308 Winchester

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

je mi jasný že EVO nebude žádnej levnex ale nemáte někdo náhodou představu kolik tak běžně v krámě stojej?
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

308 W 11,9g.184gr.EVO RWS 60,20 Kč
http://www.zbranebrymova.com
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Náboj do 308

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Vážení kolegové! Můj strýc se rozhodl pro novu zbraň a nakonec šel do Tikky v ráži 308. Váhal mezi 7x64 a 308čkoua a já jsem mu nakonec doporučil 308, protože je přeci jemom větší výběr munice a on se podvědomě se bojí sedmičky, jako malého kalibru (starý osmičkář). Neloví daleko, vystřelí tak 5 ran za rok (max. 4 terč před lovem a jednou srnec). Srnec mu musí padnout jak pod?atej, nebo tu pušku vyhodí a mě zabije! Je něco k prodeji -továrního , okolo 165 grejnú, s plast. ?pičkou, v okolí Brna. Chce energii 3000J.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Jestli nelovi daleko tak na co plastovou spicku?
vhool

Příspěvek od vhool »

no nevim ale na blizko mu s 308mou srnec asi v ohni nezhasne,takze doporucuji uzavrit pojistku... :lol:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

:shock: Proc by nezustal v ohni?? Vhoole... ty dobytku :lol: Kdyz se trefi tak lezi jak kdyz ho vypne. 8)
vhool

Příspěvek od vhool »

:lol: :lol: :lol: no andy ukaze cas.proberem to v sobotu u zejdliku :lol: :lol: :lol:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

308

Příspěvek od Josef Kuřitka »

protože má rád tě??í střely, ale ještě na stará kolena začal ?tudovat tabulky a tak chce rychlost k 800m/s. Prostě těch 165-169 grejnů je takový kompromis. 150tku by nevzal. A raději něco brutálního ve stylu SST, ale přesně toto Hornady nedělá. Raději vyvrhnout, než odchod z nástřelu.

Přece ta 308 musí být schopná aspoň toho srnce zabít!

Vhool: nevíš o nějaké pojistce pro tento případ?

Nedělá něco takového Win. , Rem.nebo Fed. -,ale co by bylo k mání v ČR. Podle netu je v krámech všechno, ale jinak to spíš připomíná prázdné regály ČSSR.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

No tak mu zozen Hornady Light Magnum 165grs. BTSP....z nastrelu neodide,a asi na nom vela ani nezostane.... :twisted: :lol:
vhool

Příspěvek od vhool »

to J.K.: :lol: :lol: :lol: zkus halali :lol: :lol: :lol:
COOL
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: úte 26.9.2006, 10:44

308 w po 15 letech

Příspěvek od COOL »

