Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Chci se zeptat vas zkušenějších- Mám dvouletou fenku SK a narazil jsem s ní trošku na problém. Na jaře se mi sní podařilo pár dosledu v okolních sdruženích a to se celkem rychle rozkřiklo.Vzhledem k tomu,že v okolí moc shopných psu není,tak mi začalo volat dost lidí- v zaří před uplkem během 24hodin dokonce 3- 2dosledy v noci a třetí rano a všechny uspešně dokončeny. Jenže jsem s fenkou začal chodit na nahánky a všechno co na dosledech uměla jako by zapoměla. Když ji nasadím na stopu,tak jde,ale jakmile narazí na čerstvější tak po ní uhne a to dokonce i z pobarvené. Myslíte, že když sní přestanu chodit na nahánky a párkrát jí našlapu stopu(až sleze sníh) ,že se vrátí do starého režimu? Když mě ted někdo zavolá na dosled a stopa je trochu starší a těžší tak si s ní připadám jak blbec a v duchu si říkám,co tam dělám. :(
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kasari »

Myslím, že ty problémy jsou 2.
1) Dvouletá fena není moc utvrzená v tom, co po ní vlastně chceš, takže dělá to, co jí víc baví

2) SK není barvář. Samozřejmě dokáže pracovat na barvě, ale primárně na to není stavěná.

Proto by sis nejprve měl ty ujasnit, jestli je pro tebe důležitější aby pracovala na nadháňkách, nebo dobře dohledávala. Když jí dáš čas, za pár let bude zvládat oboje...
Ulkomaalainen...
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kasari »

A téma jsem přesunul, protože se přece jen jedná o kynologii a ne o účinky...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Tommy »

Včera večer telefon,kamarád střílel na prase.
Přijel jsem na místo a říká mi,přišlo samotné prase asi lončák a po zásahu se chvíli válelo na hromadě a pak zdrhlo pryč. Koukám na nástřel,komorová barva,říkám si dobrý,pravděpodobně pod páteřní rána.Nasazuji svého HB a jdem z kopce dolů,po 50 metrech už je barvy velmi málo,sem tam kapka.Po 500 metrech ho slyšíme jak před námi maže stále z kopce dolů a ve sněhu jde vidět,že už zakopává. Psa ještě nepouštím a jdeme stále za ním. Dojdem do údolí,kde teče potok o šířce asi 4 metry. Tam už pouštím psa. Přebrodí potok a za chvilku začne hlásit o sto metrů dál po proudu. Když doběhnem na místo, v prostřed potoka stojí asi 80 kg prase a pes u něho,drží si odstup,ale nepouští ho dál. Kamarád prase dostřeluje za slecho a zůstává ležet v potoku.

Stříleno z 7x64 SaB střižná hrana. První rána byla horní komora a rozbila jen špičky plic. Celkový dosled asi 1km.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Nik.308 »

Tommy Hóóóridó, to je pocit, viď? Přeji Ti, aby ses z každého dosledu s takovým úspěchem a nadšením, jako z tohoto.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Tommy GRATULACE K USPĚŠNEMU DOSLEDU..... Jak je tvůj hafan starý? Nevím jestli se nepletu,ale nebral jsi siho na jaře jako štěně? Já jsem byl včera na taky na dosledu-kamarád je včera našoulal u pole na hromadě siláže. Dlouho nemohl najít nástřel až po delší době našel pár kapek. Šel po stopě a barvy troch přibylo.Prase ho vedlo vysokym lesem a šlo pomalým těžkym krokem k asi 200m vzdálené houštině a tam se muho podařilo zvednout :roll: . Tak vycouval a volal at dojedu. Nasadil jsem psa na nástřel a ten nás dovedl k té houštině a tam jsem ho vypustil-husté náletové smrčky a nedalo se tam vejít.Pes začal hlásit asi třicet metrů od místa kde bylo porvé zvednuto. Jenže co ted,praseti se ven nechtělo a mě dovnitř taky ne. Bylo slyšet jak ti dva na sebe navzájem doráží a pořád se držely v jednom místě. Po pul hodině sem to nevydržel a lezl po kolenou k nim.podařilo se mi dostat zhruba 4m od prasete,ale nedalo se strílet-dud jsem viděl jen psa,nebo jen prase a když mi stálo pěkně na široko,tak jsem neviděl jestli pes není za ním.Po nějaké době se to povedlo a ranou na hlavu jsem to skončil. Věřte mi,moc dobře mi tam u nich na čtyrech nebylo-bylo to tam tak hustý že prase odtam nešlo ani vytáhnout,takže pochybuju že kdyby šlo namě ,tak dokážu uhnout. Výsledek letošni sele,vyvržený 42kg :shock: postřeleno na měko a výtřelem přestřelen zadní běh. Střela Geko 10,2 gr.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Tommy »

To jsi měl teda štěstí i sele umí pěkně kousnout,ale gratuluji.
Fena teď měla rok a už má 4 prasata z toho ještě dvě živý,jelena,laň a to už dostala i od kňoura,ale naštěstí se jí nic nestalo.
Dosledy do sto metrů ani nepočítám.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

To já vím,že umí i sele pěkně kousnout-na jaře mi lončák rozpáral nohavice- prase při dosledu šlo na mě,ja couval, zakopl a prase mi likvidovalo gumáky.Nebyt psa,co ho pro změnu likvidoval zezadu,tak nevím nevím.. Já vím,že je lepší mít respekt a držet si odstup,ale určitě jsi zažil situace,že prase bylo v takovým bordelu,že jsi musel jít až k němu a ted,když pod sněhem sou větve ohlý až k zemi tak vůbec nevíš kde je.Zas na druhou stranu znám lidi co se bojí jít po stopě i vysokým lesem a sou hrdinové jen na posedu a v hospodě. :x Ono je většinou lepší počkat na rano na světlo,ale bohužel ráno musím chodit do práce. Tommy,bud rád,že máš pro hafena prácu-dobrýho psa v kotcu neuděláš :lol:
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Tommy »

To máš teda pravdu. :)
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Tommy když už ho ted bereš na dosledy jak dotom řešíš zkoušky,uchovnění atd? Já vím,že i takhle mladý pes zvládá dosledy bez problémů-i když mazák se z něho stává až s věkem a skušenostmi-,ale spíš mám mysli že se mu potom nebude chtět jít po šlapané stopě. Já sem se svým hafanem taky začal takhle brzo a na skouškách sem měl kapku problém.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Tommy »

Na studené stopě ho utvrzuji jak to jen jde. V 6 měsících jsem ji začal dávat studenou stopu vysoké a to i dvakrát týdně,prostě co to šlo a teď na co ji nasadím,potom jde.Já bych to ani neudělal,ale jeden rozhodčí mi řekl,že můžu dohledávat všechno,ale že nesmím zapomínat na utvrzování studené stopy. Ten HB s tím opravdu problémy nemá. Daleko větší problém mám s odložením a honěním srnčího. Jak pustím na chvílí z dohledu,tak je v trapu a to ji hodně kazí a při odložení,jakmile mě přestane vidět,je to v prdeli. Začne se okamžitě osvobozovat,třeba se snaží přehryzat vodítko atd.

Uchovňovat ji nebudu,protože není z chovu,kterej by za to úplně stál a je po operaci víčka,měla ho 4mm zarostlé dovnitř.
Já ji především chci mít na to,co potřebuji. Beru ji sebou na noční šoulání a učím jí,aby mě dovedla k prasatům a nebo aby mě upozornila,že jsou blízko atd. Kámoš tak má naučenýho SH a pokud jsou v oblasti,kde šoulá,tak ho k nim dovede.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Tak sem přidám jeden dosled co neskončil zrovna nejštastnějš. Dnes v 11hod. jsem byl požádán jedním kolegem jestli bych mu nepomohl najít lončáka na kterého střílel v 7ráno. Na nástřel jsem se dostal v pravé poledne a bylo mi zděleno,že už to skoušeli s jezevčíkem bez uspěchu. Na nástřelu bylo trošku kratší stříže a zhruba 7metru od tam to začalo barvit jako kdyby v kapkách které byli 1-2metry od sebe.Barva měla výraznou světlou barvu.Nicméne hafan se chytl a táhl nas chvíly vyšším lesem a pak se stočil do smrkové houštiny která byla prorostlá ostružim a nešlo se tama zrovna nejlíp.Takto jsme došli až k hustému náletu,vzdaleného od nástřelu 1,5km vzdušnou čarou,před kterým začal pes hlásit a doslova bláznit.Dovnitř se mi zrovna moc nechtělo,tak jsem poslal kolegu at to obejde a nachystá se kdyby tam to prase bylo a bylo ještě živý. Kolega mě prozvonil,že je na místě a já pustil psa. Pes vběhl dovnitř a začal rachot-hlášení,prase doráželo na psa,pes na prase,smrčky se vlnily jak ve vichřici.Pak vyběhli druhou stranou a málem srazili kolegu.Střílet se prý nedalo-pes byl moc blízko a lončák to prý taky nebyl-spíš tak metrákovej knour. :evil: No a je to už nějakejch 10 hodin a ja už jsem psa od té doby neviděl :cry: Po lese jsem chodil,hledal,jezdil do ted a nenal ani neslyšel jediné stopy po psovi.Tohle je poprvé co je ode mě tak dlouho pryč a nemám z toho zrovna nejlepší pocit. Jen doufám,že neskončil dod tím knourem,někde pod autem a nebo neseděl někde na čekané nějakej blbeček co střílí psi jako škodnou-je jic tady takovejch bohužel dost.Ráno obvolám ob.uřady v okolních dědinách a du hledat znova :(
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Tak nakonec to dobře dopadlo i když jsem tomu už přestával věřit-celou noc tu u nás pršelo. Dnes po deváté mi volalo cizí číslo.Zvednu tel. a tam se mi ozval nějakej hajnej,že má psa a volá na číslo z obojku.Když jsem tam dojel,tak mi říkal,že když šli ráno chlapy do těžby,tak slyšeli v houštině hlásit psa.Tak vzal flintu,dojel tam a u psa bylo ještě živé prase které dostřeloval. Jen tak pro zajímavost to byl knour vyvržený zhruba 90kg a byl postřelen na měko a bylo to zhruba nějakých 12-15km od místa kde pes knoura zvedl. Su rád,že to takhle dopadlo-měl jsem už obvolaný obecní uřady at to vyhlási v okolí a chystal jsem se jít dělat letáky. HNED JAK BUDE TROCHA PENĚZ,TAK POŘIZUJU GPS-TA INVESTICE OPROTI TĚM NERVUM A PŘÍPADNÉ STRÁTĚ PSA NENÍ AŽ TAK VELKÁ..
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Leon »

nazdar ještě obvolej policajty já měl takhle jednou fenu u policajtu na služebně na válendě
CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

to Leon Já nemusím,já už ho mám :D :D :D viz. kousek víš. Jinak policajty jsem taky obvolával a celkem jsem se divil jak byli ochotní...
Odpovědět