Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od Toma »

To bych hodil liškám celé.Rozhodně bych to nežral,ten zánět bude barvou roznesen do celého těla.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od hanmilan »

kabát píše:Nedokázal jsem z toho pozřít ani sousto.
Já ho taky nepozřu :oops:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od figi »

Andy píše:No to jsem jeste nevidel... to je humus. Ja to vidim na malou rychlou. Velka olovena by udelala min bordelu a prosla by.
Andy - obvykle neprostřelují ty větší. Těch prasat neprostřelených se sedmičkami a 308 ...
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od vhool »

to figi: prosim te o to doufam na posled,nekategorizuj timto zpusobem.je to pripad od pripadu a tudiz to nelze takto pausalizovat.coz ovsem neplati na delsi vzdalenost,na 300m + male zase spis neprostreluji :!: (pominu-li konstrukci strely)
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od Lotr »

Vitalita černé je neuvěřitelná. Byl jsem svědkem ulovení kusu černé, cca 30 kg na jedné naháňce. Lovec, ve kterého jsem stál vystřelil z kulobroku na běžící sele. Pohybovalo se zcela normálně, žádné známky poranění. Jednotnou střelou minul, kulovou zasáhl, sele se převrátilo a zůstalo v ohni. Při vyvrhování lovec svolal všechny přítomné, aby se přišli sami podívat. V játrech (!) mělo zapouzdřený S-ball plastic r. 16. Na škáře nebylo nic poznat, ostatní orgány nepoškozené, žádný zápach nic. Kdybych neviděl spolu s ostatními, nevěřil bych, považoval bych za mysliveckou latinu. Bohužel je to už pěkných pár let, fotografie nemám, zato spoustu svědků.
Naposledy upravil(a) Lotr dne ned 24.1.2010, 22:39, celkem upraveno 1 x.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od figi »

vhool - obvykle - není žádná kategorizace.
A 300+ není obvyklá vzdálenost.

Z fotek je dobře vidět, že šlo o větší ráži. Jednak množství a hlavně velikost kousků olova, jednak velikost střelného ( zhnisaného a hojícího se ) střelného kanálu. Lovil jsi s malou ráží, dobře víš, že to vypadá jinak.

Opakuji, že jsem takových v různém stupni hojení viděl více než 15. Na kýtách ( nejvíc ), ve hřbetu, na pleckách. Po brocích a malých rážích byly opravdu tenké - jak tužka, nebo nepatrně silnější. Po kulích nebo tenkrát ještě S-ballech byly právě takové, jak jsou na fotkách. Škára už byla vždy zhojená, někdy to nebylo poznat ani po stažení a objevili jsme to až při dělení zvěřiny.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od yardaz »

Tak to je síla. :shock:
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
vhool

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od vhool »

to figi: no nechci tu chytracit ani nijak rozvijet silene predstavy ale prave proto ze jsem lovil malou a velmi rychlou razi tak vim co to dokaze a kdyz si k tomu pripoctu mekkou strelu tak me vyjde prave takova kavita jako mi pripomina ten hnis.ovsem po doplneni fotek bych se priklanel k teorii Tommyho ze slo nejspis bud o dabl nebo strela dovnitr sla jiz nestabilni po narazu na nejakou prekazku,a je fuk jestli mala nebo velka coz stejne nezjistis dokud nenajdes dno strely :wink:...nejsem takovej odbornik abych z tech pididrobecku dokazal rict zda byla kule velka nebo mala navic mi silne pripominaji fragmenty olova co mi delala 22-250 pri pouziti poloplaste od winchestera PSP (pointed soft point) ,tricitkovy delaj o dost vetsi kusance a osma take... :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od figi »

Já bych se také spíše klonil k tomu double, olověné jádro se v prvním kusu oddělilo od pláště a v druhém takhle fragmentovalo.

vhool - čím jsi střílel ?
Winchester v rážích 5,6 mm dělá střelu Power point ( PP ) CXP 2, ta má ale 64 grs., takže do 22-250 ne, ( velmi dobře drží pohromadě, hříbek, vysoká zbytková hmotnost ) a střelu Pointed Soft point ( PSP ) CXP 1 - na tuhle to typuji, něco jako obyč poloplášť, nemám s ní zkušenosti.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od Perník »

to Lotr: Domnívám se, že jsem jedním ze svědků toho jaterního s ballu, takže ti to můžu dosvědčit :D . Chtěl jsem to sem napsat ale předběhl jsi mě. Vím, že jsme na to tenkrát všichni koukali jako z jara a málokdo mohl uvěřit.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
vhool

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od vhool »

to figi: :wink: cti poradne :) ... psal jsem ze s win PSP.pouzil jsem ji na prvni dva kusy (loncak) a jednou na srnci,pak uz byly prebijene Swift Scirocco a to uz fungovalo dobre.PSP na srnci fungovalo uspokojive (200m) ale u obou loncaku (120 a 180m) oba na loatku nedoslo k prostreleni a strela defragmentovala presne do takovychto drobecku i kdyz oba kusy v ohni ale silene poskozeni zveriny.PSP jsou v male a rychle vhodne snad jen na skodnou.dnes bych volil Bergera VLD pro tuto razi.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3401
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od dalas »

Jedině vyzobat ty fragmenty a zvážit. Tím by se možná některé ráže vyloučily. Jenže tohle ještě chtít po hanmilanovi to by bylo nehumální. To double mi nesedí. Aby střela zbrzděná v jednom kusu takhle silně fragmentovala v druhém kusu? I to posazení rány by byla dost náhoda. V každém případě to zůstane jen v oblasti spekulací, jedině, že by se našel střelec a to by taky nebylo jistý.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od Lotr »

4 Perník - díky za svědectví, kamaráde, je to tak, bylo to u Vás. Ovšem diskutujeme tady sami, zde se opět diskuze zvrhává v osobní rovině do téma "lehká malá vs. těžká velká " :twisted:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3401
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od dalas »

to Lotr, perník: kluci, neměli jste prozrazovat že to byl S-ball a mohli jste být v diskuzi taky. :D Tyhle poranění a svědectví o nich ukazují na opravdu velkou vitalitu černé zvěře. Mělo by to vést k určitému ponaučení (bude li to vůbec možné) a o to se tu snažíme. Já vidím hlavně zádrhel v tom, že kusy nebyly kvalitně prostřeleny.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od figi »

To střelivo mohl být také problém.
Kdysi jsem střílel na lončáka ráží 16 střelou S-ball. V klusu asi na 8 kroků, mířil jsem na hlavu. Po ráně prase padlo, po pár sekundách se zvedlo se a bez barvení odběhlo. Nenašli jsme ho.Bylo to na sněhu, a když jsem na jaře procházel těmito místy, došel jsem si na svůj štont a znovu si představil, jak to bylo. Koukám, kde byl nástřel a vidím v jehličí něco bílého. Na zemi ležel S-ball. Takže jsem zřejmě správně zasáhl hlavu lončáka, a střela po nárazu prakticky spadla na zem. Lončáka omráčila na pár sekund.
Bylo to tuším v roce 1984, kdoví, jak se tenkrát ty náboje vyráběly, protože S-bally většinou velmi dobře prostřelovaly.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět