SAKO Hammerhead v 308 WIN

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Lukáš Doupník
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: úte 09.1.2007, 9:36

SAKO Hammerhead v 308 WIN

Příspěvek od Lukáš Doupník »

Dobrý den. Zajímala by mě va?e praktická zkušenost se střelivem SAKO, konkrétně se jedná o střelu Hammerhead, váha 13 g v ráži 308 Win. Do této doby používám střelivo SaB 11,7 g a zkušenost je zatím poměrně dobrá, ale láká mě vyzkoušet něco nového. Lovím v honitbě se zvěří srnčí, mufloní, černou a jelení. Děkuji za praktické rady. Lesu, lovu zdar.
svarowski
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pon 05.2.2007, 12:05
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od svarowski »

no,sku?enosti se střelou SAKO nemám,ale chtěl bych se tě zeptat,jak jsi spokojenej s náboji SaB v ráži 308Win a hmotnost 11,7 g??? Vlastním taky 308 a používám i stejné náboje.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Lukas Doupnik:
Uz sem to tu nekde psal. 13g muze byt do 308Win se stoupanim 12" problem. Ale nenapsal si z ceho to strilis.

Nekomu to delalo ovalne dirky v terci :twisted: Cili strela se neustabilizovala.

Svarowski:
Nedelej tu OT. Rec je o SAKU. Thread o SB tu je. I samostatne o 308Win.
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

U? se o tom tady mluvilo, ale... Nějakou dobu sem snima lovil a řeknu ti zkoušej něco nového, ale né 13-ti gramové střelivo do 308W. Po pečlivém prozkoumání tohoto fora jsem se ustálil na Norma VULKAN a RWS TUG. Při nastřelení nebyl problém jak se řiká je to na sto metrů na fleku no kecal bych je to půl cm od sebe :D :D A to málo co jsem stím zatim ulovil tak mi nic neode?lo více jak 5m. Tak sem teď opravdu spokojený 8) Jináč nevim čím střílí?, ale já CZ 550 FS. 308Win. Zatim a lovu zdar
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: SAKO Hammerhead v 308 WIN

Příspěvek od Nik.308 »

Vlastním též CZ 550 FS v ráži 308W. Donedávna jsem sřílel SB 11,7g SPCE. Lovím zejména srnčí, černou, dančí, vysokou a občas siku či muflona. Toto střelivo na vysokou a černou výborné, zvěř vždy prostřelena a silně barvila, ale srnčí to "vyvrhovalo" a dančí podbarvovalo. Hlavní nedostatek ale byla nepřesnost, kdy po koupi nové krabičky chodil zásah jinam. Začal jsem tedy vyhledávat rady a zkušenosti jiných a dostal jsem se k tomuto fóru. Po přečtení mnoha příspěvků jsem zakoupil střelivo Lapua Mega 12g. Velmi mile mne překvapila šetrnost k srnčí zvěři, kdy otvor na výstřelu nikdy nebyl větší než 3cm, na černou "kladivo". Každý kdo se intenzivně a odpovědně věnuje lovu černé jistě ví, co znamená odběhnutí prasete z nástřelu u kukuřice či řepky. Po té, co střílím Megu už můj čtyřnohý pomocník dohledává jen kolegům. Díky tomuto fóru. Lesu Lovu Zdar.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: SAKO Hammerhead v 308 WIN

Příspěvek od Nik.308 »

Dobrý den,
máte někdo nějaké nové zkušenosti s tímto střelivem v ráži 308 W s 11,7g střelou? Strejda si je koupil, ale zatím mu Diana nepřála, rád by znal zkušenosti jiných. Děkuji.
fero
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: ned 20.6.2010, 21:10

Re: SAKO Hammerhead v 308 WIN

Příspěvek od fero »

Sako 13g - ja mám zatial dodré skúsenosti. Vysoká, prasatá vždy prestrelené, odbieha minimálne výstrel. strana cca 4 cm. Strelených niekoľko srnčiat vcelku spokojnosť, žiadne vyvrhovanie ani devastácia diviny odbieha všetko minimálne, ide vždy o zásah na komoru. Na terč 100m rozptyl do 2cm. Pri nastrelení Sako 13g na 100m mám nastrelenu aj Normu Vulkan 11,7g (používam pre lov na väčšiu vzdialenosť) na 200m bez potreby stranovej korekcie. Čo ma ale zaujimá je ta rozoberaná stabilita. V terči nemám žiadne ovaly, pekný kruh. Mám dlžku hlavne 56cm, stúpanie 12" , V0 podľa tabuľky 745m/s. Vie niekto dlžku strely pre výpočet stability, prípadne koeficient stability pre uvedené údaje?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: SAKO Hammerhead v 308 WIN

Příspěvek od pufr »

Kamarád střílí z CZ 550 308W (stoupání vývrtu měřeno - odpovídá 12 palcům) střely Sierra 220 greinů RN - o něco těžší než 14 g - a otvory v terči i vstřely ve zvěři odpovídají stabilnímu letu střely (před první zkouškou na terč jsem ale trnul, jak to bude vypadat :D ). Úsťová rychlost je cca 690 m/s (hnáno Lovexem S065). Rozptyl při "orientační zkoušce na necelých 100 m vstoje s oporou o dobytčí ohradu byl cca 4,5 cm/5ran - pro kamarádovy účely vyhovující - má rád těžké střely a nestřílí daleko.

Tyhle RN poloplášťové střely jsou totiž výrazně kratší než stejně těžké biogivální "terčovky" té které ráže, ale chce to určitě vyzkoušet - ne z každé zbraně to musí lítat (i v popsané CZ 550 308W s 12'' stoupáním to bude na hranici stability - nic pro terčové střílení).
Pufr
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: SAKO Hammerhead v 308 WIN

Příspěvek od Pyros82 »

Pro hlavně co mají stoupání 12" jsem našel v odborné literatuře doporučení,že je dobré používat střely do hmotnosti 11,7g u ráže 308win..U těžších střel může docházet k nedokonalé stabilizaci střely.Toto se mi potvrdilo i v praxi,kdy jsem ze svého remingtona 700XCR,který má stoupání 12" v ráži 308 win. zkoušel na střelnici střílet střelivo od lapui se střelou lock base hmotnost střely byla na hranici,kterou udává literatura.Sřílel jsem z dvojnožky harris při teplotě 20 stupňů a na vzdálenost 100m za bezvětří jsem se nemohl dobrat solidního nástřelu.Každá rána byla originál.Zkoušel to i kolega a dopadnul podobně.Tak jsme potom pátrali čím to bylo a až v literatuře jsme našli odpověď.Má na to velký vliv stoupání hlavně,hmotnost střely a tím pádem i délka střely a to ovlivňuje stabilizaci a tím pádem zásahy.Tak než budete měnit střelivo,tak je lepší si to prostudovat,protože pak vás akorát vytočí,když koupíte drahé střelivo a vysledek,který očekáváte se nedostaví.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Equitable
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 25.12.2008, 20:33

Re: SAKO Hammerhead v 308 WIN

Příspěvek od Equitable »

Mám kulovnici Steyr SSG 69, která má stoupání 12", takže tuto 13-ti g. střelu používám jen na naháňky. Jinak na naháňkách mám uloveno celkem 15 ks černé zvěře do váhy 90 kg během 2 let. Jeden kus byl střelen v rychlém běhu, ten odběhl cca 20 metrů. Ostatní kusy vždy mezi 5 až 10 metry, 1 kus zůstal v ohni (nečekal ránu, váha 85 kg, vzdálenost cca 8M metrů). Po zásahu zvěř neznačila, ale po uběhnutí těch 5 až 10 metrů se najednou vyvrátila. Krátké odkazování. Jinak při trefení kosti (stalo se mi 3x plecko) se odděluje jádro od pláště (takže ne jen S&B). Vloni jsems touto střelou zkusil střelit muflona. Muflon je většinou tvrdý na ránu a po ráně údajně neznačí. Tento ale ani nepoděkoval. Čistá komora, zůstal v ohni, bez odkazování, rána na 80 metrů. V případě střelení prasete, které zůstalo v ohni zůstala střela v plecku pod škárou. Obě plecka ale střelou rozbita (kosti, zvěřina OK).
Odpovědět