Malý munsterlandský ohař

Pejskové a jejich výcvik
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od Nik.308 »

MichalP mluví o štěněti, ne o dospělích psech. A mluví o MMO. A jestli je necháváš lítat celý dny po zahradě navolno, tak se s tím moc nechlub. :(
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od Leon »

a to myslíš že nechám štěně v době když se potřebuje rozvíjet zavřený v kotci :roll: to se mnou jezdí všude a je jedno o jaký plemenu se bavíme co psu dáš to dostaneš :!: :!: :!:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od Nik.308 »

Nějak ses do toho zapletl.
1. Kolega mluvil o tom, že by rád nechával psa venku, že je mu proti srsti ho zavírat do kotce, což je mu proti srsti. Nejen já jsme mu poradili, že nechávat mladého psa pobíhat po dvorku bez dozoru je chyba, která se mu dle mého může vymstít. Nikdo tady nemluvil o tom, jak často být se psem nebo kam ha "tahat".
2. Pokud budu chtít rozvíjet pudy, psychickou soustavu štěněte a spoustu dalších aspektů výchovy tak ho jistě nenechám samotného běhat po dvorku, když s ním nikdo není. To bych tomu štěněti moc nedal.
Příklad. Pokud budu mít ohaře a všichni snad známe jaké mají ohaři ZŘ, tak ho nenechám na dvorku tahat klacky, plastové nebo gumové hračky dětí. To bych si zadělal na pěkný malér a značně bych si výcvik aportu ztížil. Můj strejda, starý kynolog a fouskař mi vždycky vštěpoval: "nech psa v kotci, ať je fyzicky připraven na práci, výcvik, procházku, nebo hru".
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od pavlina »

Myslím, že se všichni shodneme že na zahradu nepatří žádné štěně, ne jen že si tím stěžujete výcvik, ale pořád je to štěně. Na to se nesmí zapomínat. Dítě bez dozoru také dáte do ohrádky. Štěňata vymýšlí různé lotroviny a nejen že vám mohou rozsekat celou zahradu, ale sami si mohou ublížit. Myslím že to za to nestojí. Když už je pes větší tak nevidím problém v tom nechat psa po zahradě pobíhat. Znám hodně myslivců, kteří v dospělosti psa volně nechávají a problém s ním žádný nemají. O tom kolik času psovi ve štěněčím věku venovat se snad bavit nemusíme.
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od pavlina »

Jinak o tom jaký je MMO, našemu MMO je přes rok začala tedy puberta a neni to s ním lehké, rodinu miluje a nedá na nás dopustit ale cizí lidi a děti na něj nesmí sáhnout... Jinak podle výcvikářů, ke kterým jezdím a kteří za sebou mají již desítky a desítky psů, říkají že MMO není zrovna jednoduše cvičitelné plemeno a dost často slýchám, že je lepší vycvičit tři fousky než jednoho MMO. Jsou dost paličatí a snaží se plno věcí ošulit. Prý mám štěstí že mám tak chuťového a celkem poslušného psa. Vystavování má nejpevnější z 10 psů se kterými chodíme cvičit. Ovšem někdy ta přílišná chut je spíš přítěží na cvičení klidů... Ale i když vidím že jiní mají se svými psi výcvik celkem jednodušší, tak bych na našeho psa nedala dopustit, dokáže totiž velmi překvapit. Je celkem vášnivý vodař, na poli pracuje slušně a když šel prvně barvu tak nebyl absolutně problém...
abc
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: pát 18.2.2011, 7:04

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od abc »

psovi se prostě musíš věnovat jako děcku a je jedno jestli je to lovecký nebo společenský plemeno.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od tonny »

Když jsem začínal, chtěl jsem Jezevčíka. S nesmyslnou podmínkou jsem musel pro vstup do sdružení mít ohaře, tak jsem si vzal MMO (chtěl jsem jezevčíka, lovívalo se 10 zajíců 10 kohoutů a 100 prasat). Kolega ho kdysi měl a doporučil mi ho. Prvního jsem si koupil vycvičeného, druhého jsem si už cvičil sám. Vybíral jsem jako první, chtěl jsem psa. Sedl jsem si nedaleko od štěňat (4 feny, dva psi) a zavolal. Přišel ke mě a byl můj.
Snad každej ořech bral aport, tenhle ne. Jel jsem ke kamarádovi na Bruntálsko (zkušený chovatel ohařů a jezevčíků, taky rozhodčí), první den se jen díval, čím ho přelstít ale druhý den usoudil, že musím vydržet víc jak on. Bude to hodně těžké a ještě ho nesmím zradit. Věděl jsem, že se nemá nic přehánět s výcvikem ale opravdu jsem si nevěděl rady, tak druhej den od rána do pozdního večera jsem se psem vyšel z hájenky na dvorek, nechal jsem jej krátce porběhnout a strkal mu do mordy polínko. Jako by stuhnul, vypadávalo mu ven a neudělal s ním jediný krok. Opět do vnitř, v klidu a za půl hoďky znovu. To jsem pravidelně opakoval do 23 hod. Druhej den zas a odpoledne na vodítku již udělal s polínkem první čtyři kroky. Třetí den jsem dostal z mražáku hrdličku a jel k vodě, že mu to půjde třeba lépe. Kamarád mne poučil jak mu to mám zpočátku brát ještě než vyleze z vody a otřepe se (což se velmi osvědčilo). Jel jsem k rybníku sám, při vystoupení z auta jsem šlápl na větvičku, kterou jsem odhodil od auta. Pes to viděl, skočil po ní, udělal s ní kotrmelec a přinesl mi ji se špičkovým předání. Od tý doby žádnej problém, zvedne cokoliv a pustí až mu řeknu. Na podzimkách mi napsali "pes vyjímečných vloh, vůdce nezkušený". Já totiž jezdil v práci pořád s ním, vykládali jsme si. Na zkoušky jsem se moc nepřipravil (nezbýval čas) a tak když jsem neznal povel, vysvětlil jsem psovi co má dělat a on to udělal. Z vody exceloval, na kačeny je špičkový.
Čekal jsem problém s nošením těžkých zajíců, tak jsem potrénoval s pytlíkem písku a nebyl problém. Přinese aj lišku. Pes je menší 49cm, má 20kg.
Na dohledávku, funguje skvěle jako oznamovač. Jakmile najde, trochu potrimuje a vrátí se. Pak se jen zeptám a utíkám za ním. V kukuřici ho volám častěji zpět abych ho viděl.
Na honech za postřeleným zajícem jsem ho raději nepouštěl, těžko se pak odvolával. Jednou mi zajíce přinesl až z Rakouska. Už jsem se s ním málem rozloučil a než jsme dokončili kolo, někdo ho v dálce uviděl jak nese zajíce, všichni se zastavili a čekali na něj. Přechytl si ho až 50m přede mnou (hledal mne mezi zelenejma) a předpisově předal. Sklidil veliké uznání i na poslední leči.
Když něco ulovíme, pověsíme a do rána hlídá. Nesmí se k tomu druhý pes vůbec přiblížit až do rána.
Je společenský, před dětmi ale raději uteče. Pokud je ale v baráku a jsou tu malé děti, je s nima trpělivej. Nikdy po nikom nevyjel, krom psů. Ty moc rád nemá když mu očuchávají prdelku. Feny, to je něco jiného. Nikdy jsem psů neměl uvázaných u boudy ani nemám kotec. Jsou na malém dvorku. Dnes s JDS, fenkou. Nyní má pes 9 a 1/2, jezevčice 2 a 1/2roku.
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od Michal P »

Tak já se už druhý měsíc raduju ze štěněte MMO. Vzal jsem si fenku a už bych jí nedal ani za nic. Je to neskutečně chápavej pes, ale někdy mám pocit, že zkouší kolik vydržím. Chtěl bych se zeptat zkušených chovatelů MMO, kdy začít s výcvikem. Někdo mě radí, že mám psa nechat do roku být a potom ho začít tvrdě cepovat. Je mě to proti srsti, když vydím jak pes s radostí poslouchá, tak bych to chtěl zkusit formou hry a pomalu ho směrovat ke zkouškám.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od tonny »

Cvičit co nejdříve, ale formou hry. Využit, že ho to baví a být s ním co nejvíce. Taková ta základní poslušnost, netlačit, nepřehánět a všímat si. Každej pes je jinej a musí se poznat, co na něj platí, jak na něj, musí pochopit že seš kamarád ale i pán. Jakmile třeba na zavolání přiběhne, hodně chválit, projevovat štěstí. Jsou pak také šťastní a tím se to začíná vštěpovat. Pak být od začátku důsledný, třeba cvik provést jen jednou za den ale správně. Pak se to těžce napravuje. U fenečky je dobré, že se víc drží pánečka. Většinou i bývají lepší na práci. Opatrně s trestáním, musí vědět za co. Když například uteče, vrátí se a potrestáš jej, chápe to tak, že jsi ho potrestal za to, že se vrátil.

