Hensoldt 7 x 56 Dienstglas ( bmj)

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
George
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 09.9.2009, 13:59

Hensoldt 7 x 56 Dienstglas ( bmj)

Příspěvek od George »

Zdravím vážení . Pokud vlastníte někdo Hensoldt ( Zeiss ) 7 x 56 Dienstglas ( bmj), prosím o referenci jak se s ním kouká za soumraku a v noci pokud jste ho měli možnost porovnat např. s ruským BCP 7x 50 nebo jiným tipem vhodným na noční pozorování.
Naposledy upravil(a) George dne pon 14.9.2009, 17:42, celkem upraveno 1 x.
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Re: Hensoldt 7 x 56 Dienstglas ( bmj)

Příspěvek od mrazík »

Osobně mám Hensolda 8x56, ale kolega zakoupil 7x56 a musím říci, že moje oči v tom nevidí rozdíl. V porovnání s Eschenbachem 8x56 lepší Hensold, rusák taky pokulhává. Co mě naprosto dostává, že to je dalekohled naprosto lehký, takže dnes už ho nosím na šoulačku a ve dnešní konkurenci moderních dalekohledů na něj co se týče váhy nemá žádný. Hold německá precize je znát i na těchto starých dalekohledech. Mám ho od jara a nemůžu si ho vynachválit.
George
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 09.9.2009, 13:59

Re: Hensoldt 7 x 56 Dienstglas ( bmj)

Příspěvek od George »

Děkuji za názor. Přiznám se ,že vlastním tento skvělý a poměrně vzácný Hensoldt 7x56 bmj již 30 let. Dostal jsem ho od dědy který ho koupil někdy okolo roku 1970 v bazaru za 500kčs.
Nikdy jsem ho , ale neměl možnost porovnat v noci např. s rusákem 7x50. Pouze ve dne a to s funglovkou rusáka (uloženkou 20 let v almaře.) .V noci se prostě test nekonal, proto ten dotaz.
Musím říci , že za slunečného dne při pozorování cca na 3 km měl Hensoldt stejně dobrou hloubku ostrosti jen kontrast neměl tak svělý jako rus. Jevilo se to jako by vzhledem k tomu , že Hensold nebyl zřejmě nikdy čištěn, měl nepatrně méně brilantní obraz jako v nepatrném oparu což bylo skoro nepostřehnutelné.Jinak obraz srovnatelný .Na váze dal rusáku nafrak . Hensold je o cca 210g lehčí.Váží 740 gramů.
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Re: Hensoldt 7 x 56 Dienstglas ( bmj)

Příspěvek od mrazík »

Pokud ho necháte vyčistit tak dejte vědět. Ten můj by to potřeboval jako sůl, se jen bojím aby ho někdo nezk...l. :evil: To by mě moc mrzelo.
George
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 09.9.2009, 13:59

Re: Hensoldt 7 x 56 Dienstglas ( bmj)

Příspěvek od George »

Přesně toho se bojím taky . Otázka je jestli vůbec potřebuje vyčistit .Koukal jsem na hranoly z druhé strany a nezdají být zaprášené.
Ten dojem méně kontrastího obrazu za slunečného dne může být způsobem méně kvalitními antireflexními úpravami skel ( světelné odrazy ). Nemuseli onehdá dělat tak kvalitní úpravu ve standartu MC jako má ruský dalekohled 7x50 z 80 . let .Podobný jev jsem zaznamenal u levného moderního Eschenbachu 8 x 21 , ale tak hodně , že pomalu toto kukátko bylo nepoužitelné při pozorování v ostrém slunci .
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Re: Hensoldt 7 x 56 Dienstglas ( bmj)

Příspěvek od mrazík »

No vyčistit bude potřeba určitě, s antireflexem máte pravdu, akorát si myslím, že ho po té době tam už nemáme ani jeden :lol: , přece jen jeho životnost je cca 10 let při luxusním zacházení.
George
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 09.9.2009, 13:59

Re: Hensoldt 7 x 56 Dienstglas ( bmj)

Příspěvek od George »

No já co ten klenot od Hensoldta mám tak jsem ho taky třeba 5 let nevytáhl z igelitky . Některé roky jen pár dní v roce a snažil jsem se ho chránit jako fotoaparát před prachem v igelitce.
Před 13 lety jsem ho měl na krku na jedné vojenské akci .Jedem šilený zběratel mi za něj nabídl z fleku 20000 kč.
Jen se zeptám jestli máte přímo také ten tip co já vyrobený mezi rokem 1942-45 s krycím kodem ,,bmj´´ a dioptrickým laděním očnic pro obě oči nebo civilní loveckou verzi tohoto dalekohledu Dialyt s centrálním ostřením vyrobený do roku 1942 než začali používat Němci krycí kody nebo pak stejný tip vyráběný i několik let po válce.
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Re: Hensoldt 7 x 56 Dienstglas ( bmj)

Příspěvek od mrazík »

No já mám loveckou verzi Dyalit vyrobenou do 1942.
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Hensoldt 7 x 56 Dienstglas ( bmj)

Příspěvek od medo »

Ja mám dva jeden 7x56 nachy dialyt cca 1929 a jeden 8x56 nacht dialyt vyrábaný do roku 1942 . Kukajú krásne čistučké sklá dalekohlady typu fomei , buschnell a spol o iných lacnejších ani nehovorím , vrátane ruských sa nechytajú ... chytá sa jedine EDF . To je v strednej kategórii , samozrejme sa nechytaju na sklo typu meostar , diavari victori ,určite sú ale lepšie ako novodobé lacné šmejdy čo sa tvária ako dalekohlady . Ked má niekto záujem jeden pustím SZ.
Odpovědět