9,3X62

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

No chlapi, neviděl bych to tak úzkoprse... :wink:
Kolega se chtěl jen podělit o své praktické zkušenosti, to že není dipl. odborník na munici... nebo bych spíše řekl, že se spletl, taky se v dalším příspěvku omluvil.
- To přece není důvod ho takhle z fóra vyprovodit :roll:.

Ad1. Stři?ná hrana na Vulcanech defacto je - přehnutý okraj čela střely
Ad2. ocelové jádro...No bó?e, v zápalu boje se tu přepsalo už mnoho lidí i takříkajíc fundovaných :lol: a taky je nechytám za slovíčka...
Ad3. Z fóra by měl, dle mě, odporoučet návštěvníky jen a jen administrátor...
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Michal Máčalík píše:
Edelweiss píše: Ví?,v tom je ten problém,že já ne?tuduju letáky a katalogy.Já ?tuduju s rukama od barvy co to udělalo u jednotlivých kusů.To je ovšem nepodstatné.Teorie je to hlavní co učiní z člověka odborníka.Asi jo,bude to už tak.
Jinak díky Michale za sdělené zkušenosti s ranivostí Vulcánů v 9,3. Co Oryxy v 15g, přemýšlím o nich. Měly by zajistit průstřel spíše než Vulcany. zkoušels je?

Pi? a nehleď :twisted:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
vhool

Příspěvek od vhool »

pane kolego nimrode,mate vtom nejaky chaoss,to napsal pravemichal.nikdo ho nevyprovazi ale trochu nadledu a soudnosti by mu opravdu neuskodilo
:wink:
vhool

Příspěvek od vhool »

Michal Máčalík píše:Střílím z 9,3x62 střelivem Norma Vulkan 15,03g a jeví se mě jako střelivo s nejpřijatelnější balistikou.Zbraň si nastřeluji zásadně sám na střelnici 50m podle tabulek Normy.Klesání na 200m je shodné s uváděnýma hodnotama.Kolega střílel z 9,3 RWS - KS a přešel na TUG.U KS se mu stalo,že neprostřelil dvakrát srnce.Patnáctigramový vulkán je sice konstrukčně tvrd?í,ale má schovanou stři?nou hranu,která navíc zaručuje vytvoření hřibu a to,že se neoddělí jádro od plá?tě.Tě??í vysokou a černou a v jednom případě i mufloního berana při ?ikmé ráně občas neprostřelím.Faktem je,že Vulkan je naprosto ?etrný na zvěřinu a nepodlévá.Nikdy sem nečekal,až se kus postaví naširoko a pak někde do půli ?eber mířit.vždy jak to ?lo,hlava,krk,plecko,?ikmo od plecka ke slabinám a naopak.Nikdy sem nerozbil ani jediný kus.Mířidla mám nastřeleny na 18,5g střely,prach a zápalka CCI.Nechal jsem si naloborovat na více střel-Oryx,Alaska,uvažuju o H-Mantlu pro extremní situace.U H-Mantlu pro 9,3x62 neplatí věta : ?etrný ke zvěřině.Vstřel katastrofa,podlitiny,výstřel 1cm.Tady to je právě naopak,při nárazu je vstřel velký a pouze ocelové jádro proletí dál.Kus doslova exploduje a ze vstřelu vyletí asi tak 1m3 dýmu.Ve dne je to patrné.Osobně jsem viděl pár zásahů ale z 9,3x74R (což je na účinek stejné).Jinak kdo chce 9,3,tak nevěřte těm co říkají že to bude rozbíjet.Doporučuju těm,kdo o ní uvažují aspoň trochu.9,3x62 / 9,3x74R / 9,3x64 je pro FAJN?MEKRY !!!

no jeste k tomu vulkanu.pletes si pojmy jako strizna hrana a zalis kvuli uzamceni jadra,za druhe tema Hmantel ocelove jadro nebo jak jsi pote opravil tvrde jadro.prosim v zajmu pravdivych informaci se nauc nejdrive cizi rec a pak zde cituj www stranky vyrobce.jde o to ze v predni casti je olovo mekke a v zadni je tvrdsi slitina olova.navic je plast uzamcen take prolisem dovnitr (ze jsi se nezminil o strizne hrane?). :idea:
Pechy
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: ned 17.12.2006, 15:30
Bydliště: Česká Třebová

Příspěvek od Pechy »

Koukám, že se to tady nějak "zvrhlo", ale nevadí... Do konce měsíci si chci devítku přivézt domů, takže potřebuji nějak promyslet střelivo.... Momentálně je favoritem Lapua Mega, ale začal jsem uvažovat i o TUGu. Hodlám s tou zbraní lovit hlavně černou zvěř, co by teda pro mě byla lepší volba???
vhool

Příspěvek od vhool »

jestli muzu tak bych fandil lapua mega,s tugem nemam dobrou zkusenost co se tyka setrnosti ke zverine ale osobne bych sel do toho vulkanu ve 232gr. :wink:
Michal Máčalík
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: úte 16.1.2007, 9:23

Příspěvek od Michal Máčalík »

Pechy píše:Koukám, že se to tady nějak "zvrhlo", ale nevadí... Do konce měsíci si chci devítku přivézt domů, takže potřebuji nějak promyslet střelivo.... Momentálně je favoritem Lapua Mega, ale začal jsem uvažovat i o TUGu. Hodlám s tou zbraní lovit hlavně černou zvěř, co by teda pro mě byla lepší volba???
Pokud mě to tady pánové dovolí a následně mě opět odborně nesetřou tak za mne jen tohle: dřív v myslivosti bylo střelivo Lapua dopodrobna popsáno,byly tam odezvy,že to mělo spíše reklamní charakter.Já osobně uznávám do kalibrů 9,3 jen dvě muničky.RWS a Norma.Normá má perfektní balistický program a ještě před tím než jsem si nechal 9,3 předělat jsem podrobně prostudoval snad všechny možnosti střeliva.Zásada č.1-pro 9,3 je na 200m každý centimetr dobrý.Standartně se taková dálka nestřílí,ikdyž výkon má,ale na tuto hranici nebo za tuto hranici může? dostřelovat zvěř,kterou může? definitivně ztratit i s dobrým psem.Střela Lapua Mega má mnoho příznivců,ale pokud si prostuduje? dopodrobna výkon a balistiku a srovnáš to například od Normy se střelou Alaska 18,5g ,tak Alaska má E100 3841/V100 -644 ,Mega má E1003460/V100 -612 ,a teď nejdůležitější : Mega při nastřelení na 150m ,100m= +5cm má ve 200m klesání -12,4cm a Alaska při nastřelení na 150m,100m = +5cm má -8,6cm .Tak si úsudek udělej sám.Navíc střely 18,5g jsou natolik tvrdé,že černou a vysokou (tu veškerou) spolehlivě prostřelují a nepodlévají.TUG dělá podlitiny.Jak píše Whool,není to moc vhodné.Ale zaručí dokonalý průstřel i napříč těžkého kusu pokud to bude nutné.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Citaci jsem si nepopletl, citoval jsem Michala, jelikož mě zajímají právě ty zkušenosti z praxe (viz citovaný text)...Ale to je jedno, jsme tu myslím proto abychom si nejen vyměnili názory, zkušenosti, ale i mymo jiné i myšlenky... :roll:
... no jen že se může stát, ze tu na fóru zůstane jen ta hrstka "nejzkušenějších", ale ti už si pak toho moc mezi sebou nevymění :D ...můj názor.

K těm Megám: kolega loví 18,5g Megama v 9,3 v originální laboraci od Lapuy. Faktem je, že nerozbíjí (a? na výjimky), ale taky mu toho moc nezůstává na nástřelu. :(
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Ty Máčalíku, promiň, nechci se do Tebe

Příspěvek od precechtel »

příliš trefovat, 9,3 nemám, tak do toho mlčím, slova kolem 1m3 dýmu při průstřelu vnímám jako folklór, teoretizování o hranách mně taky nebere, ocelové jádro nevnímám, když něčemu nerozumím, tak se do toho ne..montuju, ale co mně zarazilo, že nikdy nečeká?, až se zvěř ideálně postaví naširoko - na blat a střílí? dle Tvého vyjádření - na krk, hlavu atd., prostě jak to momentálně stojí. Tak k tomu já Ti sděluji, že tomu já jako František Přecechtěl nerozumím. Asi jsem staromódní, ale takovou střelbu bych provozoval jenom na postřelenou zvěř apod., na zdravou zvěř, které si vážím, střílím většinou naširoko, vyjímečně při dobré konstelaci vzdálenosti na krk. Jaksi hledám pro Tvé vyjádření zdůvodnění, třeba loví? ročně desítky ks spárkaté a musíš plnit odstřel holé a redukovat tu přemnoženou spárkatou a dodat na trh zvěřinu pracujícímu lidu a prostě nemáš čas se zabývat takovými prkotinami, jako je etika a střelba na zvěř naširoko, potom ale si nemůžeme najít společnou řeč. F. / bez pozdravu/
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Chlapi klid.

Me osobne je jedno zda nekdo strili holou na hlavu nebo na komoru. Hlavne kdyz mu to pokazde vyjde. Jestli ne, nebude to asi to prave orechove.

Jinak dodrzujte klidny raz fora, a debatujte v klidu.

Diky.
vhool

Příspěvek od vhool »

prave to jak bylo napsano jak strili na zver me namichlo a jeste to prezentuje s takovou hrdosti.technicke veci jsem ochoten diskutovat do aleluja ale takovou prasarnu co se tyka zvere neuznavam ani nahodou
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

Naprosto souhlasím s kolegou Přecechtělem. Prezentovaná střelba je omluvitelná pouze jako sanační odstřel, kdy není jiného zbytí. Právě po takovýchto střelcích, kteří nikdy neminou na hlavu, jsem již nejednou dostřeloval zvěř s poraněnou nebo ustřelenou čelistí. :evil: :evil: :evil: Pokud si je lovec vědom tohoto rizika :!: a myslivec, jakožto chovatel zvěře by měl se zvěří cítit a nedopustit její zbytečné trápení, by se k takové střelbě měl uchylovat jen ve vyjímečných případech a kdo tak činí, určitě se s tím nikde moc chlubit nebude. Mám osobní zkušenost s jedním takovým střelcem, který zásadně střílel na krk a to ještě srnčí v běhu na dobrých "200m" jak tvrdil, kulobrokem po dědovi včetně zděděné munice a druhou větou mě ubezpečoval o přesnosti dané zbraně, kdy na 50m dociluje soustřel 5-ti ran do 3-4 cm :!: takže berme to tak, že je to stejné jako u rybářů, chytil jsem TÁÁÁKLE velkou rybu na TÁÁÁKLE tenkej silon.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Nazdar pánové. jelikož se mi ve velice brzké době dostane do mých rukou a vlastnictví nová kulovnice této ráže, zajímal by mě také výběr munice. Velice mě zaujaly náboje GECO, které jak vím spadají pod koncern, do kterého mimo jiné zapadá i RWS a mnoho jiných. Tyto náboje by měly být osazeny střelou TMR. Předpokládám tedy, že se bude jednat o střelu TMR jako u RWS. Nevíte náhodou, jak se toto střelivo a hlavně střela chováš O Norma Vulkan snad není ani třeba diskutovat. slyšel jsem však i dobrou kritiku na ty GACO, tak se Vás tá?i.

Jinak k té diskuzi co tu probíhá: Pánové Vhool, Edelweis atd, mají smaozřejmě pravdu. Srovnávání stři?né hrany a prolisu je naprosto zcestné. Dále ta střelba na zvěř jak be?í a leží mi jde taky proti srsti, ikdyž se musím přiznat, že holou srnčí občas tak střilím na dobrou vzdálenost na krk (přesně na přechod krk a hlava). No ale střílet to tak jak tu kolega popisuje? Buď se špatně vyjádřil, nebo teda nevím.

No jinak se velice moc na tuto zbraň tě?ím, protože jak zasvěcení ví je to má srdcová zále?itost na čuníky :twisted:

S pozdravem M
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Michal Máčalík
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: úte 16.1.2007, 9:23

Příspěvek od Michal Máčalík »

bohužel jsem byl mimo a nemohl jsem dřív zareagovat.Zděsil jsem se nad výsledkem toho co jsem napsal,snad zbrklost ve psaní mě k tomu vedla.Ale asi již nikoho zde nepřesvědčím o opaku,což mě mrzí.U té střelby výše popsané na hlavu a krk.Napsal jsem u zvěře.což zvěří je i drobná a veškerá spárkatá.To se bohužel jednalo divočáků.U ostatní spárkaté ze zásady nikdy nestřílím a ani jsem nestřílel (tedy s vyjímkou jednoho z jelenů kdy k tomu byl dán vyslovený pokyn od průvodce abych umístnil zásah na krk,a navíc to bylo na 30m).Střelba na hlavu je nemyslivecká a jen několik divočáků jsem takto ulovil,nebo byl nucen ulovit.Rána na krk u černé je problematická díky umístnění páteře.vždy střílím poze jen a jen na tělo.Zato nevidím důvod znepokojení pokud je jakákoli zvěř otočená ?ikmo ode mne nebo ke mě (?ikmá rána je běžně uznávaná jako myslivecká) a například hrot kříže při posazení na poslední žebro u slabin prostřelí kus k lopatce nebo před lopatku ke krku.To samé platí o ráně na lopatku.Čili na plecko.Pokud někdo chce umístnit zásah u divočáka tak aby zasáhl srdce,musí bezpodmínečně trefit spodní komoru v přímce středem plecka předního běhu.Někdo se zde vyjádřil ke mě,jaké jsem prase, že střílím i na kus který jde ode mě.Ani jeden kus jsem neulovil tímto způsobem,že bych střílel na obřitek nebo na ostro.Princip toho článku v jádru věci nebylo o tom,abych zde tlachal o tom jak lovím.Rovněž jsem napsal že nikdy nečekám až se kus ideálně otočí.To ale neznamená,že bych neupřednostňoval ránu na ?iroko.když to je možné tak ano.když to nejde,zásah je umístněný prostě jinak.V horské honitbě s přirozeným zmalazením buku,kde prořídlé porosty nebo jejich kraje jsou zmlazené čas při lovu k přemýšlení opravdu není.Mnohdy se vše děje velmi rychle,že se nestačíte ani rozklepat. Bylo to o tom,že tak těžká ráž jakou 9,3 je,i při hůře umístněném zásahu,kdy zvěř není ideálně na ?iroko,nepoškozuje a neznehodnocuje zvěřinu.K těm konstrukcím střel,pro mě to není důležité jestli se jedná o prolis u Vulkánu atd.,důležitá je úroveň podaných technických informací.což jsem zcela pochopil.Omlouvám se veřejně všem,které jsem pobouřil,což jsem neměl v úmyslu.
vhool

Příspěvek od vhool »

No za sebe rikam ze se omluva prijima. :wink: neni zas moc lidi co svuj ulet pochopi a uznaji.co se tyka raze tak je to bez debat ze patri mezi ty ktere ti odpusti i trochu horsi ranu a je proste dost dobra.o tom zadna.predsi jenom si ale neodpustim poznamku k tem sikmym ranam.urcite ti nikdo nebude rikat ze jsi prase kdyz vstrel bude na plecku a vystrel u slabin.to se stane ale ja osobne se tomu vyhybam a radsi si pockam nebo nestrilim.ber to tak ze ta zverina se potom vetsinou taky konzumuje a je tvoji vizitkou kdyz je kus dobre strelen (myslim tim hrudni kos) bez poskozeni brisni dutiny (travnik ,streva atd.) a tudiz zachovani kvalitni zveriny.jinak jak jsem uz psal.z me strany se omluva prijima :wink:
Odpovědět