Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od Vojta »

Zdravím všechny členy i návštěvníky fóra!

V časopise Myslivost č. 6/2010, na straně 37 v článku bělení lebky trofejové zvěře, jsem se dočetl o tomto přípravku. Myslím, že by to mohl být dobrý pomocník při preparaci. Mám ale strach jej jen tak na blink objednat a zkoušet na trofejovém srnci.

Proto bych se rád zeptal, zda jste již někdo tento přípravek nazakoupil a nevyzkoušel? Jaké máte poznatky a zkušenosti? Nebo co si případně o něm myslíte? Bude mít skutečně takové účinky, jak píše autor článku?

Jen pro doplnění: Přípravek Bělotrofix, jak jej pojmenovali, stojí něco okolo 250 Kč.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od Nik.308 »

Já už jsem si ho již koupil, mám odzkoušeno na bulkaři a starém škůdníkovi a musím upřímně uznat, že to skutečně funguje tak, jak je popsáno v Myslivosti. Toho bulkaře jsem dočišťoval pouhých 5min, toho starého srnce jsem musel "vařit" trochu déle, ale výsledek také výborný. Takhle hezky udělané trofeje jsem nikdy pouhým vařením a následným bělením nikdy nedosáhl. Jsem zvědavý, jak to bude fungovat na trofeji muflona, který má to vazivum daleko hůře čistitelné.
Přeji krásný den, Lesu a Lovu.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od Vojta »

To Nik: Díky za reakci! Mohl by jsi prosím popsat tvůj způsob aplikace a vaření (jak jsi připravil trofej, jak dlouho jsi kterého srnce vařil, způsob dobělení atd.) Prostě takový jednoduchý a stručný návod jak zacházet s tímto přípravkem? V pondělí si jej také objednám.

Moc díky!
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od Nik.308 »

Ta základní příprava je u všech stejná, čili: stáhnu hlavu z deky, vyjmu světla, drátem s háčkem na konci vyjmu mozek, ořežu svalovinu, tím se celý proces urychlí a celá trofej se tak bude "vařit" rovnoměrně. Takto nechám den v kýblu s vodou pro odmočení barvy, vodu v kýblu několikrát vyměním, při vaření tak nevznikají takové ty sraženiny a pěna. Slovo "vařit" dávám záměrně do uvozovek, jelikož musíš dosáhnout max. 90-95°C nikoliv bodu varu.
Takto odmočenou trofej dám do hrnce (samozřejmě s čistou vodou a přisypaným Bělotrofixem) a dám vařit. Délku vaření si nepamatuji, ale snadno to zjistíš. Já, jelikož jsem také nevěděl, co mám očekávat, jsem trofej často kontroloval. Pokud to budeš také takto kontrolovat, uvidíš zřetelný rozdíl průběhu této macerace od vaření ve vroucí vodě bez přípravku, jak se to dělávalo dřív. Funguje to přesně tak jak bylo popsáno v časopise, vazivum a tkáně se skutečně rozpouští a vývar přitom není nějak mastná.
Během kontrol jsem viděl, že např. na spodní čelisti (kde je minimum tkáně) už je pouze kost bez tkáně, jsem ji vyndal a nechal dodělat pouze samotnou lebku, kde zejména v oblasti temení části, kde se napojuje lebka na páteř ještě zbívá takové to tvrdé vazivum. Vůbec jsem se nebál, po nějaké chvíli jsem trofej vyndal, zkusil očistit a znovu nechal macerovat. V tuto chvíli je citelné, o kolik tužší vazivum a tkáň má starší srnec od ročka.
Po konečném dočištění jsem celou trofej opláchl pod tekoucí vlažnou vodou, lehce otřel kartáčem a nechal uschnout. Další den jsem ji nasříkal peroxidem z postřikovače (používám postřikovač, nebo rosič, chcte-li, protože ten je schopen peroxid podat i do dutin, kam se jiným způsobem lze jen stěží dostat) a bylo hotovo. Po pravdě, moc jsem nevěřil v tomu článku v myslivosti, že se takto krásně vyčistí i nosohltanová dutina lebky, ale právě tam přišlo největší překvapení - vše hezky čisté a bílé.
Toť myslím veškerá moje dosavadní zkušenost, na podzim, pokud se mi podaří slovit muflona, zatím :P se ukazují, napíši další zkušenost na této zvěři. Mnoho štěstí a Lidové Myslivosti Zdar.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od Vojta »

Nik.308 : Moc díky za návod! Popsal jsi to perfektně! Také jsem článku příliš nevěřil a proto mně zajímalo, zda to už někdo vyzkoušel a může pravdivost a účinek tohoto přípravku potvrdit. Určitě to člověku ušetří spoustu práce a času oproti klasické úpravě trofeje. Jak jsem psal, v pondělí jej objednám a hned jak přijde, tak jej vyzkouším. Až budeš mít další zkušenosti, určitě je sem napiš. Ještě jednou moc díky!

Pokud se najde ještě někdo, kdo má zkušenostia nějaké postřehy či tipy jak pracovat s touto novinkou, samozřejmně budu rád, pokud je sem napíše.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od Mr. Fox »

můžu se zeptat co přesně je to za prostředek?? a co má přesně udělat?? popřípadě nějaké jeho složení.... :?: :?:
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od Nik.308 »

Bělotrofix je určen pro úpravu trofejí (kostrování) a přípravě k následnému vybělení peroxidem vodíku. Přípravek obsahuje látky, které za tepla rozkládají tkáň a zároveň dokonale odmašťují kost. Z toho důvodu nedochází ani po delší době k zežloutnutí lebky vlivem zbytkové mastnoty, která vystupuje z nedokonale odmaštěných kostí.
Více na http://www.drevonovak.cz/48552/belotrof ... a-pouziti/
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od Mr. Fox »

Se žloutnutim lebky sem nikdy neměl problém... po vyvaření a očištění sem lebku obložil vatou a opatrne polil 30% peroxidem a nechal den na sluníčku bělit a odmastit.... a lebky jsou bílé dodnes.... jinak moc děkuji za odkaz ;)
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od Nik.308 »

To Mr.Fox: To ti věřím, mne se v úpravě trofejí (zejména srnčí a mufloní, jelen se dle mého preparuje lépe) nikdy moc nedařilo, začínají mi žloutnout. Tento přípravek jsem chtěl vyzkoušet z důvodu mé nešikovnosti či spíše nedůslednosti a nadchnul mne.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od Mr. Fox »

To věřim a uvažuju že ho taky vyzkoušim.... protože ono očistit lebku v oblasti vazu je dost obtížné... buď se vám lebka rozvaří a nebo se člověk nadloube malým nožíkem.... a jestli tohle rozloží i to vyzivo tam nakonci tak ho začnu používat.... navíc s 30% peroxid se musí dávat velkej pozor na to aby se nevsák přes kost do růží nebo se nenalil na růže jinak je to v háji
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od roedear »

K tomu dloubání malým nožíkem, já si pomáhám tak, že kůstky zvukovodů vyloupnu masivnějším nožem, pak se mi tato oblast čistí lépe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od Zdenek41 »

Jelikož se 30-35% peroxid čím dál tím hůř shání.A těch trofejí co musí být do 2dnů dělám dost uvažuji o tomto přípravku.Kolik se za tech 250Kč dá udělat asi trofejí?
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od figi »

Dobře uvařená srnčí trofej se velmi snadno a rychle ( cca 20 min ) dokonale očistí, bez ohledu na věk srnce a jakkoli pevná vaziva..
To je základ, trofej není rozvařená, je jen nutné umět to dobře uvařit. Rozvařit lze i s tímto přípravkem.

Velmi důležité je dobře si trofej před vařením připravit, vyjmout světla a celý obsah mozkovny, po uvaření a očištění dokonale odmastit ( osobně používám JAR a nejméně 4 hod při cca 50°C )

Podobné účinky, jako tento přípravek má jakýkoli levný prášek na praní ( Hanka atd ), stačí lžíce na uvaření jednoho srnce, a např. obsah nosních dutin pak stačí pouze vypláchnout proudem vody ( také rozkládá tkáně ) a zároveň velmi dobře odmastí trofej. Za 25 Kč :D pak lze dělat snad 50 srnčích trofejí.

peroxid mají v každé drogerii, pokud si ho objednají, když přijdu a nemají, seženou mi ho do dvou dnů. Takže neshánět na poslední chvíli a nebát se jim říci, aby ho sehnali.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od johnyc77 »

Asi budu trošku OT , ale při vaření trofeje používám nejdříve jar.. To když vařím ještě lebku s masem(odmaštění).. Po dočištění tam dam několik lžic prac. prášku a nechám přejít varem.. Trofej přes noc nechám ve vodě s práškem a druhý den znovu nechám přejít varem a poté jí vyndám.. Pokaždé se mi z nosní dutiny vyplavila nosní přepážka a další "bordel" :) Když se tam kouknu, tak je to vždy čisté..
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Bělotrofix - pomocník při preparaci trofejí

Příspěvek od ČENDA »

Dneska jsem si ten bělotrofix na inetu objednal tak jsem zvědavej jak to s ním bude fungovat a jestli to bude opravdu tak dobré jako píšou v myslivosti.....
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Odpovědět