Větrné elektrárny.

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Milan Zelinka
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: sob 23.9.2006, 19:55
Bydliště: Dukovany
Kontaktovat uživatele:

Větrné elektrárny.

Příspěvek od Milan Zelinka »

Vážení kolegové chtěl bych se zeptat jaký má vliv činnost větrných elektráren na život v přírodě. Proč se ptám. V okolí naší vesnice kde stojí již Jaderná elektrárna, chce gigant ČEZ vybudovat přes odpor obyvatelstva 40ks větrných elektráren které mají být v naší honitbě 1,5 km od vesnice (dokola) s výškou nosníku 90m a vrtule která má 90m v průměru to znamená celková výška od vrcholu k zemi je 135m a toto nás jako myslivce děsí, protože je názor, že okamžitě bude v naší honitbě zvěř vytlačená a tím konec s myslivosti na několik let.Kdo má nato jaký názor? Co se dá proti tomu dělat? Kdo má nějaké zkušenosti tak poraďte. Kdo to má ve svém okolí? Sepsali jsme petici a víc občanů (95 procent) se vyjádřila ve smyslu nechceme větrné kolosy ale nevíme jestli to bude stačit. Za každou radu děkuji protože je to opravdu vážné. Milan
vhool

Příspěvek od vhool »

v reviru kam odcas chodim na pozvani maji tri a do okoli se zver vratila behem 14 dni.zver si zvykla i na obrovsky ramus u chemicky pri vypousteni pary nebo pri odstavce kdyz se pali pod velkym tlakem butilen ve fakli a to je na sluchatka takze nevidim duvod proc by to melo zveri vadit :wink:
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

těžko říct. jelikož jsem si k mému oboru přibral i nějaký ten semestr alternativních zdrojů energie, tak něco trošku jsem o tom studoval. Pravdou je, že s prakticky normální zvěří (míním tím ta co tam ?ije) by to nemělo dělat nic. Skutečně by se dle mého názoru, a dokonce i některých studijí, měla během pár týdnů vrátit. Faktem je, že když občas jedu vlakem, tak jedu kolem 5-ti takových elektráren a srnčí se kolem nich bezproblémově pohybuje. Stejně tak i zajíci a bažanti. Jediné o čem se tak dosti spekuluje jsou ti ptáci. Ti poblblí zelení mluví něco o zabití o lopatky elektrárny. no pravdou je, že statistiky hovoří, že je to pohou zlomek z úhynu při zabití o normální el. dráty. takže opět demagogyje normálních lidí médii. Problém je s největší pravděpodobností v tom jak píše i Edelweiss. Určitě to bude naru?ovat koridoryta?ných ptáků. bohužel nejsou o tomto žádné prokazatelné studie (teda alespoň mi není známo, kdyžtak mi opravte), že by to skutečně nějak extra naru?oval. Samozřejmě, že je to naru?í, ale je to takový problém? Není možné, že by to nějakým způsobem obletěli, sice by doletěli jinam, ale to by až tak moc nevadilo? (jen hypotéza, nepodložená, prosím nijak extra nenapadat a moc se jí nechytat).

Dalším faktem je, že to asi má jistý vliv na psychyku. No stejně jako cukrovar za mým barákem o kampani, nebo vysokonapě?ové vedení, život vesničana ve městě .....
Závěr: těžko říct, ale zase moc extra bych se toho asi nebál.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Jo. to nepopírám. Ale u těch otáků spíše jde prý o nějaké zy el.mag. pole nebo co, snad je to nějak ru?í? Tímtosi nejsem jist, tak nebrat nějak extra vážně. No a to je prý vychyluje ze směru. Mimo jiné i ty kolyze, ale jak jsem již psal bylo to sledováno a popravsě nic moc úhyn nebyl. takže v tom asi ten pes nebude :roll:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Milan Zelinka
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: sob 23.9.2006, 19:55
Bydliště: Dukovany
Kontaktovat uživatele:

Poděkování

Příspěvek od Milan Zelinka »

Díky všem co mi napsali k danému tématu pár řádek. ještě pro ujasnění situace. naše vesnice je 2km od Jaderné elektrárny a při výstavbě tohoto gigantu byl kvůli stavbě 15let bord.... kolem vesnice a sotva se to uklidní tak zase v honitbě kolem dokola tohle to nanovo. No uvidíme jak to dopadne ale názor je že není nutné všechno co se vidí v okolních státech hned budovat bez prověření jestli se to bude vůbec točit, ale hlavně že se zavděčíme EU.
milius
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: ned 07.1.2007, 1:21

Příspěvek od milius »

Myslím si,že větrná elektrárna je stejně nebezpečná,jako vodní(přehrada).Kdybych si už musel vybrat,tak bych raději koukal na 20 větrníků,než na jednu jadernou.Alespoň o pár drátů míň,které škodí ptákům stokrát víc.
Ptáci se vyhnou stejně tak,jako se vyhnou horám,domům.Drtivá většina ta?ných ptáků z Afriky neletí přes moře,ale přes průplavy(španělsko,Egypt).Svoji cestu si najdou.Stejně tak si zvyknou i jiná zvířata.vždyť kolik zví?at ?ije tam,kde by je nikdo nečekal a tam kde čekáte,tak nejsou.
Já bych viděl problém v lidech.Někteří nejsou vůbec přizpůsobiví.Zvíře se od přírody přispůsobuje,ale člověk od doby co slezl ze stromu ne.
Znám lidi,co bydlí u nádra?í,leti?tě nebo dálnice a už jim to ani nepříjde.U nádra?í běhaj koroptve,na leti?ti syslové a na dálnici je každou chvíli něco sra?ené.
PS:Zeptejte se lidí z Černobylu,jestli by chtěli jadernou,nebo větrnou a kolik je tam zvěře.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Tak vůbec bych sem moc netahal nějaké diskuze o tom co je vhodnější či nebezpečnější, jestli jaderná či větrná. Větrné se samozřejmně nemohou vyrovnat jaderným. Ale to opravdu nechme na diskuze někam jinam, protože černobilská elektrána a ta naše je úplně něco jiného!!! Jsou zde Použity absolutně rozdílné principy. Případně kdybys měl zájem mohu popsat do SZ. Jen bych se tomu opravdu vyvaroval.

Souhlasím však s tím názore, že si ty zvěřátka zvyknou, ostatně asi nic jiného jim nezbude. A nejsim si zcela jist, ale ta konstrukce určitě tak dlouho netrvá.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

Zrovna jsem našel tuhle diskusi.

Pokud se někdo chcete kolem vrtulí něco zeptat, tak to směřujte přímo na mě, zabývám se tím už 15let a ty tři vrtule, co o nich psal Vhool, jsem loni s kolegou za Bouřňákem stavěl já, takže potvrzuji, co Vhool napsal a ještě dodávám, že nám zvěř (konkrétně vysoká, černá, srnčí a škodná) běžně chodila po staveni?ti i v době největšího stavebního ruchu - výkopy, základy, montáž a jeřáby. Byl jsem tam pečenej vařenej takže jsem jejich pobytové znaky každý den s radostí obeznával.

Jedním dechem ale připojuji, že 40ks 2 MW vrtulí na jednom fleku je už trochu jiná kategorie, než menší skupiny do 5-ti ks, v ojedinělých případech do 10-ti.

Ta?ným ptákům to nevadí, v rámci EIA se toto vyhodnotí, a jejich tahové trasy a shroma?di?tě jsou notoricky známé (teď dokonce i ptačí oblasti - Natura 2000). Po konzultaci s mnoha ornitology vím, že se třeba divoká husa orientuje jako pilot letadla - tzn. pokud jsou překá?ky nále?itě označeny (SLPZ) nebo červené pruhy (ale jen tam kde je to fakt nutné), tak si s tím ta?ní ptáci bez problému poradí. A také létají daleko výš, než 150m nad terénem. A malí ta?ní ptáci zase létají podél stěn zeleně a volí trasu tak, aby se drželi co nejblíže stromům a krytu, protože pro ně je daleko větší nebezpečí např. jestřáb nebo krahujec. Přes velké plochy polí a luk, které jsou pro větrníky daleko vhodnější, tzn. přes volný terén, létá ptáků daleko méně.

Je fér tady uvést, že větrná elektrárna je sice zajímavý a dokonalý stroj, ale naši potřebu energie obecně stejně nevyřeší. Ale je to na přesně definovaných místech dobrá alternativa, jak zmenšit tu hromadu uhlí, co jí každoročně s nízkou účinností spálíme pod kotlem, přesto?e bychom z ní mohli vyrobit něco efektivnějšího nebo si ji nechat pro strýčka Příhodu.

Já osobně z hlediska občana daleko víc stavím na využití solární energie nebo fotovoltaiky, protože tu máme každý. A sluníčko účty neposílá na rozdíl od nenasytného ČEZu nebo EONu.

Chcete-li se na něco zeptat - tak se ptejte a o zvěř nemějte strach, zvěř je totiž chytřejší než my..... ! :wink:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Tak nám taky chtějí v honitbě - zrovna v mém úseku stavět 7 ks větrných elektráren. Mají být vysoké 100m a vrtuli 50m. Je to cca 1 km od okraje vesnice jedné a cca 1,5 km od druhé. A řeknu Vám že i když si Možná na to zvěř zvykne tak se mi to teda moc nezamlouvá. A to ani v těch vesnicích nebydlím. Ty elektrárny se hodí do neobydlených území která u nás moc nejsou. A pokud už je to nutné to stavět tak až to nasekají podél dálnic.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Steyer: Na netu jsem našel že životnost těch větrných elektráren je 15 až 20 let. Co potom s nima? A jak psal Edelweiss ke každé té el. má vést normální zpevněná komunikace to na tom kousku kde má být těch 7 elektráren nebude nic jiného než silnice a elektrárny. Kdyby tam měla být jedna tak dejme tomu ale 7 v takovém místě kde to má být mi příjde jako dost brutus. A řeknu Vám, že pokud by tady v Ostravě bylo referendum jestli místo některé té stávající fabriky nebo na místě poškozené tě?bou kde už se netě?í měla být jaderná elektrárna tak klidně hlasuji pro. Ale pokud bych bydlel na vesnici a za humny by mi mělo vyrůst 7 hlučných kolosů tak jsem proti.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

zajímavé čtení k této problematice jsem našel tady
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

Jedno po druhém. To, že se to někomu nelíbí je naprosto v pořádku, na to má každý svůj názor a je to tak dobře. Populace je rozdělena na cca dvě stejné poloviny. životnost je 20+ let, minimálně. Po ukončení provozu by měl každý zodpovědný investor své elektrárny demontovat a to včetně základu a kabelů a také cest. My to řešíme tak, že za doby provozu větrníků se z jejich výkonu střádají pravidelné platby na účet, který je vázaný pouze na demontáž a odstranění těch VE, tzn. na každou VE je tam zhruba v polovině její životnosti částka cca 600 tic. kč, za kterou se to celé demontuje, odveze a zlikviduje, včetně odfrézování základu na -1,5m pod zem - viz stavební zákon. takže se to uvede do původního stavu. Ty částky jsou uloženy ve správě nezávislé osoby, např. notáře nebo banky na které se všichni účastníci (investor, obec, majitelé pozemků, atd.) dohodnou. Tím je zaručeno, že i kdyby investor - provozovatel VE zkrachoval nebo nebyl jinak schopen dostát svým závazkům, tak se majitelé pozemků nebo obec na tyto peníze dostane a vyslou?ilé VE se odstraní. Toto je model, který jako jediný funguje a máme ho vyzkoušený, dává největší jistotu, že se splní to, co se slíbí.
Dále cesty - každá VE potřebuje příjezdovou cestu ?íře cca 4m a montážní plochu asi jako tenisové hři?tě. Jejich kvalita je asi jako normální polňačka, jenom trochu zpevněná třeba ?otolinou, aby nebylo bahno. Co se týká délky cest, tak tu platí pravidlo, že cesty taky stojí peníze a proto se je každý snaží udělat co nejkrat?í. že by ke každé VE měla vést jedna cesta se mi zdá jako blbost, neznám sice danou lokalitu, ale běžná praxe je, že se buduje jedna cesta, nebo se Použije a opraví stávající a podél ní se postaví VE.
Těch 1 a 1,5km se mi zdá OK. Uvidíte, že se ten hluk z VE naprosto skryje v hlukovém pozadí těch vesnic i jejich okolí. To znamená, že je uvidíte, ale neměli byste nic sly?et. všechno se ověřuje výpočty a hlukovými studiemi, které to dokážou dost přesně simulovat, ale co je hlavní, před kolaudací se to ověřuje měřením, které se dělá tak, že pracovník Ústavu nár. zdraví nebo Hygieny bude měřit hluk přímo na všech vytipovaných místech u zástavby kolem VE a naměřené hodnoty nesmí překročit normu, která je 40 dB -2dB nejistota, takže 38dB, což je právě takový průměr toho hlukového pozadí normální přírody. Pokud ty VE nesplní - při jakékoliv rychlosti větru (tzn. od cca 2 do 20m/s) tak nebudou zkolaudovány, nebudou se točit a provozovatel nedostane od ERU licenci, takže se pude oběsit.

No dneska jsem vám toho na dobrou noc napsal už dost, pokračování příště, milé děti.
:D

A tady je jeden slušný server o větrníkách
www.vetrnyserver.cz
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
Milan Zelinka
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: sob 23.9.2006, 19:55
Bydliště: Dukovany
Kontaktovat uživatele:

Konec větríkům

Příspěvek od Milan Zelinka »

Tuto otázku jsem nastolil já a tak bych chtěl ještě pro upřesnění dokončit jak to u nás dopadlo. Ve všech vesnicích kterých se to týkalo se provedlo to že občané sami udělalo anketu kdo je pro a kdo je proti. Z pěti obcí nebyla ani jedna pro a to z 80 procent. takže obecní zastupitelstva museli na nátlak svých voličů konstatovat pří jednáních s fi.která tento záměr protlačovala jasné NE pro výstavbu. takže naše okolí je zatím uchráněno další výstavbě nějakých monster která zde měli být vystavěny v počtu 39ks. Máme tady přímo za chalupama (5km) Jadernou elektrárnu a to je ohromný kolos který funguje na výbornou ale proč zde dále pokračovat v devastaci krajiny. takže pokud mohu poradit jakmile nechcete někde tyto monstra tak nečekejte a hned v zárodku něco proti udělejte. Tady to byli hlavně myslivecká sdružení která se proti tomuto rozhodly bojovat a zdá se že je tato hrozba za?ehnána.Dobrý názor je že by se to dalo stavět kolem dálnic kde by to snad nikomu tak moc nevadilo ale Záleží opravdu na lidech jak se rozhodnou.
S pozdravem Milan
Uživatelský avatar
Milan Zelinka
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: sob 23.9.2006, 19:55
Bydliště: Dukovany
Kontaktovat uživatele:

Konec větrníkům v Dukovanech.

Příspěvek od Milan Zelinka »

Tuto otázku jsem nastolil já a tak bych chtěl ještě pro upřesnění dokončit jak to u nás dopadlo. Ve všech vesnicích kterých se to týkalo se provedlo to že občané sami udělalo anketu kdo je pro a kdo je proti. Z pěti obcí nebyla ani jedna pro a to z 80 procent. takže obecní zastupitelstva museli na nátlak svých voličů konstatovat pří jednáních s fi.která tento záměr protlačovala jasné NE pro výstavbu. takže naše okolí je zatím uchráněno další výstavbě nějakých monster která zde měli být vystavěny v počtu 39ks. Máme tady přímo za chalupama (5km) Jadernou elektrárnu a to je ohromný kolos který funguje na výbornou ale proč zde dále pokračovat v devastaci krajiny. takže pokud mohu poradit jakmile nechcete někde tyto monstra tak nečekejte a hned v zárodku něco proti udělejte. Tady to byli hlavně myslivecká sdružení která se proti tomuto rozhodly bojovat a zdá se že je tato hrozba za?ehnána.Dobrý názor je že by se to dalo stavět kolem dálnic kde by to snad nikomu tak moc nevadilo ale Záleží opravdu na lidech jak se rozhodnou.
S pozdravem Milan
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

To Milan:
40 ks je opravdu moc. To chce opravdu dobře vybrat lokalitu. Mám dojem, že u Vás v Dukovanech je to jen takový kapric od ČEZu. Ve jménu hesla "My jsme ti nejlepší, největší, nejbohat?í a nejvlivnější" a teď vám všem ukážeme, že porovnání atomu a větru vyznívá ve prospěch atomu. až všichni vidí, co by se stalo, když by se postavila větrná elektrárna o výkonu, který by se alespoň trochu Blížil běžným reaktorům hnědouhelných nebo atomových el.. A taky si myslím, že ČEZ se domnívá, že je u nás jediným subjektem, který si může dovolit něco takového realizovat a provozovat.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Odpovědět