jednuška IŽ 18MN

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Abrc
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: ned 11.4.2010, 16:44
Bydliště: Plumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Abrc »

Zdravím!
Sám vlastním také Ižku, postavenou na zakázku puškařem Bedřichem Křížem v ráži 308 Win, a za tu dobu co ji mám, jsem při nastřelování a zkoušení zbraně vystřílel cca.200 patronů,různých, SaB,Norma,RWS,Winchester. Dále vyměnil různé puškohledy,Meopta, Zeiss,Fomei. I když je vyrobena nová hlaveň, nová pažba i laděná spoušť, nejsem schopen udělat lepší soustřel na 100 metrů než 10 cm.Což je špatně.Spoustu zvěře jsem s ní ulovil ale cca 20 % po čem jsem střílel jsem chybil.
A vždy stejná otázka ,,proč"??Úprava zbraně v roce 2004 mne stála cca 40 tis. Kč plus flinta cca 11 tis.Kč, a myslím si, že to byly vyhozené peníze.
Dnes ji nikdo nechce ani za 10 tis.Kč.
Flinta je na pohled moc pěkná, ale asi neprodejná.Fotky mi sem nejdou vložit.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Lesomil »

fesoj,
Tak v tom případě Ti asi nezbyde, než věc řešit jako "vhool"..... Tedy pokud nemáš k flintě citový vztah.... I když to chleba nejí, zabírá taková hůl místo ve skříni.... Vím, žes uvedl problém v nákupu jiné zbraně..... ale přece nemusí být nová a myslím, že bys dohledal třeba i bazarovou zbraň, která by Ti odvedla lepší službu.... Třeba jen "dočasně", než našetříš na svou volbu... I když to možná trochu zazní blbě.... jedna z možností je i (dlouhodobá) zápůjčka zbraně od kamaráda...... Tedy mám na mysli člověka, který má na každý den v týdnu do revíru jinou zbraň.....
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od RuStaff »

to fesoj: neporadím, pouze potvrdím naprosto stejnou - blbou zkušenost s IŽ .308W :(. Koupil jsem Tikka, IŽ jsem chtěl prodat - neúspěšně, ale teď se hodí aspoň do leče na dostřely. Na střelnici jsem jí nastřelil na 50m na otevřená mířidla. Před 14 dny jsem jí vzal na šoulanou - stojící prase naširoko, tak 40m max ..... na ránu úplně hluchý... :( (asi 20 cm nad :() Je to opravdu krám! :(
Uvažuji o zkrácení hlavně pro tahání v leči na sebeobranu a pomoc psům (a aby mě opravdu nelákalo s tím zkoušet zase mířeně střílet) - je pls na to zkrácení třeba nějaké povolení, máte s tím zkušenost? (sorry za OT, pokud se to už někde řešilo)
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od kojot »

To vůbec není špatnej nápad, takovej sovětskej Raptor. Alespoň bude mít využití. Je až s podivem, co se k nám dostane za šmejdy. Americký trh chyby neodpouští - jednou zmetek, pořád zmetek a proto k tomu většina výrobců a importérů přistupuje zodpovědně, protože jejich místo na trhu by okamžitě obsadila konkurence. Vzhledem k tomu, že tyhle Ižky jsou ponejvíce dodávány právě pro onen Americký trh, začínám věřit tomu, že jsem se vozí pouze šmejdy, které neodpovídají standardu a skončily by jinak v recyklaci. Kdyby v USA měla Iž 18MN stejnou pověst, jako u nás, silně pochybuju, že by něla jiné využití, než jako dekarace v loveckém srubu.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Myslivec Milda »

marin píše:Zajímal by mě váš názor na kul.jednušku IŽ 18MN,ráže 30-06. Jak je to s přesností,rozptyl? Nebo je lepší 308Win? díky za názory a rady...
...........................................................................................................................

Pouze fakta: ruská jeduška IŽ 18MN je životu a zdraví nebezpečný šunt !!! Nemá pojistku zápalníku ! Pojistka blokuje pouze spoušť, nikoliv bicí mechanizmus, takže se u silnějších rážích STALO a to několikrát, že prasknula trojúhelníková součástka v bicím mechanizmu, která drží zápalník v zadní poloze a uvolní se spouší. IŽ-ka pak vystřelí při zavření hlavně, ikdyž se nesáhne na spoušť . Co se může stát domyslete sami. Dále rusové NIKDY nevyrobili vývrt 7,62 dle americké normy - .308 W nebo .30-06. Vývrt je ruský 7,62x54R, rozměrově na horní hranici tolerance americké 7,62. Laicky řečeno, pro komorování na .308 W nebo . 30-06 se hlaveň chová jako hlaveň totálně vystřílená. Páč ten ruský rozměr je trošičku větší. Navíc se rusové nikdy neobtěžovali rovnáním hlavní. Když tohle sečteme, tak tato "kulovnice" nebyla, není a nikdy nebude přesná. Na 100.metrů s ní nikdo nedosáhne rozptylu jako s kulovnicí vyrobenou od Lidí pro Lidi. Tak proč ji kupovat.
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od trapa »

Rudo, dej to pryc a ulevi se ti i nam vsem kolem.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od MiraDuchek »

Rudo,prodej konečně ten krám než se v leči někomu něco stane,střel jí za 2 000 a kup si na Tiku swenk montáž.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Tony30 »

Osobně mám také negativní skušenosti,konkrétně s r.308W.Po nastřelení(vcelku slušně)jsem šel druhý den ven a zmačkl na bulkaře,byl v ohni,ale zásah zadní komora(byl chycen i trávník)následovala hrozná práce,znáte to.
Ještě tentýž den jsem dorazil na střelnici a zásahy šli o 30cm do prava :( .Znova sem to stáhl a vše překontroloval(puškohled reagoval,montáž v poho,na flintě žádné vůle či dotyk hlavně s předpažbím)po každé studená hlavenˇ.
Asi o týden později opět srnec bulkař a to samé,akorád zas do leva :( ,na střelnici sem strávil celí den a soustřel katastrofa i bez poškohledu(mířidla).Na štěstí jsem měl milou jednušku od známého takže šla spět a penízky se mi vrátili :wink:
Už bych to nechtěl ani za dara! Jeden kamarád ji má,ale v r.7,62x54R a je nadvísost spokojen.
Pak sem šetřil a koupil si op.kul.jsou to dva roky a jsem spokojen.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od fesoj »

No já jsem se s tou potvorou navztekal taky dost... A když jsem tady na fóru žádal o radu, dozvěděl jsem se, že se mám naučit střílet. Nakonec jsem si koupil nového Marlina 243 W a jsem aspoń zatím spokojen. Ale právě při tomto nákupu mi bylo řečeno - v prodejně Renesance Praha - že Rusové na výrobu IŽ v r. 308 W používají hlavně konstruované pro Mosin 7,62x54, u kterých neodpovídá stoupání. U některých kousků to náhodou vyjde, u většiny ne... Shodil jsem z IŽky optiku a beru ji ven, jen když jdu na dosled se psem - je lehká, krátká, ale to jsou asi její jediné výhody... Ještě se prý dá použít jako výtečný opěrný kolík k rajčatům... :lol:
Kritériem pravdy je praxe.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od RuStaff »

...
Naposledy upravil(a) RuStaff dne pát 22.3.2013, 13:17, celkem upraveno 1 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od fesoj »

RuStaff píše:Chlapi, ale já ten krám mám skoro rád! :roll:
Dyť já jí ani nenabíjím, v leči ji používám jako chladnou zbraň! :-D
To není špatný nápad... Jak jsi, prosím Tě, vyřešil úchyt na bodák ? :lol: :
Kritériem pravdy je praxe.
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od trapa »

lehce pribrousil hlaven a je to... a uz sme zase mimo.... hihihi
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od fesoj »

My si z toho děláme srandičky a prdýlky, ale vážně - nebyl by v případě chvatové práce psa ten bodák lepší a efektivnější řešení, než dostřelná rána s rizikem ohluchnutí psa ? A z hlediska vlastní bezpečnosti - kdo dnes umí dát černé zvěři záraz tesákem, jako naši předkové blahé paměti ... ? Tímto OT příspěvkem nechci navádět k porušování zákona, i když mezi zákonodárci se dnes o povolení oštěpu docela vážně diskutuje. Koneckonců - viz můj podpis....
Kritériem pravdy je praxe.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od RuStaff »

Než jsem si tu přečetl tu info o pojistce/riziku spuštění nabíjení, tak jsem IŽ18 308W považoval do leče použitelnou, teď nevím... :(
Naposledy upravil(a) RuStaff dne stř 03.4.2013, 12:02, celkem upraveno 1 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od kojot »

Škoda, že ji Ruští Inženýři vkusně nedoplnili bajonetem. :lol:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Odpovědět