puškohledy MEOPTA

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

puškohledy MEOPTA

Příspěvek od sw_fox »

Na tyhle vzdalenosti bych volil:
a) kvalitnejsiho vyrobce
b) maximalni zvetseni bych volil nekde kolem 22-25x

Zkus mrknout treba na nejvyssi radu Vortex nebo treba Nightforce NXS 5,5-22x56.
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od figi »

bon píše:Máte někdo praktickou zkušenost s puškohledem Meopta Meostar R1r 3-12x56RD, kříž č. 4K? Jak je kříž silný, regulace jasu a klikání. Potřebuji puškohled na lov do 300m i za zhoršených světelných podmínek.
Z Meopt ZD 3-12x50 mildot
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od bon »

Taky jsem původně uvažoval o max. zvětšení okolo 20x a z důvodu přesného klikání o nějakém Leupoldu nebo NightForce, ale z důvodu kvality optické soustavy a ceny uvažuji o Meoptě, protože rodinné finance mají jiné priority.
To Figi: Máš s Meoptou ZD 3-12x50 mildot dobré zkušenosti hlavně pokud se týká mechanických vlastností (přesnost klikání)?
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od figi »

Meopt jsem už používal hodně, a nevím, kdo pořád rozšiřuje nejistotu o klikání meopty. Většinou ti, co s Meoptou nemají moc zkušenosti.

Takže po několikáté tady na fóru opakuji --- ZD 3-12x50 a Meostar 4-16x44 klikají naprosto přesně, přesně se vrací, roky a tisíce ran opakovaně a spolehlivě, v mrazu i horku. Klikám velmi často, na lovu i na střelnici, a naprosto bez problému. Další meopty 4-16x44 u kamarádů také v pohodě ( jsou často používané na L4K ) a ZD 3-12x50 o kterých vím také.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Myslivec Milda »

figi píše:Meopt jsem už používal hodně, a nevím, kdo pořád rozšiřuje nejistotu o klikání meopty. Většinou ti, co s Meoptou nemají moc zkušenosti.

Takže po několikáté tady na fóru opakuji --- ZD 3-12x50 a Meostar 4-16x44 klikají naprosto přesně,... Klikám velmi často, na lovu i na střelnici,......... a naprosto bez problému.
PROČ ??? klikáš velmi často ???
MEOPTA není špatný puškohled , je to jakýsi standart pro "obecný lid ". Ale je velice fórová, háklivá na klepnutí, z důvodu příliš tenkého tubusu a subtilního systému korekcí a uložení čoček. Proto je taky tak laciná. Skla na čočky dnes nakupují výrobci lidových puškohledů ze stejného zdroje, čili Meopta není o nic horší než např. Docter nebo levná řada Zeiss. Ale do skutečné kvality má hooooodně daleko ! Ploché čočky s technologií swarobright, nebo fluoridová skla ta se v Meoptě neobjeví. A o tom to je. Perfektní obraz po celé ploše, schopnost vidět ve tmě je u Meopty viditelně horší než třeba u Swarovski Z6i. Tam taky není třeba klikat. Na co taky že. Nicméně opakuji. Je to solidní lidový puškohled a Meopta ho prodává ve velkých kvantech.
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

puškohledy MEOPTA

Příspěvek od sw_fox »

Vim uz o dvou kusech, ktere na flinte po cca 100 ranach umrely, oba meostary, jeden na .30-06 druhy na 8x68S, zkazeny lov v africe je pak k nezaplaceni....
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od losthorizon »

Myslivec Milda píše:
figi píše:Meopt jsem už používal hodně, a nevím, kdo pořád rozšiřuje nejistotu o klikání meopty. Většinou ti, co s Meoptou nemají moc zkušenosti.

Takže po několikáté tady na fóru opakuji --- ZD 3-12x50 a Meostar 4-16x44 klikají naprosto přesně,... Klikám velmi často, na lovu i na střelnici,......... a naprosto bez problému.
PROČ ??? klikáš velmi často ???
MEOPTA není špatný puškohled , je to jakýsi standart pro "obecný lid ". Ale je velice fórová, háklivá na klepnutí, z důvodu příliš tenkého tubusu a subtilního systému korekcí a uložení čoček. Proto je taky tak laciná. Skla na čočky dnes nakupují výrobci lidových puškohledů ze stejného zdroje, čili Meopta není o nic horší než např. Docter nebo levná řada Zeiss. Ale do skutečné kvality má hooooodně daleko ! Ploché čočky s technologií swarobright, nebo fluoridová skla ta se v Meoptě neobjeví. A o tom to je. Perfektní obraz po celé ploše, schopnost vidět ve tmě je u Meopty viditelně horší než třeba u Swarovski Z6i. Tam taky není třeba klikat. Na co taky že. Nicméně opakuji. Je to solidní lidový puškohled a Meopta ho prodává ve velkých kvantech.

1) Porovnáváš neporovnatelné! NELZE srovnávat puškohled v cenové hladině 20tis a puškohled v cenové hladině 65tis!!! Z6i je opravdu povedený puškohled, který snese ta nejpřísnější měřítka. Možná je tam až moc elektroniky... Ale i tady na fóru se dočteš o několika reklamací Swaro, takže obecně lze říci, že zmetek se povede vyrobit každé firmě. Meopta ve své kategorii není nejhorší a rozhodně je použitelná, nicméně její odolnost není nejlepší (proto raději řadu ZD).

2) Když se trochu víc začteš do figiho příspěvků, nebo si pustíš jeho videa, tak pochopíš, proč kliká a co tím vlastně myslí :D U tebou zmíněné Z6 klikání "nahrazuje" balistická věžička a nebo balistický kříž (BR-I). Jestli se nepletu, jiném příspěvku píšeš, že střílíš 8x68S, tam je pokles střely u přebíjeného střeliva kolem 20 cm ve 300 metrech, takže opravdu stačí přenášet na balistickém kříži
Naposledy upravil(a) losthorizon dne úte 12.4.2011, 7:34, celkem upraveno 1 x.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Myslivec Milda »

1) Porovnáváš neporovnatelné! NELZE srovnávat puškohled v cenové hladině 20tis a puškohled v cenové hladině 65tis!!! Z6i je opravdu povedený puškohled, který snese ta nejpřísnější měřítka. Možná je tam až moc elektroniky... Ale i tady na fóru se dočteš o několika reklamací Swaro, takže obecně lze říci, že zmetek se povede vyrobit každé firmě. Meopta ve své kategorii není nejhorší a rozhodně je použitelná, nicméně její odolnost není nejlepší (proto raději řadu ZD).
..........................................................................................................................................
Vycházím s presumpce, že puškohled je zásadní součást lovcovy výbavy a že na něm záleží úspěch. Mimochodem puškohledy Swarovski mám na pultě - model Z4i -od 40. tisíc. a Z6i od 50.tisíc. Pokud chci cokoliv dobře dělat, musím mít to nejlepší možné vybavení. Ve všech oborech. V myslivosti navíc střílíme do živého, zvěř stejně jako člověk vnímá bolest, strach a stres. Už z vyššího principu mravního bych nikdy nelovil s něčím co není 100% spolehlivé. Napsal jsem, že MEOPTA je jakýsi základ solidního a použitelného výrobku. Moje praxe v oboru a prodeji optiky je taková. MEOPTA má v průběhu záruky nejmémě jednu reklamaci na kus. U výrobků Swarovski je závada výjimka. Pravda je, že nové modely Meopty R1r kde výrobce konečně koupil od Zeisse některé jeho starší patenty už nejsou tak poruchové. Ale kupuji si jednu optiku nadlouho a ta mně nesmí nikdy a nikde zklamat. Než výrobek který není dokonalý, tak radši žádný. To je můj úhel pohledu.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


2) Když se trochu víc začteš do figiho příspěvků, nebo si pustíš jeho videa, tak pochopíš, proč kliká a co tím vlastně myslí :D U tebou zmíněné Z6 klikání "nahrazuje" balistická věžička a nebo balistický kříž (BR-I). Jestli se nepletu, jiném příspěvku píšeš, že střílíš 8x68S, tam je pokles střeli u přebíjeného střeliva kolem 20 cm ve 300 metrech, takže opravdu stačí přenášet na balistickén kříži[/quote]
........................................................................................................................................

k Balistické věži mám svoje výhrady. Pro praktický lov je taková divná. Zvěř není stojící terč a odhadnout vzdálenost v cizím terénu je hodně diskutabilní. Proto používám binokulární dalekohled s integrovaným dálkoměrem a na kulovnici zaměřovací kříž - SWAROVSKI 4A-300 I, který je pro loveckou praxi zatím to nejlepší co existuje. Co se kalibru zbraně týká, tak neexistuje jediný-universální. Proto používám tři. Když jdu na srnčí nebo na menší zvěř používám 7 x 64 , když nevím co přijde tak nedám dopustit na 8 x 68 S, no a do Afriky jsem si nově pořídil . 375 H & H Magnum. Co se střeliva týká, pak v něm jde vývoj neustále dopředu. Pro Evropu se mi výtečně osvedčiy RWS-EVO, ale nastupuje další generace BRENNEKE-TOG a se zámoří střely BARNES Triple shock - TS-X. Ne všechny hlavně kulovnic tyto střely " berou", tam už kvalita vývrtu a celé hlavně rozhoduje o tom, jaký je praktický výsledek a precize ve větších vzdálenostech. Pokud lovíme do 100.m o nic nejde, ale když letíš přes celou zeměkouli a na Kalahari distrikt musíš přesně zasáhnout na vzdálenost 300 - 400.m , páč tě opravdu medaliový zralý kus antilopy nepustí k sobě blíž , tak tam se ukáže co je a co není kvalita. Právě ten BARNES TS-X na mně zanechal obrovský dojem. Letos na přelomu únor- březen jsem byl právě v JAR a kamarád se rozhodl ulovit si lvici. Střílel ji na 50.metrů ze země, aby to byl opravdový silný zážitek a adrenalín. Pokud by mu něco nevyšlo, seřrala by lvice jeho. Sice jsme ho jistili ( dva profíci a dva kamarádi ) ale nebylo to zapotřebí. Barnes byl nekompromisní.
Boci
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: stř 24.12.2008, 17:53

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Boci »

Do těhlech subjektivních debat o optickejch rozdílech puškohledů se nerad pouštím,ale tvrzení,že Meopta je viditelně horší než Z6 mě teda nadzvedlo.Mám jak Z6i tak Meostara,porovnával jsem je mnohokrát.Nikdy nenastala situace,že bych se Swarovakem mohl střílet a s meoptou už ne.Z6 má o chlup ostřejši obraz,ale za šera se ty rozdíly stíraj.
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od medo »

Mal som meostar R1 , ale kúpil som puskohlad aj binokulár pozorovák s las. dialkomerom zeiss s flouridovými sklami to je o niečom inom ale sklo má meostár výborné . Ja som so žiadnou meoptou nikdy nemal problém ale ponuka modelov výrazne zaostáva za konkurenciu .
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Bal. věž na puškohledech nemá s odhadem vzdálenosti nic společného. Nejlepší je prostě to změřit a namotat to přesně na klik s jednoduchou osnovou, než řešit nějaké koplikované osnovy. TOG je na trhu dlouho a myslím, že ještě tak dva roky před EVO. Pokud si dáte práci a zjistíte, kde se v současné době náboj Brenneke TOG dělá nebo spíš kompletuje, tak budete překvapeni. Na 400m bych si teda Barnes nevzal, i když ho v Africe hodnotí poměrně vysoko na těžší zvěř. Velice oblíbený je Swift A Frame a mě se líbí taky. Bohužel na naši běžnou zvěř je moc tvrdý a v mé lab. v 200grejnů v 300WM V0 860 prostřeloval a nepředával energii. Nad 300m bych na normální antilopy volil Accubond. Jinak je to potřeba nepřehánět a nemyslet si, že na kusy o velikosti Kudu je potřeba nějaké děla. 30-06 a pod zvládne všechno. Otec jednoho z mých průvodců používal dvě ráže - na vše 243W a 375HaH pro Eland. Impaly, Špringboka , "Blesbocka" jsem viděl střílet 5,6x50 R Mag a padali v ohni a a druhému lovci odcházeli po 9,3x62.Jiný ze zásady pro svoji kuchyni lovil 7x57. Hodně našich lovců tam trpí českou sedavou nemocí - posed u vody a tam stačí na 50-80m 308w a umět trefovat. Nebo se střílí v sedě z auta. Málo kdo má ulovenu většinu zvěře tím způsobem, že vyjede autem, odstaví je hodinu, dvě i tři šoulá v buši , popojede a stříli ze země.
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od OndraH »

Ahoj, prosím zpět k tématu: puškohledy MEOPTA.
Děkuji
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od dalas »

Tož takového srnce bych si nechal líbit http://www.meoptasportsoptics.com/CZ/pr ... 1=2&nav2=3
To bylo jen pro zpestření. Jinak nevíte někdo, kde jsou rozměry prvků záměrných osnov Meopty? Dříve to na stránkách měli, ale teď to nemůžu jaksi najít.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od lovec »

figi píše:Meopt jsem už používal hodně, a nevím, kdo pořád rozšiřuje nejistotu o klikání meopty. Většinou ti, co s Meoptou nemají moc zkušenosti......
figi, mal som na varmintke (CZ 527 Varmint Laminated 223R) model Artemis 3000 4-16x44. Klikal dobre a spolahlivo sa vracal, ale nie od zaciatku. Bolo ho treba ako keby rozbehat. Tiez nevyrazne definovane, prilis jemne kliky nepridavaju spociatku na dovere.

Bezne modely Artemis alebo Meostar, v drvivej vacsine je to 3-12x56 na 75% (teraz beriem z toho mnozstva, ktore som osobne nastreloval) nefunguju a ich majitelia to v podstate ani nevedia. Nie je mozne natocit na puskohlade (hovorim o nastrelovani pri kupe novej zbrane, cerstvo poskladany setup) 10klikov a puskohlad sa "zobudi" az po druhej-tretej rane, ked sa otrasie mechanizmus. Menej trpezlivy clovek, alebo taky co nerad mina naboje v tejto situacii naklika dalsiu korekciu - vysledok je, ze mu to potom poskoci 2x tolko ako bolo potrebne. A to ma podla vsetkeho na svedomi len a len biedny mechanizmus rektifikacnych prvkov....ktory sa aj tak nema sancu u bezneho polovnika/myslivca "rozchodit", takze takato kalvaria sa opakuje pri kazdom dalsom nastrelovani.
Podla toho, co sa tu pise asi modely z rady ZD az tak netrpia touto nectnostou.
Myslivec Milda píše:......k Balistické věži mám svoje výhrady. Pro praktický lov je taková divná. Zvěř není stojící terč a odhadnout vzdálenost v cizím terénu je hodně diskutabilní. Proto používám binokulární dalekohled s integrovaným dálkoměrem a na kulovnici zaměřovací kříž - SWAROVSKI 4A-300 I, který je pro loveckou praxi zatím to nejlepší co existuje......
Ja mam trochu odlisny nazor (aj potreby). Podla mna je tiez lepsie, ako tu uz bolo spomenute, namerat laserom vzdialenost a potrebnu korekciu naklikat na bal. vezicke. Ak je puskohlad spravne zrektifikovany a korekcie zodpovedaju realnym poklesom, tak je to lepsia a presnejsia metoda ako prenasat zamerny bod pomocou osnovy. Navyse je tu jeden zasadny problem, ktory si velmi malokto uvedomuje. Swarovski Z6i su vsetko SFP (second focal plane - zamerna osnova v druhej opt. rovine) puskohlady, takze velkost zamernej osnovy a rozostup medzi pomocnymi ciarami plati len pri jednom jedinom zvacseni! Obvykle na tom najvacsom, takze ak clovek zmensi zvacsenie napr. na 10x a chce rovnako preniest bod zasahu, automaticky tam ma chybu v zamiereni......kolko majitelov Z6i to vie? Tipujem velmi male percento.... :twisted:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od dalas »

Tak jsem pohledal a našel tohle http://mcompact.cz/puskohledy/meostar-r ... x56-rd-mr/
Jenže u jednoho obrázku je tečka pro R1r a zvětšení 3x 8cm/100m a u druhého ta stejná osnova zvětšení 3x 4cm/100m. Jedná se pořád o osnovu r4C. Kolik to tedy ksakru ve skutečnosti je?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět