Border terier nebo Jagdterier ???

Pejskové a jejich výcvik
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od Petr1970 »

zdenek: gratuluji, osobně mám strach z toho že psi jako jsou honiči atd... že prostě ten lovecký pud je tak silný že nějaké přivolání prostě nepřipadá v úvahu, takže je to furt "půl na půl" že ten pes zařve... ztratí se, auto, střelec, prostě cokoli... osobně mě to odrazuje takového psa mít-cvičit... jsem teď ve fázi retrívři s občasným úskokem k ohařům (pomoc s výcvikem atd...) ale zatím stále vítězí retrívři...

mám teď psa který je hodně velký "magor" ale pracovně je dost slibný (podle předvedených výkonů na 2 zkouškách si ho zamilovali i ohařáci že s nima můžeme chodit :-)) ale prostě má mnohem větší jistotu že přijde.. nikdy se na procházce nevzdálí mimo dohled, v lese tak na 30 metrů max, kdykoli se schovám za strom tak ten pes úplně zpanikaří, běží k nejbližší stopě a dojde si pro mě... zvěr vyrazí-vystaví a otočí se, na písknutí lehne nebo dojde a neřeší ani stádo ovcí které se na pastvině splaší před ním a začnou zdrhat...

mám panickou hrůzu co kdysi děda a spol. - 3 dny hledání psů po okrese, nedávno k rodičům došla fena honiče s 2 mladšíma psama - potomkama.. myslivci z 20 km vesnice je začli hledat až po 4 dnech (to samozřejmě máma rozhlásila mezi známýma co kdo pořádá hony jestli neposrádá 3 psy..) dojeli, ani nezabučeli... podle zákulisních info došli z leče, ožrali se do bezvědomí, druhý den pokračovali a teprve v pondělí začli vlažně hledat psy....

takže hodně štěstí s poslušností, tihle psi ho potřebují hodně... a páni také
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od Zdenek41 »

Dělal jsem fousky výborný plemeno a moc dobře cvičitelný.Zkoušky z mé mladické nezkušenosti dělali za mě.Jagouš byla pro mě taková výzva.Ale opravdu dnes záleží na chovných stanicích a na vhodných spojeních.Tenhle otec Aluminium se opravdu povedl.
maňa
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: pon 09.8.2010, 9:36

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od maňa »

takže jagošek nebyl Váš první pes? :?:
maňa
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: pon 09.8.2010, 9:36

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od maňa »

:?:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od Petr1970 »

tak sem dnes poprvé z první ruky (1-30 metrů) viděl práci 2 borderek, 1 a 4 roky... 5 lečí na prasata, sníh 10-50 cm, nepromokavé hadry provhly po první leči..
nevím jaká to byla stanice, ale ty borderky lítaly jak dráhy celý den, moc se mi to líbilo.. na svačině, na poslední leči - naprosto mazel psi, klidní.... nemít vodní psi tak uvažuju o komandu 2-3 kusů :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
maňa
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: pon 09.8.2010, 9:36

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od maňa »

dobrý den
nešlo by prosím nějak zjistit chov. stanici těchto borderek?
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od xchipsy »

Maňo, tak už jste se rozhodla jaké plemeno to bude? :) Dovolím si přidat svou "trošku zkušeností".
Měli jsme jaga 13 let, naprosto bezkonkurenční pes - prasata, lišky, jezevci.. super pracant. Je pravda, že taky podle toho vypadal (jizvy, chyběla mu půlka nosu atd...) ale byl to vynikající pes.
V současné době mám 2,5 letou borderku a jsem spokojená. Samozřejmě - není to takový tvrďák jako jagoš, nejde se zabít, ale maká na jedničku. Opravdu asi nejvíc záleží na tom, co od psa očekáváte a co jste ochotná mu dát. Bordík je poměrně nenáročné plemeno, je to mazel a zároveň perfektní pracovní pes. Je potřeba počítat s tím, že dospívá později, takže nemůžete čekat, že roční border odvede stejnou prácí jako roční jagoš. BRT nesnáší nátlak, dril a tvrdé zacházení, je učenlivý, má snahu se zavděčit. Zvládá norování, naháňky, dosled (určitě i aport, ale to mi u malého psa připadá zbytečné..). Pokud chcete převážně norovat, vybírejte menší štěně (u jaga to samé), naše bordina má 35cm a v noře nebo kanále je tudíž rychlejší, než byl jagoš.
Osobně si myslím, že pro začátečníka je vhodnější border než jagoš a nic nebrání tomu, pokud k tomu máte podmínky, si později pořídit druhého psa (a klidně jaga). Budete už mít určité zkušenosti s výcvikem, budete vidět na práci prvního psa, kde jste příp. udělala chybu apod. A pokud se něco nepovede u BRT, je to určitě lepší, než když se to pokazí u jaga :lol:
Nedávno jsme dovezli štěně jaga (pro mého chlapa jsou jagoši prostě srdeční záležitost) protože "dva je víc než jeden" a dva psi si v noře buď pomůžou, nebo když je jeden už unavený, můžou se vystřídat. Feně jsou tři měsíce a už teď je to drak a je i znát, že bude mít dobrý nos a bude ostřejší. Brali jsme menší štěně (kvůli norování), tak uvidíme, co z ní vyroste :)
Byl zde názor, že border je hlasitý většinou jen na viděnou, mě to jako nevýhoda nepřipadá, naopak. Původní jagoš hlásil celou cestu kanálem a přitom tam nic nebylo, kdežto pokud se mi v noře rozhlásí bordina, vím že tam něco opravdu je. Na naháňce to samé, pokud je stopa teplá a pes hlásí, je to sice fajn, ale prasata už můžou být dávno mimo leč a tak je hlášení pak vcelku zbytečné.. Nevím jak je to s "dnešními" jagy, ale připadá mi, že BRT při práci víc "přemýšlí", bordina ověří vsuky a pokud tam nic není, tak tam neleze (jago se zase hrnul do každé díry :) . Jako malou jsme ji vzali s jagem na norování, kousla si do jezevce a když jsme pak byli na nácviku na umělé noře, odmítla ze sebe dělat šaška když byla liška zavřená za mřížkou a šla hledat, kudy by se k ní dostala :lol: (přesto jsme pak zkoušky vyhrály s časem 9 vteřin)
Jago potřebuje hodně pohybu, border samozřejmě taky, ale je proti jagovi méně náročný.
Kdybych neměla žádného psa, nevěděla bych, pro které plemeno se rozhodnout, každé má svá pro a proti a samozřejmě je to i "kus od kusu", může být super ostrý border a srab jagoš a naopak..
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Odpovědět