Zvěřní políčka

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Zvěřní políčka

Příspěvek od Perník »

Vážení kolegové

podělte se o zkušenostmi s pěstováním zvěřních políček, jak velké výměry, kolik políček máte v honitbě, čím oséváte, jak je udr?ujete, kde sháníte osiva (např. kapusy apod.), jakým způsobem řešíte péči o políčka v rámci MS, zda spolupracujete se zemědělci apod.

díky
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
svarowski
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pon 05.2.2007, 12:05
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od svarowski »

Zdravím,
u nás máme ve sdružení vedoucího agropodniku (můj strýc), takže všechno osivo shání on...Zvěřních políček máme myslím docela dost, sejeme hlavně kukuřici, kterou pak vylamujeme pro zvěř, dále topinambury, které jsou výbornám krytem pro drobnou zvěř.Letos máme 2 celá pole hořčice a jeden malý pruh u lesa. Stahuje se do toho veškerá zvěř, od drobné i občas černá a hlavně lišky, které tam láká drobná. takže asi tak...
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

Příspěvek od Pecan »

v honitbě máme velkou tradici s mysliveckými políčky. když sou na to dotace, tak proč jich nevyužít a udělá se něco pro zvěř. Políčka máme umístěné kolem lokalit, kde se zvěř zdr?uje - u kraje lesa, vedle remízků atd. Velikost políček je od 0,2 - 0,7ha. větší u nás nemáme. Celkem jich je 7ks. V celé naší honitbě se už bohužel nehospodaří, myslím tím jako kdysi "JZD" to už pouze 2x ročně seče trávu na pastvinách a loukách. Políčka se někdy na jaře poorají, někde jenom povláčí, Záleží, jak to políčko vypadá. Teď navíc se chemicky ošetřuje proti pleveli - hlavně pýru. Nevím, jestli je to správný název, ale je to takový bodlák. Sejeme hlavně oves se směsí s hráchem a podsejeme to ještě jetelinou. všechno se nechává stát až do zimy, nebo do té doby, než to zvěř celé zkonzumuje. většinou je oves "sežraný" už v srpnu, nebo v září a potom se zvěř zaměřuje na jetelinu. takže políčka sou celoročně hojně nav?těvovány zvěří, až už vysokou, srnčí, a pokud je v mléku oves, tak i prasata. Buď sejeme ve směsi, nebo 1/2 oves a 1/2 pohanku. Ta je dobrá, že vydrží i pod sněhem, taktéž jetelina. Topinambury jsme zkoušeli letos poprvé, a vynikající krytina! výška je asi 1,5m a pro drobnou ideální jak už tady psal swarovski. Realizaci políček sme si letos udělali znovu, protože to tak bylo, že 6lidí se staralo a ostatní nechodili pracovat. Tak se vytvořily skupiny členů, každá má přidělené 2-3políčka, Záleží podle terénu a podmínek a tyto skupiny zodpovídají za chod a kvalitu políček. Orba a setí se provádí stejně, ale nejdřív musíte vysbírat kamení, na některých políčkách je to neúnosné, skalnaté podloží. Potom se dělá brigáda na pletí - tzn trhání už zmiňovaného pýru a důležité setí :wink:
Sauer 404 Synchro XT .308w
CZ 550 lux .308w + Zeiss V6 2,5-15x56 ASV
CZ 557 lux .308w + Swarovski 2,5-10x56
ZKM model 2 .22LR
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Příspěvek od Perník »

chtěl bych trochu o?ivit toto téma. ...
V květnu se chystáme osét několik políček v honitbě. Dosud byly obdělávány jen asi 3 menší plochy a to více méně individuálně. Nyní jsme se dohodli s obcí a zemědělci a pronajali si několik nevyužívaných ploch. Celkem jich teď bude asi 8, výměrou od 0,2 - 1ha. Osévat budeme buď kukuřicí nebo se sází topinambury. Na několik ploch budeme dávat směsku plodin, jejím? zákldem je v podstatě směs pro biopásy tzn. jarní obilí, pohanka, proso, kapusta a lupina, ale naše směska je obohacena ještě o pelu?ku, svazenku, hořtici, hrách a slunečnici. Prostě taková všehochu?. Směska se naseje v květnu a stejně jako kukuřice či topinambury zůstane na políčkách až do dalšího jara, kdy se políčko zdiskuje a opět oseje. letošní rok bude zkušební, kdy chceme zkusit co ve směsce v našich podmínkách dobře půjde a příští rok se Možná spektrum plodin zmenší popř. obmění. Možná to zkusíme i s dotací, ale to ještě nemáme zji?těné, co a jak. Máme vytipovány ještě další vhodné plochy na políčka (tak aby byla rovnoměrně v celém revíru) ale vše nyní závisí na tom, jak budeme schopni stíhat obdělat už připravené plochy.
no a co u Vás?
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Tommy »

já bych u nás taky rád něco takovýho zavedl,ale pro naše důchodce to je jen práce na víc.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Příspěvek od xHonza »

Nakupujete někdo někde nějakou konkrétní předřipravenou směsku, nebo si to mícháte sami?
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Příspěvek od Perník »

to xHonza: mám dojem, že se výrobou hotových směsek na zvěřní políčka ještě nikdo nezabývá a pokud ano bude problém s dopravou. Nejlepší je to koupit u prodejce osiv někde poblí? domova a namíchat vlastní recepturu. U směsky na biopásy, na které chceš čerpat dotaci ale musí být směska v přesném složení a musí jít o osivo uznané.

to Tommy: ani u nás to ne?lo lehce, příznivců práce navíc nikdy není moc a najdou se i takoví, kteří tvrdí že je to k ničemu. Občas to je opravdu boj s větrnými mlýny. Chce to vytrvat a jít za tím a ono se to nakonec třeba povede

jinak jsem získal několik receptur na různé směsky například pro zaječí nebo bažantí zvěř atd., většinou se ale jedná o takové plodiny (traviny, několik druhů jetelovin) které jsou těžko k sehnání a mohl by být i problém s majiteli okolních ploch kvůli zaplevelování. Některé by se dali nasít jen na nějako izolovanější plochy.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

4 Perník&xHonza: Perníčku příteli mýlí? se, speciální směsky vyrábí Oseva Choceň. Nabídku Ti posílám mejlem. Je velmi zajímavá, v pátek na schůzi to předložím jako návrh.

P.S. nedělám jim reklamu, ani nejsem prodejce.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Příspěvek od Perník »

to Lotr : V Osevě (pobočka Litoměřice) jsem se ptal a byl jsem upozorněn, že osivo dodávají pouze na tuny, tzn. že bys toho musel osévat desítky hektarů. Byl jsem odkázán na jiné subjekty, které dodávají i pro malovýrobce např. Unisem Libochovice

Cenově je to opravdu rozdíl, například osivo krmné kapusty,velkoprodej (Oseva) cca 300,-Kč/kg (ale pár kilo prostě nekoupíš), prodej pro malovýrobce (Unisem) cca 450,-Kč/kg a prodejna zahrádkáře cca 600,-Kč/kg :wink:
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od Perník »

Tak doplňuju výsledky našeho snažení a získané zkušenosti se směskami. Jedná se o políčko s výsevem z poloviny kukuřice a z poloviny směskou. Směska se skládá ze základu směsky na biopásy (jarní pšenice, proso, pohnaka, lupina, bez krmné kapusty) doplněná o další druhy : hořčice, slunečnice, kukuřice, svazenka. Směska byla naseta až začátkem června a po cca 6 - 7 týdnech je vysoká asi 60 cm i více. Pozdní výsev nebyl letos problémem kvůli vlhkému počasí, lepší by ale byla polovina května. Jako problém se ukázalo přidání hořčice. Ta spolu s pohankou vše přerostla a vývoj ostatních rostlin dost potlačila. Její použití je asi vhodnější jako samostatné jednoleté krytové plodiny, která se dá na jedné ploše otočit i 2x (tak to praktikují u sousedů)
Jinak jsme směsku použili ještě na jednu plochu s podstatně horší kvalitou půdy. Tady je porost řidší a o 1/3 nižší. Až se ale sklidí okolní pole bude mít svůj význam i tak.
http://pernik22.rajce.net/zverni_policka
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od Perník »

do alba jsem doplnil fotky i z té plochy z horší půdou, s řidším a nižším porostem
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
kamil.c
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: úte 09.4.2013, 9:33

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od kamil.c »

Zdrvim pánové.. Poradí někdo, čím bych na zvěřním políčku nejvíc potěšil vysokou? Někde jsem slyšel, že řepka.?.?.? Díky.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od fesoj »

Čím potěšit vysokou ? Vynikající, a nejen pro ni, je krmná kapusta, ale cena osiva není zanedbatelná a hrozí nebezpečí, že na malé neoplocené ploše ji zvěř stačí spást dřív, než kloudně povyroste. Já osobně jsem velký fanda topinambur. Poskytují kryt i potravu všemu, od zajíce až po vysokou, netrpí žádnými chorobami ani hmyzími škůdci a je to plodina víceletá - pokud ji ovšem do poslední hlízy nevyberou divočáci.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od Perník »

to kamil.c: Podívej se na stránky firmy Myslivecký servis Futerová http://web.quick.cz/msfuterova1/index.html , zde najdeš tabulku s kompletní nabídkou dodávaných pastevních směsek pro veškeré druhy zvěře, myslím, že si vyberete.
nejedná se o reklamu, naše MS je již pár let odběratelem této firmy!
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od Posmiros »

zajímavé téma :)

A nás máme dvě políčka a víceméně se seje jen kus kukuřice a kus kapusty... Já bych se nebránil dalšímu rozšíření :) Jsem velký příznivec zvěřních políček :) a ten topinambur mě také napadl, nevíte jak snáší vlhčí prostředí? Je tu jeden pozemek u potoka 0,8 ha a je trochu vhlčí takže to není úplně na to to každý rok obhospodařovat... Je to obecní a neměl bych problém s tím to vyřídit. :)

K tomu topinamburu:

Jak to sázíte a jak připravujete půdu?
Co s tím děláte přes rok?
Sklízíte hlízy? :)
Naposledy upravil(a) Posmiros dne ned 08.9.2013, 20:24, celkem upraveno 1 x.
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Odpovědět