9,3X62

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Michal Máčalík
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: úte 16.1.2007, 9:23

Příspěvek od Michal Máčalík »

Jsem rád že to tak je vysvětleno a pochopeno.
Jinak nový námět,moc jsem se nikde nedočetl o této ráži.V kulovnicích Remington je k senání : 8mm Remington Magnum
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Michal Máčalík píše:... 8mm Remington Magnum
S troskou nadsazky sa musim spytat: Omrzela ta integrita tvojej telesnej schranky? Tato osmicka kope ako besna svina.Povodna nabojnica od Holland&Holland v plnej dlzke,roztiahnuta na kal. 8mm
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

Zdravím všechny, jak jsem uvedl u Kulové ráže, .243, uvažuji o koupi 30-06 nebo 9,3x62, tak jsem byl nadšen, že k této ráži je toliko reakcí a ono se z toho vyklubal "hon na Máčalíka" :D :D :D ....je fajn, že mu bylo odpu?těno...

Zpátky k věci, z katalogů mě zaujala taky 9,3x64, ale když jsem koukal na výrobce UB, Sauer, Mauser, Sako, tak jsem si nev?iml (podotýkám nev?iml, Možná špatně hledám) že by ji někdo vyráběl...máte s tím někdo nějaké zkušenosti??? Jinak se přimlouvám k pokračování na téma 9,3x62 - zajímal by mě zpětný ráz, ta moje .243 mi přijde jako vzduchovka :D - zkušenost mám i s .270W a 7 Rem.Mag. a při lovu mi přijdou zcela bez problémů, asi to bude tím lovem :lol:
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

TO: Stopař.

V ráži 9,3x64 jsem viděl Blaser 93 Lux s magnaportem a KicK Stopem. Jezdil s tím na naháňky jeden host z Rakouska. Blaser tuto ráži dělá. Zda je vyrábí monetálně i jiné zbrojovky, tak to nevím. I když mohla tuto ráži osazovat v minulosti i např. Frankonia, Heym + někteří menší výrobci v Německu. Možná ji vyzkoušela na nějakém vzorku ZKK 600 CZ UB. Jinak je to naprosté "tropiko", které je pro nás hrubě předimenzované. Ten host s tím střelil na naháňce, na normální vzdálenost, sikačku. Průstřel komory - čistě na žebra- a s bulíkem jsme ji našli po 300m. Jasné nepředání energie.Náboje používal RWS - klasický T Mantl. Zda je RWS dělá, nebo už jenom hilzny ,nevím- mrkni na jejich stránky. Problém je, že to je svým způsobem v dne?ní době nestandart i do Afriky. většinu zvěře odstřílí? podstatně pohodlněji normálními rážemi 7x64 a víc - 9,3x62 je naprosto dostatečná i na Elanda, ale na tlustoko?ce, buvola, lva, tě s 9,3x64 nepustí. Základ je 375HaH. Z toho důvodu není zatím moc komerčně uspěšná "nová ráže" 9,3x66 Sako, která výkonově překonává 375HaH a má lepší balistiku. Kulovnici dělá Sako a náboje taky.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Jen pro doplnění:

munici do 9,3x64 dělá standardně RWS (alespoň to uvádá na svých stránkách) se střelami DK(14.6g) a UNI classic(19g).

http://www.rws-munition.de/en/rifle_car ... m?navid=10

Je pravda že ani výrobce je nedoporučuje na lov těžké tropické zvěře.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Zvolis
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 08.2.2007, 21:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zvolis »

O této ráži jsem si přečetl mnoho názorů na ní.Je to velice zajímavá a výkonná ráže.Poslední dobou o ní uvažují že bych si ji pořídíl v 550 FS.Sem menší postavy 175cm a 70 kg a zajímal by mě zpětný ráz.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Střílel jsem z 9,3x62 několikrát, ale vždy se střelou okolo 18g. Můj subjektivní pocit je, že zpětný ráz je silnější, než u 300WM v silných lab.. Chce to kvalitní sklo + montáž. Pokud nestřílí? ve ztí?ených podmínkách mnoho těžkých kusů černé a vysoké(obecně alespoň okolo 80-100kg v ?ívé hmotnosti )ročně, tak bych do toho nešel. Chce si ji půjčit a udělat krabičku na střelnici. Jinak pro ni platí to, co pro všechny ráže. když blbě trefí?, tak rozbíjí, nebo ti i po 9,3 postřelený kus může odejít.
Rozhodnutí je ale vždycky na tobě.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Childeater »

Pověsil jsem do sekce účinky kulových ráží slušné prase, které bylo střeleno 9,3x62 - střela Lapua Mega. Jak je na fotkách vidět, rána ?la přes oba běhy a přes žebra - střela nezasáhla žádnou z dutých kostí.

