zase "odborny" prispevek...

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: zase "odborny" prispevek...

Příspěvek od fesoj »

Dumoulin velice správně, i když jen okrajově, zohlednil "zdraví zraku" a já bych k tomu dodal i "věk". Staré puškohledy Zeiss Jena 4x32 měly velice kvalitní sklo, které je o několik tříd výš, než leckteré nové variably. Ale k čemu mi je dobré sklo, když už toto malé zvětšení zejména při lovu v noci nevyhovuje mému stárnoucímu zraku, na strništi v něm vidím sice bachyni dobře, ale světlejší sele a zejména lišku jen jako flek - a zodpovědně mohu vystřelit tehdy, když mohu bez problémů zamířit na jednotlivé části těla zvěře. Já jsem to svého času vyřešil nástavcem, z 4x32 byl 7x50 a spokojenost. Dnes mám variabl Barska 3-12 x 56. Při lovu ve dne to nemá chybu. V noci často, i při jakémkoliv zvětšení, nejsem schopen zamířit na lišku, kterou ve starém rusákovi nebo ve Fomeice /oba 7x50/ vidím docela zřetelně. Částečně to asi bude sklem, ale větší váhu přikládám věku - ono těm zmiňovaným odstřelovačům taky asi nebylo 50 nebo 60 a víc. A že pro stárnoucí zrak je za šera výhodnější větší zvětšení než světelnost, kterou oko již nedokáže využít, o tom není pochyb.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět