308 Winchester

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

TO: jenže ty jsi ortodoxní perfekcionalista, který neřeší žádné kompromisy. Prostě jsi dneska tak daleko, že si udělá? vytvoří? nějakou vizi náboje ve stanovené ráži (na tebou nadefinovaný účinek, přesnost, komfort při výstřelu apod..). Pak náboj vyrobí?, vyzkouší? a když ti nesplňuje představy, tak znova až do precizního výsledku.
jenže jsem potkal v myslivosti poměrně velkou skupinu lidí, kteří nemají pro lov takové komfortní možnosti jako prof. myslivci. Hlub?í vědomosti (skutečně vědět co a jak a proč se dělá) taky moc nemají a to se nebavím o tom, že by nějak extra trénovali (lakota je sviňa). Těm to prostě "?patně padalo" a bude dál padat jak s SaB , tak i se vším ostatním. Rozptyl 1,3MOA je pro nikdy nedosa?eným světlým zítřkem :!: :!: :!: . Prostě nedokážou pochopit, že lovecká střelba je i o něčem jiném,než značka zbraně, náboje, na krabičce napsaná GEE a dopadovka. pak to vypadá tak - jedna krabička nábojů třeba Norma Vulkan. Tři rány na střelnici od nastřelovače. Pak dvě cvičný bokem, abych si neudělal ostudu. Jedno prase na zadní komoru na hrot plic-odchod z nástřelu, druhé přez zadní kýtu do lopatky na druhé straně - sice na fleku , ale zase rozbitý. Třetí jsem trefil někam do běhu, protože nepočkalo, když jsem na ně blikal baterkou, ale snad to rozchodí. Výsledek - v krabičce je ještě 12 nábojů a už stojí Norma za hovno a v katologu se ?tuduje třeba RWS. A celý to je znova dokola. Přitom to základní, počkat až se kus řádně postaví a slušně ho (nezbrkle a přesně) střelit ,jim ze zásady uniká, nebo to nechtějí vidět.
Určitě takový sám znáš.
vhool

Příspěvek od vhool »

:lol: :lol: :lol:
Josef Kuřitka píše:TO: jenže ty jsi ortodoxní perfekcionalista....
to J.K.to zni dobre :lol: ale ted vazne,myslim ze jsi to svym prispevkem docela trefil.takovych znam opravdu hodne a nejsem schopen jim cokoliv vysvetlit.pro ne je proste SB modla a az bude cenove na urovni RWS (coz pri soucasne politice fabriky nebude dlouho trvat) tak stejne jeden s jejich argumentu bude "kdyz ono je to tak levne"....
osobne si myslim,ze zver si zaslouzi trochu ohledu a kdyz uz ji lovime,tak pro zkraceni jejiho utrpeni pri lovu je jedna z moznosti jak toho docilit krom zodpovedne strelby je i pouziti vhodneho a kvalitniho streliva :wink:
jeste bych se dotkl tveho poznatku o vykupu.u nas ve vykupu automaticky strhavaji 1 kg za vstrel a vystrel i kdyz je sebesetrnejsi.pri vetsim poskozeni jsou velmi prisni coz si myslim,ze je i v poradku takze pak uz se asi "vyhody" SB spce tak nejak vytraceji.... :wink:
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Příspěvek od tibi1 »

mam pocit ze sa to zvrhlo na temu SB ale to nemam na svedomi...osobne zas suhlasim s uvedenymi prispevkami od Vhoola a k tomu co bolo vyssieuvedene k obhajobe SB mozem dodat ze to nie je nic ine ako preferencia principu ?z nudze cnost? neviem preco by som mal pouzivat SB uz len z dovodu neustalych polemik o kvalite tohto streliva snad na kazdom fore (o to zvlast ked ho pouziva moj svokor a to je spravcom v LSR cca 25 rokov), logicky nebudem pouzivat nieco ak je to pre mna nevyhodne zvlast ak je na trhu kvantum komercneho o 100% lepsieho streliva. Niekto tam hore pisal o strelbe do zlatych stranok...no je tu niekde kamarat Carcus s ktorym sme to robili s 7x64...SBT, bal. tip, SB a vsetky mozne softy ako aj TIG a TUG- sa rozpadli drvu papiera s olovom a zostal len nejaky plá?t...jedine strely po ktorych ostali ake take pozostatky boli Nosler partition, Pervy parzizan Grom a vsetky FMJ (samozrejme pokrivene)
Michal Ficek
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: stř 04.4.2007, 5:32
Bydliště: Kousek od Třeboně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Ficek »

