12/76 nebo 20/76

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Pavel.K.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pát 24.11.2006, 18:48
Bydliště: z okolí Liberce
Kontaktovat uživatele:

12/76 nebo 20/76

Příspěvek od Pavel.K. »

Ahoj zajímaly by mě zkušenosti výhody a nevýhody těchto Magnumů!
Hlavně při lovů škodné,liška,jezevec,kuna. a Samozřejmě i ostatní zvěře drobné! popř. jakým střelivem střílíte ?!
Pavel
:?:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Ja bych se klonil k 12/76. Je to sice docela morda... ale tech broku :-)
Sam vsak broky nemam. Jen jsem z toho strilel. Oproti 12/70 je to znat.
Pavel.K.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pát 24.11.2006, 18:48
Bydliště: z okolí Liberce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel.K. »

to mi povídej!Andy
Já sem z toho střílel a špatně sem si to posadil! a úder optiky nezanechal trvalé následky ale obočí bolelo dlouho! :oops:
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

postupně jsem

Příspěvek od precechtel »

vyzkoušel všechny běžně dostupné ráže - 12/70, 16/65, 20/65, 20/70, 12/76, 20/76 a to v běžné myslivecké praxi. Mám nyní tři brokovnice - 20/76, 16/65, 12/76. Je pravdou, že magnumovým nábojem střílím velmi málo. Samozřejmě rozhoduje to, co chci lovit - na něco je vhodnější r.12, případně to, zdali se mi chce tahat s tě??í či lehčí zbraní. Jinak ze svých zkušeností mohu potvrdit, že zpětný ráz u mag je větší, zvlá?tě z lehké flinty. Osobně ale přílišný rozdíl nevidím mezi střelivem magnum a běžným - snad někdy na daleké kachny bývá úspěšnější. A pokud se týká výběru mezi rážemi, ráže 12 je univerzálnější i na sportovní střílení a ráže 20 je opravdu pro dobré brokové střelce. Pokud chci pohodové střílení a očekávám hon s větším výřadem, kdy se vyplatí tahat 12 ku, tak ji beru. Jo a používám povětšině cizí munici,S+B už mám několik roků doma jenom zbytky, které mám problém dostřílet. N a závěr perličku, největší dálkové bažanty jsem lovil kdysi s klasickou dvojkou ZP 16/65, k tomu mi jeden starý puškař řekl, že tato ráže bohužel byla vytlačena r. 12, ovšem byla empiricky velmi dobře konstruovaná a charakteristická pravidelností krytí / jak jsem nakoupil, tak prodávám/ S pozdravem František
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Mám zkušenosti se všemi klasickými rážemi brokovnic (20,16,12). 20-tka byla moje první flinta, dostal jsem jí od dědečka, krásná lancasterka z Ferlachu ale na tu jsem se spíš chodil dívat do skříně a střílel z ní jen málo. Podle rad "mazáků" jsem si koupil "kopito" kozlici 12/76 nebylo to špatný střílení ale hodně to rozbíjelo a to i na dálku, navíc těžká flinta a velký patrony, velký rány, neforemný. Předloni jsem si splnil sen a rozhodl se koupit brokovnici od Berrety. Znechucen přístupem pra?ských prodejců zbraní jsem odjel do Brna kde v Berreta shopu ukázali že mají smysl pro obchod a že náš zákazník náš pán, můžu se o nich vyjádřit pouze v superlativech.
Nejvíce mi sedla do ramene kozlice 20/76, lehoučká s krásným dřevem za nechutnou cenu, ale sen je sen a tak jsem si jí odvezl domů. První sezónu jsem netrefil vrata od stodoly. Bylo mi do pláče....začal jsem hodně střílet...straky, vrány, holuby....pak přišly kachny a já jsem zjistil že jsem s flintou srostlý, chyboval jsem minimálně a to i vysoký kachny. letošní sezónu jsem si pořádně u?il.....kohouty, zajíce, orebice.
Zpětný ráz je hodně odvyslý od Použité munice, já střílím Baschilliery&Pellagrini s gordon systemem a nepoci?uji žádný velký zpětný ráz jak s oblibou řákám: "je to jako ze vzduchovky". 20-tka je lahůdkové sřílení pro dobré střelce, pro mě má eleganci a kouzlo.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
michal
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 28.9.2006, 10:28

20/76

Příspěvek od michal »

Ahoj Jakube,chtěl bych se tě zeptat na tvoje další zkušenosti s ráží 20/76. jelikož nejsem velkého vzrůstu,premý?lím nad 16 nebo 20/76.Na té tvojí Berretě máš výměnná zahrdlení?uvažuju totiž o I? a ta má jen 0.5/1.Zajímá mě ranivost a dostřel oproti dvanáctce.Lovit budu převážně "škodnou" a také drobnou.Možná občas na střelnici nějaký ten holub.myslíš že se s plným zahrdlením dá také použít jednotná střela?Děkuji za postřehy
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

Michale Iž 27 EM-M-1C 20/76 normální i sporting má vyměnitelný choke s pevným zahrdlením 20/76 v nabídce nemaj tady se může? kouknout a máš tam odkaz i na výrobce
http://www.detex.cz/item.php?sub=rifle& ... rokkozlice
michal
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 28.9.2006, 10:28

Příspěvek od michal »

jo vidí? to špatně jsem se podíval.Díky
poky77
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: sob 10.3.2007, 8:00
Bydliště: středočeský

