Sněžnice

Kdo co nosí, schání a doporučuje.
Odpovědět
josefzenisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 17.10.2009, 9:24

Sněžnice

Příspěvek od josefzenisek »

Chci si koupit sněžnice. Máte někdo zkušenosti? Jaké, za kolik a jak se na nich chodí? Nechci lyže, protože potřebuju mít volné ruce. Díky.
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Sněžnice

Příspěvek od Onďa »

Mám tyhle http://sasquetch.com/prod.php
Chodí se na nich bezvadně, ve stoupáních drží ty hliníkové zuby jak přibité. Z kopce dolů se dá jít díky zubům a brzdě pod patou úplně bezpečně, chce to ale víc přidupnout, aby se chytly. Osbně ale spíš malinko zatlačím do patek a sklon svahu využiju k dlouhému kroku (skoku) a zadní část sněžnice k řízenému sklouznutí po došlapu (tak do 1,5m podle rychlosti, typu sněhu a expozice svahu) - je to tak větší zábava :D Vázání mám to s těmi textilními pásky, protože z mého pohledu je snadněji opravitelné v terénu (vyrážím někdy na víc dní), manipulace s ním vyžaduje tenké nebo žádné rukavice, v tlustých se s tím špatně manipuluje. Taky to chce po utažení ten volný konec ještě jednou provléct přezkou (shora), aby se to nepovolovalo. Jak to jednou utáhneš, drží to celý den.
Na stojné ploše je nalepené něco jako neopren nebo tenká pěnová guma. Ošlapalo s emi to po dvou sezonách intenzivního chození. Na hřebeny se zespodu sníh téměř nelepí - vyjímka je mokrý firn.
Jak je vidět na obrázcích, vázání je udělané s volnou patou. Má to své pro i proti - výborně se v tom chodí, zvláště do kopce, protože můžeš pěkně využívat "přepákování" nárt - kotník - chodidlo. Nevýhoda oproti sněžnicím s pevně uchycenou patou je menší strnová tuhost, tzn. hůř se chodí traverzy. Jde to korigovat pootočením špiček mírně do svahu. Chce to trochu cviku.
Dobrou zkušenost mám se servisem , resp. s přístupem výrobce- už po záruce se mi vytrhl pásek z vázání. Volal jsem výrobci a chtěl jsem koupit nové. Do tří dnů mi zdarma poslali náhradní pásky a pytlík nýtků.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Sněžnice

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Nazdárek Josefe.
Moje první byly snežnice s dřevěným rámem, které byly vypleteny silonovou páskou (s podobnou, ale tenší se upevňuje zboží na euro paletách. Dvěma přeskami s patkou "jako papučáky" byly upeněny k botě. Od první procházky jsem byl nadšen (nebořil jsem se :D ), až do doby než mi zaměstnavatel pořídil tyhle (používám je 5.-m rokem): http://sport.popina.cz/tsl-escape-227-p-3589.html , ani si neuvědomuješ, že je máš na nohách (nepřekážejí).
Výhody "moderních":
- pata pevná i volná (je možno přidat "pod patek" při chůzi do kopce) oproti starým, kde byla pata napevno a mnohdy sis vyhazoval sních patkami až na ramena
-ozuby a hroty při chůzi po ledě nebo zmrzlé krustě
-pevnější a a lépe seřiditelné upevnění boty (vázání)
- lepší (ergonomie) nepřišlapuješ si sněžnici sněžnicí, nohy máš u sebe jak při norm. chůzi
Rada:
Pokud s nima budeš chodit 20 km za sezónu, stačí ti ty nejjjednodušší, levnější (záměrně nedávám předponu "nej") které odpovídají Tvé váze. Když chceš chodit (chodíš), až 20 km za den, tak si pořiď něco jako mám já.
josefzenisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 17.10.2009, 9:24

Re: Sněžnice

Příspěvek od josefzenisek »

Ahoj Petře, tak už přišly - jsou krásné, nové, neodřené, už se těším až je vyzkouším. Mají zajímavý potisk - jsou bílé s dubovými lístky a větvičkami.
Brunobanana
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: ned 25.7.2010, 11:09

Re: Sněžnice

Příspěvek od Brunobanana »

Obecně u výroby sněžnic existují dvě filosofie.
1) rozměrné sněžnice, kde se člověk tolik neboří.
2) menší sněžnice u kterých se majitel boří o něco více, ale jsou obratnější a lépe se s nimi jde. Filozofie tvrdí, že díky snazší chůzi nevadí, že se více brodí. Energie se zhruba rovnají.
Je na uživateli si vybrat variantu. Pokud se nosí krmení, jedná se o větší váhu, je vhodný podle mého názoru spíše větší rozměr.

Pokud pominu klasické-pletené sněžnice, které se moc neobjevují je na výběr:
- rám potažený odolnou tkaninou (většinou hypalonem). Známým výrocem je Sasquetch, ale velice podobné (podle mého názoru je výrobce totožný, ale nemám to ověřené) jsou sněžnice Warp Easy Step, stejný sněžnice, ale zhruba o 500 nižší cena, jediný rozdíl je, že se vyrábí jen oranžové. Tento ty sněžnic je poměrně rozměrný, vázání není žádné terno, ale dostačuje. Nehodí se do členitého terénu ani výrazných stoupání nebo klesání, nejde zafixovat pata (může to dělat problémy u překračování větví atd., ale pro myslivecké užití podle mého názoru ideál.
- plastové sněžnice, kdy nejznámější je v ČR TSL a Inook. Plastové sněžnice mají lepší užitné vlastnosti v náročném terénu. Lépe se s nimi stoupá nebo sestupuje z kopce, lépe se chovají při travesování. mají možnost aretace paty nebo podložení pro snazší stoupání. Lépe drží na firnu.
Inook spíše sází na menší rozměry. Upínání paty je řešeno relativně komplikovaným mechanismem, který je pohodlný na používání, ale nebudí ve mě důvěru co se týká životnosti. Nejznámější jsou asi Inook Expert (v letošním roce končí jejich výroba), nicméně podobný model jsou Inook RX.
TSL jsou naprosto bezproblémové, mají jednodušší konstrukci, kvalitní plasty, které nemají tendence k lámání. Mohu doporučit buď nejlevnější TSL 226 Easy (nemají sice ráčnové vázání, ale po jednom nastavení funguje bezchybně, nejde zlomit nebo jinak zničit), rozměrné TSL 227 Escape nebo pro horské použití TSL 438 Access, mají výhodu ve velice jednoduchém mechanismu, který umožní do kopce vyvýšit patu a z kopce ji naopak prošlápnout. Cena odpovídá nové technologii.
Husqvarna 45
Stihl 361
Josef Malý
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 06.1.2008, 15:02
Bydliště: Dolní Řasnice

Re: Sněžnice

Příspěvek od Josef Malý »

Ja mam sněžnice z ratanu. Vyrabi je nejaka firma ze Znojma,a bezva funfujou. Za poslednich 14 dni jsem v nich našlapal spoustu km.A myslim si ze slouzej bezva.Cena v celku přijatelna-okolo 2000kč. Uz je dost sněhu,traktor nemuze,pro konika taky nic moc.To je jedina moznost jak se dostat ke krmelci.
Odpovědět