Omlouvám se za odmlčení, ale vypadli jsme s Josefem mimo republiku.
TO WHOOL - moje poznatky se týkaly ráže 308W. Před tím jsem 12 let lovil se 7x57, takže by se čísla musela poněkud povýšit.
Jinak, moc děkuji Josefovi za rozepsání se o volbě munice z pohledu lidí, jak já! Sedí to, lépe bych to nenapsal!
A? se mi podaří utrhnout se k tomu, abych ?áhl do mrazáku pro maso, pošlu fotky, jak vypadá tetřev po zásahu z 223 Rem celoplá?těm S&B.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

tak to jsi byl ty, michale, s tim zlatym tetrevem?!?!? tak to uprimne LOVU ZDAR! a tesim se na podrobnosti!
Naposledy upravil(a) Alda dne úte 24.4.2007, 21:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

já bych měl taky dotaz na ráži .308W, tuhle ráži mám jenom chvilku pořídil jsem si novou hromovou hůl pro leváka (Remington 700BDL) a moc jsem si nemohl vybírat protože jsem jí chtěl hned, a teď trochu laboruju se střelivem, před tím jsem používal Mausera 7x64 munici SB SPCE 11,2g a musím říct že nemu?u říct křivý slovo ze své zkušenosti. Teď mám do své .308W Hornady SST, měl jsem možnost jí oskoušet pouze 2x v praxi, jednou liška na naháňce - značila, silně barvila ale nedohledala se. Potom kuna asi na 50m zásah na "kobylu", foto je nepublikovatelné - kuna byla na sra.....ky. ale pořád koketuji jestli je opravdu to pravé ořechové a pokukuji po RWS EVO, jak jsem pochytil z tohoto fóra je důležité stoupání drážek o ktrém jsem si nebyl jistý, napsal jsem mail přímo do Remingtonu a tady je odpověď:

The rate of Twist for Model 700 in .308 Win is 1 in 10.

Je to O.K. pro střelu o váze 184gr?

Střílím převážně selat a lončáku, občas srnčí a vysokou. Střílím na vysokou komoru, očekávam buď zlomení v ohni nebo spoustu barvy.

Co vy na to páni balistici?
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Myslim ze by to slo.

Nicmene to co jsi vyjmenoval jeste nic neznamena. Strel s tim cunika at vis vic. Kazdopadne musis ho trefit vzdy dobre na to abys mohl porovnavat.

Ze je kuna na sracky po zasahu z kulovnice je snad normalni :-)
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Příspěvek od Citron »

Já bych k .308 poznamenal, že tady velmi Záleží na střelivu. Jinak to SST je do toho docela dobré, jen to nesmí být zásah na páteř...po tom málem laňka "ztatila hlavu"...omlouvám se za výraz... opravdu visela jen kusu kůže.
Jinak slova jednoho starého hajného od nás: "Jak tak na to koukám, tak po .308 win je nejvíce dohledávek." Ale nechci nijak hanit, je to asi o tom, co kdo očekává nebo na co byl zvyklý.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

to o těch dohledávkách je snad fámo, nebo opravdu nevím. Prostě je to blbým SB střelivem, ale rozhodně ne ráží. Vím o čem mluvím, protože 308 střílím. To bych taky mohl napsat, že snad 70%jsme dohledávali s ráží 7x65R a proč? SB nic jiného v tom nebylo. A nechci sly?et o tom, že jsme to blbě stříleli. I po komorové raně srnec byl schopen odejít 50m lu?ním lesem! a o prasetech ni nemluvím.

A teď mi řeknite, je 7x65R ráže naprd? A stejně tak to je s 308 a vším jiným.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To Mosin to je moje řeč.Ale ty skalní uživatelé to stejnak nepochopí.
Uživatelský avatar
Matel.cz
Častý návštěvník
Příspěvky: 88
Registrován: sob 13.1.2007, 9:08
Bydliště: PodKrkonoší

Příspěvek od Matel.cz »

Co se týče názoru na 308W tak jsem se setkal s podobným ohlasem některých členů jako citron. když jsem přivezl svoji medvědobíjku na schůzi tak nic jen se každému líbila , ale následně na honě při poslední leči jsem si vyslech řeči od odborníků že 308W je ráže na hou..o,že noc devastuje zvěřinu ,že je to rychlá střela, nejvíc se mi líbilo že ji krytizoval machr co má 7*64 což je obdobná ráže. Krmím ji S&B střela sierra game king 11,7 gr maksimální spokojenost. vždy vstřel i výstřel ,jenom v jednom případě střela nepro?la po zásachu lončáka do obratle ho střela uplně rozdrtila .
Pro letošní sezonu jsem si koupil SST od NORMY tak uvidíme určitě ukážu nějaké foto zatím není čas a bez něj to nejde. Lesu,lovu zdar.
Bo 98 308W Meopta 2100 7*50 + Pard 008
Iž 27 16/70,9,3x72R; SVT 40; SA 58
Iž 58 16/70; Iž MP 153 12/76,
ZKM 456 mod4 .22 Long Rifle
STAR B, TT33, Husgwarna 1907, CZ 83 7,65Br, CZ 75
Carl gustav M96 6,5x55SE, Mosin 1891/30
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Mosin

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Já sám jsem měl kulobrok v ráži 7x65R. Zbraň střílela na kulobrok velmi přesně, ale používal jsem střelivo SaB DHK (ex. krytá). lišky jak celoplá?těm. Srnčí nerozbité, ale někdy těch 10-20m ode?lo. horší to bylo s černou, ta po dobrých ranách na žebro odbíhala okolo 100m a to se mě nelíbilo. Proto jsem šel do 10,5g TIG, ale to působilo poněkud destruktivně-jednoznačně to překonávalo SaB. Pak jsem přešel na 300WM a z toho pohledu je skutečně 7x65R skutečně naprd, ale to ještě víc platí o 308W a ani 8x57JS na třikilo nemá. Jinak pro lovecké účely jednoznačně dávám přednost ráži 7x64 před 308W, ale důvody už jsem na foru psal.

Jinak existuje poměrně hodně zkušeností lovců, které bych nazval "Od hromady silá?e". Dlouhá léta používali ráži 7x57R(ZH) a zpravidla SaB 11,2 se stři?nou hranou. Pak (když byla po roce 89 možnost najednout mít víc pu?ek) si koupili kulovnice 7x64 a najednou jim začaly prasata po žebrových ranách na těch 25 až 50m utíkat. všichni začali tvrdit, že 7x64 je špatný. Začali střílet na předek ( přes lopatku, případně nasadili 9g SaB) a prasata začaly zůstavat, ale byly zase rozbitý. 7x64( 7x65R) začalo být naprd. šli do 30-06 a je to za 20 bez dvou. Zapoměli, že když střelili na větší dálku, tak jim kus zůstal na místě. Osobně si myslím, že sedmička a vůbec většina ráží nejlépe poráží v dopadových rychlostech tak od 650 - 700m/s. Pak je takové hluché místo asi do 750-a? 770m dle ráže a dál pak nastupují sluečně porážecí efekty při dopadovkách výrazně nad 800m/s, kde výkon v podstatě pro běžného střelce( nezládnutí střelby s mag., převa?uje nad výhodou zisku výkonu) předimenzovaný. .
Mám takovou teorii, že je to podobné, jako když vám doktor píchne injekci. když ji píchne rychle, tak to jen ?típne, ale zpravidla to hned nebolí(pocítím ji později). Kdy mě jehlu bude pomaličku protláčet do masa, tak se bolest dostaví hned. Nezní to moc vědecky,ale třeba někde tato moje teorie existuje odborně zdůvodněná.
Tak a teď me rozcupujte.
vhool

Příspěvek od vhool »

ja bych vynechal debatu o vhodnosti te ktere raze a vratil bych se k tematu 8) . jakube myslim ze v pripade ze mas stoupani 10" tak strela evo 184 gr. je naprosto idealni a vhodna.vetsina 308W ma totiz stoupani 12" a to je na hrane.v tvem pripade si troufnu tvrdit ze az zkusis evo do tvych housli tak na jinou notu uz hrat nebudes :wink:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

TO Michal F.!

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jako laický a nevzdělaný myslivec tě musím trochu pokárat. Nechtěl jsi napsat: když sáhnu do mrazáku pro zvěřinu z tetřeva.....!!! :lol: :lol: Nebo, že by pan Hromas změnil výuku. Ahoj.
Pro všechny : Před lovem " velkého ptáka" a na oslovu této vzácné lovecké příle?itosti byla provedena očista těla vodkou Ruský standart Platinum a po lovu byl tetřev uctěn tímté? lékem. Myslivost a lovu zdar!
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Příspěvek od Citron »

...slova jednoho starého hajného...
Já vůbec netvrdím, že je to špatná ráže, to bych si toho za 10 let, co ji používá tatík a několik let, co ji používám já snad v?iml. Já k ní mám vztah kladný. Jen jsem pouze popsal názor člověka starší generace (to je to ono ZH).
Odpovědět