Diameter 8 mm Mauser

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
MieN
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 14.11.2007, 7:37

Diameter 8 mm Mauser

Příspěvek od MieN »

Zdravím, chcel by som poprosi? odborníkov na fóre o názor. U Pervi Partizan je v ponuke striel polomonolit Grom, kon?trukciou podobný
trochu Federal TBBC, v niekožkých rážach. PP ponúka aj hotové strelivo s touto strelou. Vlastním ZKK 600 8x57JS a chcel by som vyskú?a? najmä strelu, problém je v tom, že PP ponúka túto strelu ( aj strelivo ) v ráži 8 mm Mauser, čo pre nich znamená diameter 0.322. Zároveň v ponuke majú aj strely a strelivo pre 8x57 JS v diametri 0.323. Rozdiel je cca 0,03 mm. Pátral som po tom na internete, ale nepodarilo sa mi zisti?, prečo je pre nich 8 mm Mauser 0.322, keď v podstate vždy som narazil na rôznych stránkach v súvislosti s 8 mm Mauser na diameter 0.323. ?iaž, nepodarilo sa mi dosta? k norme CIP príp. SAAMI, dúfajúc v jednoznačné objasnenie, aký teda 8 mm Mauser má ma? diameter podža normy. A ďalej, má význam skúsi? laborova? 0.322 do 8x57JS z hžadiska presnosti?
Uvedomujem si, že jednoznačnú odpoveď dá len praktická skú?ka, ale napriek tomu, dá sa to aspoň zhruba odhadnú?? Vďaka za Va?e názory.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

Teď jsem koukal na jejich web a je fakt, že i produkci munice rozdělují na 8x57 JS a 8 mm Mauser, což je docela divné. U nabídky střel to mají dělené jak psal kolega, tj. .322 a .323. O důvodech bych pouze spekuloval, ale je to divné. I mě by to zajímalo, proto zkusím pročíst jejich web. Jinak co mám zkušenosti s jejich patronami, tak celkem dobré (osma samozřejmě), a to včetně různých starých produkcí. zkušeností míním přesnost a i poměr výkon (přesnost) cena.
MieN
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 14.11.2007, 7:37

Příspěvek od MieN »

František Fořt píše:Teď jsem koukal na jejich web a je fakt, že i produkci munice rozdělují na 8x57 JS a 8 mm Mauser, což je docela divné. U nabídky střel to mají dělené jak psal kolega, tj. .322 a .323. O důvodech bych pouze spekuloval, ale je to divné. I mě by to zajímalo, proto zkusím pročíst jejich web. Jinak co mám zkušenosti s jejich patronami, tak celkem dobré (osma samozřejmě), a to včetně různých starých produkcí. zkušeností míním přesnost a i poměr výkon (přesnost) cena.
Napísal som preto, lebo Grom ako reakcia PP na boom výroby monolitov by mohol stá? za oskú?anie (prioritne by mal by? určený na vysokú a teda zrejme bez problémov aj na ostatnú zver) a prípadne aj lacnej?ie zastriežanie si vzhžadom na ni??ie ceny PP, ak by bol samozrejme dostatočne presný a účinný ( platí pre 8x57 JS ). Taktie? je dos? zvlá?tne, že ho laborujú na monolit v 8 mm Mauser dos? paradoxne iba tu?ím na 665m/s, očakával by som na 180 grs ( v .322 ?! ) o dos? viac , práve preto by zrejme bolo vhodné s ním poexperimentova?, ak to ovšem vôbec kvôli .322 ( ?! ) význam má. [/list]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

protože v americe "osmičkám" málokdo rozumí a dovezlo se tam po WWI+II lecos, normuje SAAMI asi vcelku rozumně maximální tlaky pro ráži 8 mm Mauser asi na úrovni 2/3 tlaků v Evropě povolených u 8x57JS.

Náboje 8 mm Mauser americké provenience vyhovují rozměry, ale svým výkonem jsou velkým zklamáním pro případné tuzemské uživatele. Ale kdo chce prodávat v USA musí SAAMI respektovat.

S průměrem střely bych si v tomto případě starost nedělal - ale jak píšeš, není nad praktický test :)
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Hm,kupit,rozobrat,navazit novy prach,osadit povodne strely - voilááá. A skusat.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

CIP rika,
prumer strely (8x57IS) 8.22mm (rozmer v tabulce G1
v toleranci +0.03mm
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

zní mi to sice dost divně, ale zřejmě PP vyrábí ještě starý, původní náboj 8x57. našel jsem rozměry obou nábojů a jsou poněkud odli?né:

http://lotr73.rajce.idnes.cz/8x57/
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
MieN
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 14.11.2007, 7:37

Příspěvek od MieN »

Lotr píše:zní mi to sice dost divně, ale zřejmě PP vyrábí ještě starý, původní náboj 8x57. našel jsem rozměry obou nábojů a jsou poněkud odli?né:

http://lotr73.rajce.idnes.cz/8x57/
Dúfam, že sa nemýlim, ale úplne pôvodný 8x57 a ani ( ak sa nemýlim ) 8x57 I modernejší nemá strelu .322, ale tu?ím .318. Teraz som už úplne zneistel. To sú obrázky zo stránky PP?

