Pistole+Dosled

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Pistole+Dosled

Příspěvek od klouda »

Zdar. Zajímal by mě váš názor na pouzivani pistole při dosledu zejména černé zvěře. Osobně si myslím že v některych terenech a porostech je to mnohem lepsi než tahat dlouhou flintu. Nebavme se o nelegalnosti, ale jen o tom co si o tom myslite. Nevim jistě ale myslim ze sem slysel ze v Německu se to smí- ale jak říkám nejsem si jistej .
Aldak
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: stř 17.1.2007, 12:04
Bydliště: Dražice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aldak »

Co se týče etiky ,tak tam je to asi jasný.Jinak se domnívám, že je to každého osobní věc, aby zvážil rizika při dohledávce černé.
Já osobně sem pistoli nikdy sebou nemel a ani o tom neuvažuji.
Tak to vidim :wink: :wink:
vhool

Příspěvek od vhool »

myslim,ze toto tema se zde jiz celkem podrobne probiralo ale budiz,muzem ozivit diskuzi :wink: .muj nazor je ten,ze kulovnice je kulovnice (zamerne se nebudu ohanet etikou a legalnosti).na druhou stranu je pravdou,ze pri dohledavce v huste mlazine nebo dvoumetrovem rakosu o rozloze hektaru je vykonna kratka zbran na miste.osobne nejsem sice zastancem dostrelu z kratke zbrane a jiz delsi dobu jsem ani zadnou nevlastnil az do minuleho tydne kdy jsem neodolal cene a typu aleto je jina vec.v pripade pouziti at pistole nebo revolveru bych asi propagoval razi s vykonem pres E0=500 J.jak ale tvrdim,kulovnice je kulovnice a kdyz se pouzije s rozumem a tak jak ma tak je tato diskuze bezpredmetna :wink:
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

U? se to tu někde probíralo. Já jsem osobně naštěstí ještě prase v hou?tí dohledávat nemusel. :wink: Myslím, že brokovnice nabitá SGčkama by byla lepší než pistole. Od kámoše jsem slyšel, že postřelené sele dohledávali v pasece pomocí vidlí. :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Souhlasím s Vhoolem, že pokud se kulovnice Použije jak se má, tak není potřeba nic dohledávat. :wink: :lol: :lol: Tyhle dohledávky jsou hlavně po naháňkách, kde se střílí v pohybu. :?
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

dosled

Příspěvek od František Fořt »

Podzimní zkušenost mého kolegy se sdružení na naháňce v jiné honitbě: Dohledával kňoura v rákosu střeleného z 7x64 (později se ukázala rána jako normální komorová). Měl v brokovnici 12/76 naládované Buck shoty 8,43mm. když přišel na 15 m k rákosu kde kňour byl, ale neviděl ho, tak na něho milý kňour vystartoval. Kolega ho počastoval na 10 m dvěma ranami těma SG. A téměř bez jakéhokoliv účinku! Pak třesoucíma se rukama nabil dva Slugy a prase dostřelil dva metry před sebou. když mi to líčil, tak se zase úplně rozklepal. Chlapi říkali, že na poslední leči byl fakt mimo. Ono se ani není co divit. když ho stahovali, tak ty 8,4 mm broky byly jenom pod ?károu! A něco vlezlo jen na kraj svalstva. Nechtěl jsem tomu věřit. Řadu myslivců (a nedávno i já) přeceňují ty hrubé broky. Ono to i při průstřelu prostě udělá jenom dírku, která se asi zatáhne. Tady plně souhlasím s Vhoolem, že ráně z kulovnice se co do účinku zřejmě nic nevyrovná.
Další zkušenost mého puškaře, který byl loni na naháňce v kukuřici jako honec. Viděl na kraji pole, jak jeden hrdina policajt šel dostřelit do kukuřice prase svou služební CZ 75. Ten puškař na cca 80 m viděl, jak tam policajt vlezl, ozvalo se 8 ran a policajt vylítl z kukuřice jako čert s prasetem v patách a zachránila ho velká vysoká borovice, po jejím? holém a velmi objemném kmeni vylezl jako opice do výšky 5 m až k prvním větvím koruny stromu. Prej to byla hrozná prdel. Asi jak pro koho.
když už dohledávat s krátkou zbrani, tak bych si nebral nic jiného než nejméně nějaký Colt Anaconda v .44 Magnum.
Já mám na takové případy Vhoolovo oblíbené SKS. Je to celkem krátké a pohotové a mám do toho střelivo Hornady 9,7g.
nohavica stanislav
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: pon 25.9.2006, 16:25

Příspěvek od nohavica stanislav »

Chlapi to co se tu píše je velmi diskutabilní. Ona by v některých pří padech byla krátká zbran velice dobrá. Můj případ. Postřelil jsem srnce z 222Remington protože mi někde střela zavadila o stéblo trávy, poprchalo bylo horko,do?el jsem na několi metrů a chtěl jsem dostřelit.puškohled zarosený i po utření,montáž bez podhledu a byl velký problém zasáhnout na krk i když to bylo opravdu kousek . Tehdy mne poprvé mrzelo že krátkou zbran nechávám v domu.
svarowski
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pon 05.2.2007, 12:05
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od svarowski »

já bych asi taky souhlasil s vhoolem,kulovnice je kulovnice, ikdyž osobně jsem se s dohedávkou v mlazině ještě zatím nesetkal. vždy rána seděla,tak jak má. Ale myslím si,že pokud by se používání krátké zbraně pro dostřel zvěře uzákonilo,mnozí by toho zneužívali a normálně s ní lovili. :x
vhool

Příspěvek od vhool »

To Swarowsky:napsal jsi velkou pravdu v tom ze kdyby se to uzakonilo tak by se jiste nasli jedinci kteri by to zneuzili,jinak k tomu dostrelu.osobne bych asi taky nesel dohledavat cernou s CZ 75,predsi jenom vykon 9mm luger neni zadny zazrak.jak uz jsem uvedl min.357 mag a strela xtp nebo podobna expanzni.jinak si myslim ze idealni dohledavka je dva lovci s kulovnici +pes mensiho plemene (honic).jinak k tomu SKS,tuto zbran neuznavam ani na dohledavku,to uz snad radsi ty vidle :wink:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Muj nazor asi znate :-)
Kratka je dobra! :lol:
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Andy píše:Muj nazor asi znate :-)
Kratka je dobra! :lol:
Krátká svi?ná jsi chtěl říci :lol:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Dosled

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Můj názor znáte - 12/70 Brenneke a jedinou krátkost snesu u tzv. dostavníkový dvojky-lankasterky. U pistole je hodně povolaných a málo vyvolených. V "praseti" a blízkém okolí bude zásobník celoplá??ových devítek z Berety a rychlé usmrcení za?ije v důsledku infarktu (mrtvice) pouze majitel psa, který prováděl dosled.
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Můj názor na Použití krátké k dostřelu výhradně černé zvěře je stejný jako Andyho. Kolegům kteří se mnou a tedy i s Andym z různých důvodů nesouhlasí,bych přál zažít při lovu černé to, co se stalo mě a Možná by pozměnili svůj názor. Věřte tomu,že při strkanici na půl metru Vám potom ta kulovnice není k ničemu. Řada myslivců ještě nemá ani podhled pod puškohledem a Ti, kdo ho mají, stejně většinou k řádnému zamíření nebudou mít při bezprostředním kontaktu ani čas. Pak si jenom hlídáte jak je prase daleko od Vás a z toho důvodu je lepší do puškohledu ani nekoukat. zažil jsem to na vlastní ků?i a nejsou to nejlepší vzpomínky. Komu se to ještě nepovedlo, až si klidně obhajuje etiku lovu a dostřelné rány. Pokud budeme v případě povolení krátké kulové k dostřelu zvěře přemýšlet o zneužívání k lovu, myslím si, že jen blázen by střelil na prase z krátké. Člověk který má již s černou zvěří nějaké zkušenosti moc dobře ví, že v řadě případů nestačí ani dobře mířená rána z dlouhé a rozhodně nebude v tomto smyslu experimentovat.
vhool

Příspěvek od vhool »

Olaf píše:... Pokud budeme v případě povolení krátké kulové k dostřelu zvěře přemýšlet o zneužívání k lovu, myslím si, že jen blázen by střelil na prase z krátké. Člověk který má již s černou zvěří nějaké zkušenosti moc dobře ví, že v řadě případů nestačí ani dobře mířená rána z dlouhé a rozhodně nebude v tomto smyslu experimentovat.
to olaf:myslim ze do lesa chodi dost blaznu a to nejen v radach myslivcu.k te druhe casti bych jen dodal,kdyz je dobre umistena rana a nejdes na nastrel ihned po vystrelu ale treba po pul hodce nebo pozdeji kdyz si nejses jist tak je vzdy po spravne kulove rane kus zhasly.neco jineho je kdyz se jedna opravdu o dosled v rakosu nebo mlazine.tam je vykonna kratka zbran opravdu vhodne reseni :wink:
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Olaf:
No myslím, že rozumný myslivec si alespoň puškhled sundá. Pece nejsou sebevrazi, než by ho našel v puškohledu už je vzduchu
Odpovědět