Zákon: Koupe zbrane

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Zákon

Příspěvek od Leon »

figi koukám že znáš asi jenom divný mladý ale nějak mi nejdou do hlavy ty počty proto že hromady pamatuji už jako malej kluk a dnes mi je 40
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Zákon

Příspěvek od figi »

Leone, hromady byly i před těmi třiceti lety. Ale co já si pamatuji, bylo to spíše vyjímečné, a opravdu ten pohled na ty, co lovili černou na hromadě byl dosti negativní.

Mladých věkem je poměrně málo, těch mladých z pohledu doby, jakou se myslivostí zabývají, je už ale více. A 2/3 z nich zajímá hlavně a téměř výlučně lov na hromadě. Proč asi ?
A znám lidi, kteří loví ročně 30-40 ks černé pouze šoulačkou a čekáním, a hromadu neznají. Zážitky neskutečné, častý lov na vzdálenosti okolo dvaceti metrů, a často za světla na ochozech. To je opravdový lov.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Zákon

Příspěvek od Leon »

no mě to osobně nebaví já raději vezmu psa a jdu se projít ale večer si sednu na posed kde si vnadím na velkým prostoru granulema nebo škvarkama na lišky a ty se tam stahují protože díky tomu že máme příměstský revír tak se dá málo kde střílet
CZ 550 american 308win.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákon

Příspěvek od xtaup »

V dobách kdy byla černá ještě poměrně vzácná se u nás dělalo pro její ulovení možné i nemožné, často i mimo zákon a negativně se pohlíželo hlavně na ty co něco ulovili a to zejména ze závisti, jinak nikdo moc způsob lovu neřešil, tyto informace mám zprostředkovány od starších, ale třeba se to týkalo je okolí místa, kde dělám myslivost. Když pominu hromady, myslím, že například vnadění malým množstvím potravy např. u černé je ok, aspoň z mého pohledu. Lov co popisuje figi je obdivuhodný a klobouk dolů před ním, ale je za ním určitě i mnoho času stráveného v honitbě. Někdy je však třeba plnit plán, požadavky držitele honitby či zaměstnavatele, pak už jde často tato lovecká idyla stranou.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákon

Příspěvek od kopov.c »

No mic proti nikomu,ale nevím co je etičtější-střílet černou na hromadách a nebo se snažit trefit živou zvěř na víc než kilometrovou vzdálenost? :? Už jen ten nápad mluví sám za sebe :roll: Určitě je větší zážitek a umění dokázat najít a načoulat prasátka někde porejvat v lese. Ale pokud černou nemáte jako stálou a protáhne se revírem třeba jednou týdně a nebo za čtrnáct dní,tak bych někoho chtěl vidět jak a s jakým uspěchem se o to pravidelně snaží :lol:
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Zákon

Příspěvek od kojot »

Věčné téma hromad. Když pominu, že "uděláním" hromady porušujete 5 zákonů (zákon o odpadech, zákon na ochranu zvířat proti týrání, zákon o ochraně přírody a krajiny, veterinární zákon a zákon o vodách), je to dneska již přežitý způsob lovu efektivní hlavně na srnčí zvěř. Prasata se u nás loví v poměru 1:5 ve prospěch šoulaček a čekání na ochozech. Paradoxně je tudíž prokázáno, že na jedno ulovené prase se do lesa vyveze 5q kvalitního zrna, plevy a siláže nepočítám. To jen v souvislosti se skutečností, že na světě cca 2 mild. lidí trpí hladomorem a v Čechách se vozí obilí prasatům do lesa.

Další věcí je třeba rozlišit klasickou hromadu, krmeliště a vnadiště.
Hromada je prostě hromada - haldy hnijící siláže, která současně i plesniví a je bohatá na toxiny - pro zvěř ideální :twisted: .
Krmeliště vs. vnadiště, tady s tím má zase obrovský problém úředník (lov, vzdálenost apod.) Kvalitní vnadiště by mělo mít podobu krmeliště, tj. izolované od země (např. panely) a zastřešené, aby byla zvěři předkládána kvalitní potrava.
Vnadiště by mělo sloužit jen pro "zastavení" zvěře na nějakém místě, nikoli k její výživě.

Pár drobností závěrem, jak se ubírají trendy hromad. Můj tehdejší učitel na MZLU doc. Kamler prosazoval a tuším, že i v parlamentu prosazovat bude lividaci tohoto trendu hromad. Navrhují za to i stotisícové pokuty. Naopak protlačují zastřešená vnadiště (charakterem krmeliště), jak jsem již psal a snaží se to vysvětlovat i úředníkům státní správy myslivosti. A v neposlední řadě se snaží prosadit omezení množství těchto zařízení na 1000 ha a na nich stanovit množství krmení na týden. Co vím, resp. co si pamatuji z přednášek, byly to dvě vnadiště na 1000 ha a na nich bylo možno vnadit 10 kg jádra týdně.

Věřím, že těm klasickým "toxickým" hromadám, které někteří znají již 40 let brzy odzvoní. Osobně však nevidím při lovu u vnadišť problém, stejně jak psal Kopov. Lovím všemi způsoby, jak čekáním u polí, šoulačkou, tak i na hromadách. Všechny mají své výhody i nevýhody. Přiznejme si, že se holá loví právě na hromadách v naprosté většině případů, alespoň co znám ze svého okolí. jedinou výhodu spatřuji v tom, že je dosti času posoudit lovný kus na krátkou vzdálenost a hlavně pro některé možnost přesné konzumní rány.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Zákon

Příspěvek od motolada »

Chtěl bych taky přispět trochou do mlýna za ty "mladé".Osobně jsem myslivcem od 18 je mi 29 a můžu říct,že z kazatelny na hromadách mám uloveno minimum.Největší úspěch a taky potěšení z adrenalinu mám vždy jen ze šoulačky.Možná právě proto jsem jako,troufnu si říct nikdo ze združení,nachodil mnoho km spoustu let a bez úspěchu lovu.Samozřejmě takový způsob lovu je jeden z nejtěžších a když si k tomu přičtu chyby začátečníka atd..tak ty úspěchy snad ani nemohly být.Teprve poslední 3 roky jsem pochopil princip a hlavně problematiku tohoto lovu a ono se výsledky začaly dostavovat,takovou měrou,že tuším bude taky brzo po packách.Každopádně teď vím,že bych dal cokoliv za někoho kdo by mě tohle vysvětlil a vedl aby ty léta nebyla zbytečná.Už se jen těším až přijmeme někoho mladého s !!!CHUTÍ!!!k myslivosti a já bych byl poctěn jeho vedením,protože určitě potvrdíte že v ČR se pomáhání nenosí!
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákon

Příspěvek od Zdenek41 »

Vnadiště jsou věčně diskutované.Můj názor,nejlepší selektivní výběr u černé zvěře u holé ostatní to už at si každý zváží sám.Já jí lovím v září na strništích pak déle už o selektci a průběrný lov už moc nejde.Vnadiště pokud je normálně založené krmné automaty,malé množství tak nejsem vůbec proti.Pokud je honitba vhodná pro šoulání proč ne.Je to opravdu nejlepší způsb lovu,ale pouze pro zkušené a nebo tam,kde se s černou moc nepářou a loví vše.Víme dobře,že velmi často při tomto lovu záleží na sekundách někdy i zlomkách se správně rozhodnout.A vůbec pak v některých ročních obdobích.Vím,že třeba pro Figiho to nebude problém,ale pro ty co vidí prase akorát v optice to problém je.Táta by mi asi přerazil ruce a nohy kdybych se ustřelil.Jako MH byl dobrej,ale na mě pes za to mu,ale děkuji.Člověk už musí přemýšlet-jde o život a smrt.Pro život jsem byl vychován tak abych druhým a v nouzi pomáhal.Vím,že se to dnes nenosí kolikrát si říkám,kde jsem do této doby žil,ale já už se měnit nechcu.Je fakt,že mám hov... a budu mít,ale taky mám hodně přátel.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákon

Příspěvek od xtaup »

kojot píše: Pár drobností závěrem, jak se ubírají trendy hromad. Můj tehdejší učitel na MZLU doc. Kamler prosazoval a tuším, že i v parlamentu prosazovat bude lividaci tohoto trendu hromad. Navrhují za to i stotisícové pokuty. Naopak protlačují zastřešená vnadiště (charakterem krmeliště), jak jsem již psal a snaží se to vysvětlovat i úředníkům státní správy myslivosti. A v neposlední řadě se snaží prosadit omezení množství těchto zařízení na 1000 ha a na nich stanovit množství krmení na týden. Co vím, resp. co si pamatuji z přednášek, byly to dvě vnadiště na 1000 ha a na nich bylo možno vnadit 10 kg jádra týdně.

Věřím, že těm klasickým "toxickým" hromadám, které někteří znají již 40 let brzy odzvoní. Osobně však nevidím při lovu u vnadišť problém, stejně jak psal Kopov. Lovím všemi způsoby, jak čekáním u polí, šoulačkou, tak i na hromadách. Všechny mají své výhody i nevýhody. Přiznejme si, že se holá loví právě na hromadách v naprosté většině případů, alespoň co znám ze svého okolí. jedinou výhodu spatřuji v tom, že je dosti času posoudit lovný kus na krátkou vzdálenost a hlavně pro některé možnost přesné konzumní rány.
S tímhle plně souhlasím a nastínění model je taky dle mého gusta, jen kdyby se protlačil do legislativy, myslím, že úředníkům státní správy myslivosti to není třeba vysvětlovat, pro ně je důležitý zákon, podle kterého musí fungovat, takže kdyby se tento model dostal do legislativy, určitě by s tím neměli problém a jeli by podle něj, ale prozatím to bohužel nejde.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Zákon

Příspěvek od Pyros82 »

To kojot: Myslím, že ten způsob co tě učil tvůj učitel zní opravdu lákavě a hlavně rozumně a logicky. A myslím, že by vyřešil spustu problémů co se kolem této problematiky řeší.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákon

Příspěvek od Zdenek41 »

Je to model,který je v zahraničí v celku běžný.Opravdu se po hromadách chodí a váží.Proto jsou všude na futrplacech automaty naštelované na dávku.Ovšem po kontrole uředníka se na panel navalí půl auta chleba a sůl.No a vůbec ve vlastních honitbách moc uřad neobstojí.Já osobně bych dával krmivo do zásypů někde se to už probíralo a legislativou by to asi prošlo lovit u nich.Lepší jak tuny bordelu.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákon

Příspěvek od savazka »

Co tak slyším z orkuhu svých známých a čtu zážitky na fórech, lov černé je z 90% podle schématu: Byl hezký večer-sednul jsem k hromadě-přišlo prase-vybrat nejmejší-bác. Tak se divím tomu co píší někteří nade mnou, totiž že loví hlavně na ochozech apod. Já vám to věřím, jen obecný trend, který člověk vyčte na netu, je přesně obrácený...:)
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákon

Příspěvek od kopov.c »

To bude možná tím,že lov u hromar je mnohem jednoduší a hlavně efektivnější.Ta šoulačka je mnohem složitější a uspěšnost je v poměru hromad skoro nulová.Akorát Figy je vždy našoulá tak na půl kiláku a pak Bác.. :lol:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Zákon

Příspěvek od Lotr »

Já myslím, že tohle je honitba od honitby. Zaručuji se, že v naší honitbě nenajdete jedinou hromadu, na které by se lovila černá, natož srnčí. U nás se loví převážně při čekané na posedech a šouláním, já preferuji kombinaci obou způsobů.

Tohle téma se pohybuje na hraně zákona a myslivecké etiky. Osobně se mi lov na hromadách i krmelištích příčí. Nehledě na to, že lov na krmelišti, které je i z dobře míněných důvodů zastřešené je v rozporu se zákonem. Doby, kdy úředník státní správy bude běhat po revírech a vážit, zda na krmelišti je předepsaných 5 kg krmení se dožít nechci. Pořád si svazujeme ruce různými nařízeními a předpisy, jednou jsou to 3-ranné automaty, podruhé ocelové broky a potřetí jednu možná nařízených 5 kg na krmelišti. Chybí nám zdravý lidský rozum a ve věcech nařízení EU jsme unijnější, než Unie samotná.

Nařízení samotná se s typicky českou vynalézavostí obcházejí a obcházet budou. I když slova kolegy kojota znějí rozumně, stejně to bude jak píše Zdenda. Na jedné straně revíru kontrolující a vážící úředník, na druhé straně revíru připravená Tatra s vlekem kukuřice, protože úředník se musí řádně ohlásit a stanovit datum, místo a čas kontroly. Zákonu bude učiněno za dost, ale lovit se přeci musí. Kam tohle všechno spěje?
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Zákon

Příspěvek od Pyros82 »

Já osobně v naší honitbě lovím černou podle toho jak rostou zemědělské plodiny a podle toho jak černá vychází do honitby s okolních lesů, kterými jsme obklopeni. To jak začne černá na začátku roku vycházet je závyslé na tom kolik bylo v lese žaludů a bukvic, ale zpravidla začíná vycházet hned na jaře buchtovat na louky, které jsou v blízkosti lesa, takže se dá lovit šouláním. Později začne černá navštěvovat pole, kde byla loni zasetá kukuřice, takže se dá opět lovit nejlépe šouláním. Během konce jara a začátkem léta značně vyrostou plodiny a tráva na loukách, takže se dostat na černou není tak jednoduché. Jsou možnosti počkat si u plodin nebo na ochozech kudy se vrací do lesa, takže začíná převažovat lov na čekáné. Po sesečení plodin začíná nejlepší období lovu černé. Černá je zvyklá chodit do pole, takže ho hojně navštěvuje na poli zbyla jen kukuřice na zrno. Dá se využít i čekaná i šoulání. Využívám i toho, že na obeznaných ochozech kudy chodí černá do pole si popráším místo pár hrstmi kukuřice, abych si rudl zastavil na místě a mohl v klidu vybrat správný kus. Dá se šoulat na strništích i čakat na místech kam černá chodí pravidelně. S blížící se zimou vytahuje černá na pole méně a méně až to v zimě prakticky ustane a do honitby zavítá černá jen sporadicky a je to ovlivněno kolik je potravy v lese. V zimě černou nelovím a věnuju se lovu lišek.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Zamčeno