9,3x74

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Kolega ji má v kozlici Betinsoli / art.2000 6x42, loví hlavně selata, sem tam lončák. Loni ulovil 3 selata do 50kg, lovil Norma Alaska, 2 kusy mu zůstaly na nástřelu, 1kus 5m - točil se dokola. Prý všechno komorové zásahy. Letos si koupil RWS TUGy, má s nimi zatím 1 lišku, bohužel ?krtlá na měkko, dohledal ji se psem druhý den zhaslou, cca 600m od nástřelu.

Nimrod
kajka
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.8.2007, 21:24

Příspěvek od kajka »

nějaké info najde? o pár vláken níže o 9,3 a Lapua Mega
Blaser BBF 97 6,5x57R/20-76,Swarovski 3-12x50
Obojetnice lancasterka Ferlach 6,5x70R/20-70,Swarovski Tirol 6x42
ZKK 600 .270 Win,Meopta 3-12x50
lancasterka Ferlach Ogris 16-65
george.barley
Častý návštěvník
Příspěvky: 78
Registrován: stř 30.7.2008, 18:05

Příspěvek od george.barley »

Mam ji v Super Brnu kulove kozlici a nemohu nic nez chvalit.Strilim tim vse krome srnci a skodne a naprosta spokojenost.Strelivo RWS,drive TUG ted EVO.mohu jen a jen doporucit.
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Re: 9,3x74

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Chtěl bych se zeptat, jestli je tato ráže vhodná i do jednušky co se týká zpětného rázu a pokud s ní někdo loví, zda by mohl více rozepsat zkušenosti na srnčím, černé a vysoké.
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Re: 9,3x74

Příspěvek od mrazík »

Tak to trochu oživíme. Můžu koupit k.kozu od Merkla za velmi solidní peníz. Pročetl jsem vše o 9,3 takže trochu informací načerpáno a poprosil bych o další zkušenosti těch co je mají přímo v Rku.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: 9,3x74

Příspěvek od nimrod nimrod »

Dá se čerpat ze zkušeností s 9,3x62, v cíli v tom nebude rozdíl a obecně se budou účinky lišit jen střela od střely a gramáž od gramáže.
Ale abych jen neteoretizoval - přidám alespoň jednu zkušenost osobní.
Kolega střílel v mém doprovodu starší muflonku 9,3x74R RWS Uni 19g na 60m - věděla o nás. Zásah komora na široko hned za plece, zasah plic škrtlé srdce, vstřel průměr ráže, výstřel asi 2cm. Po ráně vůbec neznačila a odběhla (s tlupou) asi celkem 70m než zhasla, těžší terén, malá rokle, zarostlý potok a za potokem ležela zhaslá, okolí bez barvy a nerozhrabané - zhasla v běhu což je u mufloní celkem běžný jev, jde co mu síly stačí až padne bez pohybu.
Na nástřel jsme šli po 10ti minutách. Barva na stopě jen ze začátku dobrá, pak jen místy otěry, našli jsem ji asi po 15minutách víceméně procházením terénu.
Nepodlitá, nerozbitá.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: 9,3x74

Příspěvek od xtaup »

Ulovil jsem s touto ráží vcelku dost kusů srnčího, ale vzhledem k tomu, že mám doma velké zásoby starého střeliva SaB, tak jsem bohužel nevyzkoušel jiné střelivo. Ale všeobecně můžu říct, že tahle ráže byla vždy velmi šetrná ke zvěřině a i patřičně účinná, což neznamená, že by kusy, které byly zasaženy na plíce či komoru bez zásahu kosti zůstaly vždy v ohni, většinou 10, 20 ale i 80 m odběhly, ovšem vždy za značného barvení. Jednou se střela dokonce zachovala při ráně přes plíce jako celoplášť, takže kus nějaký čas nehybně stál a pak si pomalu ustlal. Pokud jsou zasaženy játra, jednoduše to s kusem praští o zem. Černá bez problémů, většinou jsem střílel přes plece, ale i při horším zásahu pohoda. Já osobně jsem s touto ráží velice spokojen, sem na tyhle knedlíky trochu ulítlej, navíc když člověk vybere laboraci od určitého výrobce, tak se s tím dá dosáhnout i "docela daleko" teda nic co by patřilo do vlákna lov na velké vzdálenosti :lol: . S jiným střelivem mám zkušenosti pouze z ráže 9,3x62, která je o něco silnější, ale ne zas tak o moc. Já tuhle ráži mohu jen doporučit.
pirko
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: pát 11.2.2011, 15:20
Bydliště: jablunkov

Re: 9,3x74

Příspěvek od pirko »

Nejake nove zkušenosti s touto raži??....
Ondřej Smetana
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: sob 24.12.2011, 16:04

Re: 9,3x74

Příspěvek od Ondřej Smetana »

Příbuznej ji má a já ji mít budu. Strejc ¨je hajnej a 9,3 je ráže starých hajných tak se toho drží. Střílí z ní všechno. Od lišek po vysokou. Má ji v jednušce :lol: té jsem se bál jen stála u zdi. Měla tak 2kg a když jsem si představil ten náboj co se do ní dá. Bál jsem se spouště jen chytit. No on povídal že je lehká a šoulá s ní jedna radost a do leče si ji bere a jak je s ní spokojen. Jen na ten zpětný ráz si musí člověk zvyknout. Jako u té jednušky. Pak ji má ještě ve dvojáku a tam je to v pohodě, festovní zbraň, takže chlapsky zvládnutelnej zpětnej ráz. Říkám chlapsky modelka by to asi neudržela.
Střílí s tím všechno a nemůže si to vynachválit. Má ještě myslím 6,5. Obdivoval jsem u něho střelený srnče, vstřel na prst a výstřel velikosti padesátikoruny. No tohle bych u srnčete 7 kg já nedokázal s 30-06 sprg. Ani náhodou. Zajímám se o tuto ráži a znám ji. A znám ji jako spolehlivě zastavovací, dokonale barvící, neuhýbající ani křoví a šetrnou od srnčátka k jelenovy.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 9,3x74

Příspěvek od rimar77 »

Ondřej Smetana píše: A znám ji jako spolehlivě zastavovací, dokonale barvící, neuhýbající ani křoví a šetrnou od srnčátka k jelenovy.
s tím tvrzením otom křoví bych byl opatrnej, každá kule která narazí na překážku se vychýlí a těch faktorů jak moc je hodně je tady otom vlákno tak se na to podívej a rozhodně neprezentuj že pořízením této ráže můžeš klidně střílet skrz křoví a nic se neděje ona projde a spolehlivě usmrtí
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: 9,3x74

Příspěvek od kasari »

To Ondřej Smetana - tady není hospoda ani poslední leč. Tam se podobný styl argumentace používá, tady ne ! Pokud můžeš doložit tuhle nevěrohodnou zkušenost, sem s tím. Jinak se řadíš do skupiny lidí, spějících k banu...
Ulkomaalainen...
Ondřej Smetana
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: sob 24.12.2011, 16:04

Re: 9,3x74

Příspěvek od Ondřej Smetana »

Dobrá, už se kaju, nic neprezentuju. Mám 9,3x72R a 30-06 sprg. Pokud mi cokoliv běží ve strnisku, nebo i stojí. 30-06 to dělá problém že mine i jistý cíl. 9,3x72R tento problém nemá. Převzal jsem ji s tím, že je v letu stabilnější a to jsem si i potvrdil. To samé mi řekli i lidé co srovnávali 6,5x68 a 9,3x74R. Takže bych s dovolením změnil že neuhne ani křoví na v letu je stabilnější.
Šetrnost ke zvěřině můžu doložit fotem, ale poradí mi někdo přes SZ jak se sem vkládá??
Dobře barvící bych také mohl vyfotit. A spolehlivě zastavovací asi nedoložím, to bych musel leda nafilmovat a to by bylo spíš o štěstí.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: 9,3x74

Příspěvek od MiraDuchek »

Ondřej Smetana píše: Mám 9,3x72R a 30-06 sprg. Pokud mi cokoliv běží ve strnisku, nebo i stojí. 30-06 to dělá problém že mine i jistý cíl. 9,3x72R tento problém nemá.
Myslíš opravdu že to není spíš v rukách?
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 9,3x74

Příspěvek od rimar77 »

Ondřej Smetana píše:Dobrá, už se kaju, nic neprezentuju. Mám 9,3x72R a 30-06 sprg. Pokud mi cokoliv běží ve strnisku, nebo i stojí. 30-06 to dělá problém že mine i jistý cíl. 9,3x72R tento problém nemá. Převzal jsem ji s tím, že je v letu stabilnější a to jsem si i potvrdil. To samé mi řekli i lidé co srovnávali 6,5x68 a 9,3x74R. Takže bych s dovolením změnil že neuhne ani křoví na v letu je stabilnější.
Šetrnost ke zvěřině můžu doložit fotem, ale poradí mi někdo přes SZ jak se sem vkládá??
Dobře barvící bych také mohl vyfotit. A spolehlivě zastavovací asi nedoložím, to bych musel leda nafilmovat a to by bylo spíš o štěstí.
nechci pořád rejpat ale todle je téma o 9,3x74 a né 9,3x72R jsou to obě poměrně dost rozdílné ráže, vlákno o 9,3x72 je jinde a už si do něj i příspíval dotazem zda prostřelíš 100kg prase :wink:
Odpovědět