Dezinfekce kotce a boudy

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
kirtap1
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: sob 28.2.2009, 14:31
Bydliště: Novopacko

Dezinfekce kotce a boudy

Příspěvek od kirtap1 »

Vážení, mám dotaz ohledně prostředku na dezinfekce vnitřku boudy a celého kotce. Fenu BB mám v dřevěném výběhu / i podlaha/. Nemám problém, že by fena dělala potřebu ve výběhu, ale myslím si , že jednou / dvakrát / za rok by dezinfekce určitě neuškodila. Čím dezinfikujete u Vašich mazlů? Zajímá mě hlavně vnitřek boudy. Díky
Zbrojovka Brno 7x57 celopažba, ZH 7x57R/16
Jiří Kovrzek
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pon 22.9.2008, 13:10
Bydliště: Plzeň

Re: Dezinfekce kotce a boudy

Příspěvek od Jiří Kovrzek »

Pokud mohu ze svých skromných znalostí doporučit,použil bych některou formu desinfekčních výrobků obsahujících chlor.Mám na mysli některý druh chloraminu.Vyráběli se asi tři druhy tohoto přípravku podle druhu provozu ve kterém je bylo možné použít.Tato dezinfekce je účinná pokud se provádí mokrou cestou,nejprve odstranit mechanické nečistoty,chlupy,prach a pod.Néjlépe si tajně vypůjčit vysavač od manželky,pak dezinfikované prostory navlhčit a nebo přímo vystříkat přípravkem chloraminu naředěným dle návodu.Chloramin doporučuji pro jeho účinnost a zároveň šetrnost.Používal se za totáče i k omývání vemene a dezinfekci struků u dojnic,pokud byla vyhlášena nějaká karantena máčela se gáza do chloraminového roztoku a omotávali se s ní kliky u dveří např zdr.středisek obchodů a pod.To uvádím pouze abych demonstroval jeho neškodnost vůdči živočichům. Možná by bylo na místě dezinfekci konzultovat s veterinářem,možná že již vyrábý něco jiného a dražšího. Lovu zdar Jirka K.
Jiří Kovrzek ZKK 601/308W+kolimátor,IŽ 27-12/12, ČZ 70,Německý křepelák-Hena
Zakov
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 15.11.2009, 22:24

Re: Dezinfekce kotce a boudy

Příspěvek od Zakov »

Desinfikovat vnitřek dřevěné boudy je v podstatě nesmysl. Desinfekce je ničení choroboplodných zárodků a to je vevnitř boudy chemicky neproveditelné a nerealizovatelné. Chemické látky navíc do dřeva vsáknou a nepůsobí příznivě na zdraví psa. Dřevo je nejlépe a v podstatě jedině možné ošetřit ožehem a měl by proto být vážnější důvod než pouhá prevence (kupříkladu podezření na vážné infekční onemocnění) . Větší smysl má měnit pravidelně výstelku kotce (přikrývky, stelivo). Jiná situace je u podlahy kotce, pokud je ovšem omyvatelná. Tam lze použít celou škálu desinfekčních preparátů. Chlorové preparáty jsou sice účinné ale tak trochu páchnou. Je nanejvýš důležité věnovat dost pozornosti oplachu desinfekčního preparátu a jak bylo psáno výše, před desinfekcí musí předcházet důsledná mechanická očista a oplach. Určitě nemá smysl pácat desinfekci na trus... Skoro nejdůležitější je pravidelně a často odstraňovat odstraňovat trus z prostředí kotce, ať parazité a další zárodky nemají čas se v prostředí kotce množit. Kupříkladu vajíčka škrkavek žádný chemický preparát použitelný pro podlahu kotce neničí.... Z desinfekčních preparátů bych osobně doporučil Virkon - je účinný a "nesmrdí".
Odpovědět