Příspěvek od poky77 »

zdravím. A jestli mohu přispět do diskuse tak co jsem si pořídil 12/76 tak jsem byl velice překvapen mame honitbu kde se vyskytuje docela hojně na dnesní dodu drobná zvěř a je silně znatelný výkon mag. nabojů osobně nejsem zastánce střelby na nemysliveckou vzdálenost ale například 12/76 42.5 brok 4mm není problem zajíc cca 60 metru vlastní zkušenost! krásný kotrmelec.(ale Záleží na zkušenosti,předsazení,zahrdlení :shock:
ZKK 600 3006spg
BERETTA 686E skeet
IZ 27 EM 1C-CH
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

To michal: Sorry trochu jsem brokařský téma zanedbával ALE: ale teď jsem s Berretou absolvoval i nějaký střelby na "asfal?áky" a musím říct že to mezi těmi 12náctkami nebylo poznat. Jsem s ní opravdu spokojenej ale chce to střílet a střílet jezdím tak na 15honů za sezónu taka?e si docela bouchnu, no a to je ten recept - praxe. To je přesně jako se starejma mazákama, nic jim neulítne - na dálku, vysoko je to jedno - pamatujou hony s velkema výřadama, dravci se střílely celej rok, chodilo se na holuby, křepelky koroptve. Kdo chodil na králíky tak mu automaticky patřilo co ulovil....ale je jiná doba drobné je jenom někde a tam kde ještě je se dostanou jenom někteří z nás.

Na beretě mám výměné zahrdlení, od cilindru (*****) po plné zahrdlení (*), co se týče dostřelu tak střílím max. do 50m no a když je zvíře proti díře tak letí. S plným zahrdlením rozhodně nestřílej jednotnou střelu!!!!!

Vice o zahrdleních je tady:

Zahrdlení 0 cylindr -ozn. IIIII (*****) vývrt není zahrdlen. Průměr je stejný až k ústí.
Zahrdlení 1/4 improved cylinder -ozn. IIII (****)
Zahrdlení 1/2 half choke - ozn. III (***)
Zahrdlení 3/4 - ozn. II (**)
Zahrdlení 1/1 full choke - ozn. I (*) říká se mu ?plné?
Zahrdlení I* 1,25 - zesílené plné

Tak ?tastnou ruku při výběru.

Lovu!!!
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
michal
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 28.9.2006, 10:28

20/76

Příspěvek od michal »

Zdravím Jakube vím co je výměnné zahrdlení a jak se používá,ale samozřejmě díky za znovupro?kolení.20/76 se mě opravdu začíná moc zamlouvat ale v pevném zahrdlení (to asi žádná ráže :?: ),nebude to pravé universální.takže to chce přišetřit a nespěchat.Jsem začátečník a zatím se dovybavuju.Měl jsem I? s výměnným zahrdlením ve 12 a prodal jí kvůli tomu abych měl na kulovnici.(taky jsem si myslel že neodepisuje? kvůli tomu že jsem od tebe nekoupil toho Mausera,ale ZKK z Hradce s kterým jsem celkem spokojen,ale přeci jen přemýšlím je?te o výměně za kulobrok :idea: ).Chvilku jsem si prodej té kozlice vyčítal,ale teď jsem rád že můžu ?pekulovat nad 20 cítkou.všechno zlé je pro něco dobré.Brokovnici bych teď sice potřeboval jako sůl,protože působím v honitbě kde je mimo jiné bažantnice a "škodná" tam opravdu není vítaná.Holt začátky jsou těžký.Zatím díky za porady
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Příspěvek od lörinc »

poky77 píše:zdravím. A jestli mohu přispět do diskuse tak co jsem si pořídil 12/76 tak jsem byl velice překvapen mame honitbu kde se vyskytuje docela hojně na dnesní dodu drobná zvěř a je silně znatelný výkon mag. nabojů osobně nejsem zastánce střelby na nemysliveckou vzdálenost ale například 12/76 42.5 brok 4mm není problem zajíc cca 60 metru vlastní zkušenost! krásný kotrmelec.(ale Záleží na zkušenosti,předsazení,zahrdlení :shock:
Jenom se taky přidám, ono to není jenom o magnumu. Já byl se sousedem na kačenách a co ten střelil Bajkalem 12/70 jsem ani nevěřil. Byly to vysoké kačeny jako hrom, náboje SaB Corona. Bylo to pěkné, takže je to i v rukách. Snad jenom těch broků tam bude víc.
poky77
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: sob 10.3.2007, 8:00
Bydliště: středočeský

Příspěvek od poky77 »

Lorinc-ano určitě máš pravdu souhlasím je to převážně v rukou. když jsem na honu a střílí se bažant tak střílím fortuna 36g protože mi připadá nesmysl na kohouta na normální vzdálenost cpát magnum ale na toho zajíce v polní leči je opravdu znát vy?í výkon a počet broku
ZKK 600 3006spg
BERETTA 686E skeet
IZ 27 EM 1C-CH
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Já chodim na hony většinou s 20, tam střílim většinou 3mm broky na bažanty a kachny a 4mm broku na zajíce, kachny, bažanty a občas hřivnáče střílim zásadně vegama 26g náplně a na zajíce si kupuju magnumy, osobně už jsem zkoušel různý munice, ale nevidim v tom problém, když se správně předsadí, tak je jedno, co je v hlavni... :-)
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OndraH »

Já jsem na podzim nakoupil v akci Rotweily s 32g náplní( teda myslím) velikost broku 3,5 a orpti SB je to nebe a dudy, prostě mi to op nich více padá.
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
Odpovědět