Myslivost ????

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

Myslivost ????

Příspěvek od Majkl »

Ten název mě napadl právě kvůli dvěma kolegům. Jeden za deset let "myslivosti" ulovil 58ks černé zvěře, z toho jsou jen co já vím, 4 za hranicemi naší honitby a většinu za pomoci baterky. Nezpočet kusů srnčího, a laň po půlnoci na krk na 150 m taky s baterkou. To je jen to co vím. Druhý kolega je členem 1 rok z toho má tři kusy černé. První loni v březnu 115 kg podle úbrusu 7-letý kňour. Zbraně 19,8cm. V létě v p?enici čtyřletý sekáč 85kg. A před týdnem kňour 120 kg(když jsem viděl ?káru, řekl jsem jen "prase jak stodola"). Byl pětiletý zbaně 16,5cm. Oficiální verze zněla třikrát lončák 50kg,60kg, 65kg.O všech hospodář ví. Rozváží příděly. když jsem se ho ptal, proč střílí takové kusy, tak mi odpověděl, že když chodí dva měsíce do lesa a najednou mu příjde prase, tak ho přeci nepustí a že musí dohnat kolegu XY, který to tak přeci dělal taky a to je syn hospodáře. Mimochodem, na všechny tři kusy si posvítil. Tak co, stačí Vám to??? Ten típek má 19roku a ten první 30. To nepočítám předloňskou "naháňku na srnčí". To jsem se jen dozvěděl. když mi to jeden ze spoluúčastníku řekl, málem jsem omdlel. Oni si k tomu pozvali i nějákýho hosta. Střílelo se po srnčím v běhu. Jeden si přes sebe hodil bílou plachtu, zalehl a pak začal střílet. Padl jeden kus, srnčí nevidělo žádné nebezpečí, pobíhalo v kruhu a tak stihl další tři. To pak na něj byl naštvaný zbytek průvodu, protože něměli co střílet. Je to hnus, z kterým jsem se setkal ve své rodné vesnici a s kterým teď nic neudělám. Co nějaký průběrný odstřel?? když jeden kamarád, opravdový myslivec, střelil koncem října 5kg srnče, tak ho hospodář zdupal, že to nemůže dát někomu jako příděl a že je to dobrý akorát pro psy. Tak nevím, nevím. A to nás tihle lidé měli v kurzu o lovecký lístek. Ale snad to mám dobře na?lapnuté a za čas se mi a dalším mladším podaří dostat i do výboru a budem moci některé věci změnit. Co k tomu jiného dodat. Snad jen, vždycky může být hůř. :twisted: :D
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Trosku jsem se v tom co chodi dva mesice do lesa a pak ma problem neco pustit videl... :oops: ale snazim se polepsit.

Ted jsem napr. to prase pustil. A kmotry se me uz smejou...
Ale co nadelam.

Myslim, ze je to hlavne na kazdem z nas. Ne na hospodari.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Koukám, že tam máte borce. Já se přiznám, že mám také problémy pustit prase, když už tam chodím nadarmo 2 měsíce. :wink: :lol: :lol: Ale mimo dobu lovu bych na velké prase nezmačkl. Naštěstí jsem ještě neměl to štěstí aby mi přišlo samotné velké prase, vždy jich přišlo víc a to jsem si vybral to nejmenší. 8)
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Problémy existují snad v každém MS. Jde jen o to,aby se dalo dohromady zdravé jádro a těmto anarchistům znepříjemnilo jejich neomezené počínání. Vrchol je to, že popsané skutky zastře?uje a kryje myslivecký hospodář. Takový člověk nemá na postu hospodáře co dělat. Pokud hovoříme o střelbě na velké kusy černé zvěře, tak to je další nešvar který přiná?í dne?ní doba. Tento problém mám osobně vyře?ený. Zásadně na větší prasata /max.lončáka/ nestřílím a pokud se jedná o samotný kus,tak tuplem ne. Před dvaceti lety nebyl problém se setkat se 150kg a tě??ími kňoury ale dnes ,když potkám prase okolo metráku, je to vzácnost. Nejhůře se na této situaci podepisují četné nátlačky, na nich? především sváteční lovci a Ti kteří nedokáží na kus nevystřelit ,bez ostychu zmáčkou na největší kus z rudlu a třeba i v lednu. Samozřejmě, vždy» z toho hospodář udělá sele,nebo lončáka.takže se potom nedivme, že nemáme v honitbách trofejové kusy. vždy» si zato můžeme sami. :lol: :lol:
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

to je docela vážné téma,já jsem momentálně nejmladší člen sdružení a vím o některých věcech,který se kryjou(baterka, velké kusy černé, střelba z auta...) aby z toho nebyl prů?vih,jenže tedka s tim nemůžu vůbec nic dělat, vždycky mě umlčí a já musim zklapnout paty a radši už se nevyjadřovat, odpálkujou mě třeba s tim, že jsem loni ulovil 3 srnce(I.věkovka) a holou, tak až si nestě?uju,jenže to že jsem trávil rána i večery v lese to už nikdo z nich neuzná.. :roll:
LukasD zh 324, 7x57R/16
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To Olaf.To,že si za to můžeme sami co se týká černé.Je pravda.A nejvíce za jejich zdegenerované nárusty. :x
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Fery píše:Koukám, že tam máte borce. Já se přiznám, že mám také problémy pustit prase, když už tam chodím nadarmo 2 měsíce. :wink: :lol: :lol: Ale mimo dobu lovu bych na velké prase nezmačkl. Naštěstí jsem ještě neměl to štěstí aby mi přišlo samotné velké prase, vždy jich přišlo víc a to jsem si vybral to nejmenší. 8)
S tím použtěním divočáků je někdy opravdu problém, my v honitbě pohyb máme celkem častý, ale potkat se s nima je občas dost problém. Pak už Záleží na lovci, já v zimě několik pustil, i když teďka si říkám, že na to jedno jsem zmáčknout mohl.
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

