pes na naháńce bez zkoušek

Pejskové a jejich výcvik
herkules197
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: úte 22.7.2008, 9:32

pes na naháńce bez zkoušek

Příspěvek od herkules197 »

zdravím, chtěl bych se zeptat zda se může pes zůčastnit naháňky, když ještě nemá lovecké zkoušky. Je to honič s PP, stáří jeden rok. Díky 8)
Greening
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04.9.2007, 20:30
Bydliště: Chrudim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Greening »

ahoj, myslím že roční pes je na nahaňku mladej a podle zakona (pokud si pamatuju-ale nejsem si jist) by pes bez zkoušek neměl být k lovu používanej.... v praxi se to po dohodě samozrejme dělá, ale nezapočítava se do povinného počtu psů potrebnych k lovu. aspon takle sem to okoukal u nás a všude tam , kde jsem hostoval 8)
CZ 550 7x64 +meopta 3-12x56 RD
Uherský Brod 12-12/70
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

žádný zákon nezakazuje ůčast psu bez zkoušek ani bez PP na honu pouze musí být stanovený počet lovecky upotřebitelných psu a ročního psa bych tam vzal jenom na otrkání na řemenu ale taky Záleží na plemenu
tomas.houserek
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 16.10.2008, 19:17
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od tomas.houserek »

Klidně ho tam vem,třeba jen na řemenu,pro něj jenom dobře,pokud mu nevadí výstřel.Jen ho označí jako myslivecky neu?itný a to je vše.
slavektis
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: stř 25.6.2008, 19:29

LUP

Příspěvek od slavektis »

Odporoval bych Leonovi.Zákon449/2001Sb s prováděcí vyhlá?kou 244/2002 jasně stanoví Použití loveckých psů a zná pojem lovecky upotřebitelný pes a dále vymezuje pojem LUP.Čili psi bez zkoušek nebo dokonce bez PP nemají na honu co dělat.Podobná diskuse proběhla na stránkách myslivosti.Je hodně zastánců názoru,že ostatní psi bez zkoušek kolikrát odvedou více práce než ti ze zkouškama ap.?e se to většinou toleruje je jiná věc, ale většinou do té doby než dojde k prů?vihu.Existují sdružení,kde na honu při kontrole dokladů myslivce v případě psovoda požadují doklady ke psům. A kolikrát stačí,když se psi porvou mezi sebou a oprávněný psovod LUP si bude stěžovat na nějakého psa bezPP nebo zkoušek.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

tak Napiš kde přesně je napsáno že nesmí já jsem to nikde Nenašel měl jsem tuto debatu již několikrát a nikdo mi to ještě neukázal a i dotaz právníkovi na myslivosti dopadl stejně prostě musí být na honu minimální počet LUP nic víc tam není
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Příspěvek od Skalák »

Já bych naprosto souhlasil s Leonem. Určitě bych psa po dohodě s vedoucím naháňky vzal s sebou. Je to pro něho, alei i pro vůdce, dobrá zkušenost i kdyby chodil na řemenu. Ten ?rumec ( střelba, další cizí psi, zvěř kolem a atmosféra ) mu dá hodně. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Příspěvek od Toma »

Leon píše:tak Napiš kde přesně je napsáno že nesmí já jsem to nikde Nenašel měl jsem tuto debatu již několikrát a nikdo mi to ještě neukázal a i dotaz právníkovi na myslivosti dopadl stejně prostě musí být na honu minimální počet LUP nic víc tam není
A právě z loveckého plemene psa,jej lovecky upotřebitelného dělá úspěšné absolvování příslušných zkoušek .Ale jinak k jejich účasti, po dohodě s vedoucím honu nemám připomínek.
tomas.houserek
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 16.10.2008, 19:17
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od tomas.houserek »

Tak,tak a při té příle?itosti hned zjistí?,co v tom psovi je a to jestli má zkoušky nebo ne nehraje roli,pokud se nejedná o psa,který by měl být evidován v honitbě jako u?itný.
herkules197
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: úte 22.7.2008, 9:32

pes na naháńce

Příspěvek od herkules197 »

díky za názory, sám jsem osobně Nenašel, proč by se nemohl zúčastnit, ale chtěl jsem si to potvrdit. Jak píše slavektis, když se poperou, nevidím v tom problém, jelikož řádné očkování je prvním předpokladem účasti. To se přece můžou potkat někde na ulici a porvat se - nemusí být na naháňce. Další důvod účasti vidím v plemenu, já tam nejdu s např. dobrmanem, ale s loveckým plemenem a jeho PP dokazují příslušnost k plemeni. No a poslední, doma na dvoře se to pes nenaučí. Nechce snad někdo tvrdit, že připravil psa na dvorku ke zkouškám :lol: Lovu lesu
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

účast psa na honu či naháňce

Příspěvek od roedear »

Právní předpisy pouze určují minimální počty psů se zkouškami z výkonu pro danou akci, žádnÝ nezakazuje účast ostatních psů.

Řeči o tom, že by takový pes mohl něco udělat jsou naprostý nesmysl - buď je pes agresivní a neovladatelný nebo ne = barvář se zkouškami na naháňce v prosinci napadl a zranil dva psy. Pes "ve výcviku", pouze se ZV, se choval naprosto ukázněně.
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

účast na honu nebo naháňce

Příspěvek od Bord »

Právní stránka je popsaná výše.Sám jsem bral psa před vykonáním zkoušek na hony, naháňky a zkoušky.Nikdy nebyl žádný problém bral jsem to jako součást výcviku.Pes se otrkal
8x57JRS,bordík
achab
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: úte 22.1.2008, 10:20

Příspěvek od achab »

to by zas tak vadit nemělo.hlavně když pes umí
vakuc
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 02.1.2009, 19:09
Bydliště: Velké Opatovice
Kontaktovat uživatele:

Re: pes na naháńce bez zkoušek

Příspěvek od vakuc »

Zdravím, mě nikdy nenapadlo tohle řešit, je ale pravda, že vodím psů najednou víc (min. 2,max. 5 ) a tak se v tom mladíci stratí. A kde by se pes vycvičil ? Když připravuji psa na ZH, tak ho asi na poli nevycvičím . A nikdo učený z nebe nespadl .
Kdyby na mě měl někdo nějaké připomínky, příště už tam nejdu, ani když bude následně se zkouškama, ono by jim to některým časem došlo. Někdo jim ty prasátka na štonty vyhánět musí. A psů není nikdy dost.
IŽ 52 16/16, IŽ 18 EM-M ráže 410, ROSSI 12/70, LU MAR 12/76,
CZ 550 Lux 6,5x55 SE, ČZ UB 584-64 223 Rem/12
ZKM 456 22LR
ČZ 27 7,65 Browning
Alfa Proj 341 22LR/22WMR
Tonda U.
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 22.4.2010, 9:51

Re: pes na naháńce bez zkoušek

Příspěvek od Tonda U. »

Pane Kučera souhlas.Před lety jsem vedl psa k sousedům na naháňku upozornil taktně hospodáře (vedoucí honu) na to, že pes je bez zkoušek.On řekl, že to je formalita a je rád, že pes je tu. Za cca 16 let byla kontrola před honem jen jednou (u nás ve spolku) a to se ročně zúčastním cca 30 naháněk. Jinak nesouhlas jak byl prve příspěvek i roční pes odvede kvalitní práci.A pro psa ve výcviku je to životní škola. Naučí se při starších psech, chování na stanovišti, chování u kusu,... Vše je o lidech.Na honě raději psa ve výcviku než (bastarda-křížence bez PP).
Odpovědět