Volně pobíhající psi

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

Příspěvek od Pecan »

to je blázen! Zase jednou dobrá reklama pro TV Nova a Blesk... určitě to byli bern?tí. Normálně mírumiluvní, ale už i u nás na ulici jednoho člověka pokousal, tak to už je špatné, nechci se opakovat, víc je v tématu "výše"
Sauer 404 Synchro XT .308w
CZ 550 lux .308w + Zeiss V6 2,5-15x56 ASV
CZ 557 lux .308w + Swarovski 2,5-10x56
ZKM model 2 .22LR
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re:

Příspěvek od Daniel Vyoral »

tombr.a píše:Nechci nejak hajit pytlačici psi ale jsi si jistej že to byli bernaci :?:
Ja mam dva a musim řict že těm i kdyby se naservirovala sama srna na střibrnem podnose tak to s nima ani nehne. 8)
Neni možne že to jsou třeba už nejaci kři?enci?
No já předvčerejšky viděl jednoho ráno jak vyletěl přímo ze seče a štrádoval si to přes pole dál do lesa. Odpoledne jsem byl s přítelkyní a se psy v lese na procházce revírem. Tu proti nám (na 100%) dva berňáci, zastavili se asi na 10 m a zlostně na nás a naše psy, které jsem měli rychle uvázané, vrčeli. Rychle jsem začínal ládovat patrony do kulovnice a přísahal jsem bohu, že ještě krok a jsou v psím pekle. Naštěstí na ně stačilo zařvat a nakonec utekli.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od fesoj »

Podle mých zkušeností neexistuje ŽÁDNÉ psí plemeno, z kterého by se za určitých okolností nemohla stát nebezpečná bestie /snad s výjimkou čivav, jorkšírků a podobných psích miniatur, které na to, aby mohly člověku citelně ublížit, prostě nemají fyzické dispozice/ a na druhou stranu neexistuje plemeno, z kterého by se nedal vychovat vyložený mazel. Vše je jen a jen v lidském přístupu ke konkrétnímu jedinci. Známý hajný měl hanoverského barváře. Milé, přátelské zvíře - ovšem jen do chvíle, kdy spatřilo někoho v policejní uniformě, protože jeden ji nosící vypatlanec měl strašnou radost z toho, když ho mohl dráždit přes pletivo kotce, kdykoliv šel okolo a hajný nebyl doma...
Kritériem pravdy je praxe.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Tim »

Zkusím otevřít staré téma.
Jako dnes většina sdružení máme problém s čoklíky, kteří pobíhají po lese a páníček kdesi v dáli za nimi.
Je to asi měsíc, co jsem vytiskl a nechal zalaminovat cedule s upozorněním na zákaz volného pobíhání psů s odkazem na zákon a na výši možné pokuty. Rozvěsil jsem to podél cest a chvíli to docela fungovalo. Včera jsem ale jel krmit a cedule nějaký ubožák utrhal a po revíru zase křížem krážem stopy od pejsků. Proto jsem dnes nechal udělat podobné cedulky ale s upozorněním, že je mi toho bezmozka který to utrhal líto a že budu každého okamžitě pokutovat, případně se při splnění zákonných podmínek jejich miláčka usmrtím.
Jak to řešíte vy? Já se vždy snažil být vlídný a jen lidi slušně upozorňovat, ale ono to nefunguje...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od fesoj »

Jsi-li mysliveckou stráží, teoreticky jsi postupoval správně - ale :

1/ Máš vůbec vyfasované pokutové bloky ?
2/ Jsi přesvědčen o tom, že se Ti skutečně podaří někoho přimět k zaplacení blokové pokuty na místě - a pokud ne,
3/ máš zajištěnou podporu příslušného obecního, případně městského úřadu, aby pokutu Tobě na místě nezaplacenou vymáhal a skutečně vymohl ve správním řízení ?
4/ Máš dostatečný fyzický fond na to, abys čelil případnému agresorovi, který bude reagovat snahou dát Ti přes držku ?