To SHIVA: CIP nehovorí nič o 8 mm Mauser, či presnej?ie o .322 ? Tých + 0,03 by mohlo by? asi v pohode čo sa týka presnosti, -0,03 už bude asi o trochu horšie, domnievam sa.

To PUFR: myslíš, že 2/3 tlaku a 0,322 ochráni strelca pri prípadnom Použití napr. v 8x57 I ? To sa mi vežmi nechce veri?. Ak však áno, zmysel by to dávalo, ovšem za predpokladu, že z 8x57 JS - .3236( 8,220 mm) by to ešte Použitežne lietalo (dostatočne presne). Nechce sa mi ale tie? veri? , aby norma SAAMI s týmto normálne rátala ( riziko, si myslím, je aj tak zrejme privežké) a strelivo pre tento super kaliber takto degradovala, resp. povožovala nejaký univerzál. Z debaty mi totiž tak nejak plynie, že 8 mm Mauser by mal by? v SAAMI vlastne 8x57 JS. No a nakoniec zostáva mi len krúti? hlavou a je aj škoda, prečo PP svoju zrejme ?pičkovú strelu vyrába v diametri, ktorý zrejme nebude optimálne dimenzovaný pre 8x57 JS, v prípade ostatných klonov 8x57 ani nehovoriac najmä v súvislosti so známymi rizikami. Nu? ale zrejme je to tak.
vhool

Příspěvek od vhool »

CIP opravdu pod pojmem 8mm mauser uvadi nekdy 8x57 IS a SAAMI zase nekdy 8x57 Mauser,zde je opravdu podle CIPu i SAAMI diametr .323 a co uvadi PP me neprekvapuje...jsou to holt partizani :twisted: osobne teto municce neverim a jejich produkty nepouzivam ani v nouzi nejvyssi :wink:

jen pro upresneni: PP vyrabi Grom v dia .323 o vaze 185 gr.,8x57J ma dia .319 (obe normy ho uvadeji shodne 8x57 I) a PP v tomto rozmeru nedela ani jednu strelu,pouze .311,.322 ovsem v tech grom nedelaji a v .323 je pod oznacenim B-321
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

CIP neuvadi 8Mauser
ale 8x51 (mauser K) prumer strely 8.07
8x57I prumer strely 8.09
8x57IS prumer strely 8.22
nikde neni uveden nazeb Mauser, alespon co se 8mm tyce.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Příspěvek od vhool »

to shiva: jelikoz je ted stranka CIP v rekonstrukci tak jsem vychazel z udaju v manualu ke QL .8x51 mauser je zkracena nejaka verze 8x57 ale o tom toho moc nevim.

a QL na rozdil od partizanu verim :wink:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

no asi takhle, co ma Broemel napsano v QL za oznaceni je jedna vec. ja vychazim z CIPu jako takoveho. Z jejich tabulek a podkladu.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
MieN
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 14.11.2007, 7:37

Příspěvek od MieN »

vhool píše:CIP opravdu pod pojmem 8mm mauser uvadi nekdy 8x57 IS a SAAMI zase nekdy 8x57 Mauser,zde je opravdu podle CIPu i SAAMI diametr .323 a co uvadi PP me neprekvapuje...jsou to holt partizani :twisted: osobne teto municce neverim a jejich produkty nepouzivam ani v nouzi nejvyssi :wink:

jen pro upresneni: PP vyrabi Grom v dia .323 o vaze 185 gr.,8x57J ma dia .319 (obe normy ho uvadeji shodne 8x57 I) a PP v tomto rozmeru nedela ani jednu strelu,pouze .311,.322 ovsem v tech grom nedelaji a v .323 je pod oznacenim B-321
Nejak sa mi na stránke PP nepodarilo nájs? strelu Grom v .323 a ani muníciu s Gromom .323, iba v . 322 tie? o hmotnosti 185 gr. pod označením B-351. Mô?em sa opýta? na zdroj info o Grom .323 ? Vďaka.

Je mi jasné, že ?pička to nebude, ale možno za odskú?anie stojí
( hlavne teda strela ) z dôvodov, ktoré som už spomenul. Zatiaž sa mi
totiž nikde nepodarilo nájs? nejaké info o výkonoch a účinkoch. Neviem, zdá sa mi, že v PP ( podža toho, čo majú na stránke) asi poznajú rozdiel medzi .322 a .323 a niečo na tom, čo hovoril PUFR, by snáď aj mohlo by?. :roll:
vhool

Příspěvek od vhool »

to mien: jelikoz se ted nemam moznost podivat do norem C.I.P. tak jsem cerpal info z manualu a databaze Quick Loadu,Wikipedie.de a Waffen - on line a stranek SAAMI kde se opravdu o nazvu 8mm mauser zminuji.ovsem nevim zda jako officielnim normovanem nazvu (anglictinu moc neovladam) ovsem jak na waffen on line tak wikipedie se zminuji o tom ze 8 mm mauser se pouziva pro obe modifikace naboje 8x57 takze to asi nebude offiko ani podle cipu ani podle saami ale jen vzite oznaceni pro 8x57 I /8x57 IS.tot moje domenka.jinak jsem nikde nanarazil na to ze by kdy v historii se pro tuto razi pouzival diametr .322. pouze .318 a .323 takze o strankach PP si stale myslim totez o cemz me presvedcilo i hlubsi prohlednuti tabulek ktere uvadeji u jednotlivych kalibru.podle mne to jsou nesmysly ktere jsou zprehazene (vahy,rychlosti i diametry strel ) a na mne osobne nepusobi verohodne.osobne radsi budu duverovat panu Bromelovi a jeho QL jelikoz predpokladam ze pro prebijeni si nedovoli uvadet nesmysl a navic mam overeno ze jeho databaze je dost presna.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

No ja mam cely CIP (lonske vydani) a jak jsem napsal, jedine oznaceni jmenem Mauser a to v zavorce je jak jsem uvedl.
Nicmene to jeste neznamena ze se naboje nenazyvaji vzitymi jmeny v te ci one zemi ci oblasti. (viz QL). CIP je jen dohoda o uznavani zkusebnich znacek a dohodnutych normach.
Pokud si upravim 8x57IS zmenou ramen a zmenim uhel nabojnice, a nazvu to 8mm Mauser SI tak to v CIPu nebude (SI = Shiva improved). prinesu na zkusebnu naboje a zbran, oni to otestuji a tlaky budou OK, tak s tim mohu strilet. pokud si necham udelat tesnejsi vyvrt a necham si udelat matrice na vyrobu strel do tohoto vyvrtu (.321napr) tak budou na trhu strely prumerem .321 do Mauser 8mm :-)
Vzhledem k tomu ze CIP resi tlaky a to maximalni, tak udava u strel tolerance pouze do plusu.
Nevim proc resite strely jez jsou pochybne. pokud jsou mensi, tak nehrozi vysoke tlaky. Kupte si jich 100ks vsechny premerte mikrometrem a vysortujet, premerte mikrometrem i jine. pak naladujte vemte hradla a bezte na strelnici.
Psat o tom co je co a jak se to bude chovat, je o hovne.
jo a co se tyce QL
vybory program, asi nejlepsi, velka a updatovana DB komponentu a razi. Nicmene je vzdy zavisly od udaju vyrobcu. Osobne si myslim ze Broemel to sam netestuje. :-)
Ja jsem testoval.
Explosia prestala vyraber Accurate a vyrabi Lovex.
Prachy Lovex v QL jsou a rovnez jsou tam i prachy Accurate (ty tam byly vzdy)
Accurate byl jediny prach ktery byl relativne dobre dostupny, (vektan v QL neni, jen par prachu a to zduvodu neschopnosti Frantiku dodat spolehlive parametry a dodrzovat je).
Dosel mi Acc 2015 cekal jsem az mi privezou 2015 asi 4mesice.
Upozornuji ze S060-02 (drive prumyslovy prach prodavany sypany od ruznych prodejcu v PET lahvich, NENI Accurete 2015XMR). kdyz mi konecne dovezli prach, tak byl v puvodnich Acc hahvich s oznacenim jako vzdy, ale dole byla dolepena etiketa Lovex S060-02.
Takze jsem nalaboroval navazku jako vzdy (40.50gr na 168gr SMK, Lapua nabojnice, 210 FED zapalka) a sel na strelnici. Flinta s timto strilela do jedne diry (drive, ca 1/3MOA). ted jsem neveril svym ocim, byl jsem rad ze to bylo do 4cm.
zacal jsem merit rychlost. a svete div se rozdil prumernych rychlosti ca 26m/s musim sypat o 1gr vic a stejne to neni ono.
takze jsem vzal dalsi acc prachy s oznacenim Lovex. Jediny prach co sedi
je 2520
4064 vyrobeny u nas a oznaceny Lovex je pomalejsi o proti Acc 4064 QL o 30m (ve vsech testovanych navazkach)
2460 oznaceny Lovex (tudiz vyrobeny u nas) je o 36m/s rychlejsi ve vsech testovanych navazkach.
Problem je ten, ze v QL neni uveden Lovex S0602 (2015) ale ma se pouzivat udaje prachu 2015. takze vse co je v krabicich od ACC ale ma oznaceni Lovex (takze jakoby stejny prach) se ma pouzivat udaje k prachum ACC, coz je dost v prdeli protoze to nesedi.
Prach Lovex S060-01 je uveden v QL jako Lovex S0601 a ten kdo ten prach ma, pouzije samozrejme tento prach v DB QL. Jasne, otazka je jak udaje sedi se skutecnosti.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Odpovědět