Myslivost bez černé zvěře?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Zdenek41 »

Víš ta korupce v našich poměrech je a bude.Jsme ČEŠI.Možná pro obyčejné lidi a myslivce bylo dobře.Samozřejmě pro některé fantasticky.Ale život tady na vesnici byl v klidu.My jsme tak nějak do politiky nedělali.Prasat bylo mín a s lidma se dalo ještě mluvit. :wink:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Petr1970 »

já vím.. na druhou stranu, musel si být ve správné partě.. když si nebyl, tak s tebou nikdo nemluvil..
nechci tím rozjíždět nějakou flame, jsem na to dost mladý a historky dědy a táty chci nechat spíš spát a používat ty humornější.... šlo nakonec vždy jen o lidi a o domluvu...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
vhool

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od vhool »

Prosim zpet k tematu lidi ... vzdychy nad byvalym rezimem sem nepatri ...pokud nejsou k tematu :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od dalas »

Zdenku, dále to nerozebírejme, nebo skončíme u revoluce. Tentokrát ale těch produktivních, kteří už nestačí uživit ty neproduktivní. A co jich mají na krku! Jenže jak toto začít rozplítat? Co je v tomto kolotoči nějaká zvěř? Jsou nám vnuceny podmínky, a v těch se musíme pohybovat. A to nejen nám myslivcům, ale i lesákům, zemědělcům, rybářům a pod. Všichni makají jak šílený, snaží se ze všeho vymáčknout maximum a kolik z nich je ve skutečnosti boháčů v tom pravým slova smyslu? Takže dospíváme k názoru, že je třeba se na věc dívat komplexně, a komplexní pohled znamená kompromisy, ty jednotlivé zájmové skupiny nejsou ochotny dělat.......... Sakra, ono to bez té revoluce nepude! :o
Zdánlivě OT ale blížíme se ke kořenům.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od savazka »

Na dvě hodinky si odskočím a budu to dočítat do rána, to se to tu teda rozjelo! :D Svůj další příspěvek sem ani nemusím vkládat, co jsem chtěl napsat, to napsali už ostatní a lépe. Ten zajímavý a minimálně částečně pravdivý názor, že se populace druhu pohybuje ve vlnách bude i pravdivý, jen mám dojem, že se vystřídala několikadekádová vlna skvělých stavů drobné, tu nahradila současná vlna černé a na severu prý siky (to vím jen z doslechu...?), ale obávám se, že pokles černé nevystřídá opětovný nárůst drobné. Spíš vidím tak trochu scénář "měsíční krajina a sem tam vzácně zviřátko..."
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
vhool

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od vhool »

jen malilicko odskocim .... predstavte si situaci,ze den ze dne vznikne zakon ze zbrane smi mit jen PCR a armada,lov jako takovy konci ...proste konec.myslivci a lovci musi vymenit zbrane za fotoaparaty a kamery a na zed misto trofeji budou veset sve fotoulovky ... cena slusneho fotoaparatu je dokonce nizsi nez u prumerne kulovnice .... zmacknuti spouste je zadarmo,zadne povzdechy nad tim kolik stoji jedna rana,zadna drina s ulovenym kusem jinak vcelku stejny zpusob "lovu" navic zadny zakaz NV a o bezpecnosti nemluve... v podstate sama pozitiva pro cloveka (myslivce) jako takoveho (v podstate jen to maso by chybelo a pocit ze jsem neco "zabil").ostatni agendu a zpusob bych ponechal ... a ted mi popravde reknete kolik lidi by u "myslivosti" zustalo,kolik lidi by nosilo v zavejich do zasypu krmeni,kolik lidi by zakladalo hromady atd. atd. :?: :?: :?: .... jen nepatrny zlomek a ti kteri by to meli placene :wink:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Lotr »