Pokud odpovědi zní ANO, držím Ti palce !
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Zdenek41 »

Připojím se..Všichni milovníci zvířátek dávají od volných, pobíhajících pejsků ruce pryč.V každém případě ti nedoporučuji psa zastřelit.Naše legislativa je v tomto tak děravá.Že pokaždé jsi padající ty.Už tě vidím jak hrdě neseš psa k těm majitelům(at už jsou jaký chcou).Neudělášli to,jsi opět padající.Řešil jsem to tu nedavno.Můžu napsat popravdě je to stále aktuální.Ti co mě odsuzují za nečinnost MH ,odkazuji ma stráž.Ta to tak činila zase předemnou.Radím velké lapáky,odchytit dát do utulku.Můžou se tam šklebit jak chcou.Ale aby mě někdo nutil lovit Německého ovčáka vyhublého na kost na silnici 2třídy tak opravdu na to žaludek nemám.Někdo zašlápne brouka někdo přejede ježka...Já,ale ubožáka psa nezabiju...Na to nemám..Jiná věc by byla nutná obrana..i když bych se snažil se i tomuto vyhnout,výcvik na to mám :wink:
Co platí u nás na pejskaře-bezvodítkové...Jsou agresivní knouři,prašivina a jakákoliv neznámá nemoc,vyhlášená místním rozhlasem-to platí.Pokud je však požádáme skrze sněhovou pokrývku,mráz a klid zvěři je to většinou horší o 100%.Většinou od přistěhovavších se z měst.A těch je tu víc jak místních...
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Tim »

Fesoj - Blokovou pokutu bych vůbec neřešil, ihned bych to předal ke správnímu řízení. V tom bych oporu měl. Fyzický fond? Mám 175cm a asi 78 kg. Nejsem obr, ale vzhledem ke svému nízkému věku jsem zatím velmi mrštný a myslím, že 95% útoků bych díky své fyzičce odvrátil v neprospěch útočníka :mrgreen:
Zdenek41 - také se mi nechce psy střílet, ale možná že když to jednou udělám tak se to rozhlásí a bude větší klid. Dnes myslivce nemá nikdo rád a na slušné chování nikdo nedá. Chce to nějaký tvrdší zásah. Co si pak budou povídat je mi fuk...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Onďa »

Tim: V okolí Brna jsou v honitbě ŠLP Křtiny při vstupech do lesa taky umístěny cedulky, upozorňující na psy mimo vliv vůdce a mají je doplněné fotkami toho, co takový pes umí - tzn., jsou na nich vyfocené stržené srny ve vysokém stupni březosti i s fotkami vyjmutých plodů a poměrně emotivním textem, že tato srnčátka se už po lese neproběhnou.. Tohle je podle mě něco, co může na běžnýho pejskaře fungovat. Jednak je to pro běžnýho výletníka poměrně "hustej" pohled a za druhý se ve vlastním okolí se totiž neustále přesvědčuju, že lid to nedělají ani tak ve zlé vůli, jako jim spíš fakt nedochází, že případný štvaní zvěře není sranda.

Btw, na tvým místě si nafasuju i ty bločky - už jen to, že budeš někoho "prudit" se rozkřikne a může do jisté míry působit preventivně. Pokud budeš předávat ossm, tak nezapomeň opravdu pečlivě zdokumentovat celou situaci. Jak jde o správní trestání, je pomyslný důkazní břemeno na straně úřadu a skutek musí být prokázán nade vší pochybnost.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Tim »

Vše dokumentuji fotograficky - na základě předchozích zkušeností :wink: Se svým foťákem si pro fotku sáhnu dost daleko a dotyčný o tom nemusí ani vědět. No, uvidím. Zezačátku si nechám předložit OP s tím, že pokud se bude situace opakovat, bude zle...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Onďa »

Dlouhý sklo je fajn. Jen bych ještě podotkl, že fotka psa na volno běhajícího kolem pána nic neznamená. V zákoně stojí, že musí pobíhat mimo vliv vůdce, ne že má být na vodítku. Jako MS bych ve vší slušnosti klidně dotyčného požádal, ať mi předvede, jak psa ovládá - ať ho třeba přivolá. Může mít někdo klidně psa vychovanýho, že pískne a ten pes se, byť by před ním běželo srnčí, otočí a vrátí se... A takovej pes pak pod vlivem vůdce je. Jako pomocný kritérium pro být pod vlivem bych viděl to, že na psa dotyčnej vidí. Protože když nevidí, co pes dělá, jen těžko ho může odvolat.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Tim »

Ano, tak to stojí v zákoně, nicméně výklad zákona zní striktně - pes na vodítku :wink:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Onďa »

Tim: Ber to prosím jen jako akademickou debatu :wink: Ale tohle, kdybys řekl mně, tak ti blokovku namístě nezaplatím (ale na požádání ti předvedu ovladatelnost psa). Kdyby mi to napsal do rozhodnutí ossm, tak bych byl hodně zvědavej na odůvodnění a určitě bych se odvolal a možná i soudil. Protože s tímhle výkladem fakt bytostně nesouhlasím. Určitě ne takhle paušálně. Možná bych k se k němu přiklonil podle sezony - např v době nouze bych i souhlasil, že pes by měl být na vodítku - opřel bych to, že v tuhle dobu je vyšší požadavek na "bytí pod vlivem vůdce", protože i jen zvednutí, byť plně ovladatelným psem, zvěři neprospěje. Totéž např. v době kladení..
Btw, pokud svůj výklad opíráš o nějakej konkrétní případ, sem s ním.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Lesomil »

Time zdravím!
I já bych prosil o upřesnění zdroje z něhož jsi čerpal podklady pro Tebou zmíněný výklad zákona. Pokud to není jen Tvůj soukromý výklad zákona, dej sem prosím odkaz na zdroj, případně pokud je tento výklad zákona proveden např. prováděcí vyhláškou či podobně pak rovněž prosím o odkaz. Možná jsem nepozorný, ale takto striktní výklad zákona neznám....
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od motolada »

No tohle by mě také zajímalo,doposud si myslím,že musí být splněny podmínky
štvaní zvěře
psem bez dozoru nebo vlivu vůdce
pes nesmí být lovecký,záchr.,ovčácký,služební
(dávám to z hlavy takže jsem nmožná na něco zapoměl)

Ještě se chci zeptat namá náhodou MS oprávnění požadovat legitimaci a prohlídku vozu pouze v případě podezření na nelegální činnost?(pytlačení)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Zdenek41 »

