Obora Fláje k pronájmu!!!

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od Stopař »

:D já jsem jeden z těch co nezávidí (1, osobně mám vyžití, že to časově ani nestíhám, jak bych chtěl 2, lov v oboře je pro mě naprosto nezajímavý 3, poctivému podnikání bezmezně přeji, neboť sám podnikám). Jen si od samého počátku a stále myslím, že Fláje jako takové pronajímány být nemají. O "čistotě" VŘ, které je vyhlášeno mimo myslivecký rok, aniž by se honitba předtím pronajímala (ukončení předchozího vztahu a snaha o co nejrychlejší obnovu nájemní smlouvy), těsně před parlamentními volbami.... si myslím své. Jak budete oboru a vše s tím spojené provozovat je na vás. Faktem je, že web jste dali dohromady rychle.
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od Vojta »

Zdravím všechny! Tak jsem se rozhodl v letošním roce využít možnosti lovu jelena právě v této oboře. Dával jsem si dohromady zkušenosti a poznatky lidí, kteří oboru znají nebo v ní byli osobně lovit. Prozkoumal jsem snad vše, co jsem na internetu nalezl. A hle, po týdnu jsou stránky opět mimo provoz! Od jednoho dobrého kamaráda jsem se dozvěděl, že současní nájemci již oboru nehodlají dále spravovat a tak jde opět do aukce - dražby- výběrového řízení nebo jak se tomu dá říci. Máte někdo pánové nějaké bližší informace jak bude hospodaření v oboře Fláje vypadat do budoucna? Ta částka za kterou má být obora je také závratná a to se jedná jen o holý nájem bez ostatních nákladů V žádném případě tedy nový nájemce nemůže počítat s návratností, naopak bude muset dotovat - to je můj osobní názor. Nevím, zda můžu částku prozradit, abych neřekl něco co nemám ....
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od kasari »

Je to na oficiálních stránkách http://www.lesycr.cz/cs/obchodni-partne ... tingId=983

Kauce je 1,750.000,- Kč. A čas máte jen do 7.3.2012 :wink: :lol:
Ulkomaalainen...
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od Vojta »

No tak to jsem Kasari nevěděl, že to mají LČR na svých stránkách. To bych vyzradil už vyzrazené :-) Asi půjdu tedy rozbít prasátko :-) Né teď vážně, jsem zvědav, jak to bude s touto oborou nadále .....
citus
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16.6.2010, 13:23

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od citus »

Zdravím přátele Obory Fláje.
Měl jsem možnost poslední 2roky oboru provozovat. Po krutém 1.roce, kdy jsme sháněli klientelu a byl jsem nucen vyměnit 2x oborníka, se druhý rok z hlediska výnosů celkem povedl. Zájem loveckých hostů byl slušný, povedl se i odlov a dá se říci, že jsme dosáhli cca 90% možných výnosů. Minimalizovali jsme i náklady - sekání a zemědělské práce jsme si provedli sami,opravy a údržbu také.
Přesto je provozní ztráta obrovská a ve vzduchu visí škody způsobené zvěří a účtované LČR / loni 800tis.Kč/.
Obora a příroda je nádherná a všichni,kdo v oboře byli, mají nezapomenutelné zážitky. Vzít si oboru do nájmu za více než 1mil.Kč ročně je v každém případě prodělečné a musí se dotovat / roční náklady mimo nájem cca 1800 tis.Kč/.
Přesto těch 2 let nelituji, naučil jsem se mnoho nového . Pravdou je,že za roční prodělek bych měl minimálně 8 ks zlatých trofejí různých druhů zvěře z celého světa. Nejsem ale sběratel trofejí , v oboře jsem za 2 roky ulovil 6 jelenů od 150 do 175 bodů CIC.
Zvěř v oboře je v dobré kondici,jsou tam i dobří a nadějní jeleni. Doufám, že i další nájemce se bude chovat rozumně - v každém případě si musí uvědomit,že bude provoz dotovat.
Uživatelský avatar
harrycallahan
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 17.11.2011, 13:33

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od harrycallahan »

citus - díky za věcný pohled ze druhé strany. Včera jsem tady poprvé pročítal tohle vlákno od začátku a ze spikleneckých teorií jde hrůza a děs, že jsou za vším peníze dnes nikdo nepochybuje, ale některá podezření na adresu vedení LČR mě nedělají moc dobře :oops: a to s nimi prakticky nemám vůbec nic do činění (jen můj syn se teď chce přihlásit na SLŠ a zdá se, že si to nechce nechat rozmluvit :roll: )
pole a lesy Vysočiny
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od Vojta »

To Citus: Děkuji za Váš pohled na věc. Určitě je dobré si poslechnout názor bývalého nájemce. Jen jste potvrdil mé doměnky o tom, že nájem této obory za tuto částku nemůže být v žádném případě pro někoho výdělečným podnikem. Věřím, že Vás ty dva roky obohatili a mně samotného mrzí, že jste již nadále nemohli ve své činnosti pokračovat. S několika kolegy jsme se chtěli do obory Fláje vydat jak na společnou akci taki na individuelní lov jelena. Jsem sám zvědav, jak bude hospodaření probíhat v letošním roce a kdo bude novým nájemcem. Jak vy osobně vidíte budoucnost této obory a máte snad nějaké další postřehy nebo signály kdo by mohl být novým nájemcem a jak by mělo hospodaření dále vypadat? Děkuji!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od BwanaHunter »

citus> zajímavé. Zajímalo by mě, proč tomu tak podle vaší zkušenosti je. Zda výnosy nedosáhnou nákladů, protože a) rozumný plán lovu nedává šanci tolik přinést, z pohledu počtu lovených kusů, b) kvalita trofejí není taková, aby přinesly tolik peněz, c) není dostatečný zájem poplatkových hostů, d) něco jiného? Zajímá mě to čistě z profesionálního zájmu, nic za tím nehledejte. Díky.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
citus
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16.6.2010, 13:23

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od citus »

Zdravím diskutéry. Uvádím některé z poznatků a odpovědi na Vaše otázky .
1/ platili jsme nájemné 2850tis.Kč/rok , nyní je kauce snížena na 1750tis.kč. To je podstatný rozdíl, ale :
- odlov bude cca 250ks vysoké / černá minimum 3-4ks/, z toho bude cca 50 jelenů- možná 12 ks II.VT a 3ks III.VT
V oboře je poměrně dost jelenů II.VT s hodnotou trofejí 150-160 b. CIC. Potkáte možná 2 jeleny nad 200 bodů.
Jeleni I.VT se prodávají za 9-12 tis.Kč.
Tržba za trofejovou zvěř - cca 800-900 tis.Kč. Ceny šly hodně dolů,dříve bylo hodně klientů ze zahraničí /D+A/,ale ti dnes obracejí každé Euro a dohadují se. Přes to, že jsou Fláje obora, není jednoduché ulovit odpovídajícího jelena a dbát při tom i na chovnou hodnotu. Z vysoké se stala noční zvěř - činnost LČR v oboře je intenzivní a nepřestává ani v době říje - zvěř je neustále rušena. Vysoké šance jsou v době říje, ale za 3 týdny se vše neodloví.
2/ ostatní náklady na provoz obory činí cca 1,5 mil.Kč .... krmivo,zemědělské práce, mzdy / 1,5 člověka-což je málo/,PHM,opravy a údržba,energie a další provozní potřeby.
3/ obrovská hrozba škod způsobených zvěří- přes to,že se jedná o oboru a les zvláštního určení , účtují LČR škody v plné výši. Přitom výsadba v oboře je intenzivní a bez ohledu na stávaniště a ochozy zvěře apod. Jinde řeší např.problematická období přezimovací obůrkou - zde není . Škody se pohybují na úrovni 800tis-1 mil.Kč
4/ Klimatické podmínky - od konce listopadu do dubna se do obory dostanete pouze s pomocí buldozeru,který je schopen prorazit závěje. Zahrabete tu i skutr, nebo čtyřkolku s pásy. Ale i v říjnu padne na 2 týdny mlha, že nevidíte na 30m a natěšení hosté nenajdou ani auto před chalupou.
5/ otázku přístupu LČR nebudu raději vůbec komentovat.

Nakonec : 2 roky provozovat tuto nádhernou oboru jsem mohl díky tomu, že mám téměř 20 let slušně fungující firmu, z které jsem mohl tuto činnost dotovat a dopřát si trochu radosti, ALE mnohem víc starostí.Chtěl jsem oboru provozovat i nadále, ale díky přístupu LČR jsem nemohl dostat zemědělské dotace, o které jsem si zažádal. Tím jsem se opět dostal do hluboké ztráty.A to nejsou dořešeny škody z min.období.
Myslivost provozuji od r. 1984 , v r. 1993 jsem si poprvé vystřelil z půjčené kulovnice.
Myslím si, že se za naši činnost v oboře nemusíme stydět. Doufám, že nový nájemce bude rozumný a jen mu přeji úspěch.
Samozřejmě,že jako vždy kolují různé informace, ale to je bohužel v této naší krásné zemi běžné.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od kasari »

To, že se trousí různý kecy je tady běžná praxe a je potřeba se tím nezabývat. Jinak dopadneš jako já a z depresí se budeš těžko dostávat... :wink:

Co se týče vůbec pronájmu. Přiznám se upřímně, že jsem byl proti. Už proto, že oboru považuji za zařízení NEPRONAJÍMATELNÉ. Tím se totiž ničí ta ideální kombinace lesnictví, zemědělství a myslivosti. Zmínkou o intenzivní činnosti a pěstebce LČR mi to jen potvrzuješ. Proto nevěřím, že to bude fungovat dál dobře a myslím, že jsi dosáhl maxima. Klobouk dolů...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od Zdenek41 »

Ač cituse neznám,smekám před ním klobouk.V dnešní době drancování se stavěl ke všem problémům s citem pro zvěř.Bohužel i když je to i mím vroucným přáním být uspěšný což se mi tedy vůbec nevede nikomu nezávidím,je možná škoda,že se nedalo domluvit s lesy.Ale to by už asi musel zapomenout na svoji slušnost a myslivost,kterou provozuje tak jak se má.Já ukončil zkoušku v roce 83 a jak píše citus taky jsem si vystřelil z kulovnice až po 7 letech.Možná to nebylo ke škodě více si vážíme všeho živého a a toho k čemu jsme se propracovali.Ted bohužel sklízíme vše z této uspěchané doby.Kdo proto nemá žaludek je v pr....
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od BwanaHunter »

citus> Díky. To vysvětluje hodně. S neznalostí věcí bych čekal, že v takové oboře, jako Fláje, bude podíl jelenů přes 200 b výrazně vyšší, i že na odstřelu se bude III v.k. podílet vyšším procentem. Přístup LČR koukám stejný, jak začíná být poslední dobou zvykem. Nesmyslné těžby, rušení zvěře i v říji, pěstebka... Že přístup LČR je zoufalý ve volných honitbách, to už mě tak moc nepřekvapuje, na to už jsem se s tím setkal příliš často. Ale že v oboře? Jezdím do revíru od Flájí zas ne tak vzdáleného, a je to zoufalý. Nesmyslné probírky harvestory, 24h denně, ve dne v noci a o říji, v oblasti kde jsou říjiště? Nepamatuju nic takového. Bohužel tak to dopadá, když se oddělí myslivost od zbytku hospodaření a na vše se kouká jednostranně. Lesy nemají na myslivosti a zvěři zájem. I z mých spolužáků a kolegů lesáků je myslivců jen menší část, a dnes to bude o dost horší. Ovšem že to tak bude v oboře Fláje, a teď mám na mysli pěstebku, (ne)opatření proti škodám, uplatňování škod v plné výši v oboře... to mě přeci jen překvapuje. Pravdu bude mít Kasari, že taková obora je nepronajmutelná...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
citus
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16.6.2010, 13:23

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od citus »

zdravím,
pánové máte plnou pravdu. V takových klimatických podmínkách ,úživnosti a při skladbě dřevin v oboře musí jít pěstební + zemědělská činnost+ chov zvěře ve vzájemném souladu. Bohužel to tak není a nám byly např.účtovány i škody na smrku pichlavém, který je zde v širém okolí napaden kloubnatkou.
Chybí také zkušenosti s takto oddělenými činnostmi, protože u žádné větší obory v ČR nedošlo k oddělení jednotlivých činností a pronájmu honitby. Pravdou také je, že LČR nemají zájem činit ústupky, které by pomohly chovu zvěře a myslivecké činnosti. Někteří revírníci jsou vyloženě anti-myslivci.
Vím, že historicky byli v oboře velmi dobří jeleni / naposledy Matěj/ - bohužel po předání obory do našeho užívání jsme se ani s žádnými jeho potomky nesetkali. Já osobně jsem viděl jednoho jelena okolo 200 bodů CIC, doprovody ví o dalších 2 jelenech okolo 200 b. Je zde poměrně slušný počet 6-8 letých jelenů / max. čtrnácteráků/, kteří ovšem nikdy nedosáhnou na zlato.

Souhlasím i s tím, že by se taková obora neměla pronajímat. Šel jsem před 2 lety do VŘ proto, že běhaly různé fámy o tom ,jak je to připravené a že obora bude vystřílena a bla bla. Jezdil jsem do obory i před tím a bylo mi líto, že by to mělo špatně dopadnout. Jak říkám - nelituji , ale finance vyhazovat do luftu už také nemohu.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od Petr1970 »

ač amatér-adept, smekám před citusem.. co tak pozoruji a poslouchám (od jiných zdrojů) tak lčr je klasickej tunel a vybíračka... a zrychluje se to..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Obora Fláje k pronájmu!!!

Příspěvek od Vojta »

Tak včera byl datum, kdy se uskutečnilo výběrové řízení. Jsem zvědav, kdo výběrové řízení vyhrál. Na stránkách LČR zatím nic není a neznám podmínky vyhodnocení. Každopádně se pokusím v pátek zjistit něco konkrétního, nebo pokud někdo z Vás už nějakou informaci má - sem s ní.
Odpovědět