Výběr ráže

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Leone
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 04.3.2010, 16:01

Re: Výběr ráže

Příspěvek od Leone »

na 250m myslim balisticky která by se hodila ráže na škodnou a ještě aby jí to nerozbijelo a budu střílet max na 250m
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: Výběr ráže

Příspěvek od US OPTICS »

mirďo72 : na ty společné lovy bych do té 7RM volil asi co nejtěžší střelu a nějakou měkou, aby byla schopna předat co nejvíc energie :wink:

Leone : zkus si pročíst pořádně příspěvky o jednotlivých rážích a pak tady přestaneš psát nesmyslné dotazy :oops:
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr ráže

Příspěvek od Tommy »

Mirďo:
myslím,že jsis vybral ráži,která je hodně vysoko a střelba z toho není jen tak. Kdyby jsi radši vybral 308w,tak nemusíš řešit další flintu a na společný lov bych to radši ani vůbec nebral.
vhool

Re: Výběr ráže

Příspěvek od vhool »

tema zamykam a po case odemknu,kolega leone i pres upozorneni zasira dalsi vlakno takze podekujte jemu.uz se to ale opakovat nebude ....
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Výběr ráže

Příspěvek od johnyc77 »

Zdravím,
jelikož jsem se rozhodl, že si v letošním roce pořídím novou kulovnici, potřeboval bych od vás, jestli by mi někdo neporadil s ráží.. Jsem na vážkách jestli 270W nebo 300WM.. Ráže bude sloužit především jako hlavní zbraň na černou v zimě, daňčí zvěř, sem tam sika a jelen lesní. Zbraň bude Browning x-bolt, optika Docter 3-12x56. Pročetl jsem vlákna 270W i 300WM už několikrát, ale nemohu se rozhodnout, kterou z nich.. V 300WM je více výběr střel, ale ani 270W na tom není zle.. Jen přemýšlím, jestli ta "třístovka" není pro mě zbytečná, lovím na polích (zatím nejdál 180m). Jinak mám ještě 6,5x55SE, kterou budu používat na srnčí atd.. Docela bych byl rád, kdyby mi tyto ráže mohl někdo porovnat z vlastních zkušeností.. Díky za pomoc
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Výběr ráže

Příspěvek od kasari »

Nějak nechápu požadavky. 6,5x55 máš, takže 270 W se od toho moc lišit nebude. 3OO Win.Mag. je zase někde úplně jinde a pro tvůj způsob lovu myslím taky zbytečná. Takže pokud nejde jen o osobní sympatie, nebo neplánuješ radikální změnu honitby a lovu, měl bys hledat úplně jinde...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr ráže

Příspěvek od Tommy »

Osobně bych volil 270W, je tedy o něco silnější než 6,5x55,ale ten rozdil s továrním střelivem moc velkej nebude. 300Wm je už kanon,kterej zbytečně moc kope a ten výkon je až převyšující potřeby běžného lovu.Jestli nemáš 120kg a nebo zbraň s úsťovou brzdou a váhou 5 kg,tak to radši nech bejt.
Můj kamarád lovící vysokou má také 6,5x55SE a je spokojenej,stačí mu to.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výběr ráže

Příspěvek od BwanaHunter »

johny> chybí tady důvod, proč chceš jinou kulovnici. Jestli ti na 6,5x55 něco vadí, nebo prostě jen chceš další flintu. S 300WM lovím, docela jsem si jí oblíbil. Komfort střelby z ní je závislý jen na pažbě a umístění optiky, diskuze o úsťových brzdách a 5 ks flintě jsou mimo. Na druhou stranu proti 6,5x55 je to rána přeci jen citelně větší, a pokud jsi citlivější na zpětný ráz... Střílel jsi ze 300WM aspoňn na střelnici? Polní honitba vyvolává představu střelby na větší vzdálenosti v přehledném terénu, což je to, kde je 300WM doma. Nicméně, s naší zvěří musíš počítat s jistými "omezeními". Ani ne tak u trofejové zvěře, zejména jelení a černé, kde hlavní hodnotou je trofej a nějaké deko zvěřiny tě netrápí, ale jinak už to je u průběrné a holé zvěře, kde hlavní hodnotou je zvěřina. Třístovka s "citlivou" laborací bude asi vždycky podlívat a způsobovat větší poškození zvěřiny, než třeba ta 6,5. (Ačkoliv, když vidím některé fotky třeba ve vlákně Geco, tak si říkám, že zlatá moje 300WM oproti 7x64, třeba :)) A pokud lovíš do 200m, tak její potenciál moc nevyužiješ. Pokud nepřebíjíš, tak najít vhodnou laboraci, kombinaci střela/navážka/rychlost... aby to vyhovovalo tvým požadavkům není i přes velký výběr na trhu úplně jednoduché.
No a pokud důvodem je to, že 6,5x55 se ti zdá na naši větší zvěř "málo", 270W ti možná nepřinese takový rozdíl, a zvážil bych třeba 7x64, 8x57, 9,3x62, 30-06...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Výběr ráže

Příspěvek od kojot »

U tohoto platí asi nejvíce, že každá liška chválí svůj ohon. Řekněme, že průměrná Eo u obou ráží je 3400J pro 6,5x55SE a 3700 u 270 Win., při přibližně stejné balistice /vynecháš li střelivo SB/. Na lov všeho do 200 m dostačují ráže. Osobně bych ti doporučil na lov prasat v polní honitbě .30-06 Sprg. Už jen pro nepřeberné množství střeliva a střel (7 - 14,3 g) v této ráži. Třeba řada Hornady Superformance se blíží spodní hranici laborací .300 Win Mag. Springfielda Browning určitě komoruje, nevím jak ostatní evropské ráže jako 8x57IS. Tu bych při svém výběru řadil na 2. místo.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Výběr ráže

Příspěvek od johnyc77 »

Přesně jak píše Kojot, Browning x-bolt nekomoruje žádnou z evropských ráží, proto jsem si vybral tyhle dvě.. Jinak 6,5x55SE je ve flintě CZ 550 provedení pravák, což mně moc nevyhovuje, jelikož jsem po úrazu oka a střílím na levou stranu.. Springfield je tam myslím taky v nabídce.. Jinak co se týče zpětného rázu u té 300WM, tak browning uvádí, že botka inflex technology u x.bolt absorbuje vysoký zpětný ráz a střílení je tak příjemnější, než u klasiky..
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Výběr ráže

Příspěvek od Nik.308 »

Souhlasím s kojotem, 30-06 má nejširší nabídku střeliva, jistě najdeš střelivo, co potřebuješ. Ať je to těžší střela k řepce a kukuřici, nebo šetrnější pro srnčí. Pro lov v poli jistě velmi vhodná, nemusíš ani moc přemýšlet nad opravou záměrné, bezproblému lze lovit okolo 200m. 8x57IS Honza měl a nevypadá to, že by se k ní chtěl vrátit. Já dnes už 30-06 nemám, ale je to moje srdcovka a rád bych si ho jednou zase pořídil :wink:
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Výběr ráže

Příspěvek od kojot »

30-06 je dost plastická ráže a dá se z ní lecos vykouzlit. V poli na prase nestřelím stejně dál jak na řekněme 150 m, protože jsou prasata většinou v pohybu a tak i tahle vzdálenost je dost riskantní. Na tohle zvíře říkám: čím blíže, tím lépe pro obě zúčastněné strany. Na větší vzdálenosti lovím ale srnčí a veškerou zvěř myslivosti škodící. Vzhledem k její velikosti 300 WM rozhodně neuplatním. Bohatě mi pro tyto účely postačí 243 Win. Pokud ale budu někdy kupovat, nebo stavět nějakou kulovnici (což u mě vyloučit nelze), volím na "pole" .25-06 Rem. a do lesa opět .30-06 Pantok. :lol:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Výběr ráže

Příspěvek od johnyc77 »

Asi máte pravdu, 300WM tedy vynechám a pořídím toho springfielda.. Znám spoustu lidí, co ho má a jsou s ním spokojení.. :wink: K té 8x57IS tu jsem měl 3 roky a klidně bych si ji vzal zpět, ale bohužel ji x-bolt nekomoruje a já se rozhodl právě pro něj..
Jinak díky za odpovědi a hlavně rady.. :wink:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výběr ráže

Příspěvek od BwanaHunter »

johny> podle mě je 30-06 dobrá volba. To o tom, že plnotučné laborace 30.06 se dostávají blízko standardní laborace 300WM jsem původně chtěl psát taky, ale zapomněl jsem...
No a pokud bys o 300WM uvažoval, tak nech být marketingové údaje z katalogů a vystřel si napřed z toho. Znám i lidi, kteří se toho zbavovali, protože...se toho tak nějak báli.

kojot> 25-06 mě taky zaujala, docela bych to rád zkusil. 30.06 je fajn, ale není to pantok. Pantoky začínají průměrem 9,3 :lol: :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
tetrix
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pon 17.1.2011, 7:55

Re: Výběr ráže

Příspěvek od tetrix »

Zdravím,doporučuji .300WM,ale než do toho půjdeš zkus si z toho vystřelit pár ran,mení to nic brutálního,nicméně dovede to polechtat obočí.Polní honitba je pro tyto ráže dle mého skromného názoru to pravé ořechové.Ovšem především je třeba kvalitní optika a dobré světelné podmínky,pak lze využít nadprůměrné balistiky a ranivosti.Souhlasím s kolegy myslivci,že dostatečná bude i .30-06,velmi se blížící .300WM.Pokud nebudeš lovit více než nějakých 250m je to téměř stejné.Do 200 m 8x57 vynikající,nic nezkazíš ani 6,5x55SE,ale je třeba zvážit zda budeš převážně lovit černou zvěř za špatných světelných podmínek a v tom případě se přikláním k větší ráži .Spolehlivěji prostřeluje a je více barvy.Typ,konstrukce a hmotnost střely je samosebou nezanedbatelný faktor,ale to je jiné téma.Přeji šťastnou ruku při výběru.
Zamčeno