Pes může být na volvno,ten výklad si může vykládat tak jak,kdo potřebuje.Nejhorší je na tom to,že při školení stráží to někdo po svém namasíruje do hlavy a pak to někdy tak vypadá.Já dneska vím,že stráž je jenom stráž.Time pokud bys zastřelil psa,počítej s tím,že hoří posedy,padájí krmelce a pokud ty máš doma psa můžeš ho najít i přibitého na dveřích.Tot praxe nic víc.Vše řeš s chladnou hlavou. :wink:
Myslivecká stráž získala status veřejného činitele zákonem č. 238/99 Sb. Náplní myslivecké stráže je ochrana přírody (lesy, vody , myslivost). Chránit související majetkové hodnoty proti neoprávněným zásahům ze strany jiných osob.
Mysliveckou stráží může být ustanovena fyzická osoba, která: je občanem České republiky, je starší 21 let, je bezúhonná, má způsobilost k právním úkonům, je fyzicky, zdravotně a duševně způsobilá pro výkon funkce myslivecké stráže, prokázala znalost práv a povinností myslivecké stráže podle tohoto zákona a znalost souvisejících předpisů, složila před okresním úřadem slib tohoto znění: Slibuji, že jako myslivecká stráž budu s největší pečlivostí a svědomitostí plnit povinnosti při výkonu ochrany myslivosti, že budu při výkonu této činnosti dodržovat právní předpisy a nepřekročím oprávnění příslušející myslivecké stráži. má platný lovecký lístek a platný zbrojní průkaz.
Myslivecká stráž je oprávněna: zadržet ke zjištění totožnosti osobu, kterou přistihne při neoprávněném výkonu práva myslivosti nebo při činu tímto zákonem zakázaném, nebo osobu, kterou přistihne v honitbě s loveckou výstrojí, popřípadě se střelnou zbraní, pokud nejde o osobu oprávněnou podle zvláštních předpisů nosit zbraň i na honebních pozemcích. V takových případech je oprávněna požadovat od přistižených osob předložení loveckého lístku a povolenky k lovu, zastavit a prohlížet v honitbě a na účelových komunikacích dopravní prostředky včetně přepravovaných zavazadel, je-li důvodné podezření, že přepravují nebo obsahují neoprávněně nabytou zvěř, a požadovat předložení dokladu o jejím oprávněném nabytí, odebrat přistiženým osobám zbraně, lovecké a chytací nástroje, chycenou nebo ulovenou zvěř, popřípadě i loveckého psa a fretku, vykázat je z honitby, a jsou-li neznámy, odevzdat je orgánu policie. Přistižené osoby jsou povinny uposlechnout. Odebrané zbraně a nástroje odevzdá myslivecká stráž neprodleně orgánu policie usmrcovat v honitbě psy, kteří mimo vliv svého vedoucího a ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližšího trvale obydleného domu hledají nebo pronásledují zvěř anebo se k ní plíží. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčácké, nevzdálí-li se od stáda více než 200 m a na psy lovecké, slepecké, zdravotnické, vojenské a služební, pokud jako takoví jsou k rozeznání a pokud se při výkonu služby nebo při výcviku vzdálí z vlivu svého vedoucího jen přechodně. Uživatel honitby může přenést na další osoby, které mají platný lovecký lístek. usmrcovat pytlačící kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližšího trvale obydleného domu. Uživatel honitby může přenést na další osoby, které mají platný lovecký lístek. hubit zvířata škodlivá myslivosti (pytlačící psy a kočky). Uživatel honitby může přenést na další osoby, které mají platný lovecký lístek. Požadovat pomoc nebo součinnost orgánů Policie České republiky, popřípadě obecní policie, pokud nemůže splnění svých povinností zajistit vlastními silami a prostředky, ukládat a vybírat pokuty v blokovém řízení za přestupky podle zvláštního právního předpisu (až do 1000,-Kč). Vlastníkům psů a koček je zakázáno nechat je volně pobíhat v honitbě. V případě jejich usmrcení může vlastník požadovat náhradu škody jen tehdy, dokáže-li, že k jejich usmrcení nedošlo za okolností uvedených písm. b) až d).Z toho vyplývá, že Vás myslivecká stráž nemůže zastavit a legitimovat či jakkoli obtěžovat pokud máte psa přivázaného na vodítku. Nejsem sice právník, ale řekl bych, že slovo BEZ VLIVU a VOLNĚ neznamená na vodítku viz odstavec. b)
Tohle už ví málokdo..
Oprávnění myslivecké stráže
Podle § 14 zmíněného zákona smí myslivecká stráž (kromě jiného) "usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební; usmrcovat kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení."
Podle odstavce 2 je "myslivecká stráž, která usmrtila psa nebo kočku, zdivočelé hospodářské zvíře nebo označené zvíře z farmového chovu zvěře, povinna o tom neprodleně informovat jeho vlastníka, pokud je známý, a sdělit mu místo usmrcení zvířete a popřípadě jej na toto místo doprovodit."
Naposledy upravil(a) Zdenek41 dne stř 18.12.2013, 17:10, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět