Cena u p. Černého je okolo 1000,-Kč. Vypadá to že moje IŽka pojede na výlet....
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezivění zbraní, co s tím? Údržba?

Příspěvek od ČENDA »

Tak tak musim souhlasit s Perníkem Já tam měl u něj dvojku a dělal mi to taky studenou cestou prý aby se to nevyžíralo... Jak je to letované tak se s tím musí posouvat opatrně.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
John
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: stř 18.8.2010, 21:57

Re: Rezivění zbraní, co s tím? Údržba?

Příspěvek od John »

Poraďte chlapi. Začal mi z cz 550 slézat brynýr a puška mi začíná rezivět. Co s tím? Nedala by se udělat jiná povrchovka než brynýrování?
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: Rezivění zbraní, co s tím? Údržba?

Příspěvek od včelák »

Na povrchovou ochranu doporučuji olej se silikonem ve spreji.Ten silikon - to je nezmar nedá se umejt ani benzínem ani ničím jiným.Ani utřít se to pořádně nedá ,vždy tam zustavá ochranná mikrovrstvička.Jednomu to prý nastříkali na čelní sklo auta :lol: Prý to bylo o nervy a témněř na výmněnu skla. :(
Odpovědět