Příkrmování zvěře v době nouze.

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Milan Zelinka
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: sob 23.9.2006, 19:55
Bydliště: Dukovany
Kontaktovat uživatele:

Příkrmování zvěře v době nouze.

Příspěvek od Milan Zelinka »

Nazdar bazar.
Zajimalo by mě, jak v této době přikrmujete ve va?ích honidbách. Do minulého týdne jarní počasí pří kterém zvěř vůbec nic z krmelců a krmítek nebrala a do dne?ního dne se tady na Moravě navalilo takové množství sněhu takže teď to teprve začne. Otázka: Čím přikrmujet hlavně se mi jedná o srnčí zvěř. Tady příkrmujeme ječmenem, kukuřice a samozřejmě objemové krmivo, ale ten ječmen se mi již v tomto čase moc nezdá. Pokud někdo přikrmuje něčím takovým jako granulované krmivo až napíše jak k tomu přijde a za kolik. Myslím si že by se vyplatilo když se příkrmuje jenom krat?í dobu (snad) že by to bylo pro chovnost a paro?ení větší přínos než ječmen. Dnes jsme taky předkládali léčiva proti střečkovitosti a to budeme opakovat do " vyprodání zásob" Díky za odpovědi . Milan
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Já přikrmuji ovsem celou dobu od podzimu do jara. Pak ještě mám kukuřičné palice, které házím na zem ke krmelci a samozřejmě ještě seno. Medikované krmivo proti střečkovitosti jsme také rozná?eli až teď, když napadlo. Je potřeba aby ho srnčí spotřebovalo co nejdříve a to předtím ne?lo. Měl jsem jádro v korýtkách netknuté třeba 14 dní.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Nevim jak je to jinde, ale me srnci pravidelne navstevuje krmelec tak od rijna, a to i letos, respektive uz vloni. Krmim ovsem, jecmenem a kukurici. Obcas tvrde pecivo, podle toho co je. Ted chodim krmit tak obden, prusvih je kdyz se nauci chodit ke krmelci prasata, to pak chce takticky zasahnout.) nekde na pristupovym ochozu... Jinak kdyz dam lecivo rano, tak mam jistotu, ze to vezme srnci.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Loňskou sezónu jsem v krmelci zkrmil přes 12q ovsa. Mám ho kousek od místa kde parkuji auto, když jdu na prasata. takže jsem tam sypal každý druhý den a vždy bylo vše sežrané. Podle stop tam z 95% chodilo srnčí a jen občas prasata. Letos také krmím od října a mám zkrmeno cca 1q. Opravdu to tam le?elo 10-14 dní. Pravidelně to kontroluji. K lepšímu mi teď, když napadlo a zvěř tam začala chodit, spadl u krmelce strom a skácel ho. Tak jim zatím sypu na zem pod střechu krmelce aby to bylo trochu chráněné. Teoreticky bych tam neměl chodit krmit, protože je u nás zákaz vstupu do lesů. :lol: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Letos díky teplému počasí sou zásypy i krmelce tak 75% stále plný.Ted přes týden kdy tu byl sníh zase trošku ubylo ,jo v vloni to tam bylo tak týden a všude vymetený.Byl sem na obhlídce včera a doplnil sem zásyp plevami a zrnem a pro zajíce seno.Podle stop bere seno spíše srnčí ,zajíci nejraději berou klásky.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

u nas mame predevsim danci a srnci - prikrmujeme krome sena smesi zadenek a oves, letos jsme konecne prikoupili i kukurici. zver to ale do te doby, co ted napadl snih, temer nebrala - je semenny rok, tak je vse pod dubama... ted se snehem berou jen jadro, seno je netknute. letos jsme udelali v mem useku novy krmelec v miste, kde je hlavne srnci, ale nejak si na to jeste nezvyklo - palice od kukurice tam byly od vanoc netknute 3 nedele...
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Alda:
A tu kukurici berou? U nas na Vysocine nekteri take krmi kukurici. Prijde mi vsak, ze ji napr. srnci moc nebere. Je to spis pro prasata.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Kukuřice-pro Andyho

