Kulovnice ZG

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
smrcak
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 05.6.2008, 11:38
Bydliště: Střední Čechy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od smrcak »

Tak po zralý úvaze nechám rozborku závěru až budu mít doma záložní kulovnici. Představa, že to rozeberu a nedám dohromady a venku je sníh a plno prasat ...

Ale lázeň by asi potřeboval - při pohledu ze spoda do otvorů co je vidět pružina je to změť vazelíny, prachu a bůhvíčeho ještě.

A čím to pak máznout? Mám hodinářskou vazelínu, ale leda bych jí tam nacpal těma otvorama ze spodu.
ZG 47 7x57 + Meopta 7x50
Brno Mod.1 .22 LR
TOZ 25 16/16
vhool

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od vhool »

ja to mazu klasickym balistolem ale staci jakykoliv zbrojni olej.vazelinu tam necpi ...muze se stat ze ti to napechuje bordel na cele a pak ti nebude vykukovat dostatecne udernik a pak se rozborce nevyhnes.navic petrak je sam o sobe mastnej :wink:
pri kazdem cisteni zbrane to tema "otvorama" dostatecne prostriknu a je pokoj .....vetsina bordelu se tim prostriknutim vyplavi...a nema to cas tam zahnit :wink:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od pufr »

Ve originál - bohužel anglickém - manuálu k ZG 47 je pro rozborku - demontáž matice závěru - doporučený trochu možná jednodušší způsob než napsal Nimrod. Vyžaduje ale trochu síly a pevný pracovní stůl s deskou, které nějaká ta rýha nevadí :) ale jde to.

http://pufr1.sweb.cz//ZG%20Rozbor%201.jpg

http://pufr1.sweb.cz//ZG%20Rozbor%202.jpg
Naposledy upravil(a) pufr dne pát 15.1.2010, 19:55, celkem upraveno 1 x.
Pufr
vhool

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od vhool »

to pufr: ..... mne na demotaz zaveru treba u M98 nebo ZG stacily zelezny futra a kousek mekcene veprovice cca 15x15cm ...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od pufr »

Ano i futra jsou dobrý :D
Pufr
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od ČENDA »

Závěr u ZGčka jsem sice nerozebíral,protože jsem nepřišel na to jak to udělat. Ale závěr jsem vyčistil tak,že jsem ho namočil do acetonu aby se rozpustil ten sajrajt co v něm byl,(a že ho bylo) no a ak jsem to jenom prostříkal konkorem.Fachčí to naprosto bez problémů.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
vhool

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od vhool »

no aceton neni zrovna vhodny,rozklada mastnotu a hure se odparuje a kdyz zustane uvnitr zbytek tak narusi strukturu noveho maziva ktery tam vpravis,proto pouzivan lazen v petroleji ktery "ten bordel" pouze uvolni a novy olej popripade pouze "naredi" ale maze to porad.idealni na odmasteni je treba perchlor ktery sice take rozklada mastnotu ale po cca trech hodinach mas jistotu ze zcela vyprchal... proto aceton na zbrane neee ....
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od figi »

Stejně je nejlepší závěr alespoň jedenkrát ročně rozložit a pečlivě vyčistit. Petrolej je nejlepší ( bezpečný ) a rozdělaný závěr je jistota, že tam nic nezůstalo.

Nikdy a v žádném případě nepoužívejte na mechanismy zbraní "olej" WD 40 !
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od martinh »

proc ne? WD 40?A Konkor jo?
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Protože WD může vytvořit silnou vrstvu, která stvrdne, měl jsem tenhle problém u jedné kulovnice a musel jsem to rozebrat a vyčisti, teď už je to ok, když používám Tetra gun pastu na namáhané díly. Dřív jsem vždycky prostříkoval celý závěr Wdčkem až mi teklo úderníkovou dirkou ven a časem to zatuhlo.
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od figi »

WD vyschne a zatvrdne. Velká vrstva uvnitř všech mechanismů, kam zatéká. Je to jako kámen a jde to pak velmi těžko odstranit. Kdysi jsem používal jen WD, po dešti vysušit flintu, pak ošetřit WD. No a pak mi totálně zamrzla spoušť. Zrovna, když jsem našoulal tlupu černé. Mačkal jsem , přebíjel a zase mačkal. Nic. WD udělalo svoji práci. Všechny zbraně jsem rozebral, tvrdé vrstvy dlouhým máčením v petroleji a mechanicky očistil, a od té doby WD na zbraně VŮBEC NEPOUŽÍVÁM.

Konkor je dobrý, Ballistol lepší.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od figi »

Koukám, že když jsem psal příspěvek, mezitím už reagoval Patrik. Stejné zkušenosti ...
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Ještě bych dodal, že na úderníku byla vrsta jako koroze nebo spíš vyleptané plochy a drsné a proto jsem musel úderník lehce přeleštit, aby nedrhnul
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od rimar77 »

teda čumím na to jako tele na nová vrata že se má závěr rozebírat a čistit :oops: to jsem nikdy nedělal ani tatík a pořád to funguje teda :)
vhool

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od vhool »

po tozebrani a vycisteni zaveru je v celku vhodne maznout ho suchym mazadlem,napriklad MOLYKA R nebo pouzit sprej DRI-F a mate na veky veku pokoj od rozebirani .... dnes uz i zbrojovky (nektere) nedoporucuji to s cistenim prehanet a treba takovy glock upozornuje na urcite casti ktere by se cistit ani nemely.pouzivaji totiz take tyto technologie a tim ze se pouzije olej tak se vyplavi castecky sucheho mazadla a udela se vice skody nez uzitku ....

jako sucha maziva jsou vetsinou pouzivana : sirnik molybdenicity,grafit nebo tepflon.pro zbrane je asi nejvhodnejsi Mo2 ....
Odpovědět