to Zdenek41 -u prasat se nevhodný odstřel projevuje zvlášť markantním způsobem. Výsledky své snahy vidíme dnes v honitbách. Je to zvěř v dne?ní době " bezohledně štvaná" / tedy alespoň v některých MS při absenci rozumných lidí ve výboru/ a to z různých důvodů. dokážu ještě pochopit loveckou vá?eň mladších kolegů /prošel tím snad každý z nás/pokud tedy provádí selektivní odstřel. Naprosto ovšem nechápu jedince, který když mu přijde samotný 3-4 letý kňour nedokáže zkrotit své lovecké vážně a nechat ho odejít bez výstřelu. No a o lidech bez bli??ího vztahu k myslivosti, kteří chápou lov pouze jako zdroj nejlevnějšího ?vance, raději ani mluvit nebudu. Velice rád bych se dožil doby,kdy budeme v honitbách zase potkávat pořádné chovné kňoury, bychyně a tím pádem i dobře rostlá selata. A je to v naší moci :oops: :oops:
vhool

Příspěvek od vhool »

nebudu zpochybnovat co zde bylo receno jenom bych doplnil vlastni zkusenost.kdyz se pred nekolika malo lety obnovovaly smlouvy na honitby a ustanovovaly se nove a stare zanikaly tak jsem byl parkrat svedkem nehorazneho pristupu vetsinou starsich clenu kteri doslova a do pismene plnili prislovi "po nas potopa" a vystrileli co se dalo vcetne nadhernych knouru kteri drzeli populaci zdravou a silnou.nasledky vidime snad ve vsech honitbach v cz.myslim si ze toto je jeden z hlavnich duvodu proc stari knouri vymizeli. :evil:
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

to whool
S tím co píšeš jsem se nesetkal. naše MS obhospodařuje pořád stejnou honitbu a hodláme v tom pokračovat i nadále, by? za cenu toho, že budeme doplácet poměrně vysoké částky na člena. Honzo, všechno je to o lidech. Věřím tomu, že i takový nápad, jak jsi napsal, se v nějaké makovici zrodí. V žádném případě bych ale racionalitu nespojoval s věkem. Blb zůstane blbem až na věky, tudí? člověk který vymyslel vystřílení veškeré zvěře pod heslem "po nás potopa", rozhodně v mládí lepší nápady neměl. S tím vybíjením zvěře ale v dne?ní době spojuji spíš krátkodobě pronajímané soukromé honitby, jak honitby MS. Ale vše je relativní a nic se nedá pau?alizovat :lol: :lol:
vhool

Příspěvek od vhool »

tady u nas na severu to byl celkem bezny postup.praktikovali to ti kteri vedeli ze z nejakeho duvodu o honitbu prijdou nebo jim ji hodne zmeni.vesmes to byli prave dnes jiz vyslouzili "lidovi myslivci" komancskeho typu kteri delali nebo nekde jeste delaji myslivosti ostudu.takovi lide jsou ti ktere novinari nejvice vidi.kratkodoby pronajem honiteb je dle meho taky velke zlo a tam to je na podobnem principu "po nas potopa" ale tam uz to asi opravdu nebudou ti "lidovi myslivci" ale novy druh idiotu. :evil:
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

bohuzel z vlastni zkusenosti v okolnich honitbach: kdykoliv koncily pronajmy (nebo se pripravovalo jejich rozdeleni), probihaly stvanice na zver - hlavne danky. casto jsem se setkal s nazorem: kdyz si ho ted nestrelim, tak uz mozna nikdy; nebo kdyz ne ja, tak nekdo jinej...

kdyz jsem pred cca 20 lety zacinal chodit do lesa, potkaval jsem samotne knoury relativne casto. tehdy jsme lovili 1-2 knoury rocne. posledniho velkyho knoura jsme ulovili asi pred 8 lety. naskyta se tedy filosoficka otazka: 8 let nelovime knoury, v honitbe ale proste nejsou... kam se podeli? odstehovali? :roll:
vhool

Příspěvek od vhool »

jo jo aldo,tenhle novy druh,knour stehovavy je velmi rozsiren.vetsinou se stehuje do chat,domu a rezidenci kde se na zdi doziva velmi vysokeho veku.akorat je strasne vzacne najit lidskeho jedince ktery tuto migraci dobrovolne zmapuje :evil:
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

ochránce

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

no mě třeba u nás ve sdružení říkají ochránce prasat!!! protože mám zatim tzv. štěstí na samé větší kusy co použtim a i když přijde tak kolem 60 kg tak ho už taky většinou nechám,protože vím jak to u nás s černou zvěří vypadá, dřív se lovili velcí kňouři, byl jich dostatek, dnes je sitace taková, že jsme rádi že vyvede selata i menší(mladší) bachyňka, ale víme jak to s těmi selaty dopadne... :evil:
LukasD zh 324, 7x57R/16
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Lov pred ukoncenim najemni smlouvy

Příspěvek od Alda »

panove,

jak ted davam dohromady podklady pro zadost o uznani danci oblasti, schvalne jsem se podival na plan a skutecnost lovu danci zvere v letech 1991 a 1992 (tedy posledni roky pred rozpadem honiteb). vybral jsem jednu honitbu, kde byl:

mezirocni narust planu lovu danci zvere:
danek + 37%
danela + 19%
dance + 40%

mezirocni narust skutecneho lovu danci zvere:
danek + 57%
danela + 48%
dance + 16%

co k tomu dodat??? :twisted: :evil: :twisted:
Odpovědět