Pokud to dělá profík na kšeft, je tam míň času a tím intenzivnější, jako každej kurz.

Nejsem profík, jen jsem sám (s radami kamaráda) vycvičil dva moje miláčky. Naučil jsem se to s nimi při výcviku.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od vesrad »

Jsme trouchu OT, ale stejně se zeptám.
tonny a co dělat s tím, že jeden dva dny chodí jak hodinky (přivolání, chození u nohy, dauny) a třetí den na mě kouká jako bych po ní chtěl nějaké novinky? Tímhle mě moje křepelka docela dostává.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od tonny »

Vesrad: To bych musel vidět. Jak je stará? Je to ženská! Osobně bych se snažil utvrzovat ale ne za každou cenu, ještě by se mohla zablokovat, nebo jak to říct. Do roku by to nemusel být problém. Nejsem odborník, snad by tady mohl pomoct někdo fundovanější.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od Nik.308 »

Vesrad: jak dlouho toto trvá? Víš feny nemají tak silnou nervovou soustavu jako psi, snáze podléhají nátlaku. Možná je přetrénovaná, nepospíchej na ni tolik a mezi cvičením nech delší pauzu.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od MiraDuchek »

Jak psal tonny dej jí pauzu,jestli jí drezuruješ dva dni tak se nediv že jí to nebaví,výcvik má byt především pro psa zábava a hoodně odměny.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od vesrad »

Teď jí bude 7 měsíců, začalo to tak od šesti. Pomaličku cvičit jsme začali od 3 měsíců (přivolání, hry na schovávanou, pamlsky a mazlení). Po měsící začala krásně chodit na písknutí, postupně přidali jsme dauny, chození u nohy a aporty (spíš hra, zatím ji necepuju do předávání). když chodíme venku tak ji nechávám na volno slídit aby se otrkala (byla bázlivá a moc se jí nechělo ode mě, ze začátku 10m max.) Když cvičíme na dvorku, tak jede na 100 procent, ale jak jdem ven, tak z volného slídění mi na přivolání dvakrát přijde a další den prostě nezájem a jede si svoje, reaguje jen když zapískám a začnu utíkat pryč. Začal jsem to s ní venku ladit na dlouhé šňůře, elektriku nechci. No a s tím přetrénování nevím, snažím se doma dávat denně 10 minut, jen na upevnění a do toho 3-4týdně jdem ven, ale to je zase spíš procházka a v průběhu tak 5 přivolání a 3 odložení.
Jo a taky už byla na honu kde prohnala dva zajíce a přinesla 3 bažanty, tak nevím jestli si nečuchla ke zvěři a proto začíná blbnout. No a nebo taky jde do puberty, fakt nevím. Je to první pes co cvičím.

prosil bych adminy a přesunutí jinam, od munsterlanda jsme dost mimo, Díky
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od pavlina »

Ono tady ani možná nejde o to, že je to křepelák. Řekla bych, že je to v tomto věku celkem normální stav věci, když feny začínají hárat, začíná puberta, tak prostě nešlapou jak hodinky, a hlavně pes není stroj. Mám psa MMO, předtím jsme měli jezevčíky, s MMO jsme zvládli v roce PZ. Pro někoho to může být normálka pro nás velký úspěch. Je dost paličák, a s tím kdy cvičit a jestli cvičit hrou? Štěně určitě cvičit formou hry, ale aporty a daun formou hry prostě nepujdou aspoň ne bez překusování a se 100% jistotou. Jinak ano, MMO jsou velmi vnímavý a velmi šikovní, ovšem sešel se měsíc s měsícem, začala puberta a opravdu se přitvrdit muselo, podle všech známých co mají MMO velmi rádi si vymýšlí blbiny,když si myslí, že jim to projde, a neustále páníčky zkouší co vydrží:) což se mi nesčetněkrát potvrdilo. Feny jsou možná lépe ovladatelnější, já jsem jako ženská ráda za psa.
Odpovědět