diskuze o balistice

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od king »

Jistě že je to dobré.

Mám programy i na vnitřní balistiku, myslím že na ?pičkové úrovni (taky na to dělám doktorát...) ale ty bych asi nedal...

Jo kdyby tady ?ly dát jednodu?e obrázky tak vám ten program uká?u, tak jako na jiném nejmenovaném fóru ten program na výpočet vnitřní balistiky vzduchovky??.
Naposledy upravil(a) king dne stř 27.6.2007, 15:25, celkem upraveno 2 x.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

TO king
Je vidět, že jsi opravdu odborník. Avšak nevím co máš konkretního proti popisuje trajektorie střely v dvourozměrném systému polynomem 3. stupně. Pro loveckou střelbu a při využití námi využivaných balistických programu je tento popis docela dostačující. Přece jen nejsme odstřelovači a nestřílíme na nijak extra dálky.
S pozdravem M
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

UNOB

Příspěvek od nimrod nimrod »

... Tak koukám, že jsme tu z UNOBu dva :) , já jako bc civil. Jinak vzhledem k tomu, že na vnější balistiku a munici byli docenti 2 a ven píše jenom jeden, tak vím koho máš asi na mysli :lol: a za darmo si mu ho dávat neměl :roll: .
Program v každém případě prvně patentuj, pokud to nepůjde tak ho alespoň autorizuj :!:
Jinak, docela bych se na to mrknul... :wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
vhool

Příspěvek od vhool »

prosim pany Nimroda a kinga, debaty o docentech a prodeji programu prosim do SZ.

mimochodem muj nazor na vasi debatu je ten ze jste si asi popletli forum :wink:
tuto poznamku prosim neberte ve zlem 8)
nohavica stanislav
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: pon 25.9.2006, 16:25

Příspěvek od nohavica stanislav »

Souhlasím s vhoolem že tyto diskuze jsou pro myslivost a praktický lov nulovým přínosem. Tím nechci hanět jejich kvalitu ale pro normálního myslivce jsou dosti nepochopitelné a v praxi je bude snad používat půl procenta lovců. Tato vysoce kvalifikovaná diskuze opravdu patří do jiné kategorie sportovních a střeleckých zájmů.
Hynek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 171
Registrován: stř 29.11.2006, 12:48
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hynek »

Některé výše uvedené příspěvky mi připadají jako některé odborné články v Myslivosti, kde si většina čtenářů (odhaduji to tak na 85%) prohlídne obrázky a otočí o stránku dál...
Tím nechci nijak hanit kvalitu některých příspěvků do tohoto fóra a ani článků v Mysllivosti, jen si myslím, že pro většinu myslivců (návštěvníků fóra) nejsou přínosné (srozumitelné)!
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Koukám, že asi většina máme na podobnou debatu stejný názor. Mě stačí říct WM kope míň než WSM a jsem spokojený.:D Nějaké polynomické a pod rovnice mi nic neříkají. Asi mám titul ze špatného oboru. :wink: :lol: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Je pravda, ze tohle forum je pro myslivce a ne pro matematiky. Na druhou stranu se clovek rad trosku pouci, cili me King vubec nevadi. Je to diskuze o balistice? Je. Furt lepsi nez stale omylat dokola co kope vic a co min :-)
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OndraH »

taky jsem si poslední dobou připadal jak někde na předná?ce, ale fandím vám pro mě to je je jako pro komerčního uživatele kterej vystřílí max 30-40 ran za rok nezajímavé. Ale od toho je to forum tak se bych vám nebránil bavit se dál. Hlavně že vás to baví :-)
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
vhool

Příspěvek od vhool »

Andy píše:Je pravda, ze tohle forum je pro myslivce a ne pro matematiky. Na druhou stranu se clovek rad trosku pouci, cili me King vubec nevadi. Je to diskuze o balistice? Je. Furt lepsi nez stale omylat dokola co kope vic a co min :-)
s tim souhlasim,proto jsem tento thread otevrel.jenom me moc nezajimaji soukrome debaty o me neznamych docentech a jestli prodat program nebo darovat.jestlize ho dotycny chce dat gratis tak at to da do placu a jestli ho chce prodat tak pres bazar nebo jinak.nebo jsem mimo i ted? :wink:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

JJ. Soukrome veci do SZ.
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od king »

Dobrá. Teď čistě jen o balistice a jednodu?e. Pro ty, které by to mohlo zajímat, posílám obrázky programu. Snad budou fungovat...

Program má cca 1,2 Mega + seznamy nábojů v txt.
Jako příklad jsem dal 338 Lapua magnum, protože Lapua má na svých stánkách tabulky až do 1000m, tj. je možné si zkontrolovat, že výpočet mým programem vychází stejně (v 1000 metrech při nástřelu na 300 mají na stránkách pokles 683 cm, mě vyjde 682cm, sedí i příčný vítr):

http://sweb.cz/balistika/Balistika/program1.JPG

(Tam, kde jsou červené obdélníčky se nalézá moje jméno :-), pochopitelně se okno dá maximalizovat)
Myslím, že je to vše jasné, dá se počítat pro zvolenou záměrnou vzdálenost nebo přímo pro úhel výstřelu, dá se "klikat" zaměřovačem se zvoleným klikem a měnit tak úhel výstřelu. Nastavení grafu je vpravo nahoře, klonem se křivka zkopíruje (pro porovnávání), ukončení výpočtu se děle dle nastavení rozsahu grafu. Graf se dá zvět?ovat, dá se do txt uložit výpis napravo + parametry náboje.

http://sweb.cz/balistika/Balistika/program2.JPG

Nastavení atmosféry, větru, teploty prachu (pomocí mnou vypočítaných oprav), ONV, střelba do/z kopce.
důležitý je výpočet koeficientu tvaru - lze tak přidat náboj. Prostě opí?u údaje výrobce (hmotnost, v0, průměr - nejlépe po opu?tění hlavně, ale dá se použít i průměr nevystřelené střely, nemá to moc vliv) pak např. u té Lapuy zadám rychlost pro 1000m (nejlépe) dle jejich tabulky a spočtu koeficient tvaru - 0.92 (to je slušné, biogivální střely mají tak kolem 1, střely pistolové tak 2). TO JE vše A můžu POČÍTAT PRO LIBOVOLNOU VZDÁLENOST A ATMOSFÉRICKÉ PODMÍNKY! Náboj lze přidat do seznamu:

http://sweb.cz/balistika/Balistika/program3.JPG

Do seznamu se dá načíst tabulka v txt (zatím jsem zpracoval jen malorážkové a pistolové náboje S&B, no není čas?), Lze třídit, přidat náboj, uložit tabulku... Kliknutím na náboj se data přepí?ou do programu a můžu počítat.. Jo a jsou tu převody jednotek.

Tak jsem se pochlubil, komu to vadí promiňte......
Jinak zdrojový kód je asi 1700 řádku + 1500 řádků tabulky funkce odporu vzduchu.
vhool

Příspěvek od vhool »

To King: tak tomu rikam slovo do pranice.az ho budes poustet do sveta tak budu prvni kdo ho bude chtit ozkouset.takhle to vypada dobre.rad bych ho ozkousel v praxi :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Taky se hlásím !!!
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

King:
myslim ze tam mas preklep... misto tlacitka "Seznam" je "Sezam"
Odpovědět