Kolegové myslivci i vy ostatní - lovci a střelci. K výkonu práva myslivosti používám již více jak 15 let kulovnici české výroby v ráži 308W se střelivem S&B 11,7 SP. Mám s touto kombinací uloveno prakticky veškerou domácí zvěř ve vzdálenostech 20-200m v 98% zásah na dlaň )dle velikosti cíle dlaň na výšku či ?ířku) za plecka, tedy pouze plíce. Můj názor je, že střela v této ráži je vhodná spíše na vyspělejší zvěř minimálně na odpor odpovídající zhruba 50 cm ?ivé hmoty v dráze střely při zásahu. v takovém případě střela předá energii a zároveň ještě stačí zvěř vždy prostřeli. Takto zasažená zvěř zhasíná buď v ohni, nebo po pár krocích. Jedná se hlavně o zvěř jelení, dančí, muflonní a lončáky nad 40 kg. Pro menší zvěř, srnčí mláďata černé, jelení i muflonní věře již tak vhodná není, protože energii nestačí předat a zvěř zhasíná "teprve" po 5-20 metrech. poškození zvěřiny je znatelná především na křehkém srnčí, na ostatní zvěřině to již není nic mimořádného. Lovit s touto ráží lišky se neosvědčilo, alespoň ne pokud jde o lov pro kožešinu. Vystřelit z 308W na kunu je (snad budoucí kolega promine) pitomost, kterou snad absolvent mysliveckých zkoušek neudělá. ještě že s tím nestřílí krtky na zahradě. Chci tím říci, že ráže je to výkonná, to je dané parametry a střelivo mnou používané má rozhodně svoje uplatnění. Věřím, že každý může mít jiné zkušenosti i já jsem pro lov srnčí zvolil raději 243W. Ale kdo chce tvrdit, že z 308W neprostřelí zvěř do váhy 100kg, nebo že po zásazích z této ráže se zvěř většinou nedohledá je lidový vypravěč! Při zásahu na KOMORU (tento termín musí každý držitel loveckého lístku znát) zhasne každá zvěř, i kdybych střílel malorážkou a to do 400m (v případě té .22LR) Pokud někdo neumí střílet, nepomůžemu ani bazuka a střelivo s "jaderným potencionálem". O tom, že zvěř zůstává v ohni rozhoduje mnohem více než ráže a Použité střelivo umístění zásahu. Pokud šetřím plecka, pak musím počítat s tím, že zvěř z nástřelu popoběhne. těch cca 20m urazí sele za pět vteřin a zhasne. pokud ho vemu přes lopatky, tak neudělá ani krok, ale plecka se?erou psi. A to s jakýmkoliv střelivem, to mi nikdo nevymluví. Ideální ráže ani střelivo neexistuje, pro?e každý kus zvěře je jiný a každá lovecká příle?itost požaduje jiné nároky. všechny tyto debaty ukončím slovy svého otce, který loví už móc dlouho a vše ZH 7x57R 11,7 SPCE od S&B. když JE ZVÍŘE PROTI DÍŘE, TAK NENÍ CO ŘE?IT! Tyto slova doplní jen dodatkem až zvěřinu ošetřím, než dojde pro auto... LOVu ZDAR
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

Tak jestli chce tutovku (předpoklad je že se trefí) tak Federal Nosler partition (ten nemá plast) nebo Federal Nosler Ballistic Tip (ten je s plastem).
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

I já jsem se rozhodoval před nedávnem mezi 308 win a 7x64.Nakonec jsem zakoupil CZ 550 LUX v ráži 7x64 a myslím, že to byla dobrá volba. Zatím také používám SPCE 11,2g, ale jen do doby, než dostřílím zásoby. Te´d se rozhoduji, čím je nahradím.velkým favoritem je pro mně Nosler partition, Norma vulkan. nebo snad někdo víte o něčem lepším??? Lovím do 200 metrů, převážně srnčí a černou zvěř.
Jinak k tématu: většina kolegů v mém okolí, kteří vlastní 308 win, používá Normu Vulkan-tvrdí že nemá konkurenci.Já jsem s Vulkany střelil několik kusů a musím říct, že je to opravdu vysoce kvalitní střelivo, zvěř odchází minimálně i s horším zásahem-pokud vůbec odejde. Jinak bych se klonil také ke střele Nosler Partition. :wink:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Mám velice dobré reference na CT Ballistic silver tip
http://www.nosler.com/index.php?p=3&bullet=10

Sorry ale "Federal Nosler Ballistic Tip" neznam. Bu? to je Federal, nebo Nosler. Pokud je to Federal http://www.federalpremium.com/ballistics/default.aspx Prosim o link na tuto střelu.
předpokládám, že bylo myšleno Nosler ballistic tip
http://www.nosler.com/index.php?p=3

Papírově jsem myslivec, ale opravdu mě irituje, když vlastně nevím o čem se tu podávají informace. Buď o střelivu nebo střelách. Stačí se podívat na stránky federalu a je tam jasně vidět, že lovecké střely do jejich střeliva vyrábí někdo jiný. Rovněž Norma pro své střelivo používá mimo svých střel střely od Nosler, Swift, Barnes a Woodleigh.

Nebylo by od věci kdyby Vážení lovci/myslivci se vyjadřovali přesněji. Buď hledám STŘELIVO (MUNICI) a pak si musím vystačit s tím co mi výrobci střeliva nabízejí nebo si přebíjím a hledám vhodnou STŘELU.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Tak prubni TIG. Furt se tady o nich píše jak jsou troku devastující, ale padá to
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Odpovědět