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Kukuřici srnčí bere naprosto bez problémů. Na posečených polích po kukuřici na zrno stojí celou zimu a hledá zbytky klasů-bere jenom to. Jednou jsem vyvrhoval jelena, který měl v bachoru jenom čistou kukuřici a byl bez jakých koliv zdravotních problémů. Osobně si myslím, že je kukuřice lepší, než když se spárkatá "nacpe" třeba p?enicí ze zásypů pro bažanty. Jinak by mě osobně zajímala nějaká odborná studie ve vztahu ke stravitelnosti jednotlivých obilnin u srnčí zvěře včetně kritické dávky na den čí delší období. Jinak ji nedávám moc do korýtka, ale rozhodím ji okolo krmelce, protože chci aby natáhla trochu vlhkosti. Srčí ji takhle bere na poli i na většině krmeli?? co znám. Myslím, že přímo předložené usu?ené kukuřičné zrno je pro srnčí velké a dost tvrdé,ale to je Možná jen moje spekulace.
Jinak kvalitní mladou su?enou vojtěžku bralo srnčí už v prosinci, ale tu mám zelenou a voňavou jak z herbáře.
Stálice je oves.
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Srnčí ted bere letninu a seno ale podle stop dost nav?těvuje i zásypy pro drobnou.jelikož ted sníh u nás zmizel tak budou brát i zelený např,svazenku nebo řepku,která je díky teplu dost veliká.Loni stím měli problém v okolí ,srnčí bralo řepku a pak mělo střevní problémy,dokonce i uhyny byly nějaký.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

to andy: jelikoz ke krmelcum chodi danci i srnci, nemuzu rici, ze to tam srnci nebere... ale na krmelistich, kde krmim jak zrnem kukurice, tak i klasama, bere srnci oboji. priklanel bych se k tomu, ze srnci bere spise jiz mokre a nabobtnale, ale spise palice, ktere pak lepe loupe. u samotneho zrna je to asi jedno.
jinak seno, ktere ma letos srnci a danci u nas predlozene, neni superkvalitni, ale je fakt netknute. repky moc neni, ale zelene je jinak vsude kolem dost - meli jsme asi 15 cm snehu, ale jelikoz nebylo umrznuto, dohrabala se zver bez problemu napr. k zelenemu ozimu.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Ja tu kukurici zminoval proto, ze jsem videl (pred tim nez napadl snih) ze ji skoro vubec srnci nebere. Mozna to bylo tim ze nemeli nouzi...
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

ja si myslim, ze kukurice je u nas pro srnci, danci i cernou natolik atraktivni, ze ji bere po cely rok... pole po kukurice pak casto navstevuji od podzimu do jara.
jak jsem jiz tady na foru psal, mam dve krmeliste, kde mam hromady slamy, do ktere pridavam zadenek, kukurici a oves. a zver to bere po cely rok. na krmelisti se zabavi prebranim a hlavne veskere zrno je jiz vetsinou nabobtnale a pro zver tak stravitelnejsi (nez v korytku u krmelce). pro cernou je jeste vyhoda, ze se tam stahuji mysi a hmyz...
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Já dávám hlavně ječmen a občas kukuřici či oves + žaludy a kaštany a občas to vylepším řepou, kedlubnou, mrkví či jablky či dobře vysu?eným a na menší kousky rozdělaným pečivem a samozřejmě seno. Někdy mám i nasu?ené jeřabiny, ale letos mi to nějak nevyšlo. Něco mám v korýtku výš a něco v korýtku na zemi a něco dám přímo na zem aby na to mohli i zajíci. Zatím ale i přes napadaný sníh srnčí nebralo nebo jen minimálně a sníh už je zase pryč. V loňské zimě jsem skrmil cca 10 metráků obilnin + spoustu toho dalšího. Letos zatím 0,5 metráku a to spíš bere ptactvo než srnčí či černá.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Jo zatím to vypadá že letos ušetříme trochu peněz za krmení,každá koruna dobráááááááá :wink: ,aspon koupíme nové sazenice na výsadbu remízku.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

U nás předládáme do krmelců srnčí zvěři hlavně oves a ovesný ?rot do kterého mícháme i medikaci, nějaká ta jablíčka, kaštany a žaludy, samozřejmě letninu a sůl do lizů. Drobné zvěři do zásypů předkládáme zadinu a p?enici.
V loňské tuhé zimě jsme předkládali i kukuřičný ?rot který má vysokou energetickou hodnotu a pomáhá zvěři přežít dlouhé strádání. Krmíme variabilně jak ve stálých krmelcích tak v mobilních které umis?jeme zejména na okraje polí s řepkou.
Letos je zima velmi mírná a tak zvěř ke krmným zařízením téměř nechodí, v naší honitbě je četně dubových a bukových monokultur kde je v tomto semenném roce dostatek ?íru pro veškerou spárkatou. už teď je znát velmi dobrá kondice zvěře. Co se týká černé zvěře tak je sice tato zima špatná na její lov ale zase jsem rád že zůstane něco "na semeno" a z jejího lovu se budeme moci tě?it i v dalších letech, také dostane šanci na vzpamatování se po 3 letech aktivního téměř "genocidního" lovu alespoň v naší oblasti....
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Odpovědět