Je zapotřebí vycházet z toho, že při váze střely 18,5g střela není rychlá. Dočasná i trvalá kaverna způsobená střelou není příliš velká. Shodou okolností jsem přesně stejně střelil podobné prase s 7x65R a podlitiny byly o dost větší. Je to způsobeno větší rychlostí střely.

Devítka se chová přesně tak, jak mi vyhovuje. Střela je výkonná - ale díky hmotnosti a ne tím, že by byla rychlá. Ve zvěřině se nechová nijak agresivně. vždy prostřeluje a nezpůdobí nic jiného, než díru bez zbytečných hematomů. Ta patrona je podle mého názoru velmi vhodná na jakoukoli černou a vysokou.

Na vstřelu jsem vykrojil díru asi 3cm a na výstřelu zhruba pěticentimetrový otvor (hovořím o plecích). To bylo vše. Dohromady asi 0,5kg masa.

Po ráně na komoru prasata i vysoká zůstávají často v ohni, nebo jenom kousek od nástřelu. Subjektivně mi odchází zvěř méně daleko než po 7x65R a .308W (stříleno Normou Vulcan).
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Childeater »

To Josef:
střílel jsem teď po dlouhé době na posedu a zpětný ráz jsem v loveckém zápalu přes tlustý kabát skoro necítil... :wink:

Jinak, mám TIKKu a výrobce doporučuje Opti-Lock, na optiku co tam mám (8x56 Docter RD) je to naprosto bez potí?í.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

To Childeater: slušný prase? To jako že nebylo sprostý? :twisted: :twisted:
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Childeater »

Ne, velmi slušně zůstalo v ohni.

Dobře vychované a spořádané prasátko...:-)
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

To Childeater: svůj názor jsem napsal sem:

http://lovectvi.wz.cz/forum/viewtopic.php?p=18156#18156
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

TO. Child.

Lovu zdar! Ten kus skutečně v dobré kondici a pokud pomineme okamžik, kdy o uloveném kusu ještě hovoříme jako o zvěři, tak z kulinářského hlediska je to skutečně slušné prase, které je pěkně čistě střelené.

Věřím, že ti tvoje zbraň(systém optika, puška, montáž a náboj) poskytuje všechno, co od ní ?ádá?, že jsi naprosto spokojen. Polemika ve stylu "Kdyby"- je nesmyslná. Vůbec Ti tvoji zbraň nehaním, ale ta ráže z mnoha důvodů není pro každého střelce a skutečně není univerzální, ale to je problém vlastně všech ráží. To je skutečně můj názor a nestydím se ho prezentovat. Samozřejmě, že existují vyjímky, které potvrzují pravidlo a proto bude mít tato ráže svoje vážnivé zastánce i v našich podmínkách. Já jsem ostatně milovníkem relativně silné 300WM, i když ji taky poctivě nedoporučuji každému.

P.S. Tu mluvu skutečně zlepši!
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Childeater »

To Josef:
Lovčí dík!
Diskuse je od toho, aby se diskutovalo. Jde o výměnu názorů a zkušeností, které by zřejmě zůstaly utajeny, proto diskutujme.

Není jediný důvod, aby se kdokoli měl za svůj názor stydět, pokud nebude urážející.

S výběrem ráže a střely je to z velké části otázka sympatií, popřípadě názorného příkladu, pokud třeba zbraň používá někdo z okolí toho, kdo si chce zbraň pořídit.

Devítka je bezesporu zajímavá ráže, která stojí za pozornost při výběru budoucí lovecké kulovnice tam, kde se loví převážně černá a vysoká...
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

OT: k té 9,3x64:
Nevím proč by někoho neměli pustit na lva, buvola nebo tlustoko?ce s 9,3x64 :?: Je to rovnocenný německý konkurent k anglickému .375 HH, a to i podle tabulkových hodnot RWS (kde navíc jistě nedosahuje laborace svého maxima) :wink:. Mimochodem dokonce s 9,3x62 se běžně v Indii a v Africe, z kraje 20.století, nebezpečná tropická zvěř lovívala (i když to už bude asi na hraně) :? zvlášť když vemem podlaboraci nábojů a tuhost střel SB.
Ale zpět k 64ce: O této ráži jsem docela dost uvažoval, velice zajímavé by to mohlo být ve spojení 16g TXP nebo KS a v0 kolem 850 m/s :wink:, odradilo mě trochu to, že je nutné použít buď magnum závěr/pouzdro, nebo původní originál m98 závěr z čela vyjiskřit na širší 64kové dno, což se běžně dělá při přestavbách na 8x68S, kde jsou tlaky ještě vyšší než u zmiňované 9,3x64. Jinak velice sympatický náboj, alespoň pro mě. :wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Odpovědět