V dobrou diskuzi se to tady zvrhlo. Poslední dobou slýchám názor, že největší škodá v revíru je zemědělec. Faktem zůstává, že od doby změn v zemědělství došlo i ke změnám stavů zvěře v honitbách. Když se podívám do záznamů po dědovi, kolik a jaké zvěře se lovilo v dobách kdy jsem se narodil (jsem Husákovo dítě) a srovnám to se současnou dobou, tak to odpovídá změnám ve stavech zvěře. V dobách, kdy už z polí zmizely poslední remízky, nastoupila masivní chemizace a mechanizace, začaly se dle sovětských vzorů zcelovat lány, začaly rok od roku klesat stavy drobné. Zemědělec zcela změnil podmínky života drobné zvěře. Stavy drobné začaly klesat, díky zceleným lánům a monokulturám se začaly zlepšovat podmínky pro zvěř černou. Přičtěme k tomu 40 let takového intenzivního hospodaření + technický vývoj v zemědělské technice a jsme u jedné z příčin změn stavů zvěře v honitbě. Těch příčin je samozřejmě víc a už tu byly vyjmenovány, mnohdy nesmyslná ochrana určitých druhů zvěře, odtržení lesnického, zemědělského a mysliveckého hospodaření v honitbě a hlavně krajině, změny a úbytky životních prostor zvěře. Kdo mě zná, zná i mou teorii o tom, že nejlepší kombinace je zemědělec/myslivec. Z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké až nemožné se domluvit se zemědělským družstvem o opatřeních proti škodám zvěří, ale zároveň vím, že to jde, zejména v honitbách, kde lesní a zemědělské pozemky patří zemědělci, kterých na nich zároveň zemědělsky i myslivecky hospodaří. V těchto honitbách není problém pás pšenice mezi lány kukuřice, u krajů lesa, políčka s prosem a kukuřicí v místech, kde je voda a kde má význam si stáhnout zvěř a další opatření, které si zemědělec sám ve vlastním zájmu udělá. A to se netýká jen zvěře černé, může se týkat a týká se zvěře vysoké.

A k původnímu tématu. Dovedu si představit myslivost bez černé zvěře, jako kluk jsem chodil pomáhat jako honec při chytání zajíců do sítí, jejich následný export za valuty do Francie je dostatečně znám. A bylo peněz, které by leckterá dnešní bohatá sdružení záviděla. V dobách hluboké totality sem jezdili poplatkoví lovci z Francie, Německa na lovy s bohatým výřadem drobné. Když bylo potřeba vydělat, tak to šlo. Takže by to šlo i dnes. Už jsme o tom psali ve vlákně o tradicích. Kdo je srdcař, tak u toho zůstane i bez černé zvěře, protože si najde jiný způsob mysliveckého vyžití. Tím, že myslivost opustí pár kšeftařů a masařů, česká myslivost rozhodně neschudne.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od xtaup »

To Vhool: No tak v tomto případě by nechalo "myslivosti" podstatně víc lidí, to je jistý :lol: , ale nespojoval bych to výhradně s masařstvím, mám pocit, že spousta lidí zvěřinu oželí, ale pocit vzrušení při vlastním lovu, to asi foťák nenahradí, takže by vlastně skončila i spousta lovců. Proč vlastně lovíš ty, taky by si mohl živý terč nahradit papírovým, zastřílíš si stejně dobře, ale asi v lovu nacházíš taky něco navíc? :wink:
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od savazka »

Tož potom bysme mohli založit něco jako Združení pozorovatelů a přikrmovačů přírody :) Na druhou stranu by se neřešily nájemní smlouvy, hranice, doby lovu, všichni členové co by jich po republice zbylo by se znali jménem...:) Ale zase by začala vzrůstat závist, že pan podnikatel si koupil za 150 000 ten novej loveckej foťák od Nikonu s rytinama. A co hůř já chodil tamhle ke smrku celý léto na toho srnca osmeráka a ten blbec Franta tam jde jednou se psem a...co myslíte, von mi ho VYFOTIL! Já tam tři měsíce seděl, já tam klepal kosu po ránech, to měla být moje fotka!!! :D Pardon za OT, ja prostě musel...:)
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od dalas »

A kdo by platil škody? Jak znám naše zákonodárce, tak to by nám zůstalo jako vzpomínka na "staré dobré časy". :twisted:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od vhool »

myslim,ze v tomto vlakne nepatrne OT nechame,jednak pro zlehceni diskuze a jednak i proto ze ze diskuze je zatim velmi prijemna :wink:
to xtaup: ja osobne lovim pouze to co snim nebo se venuju prubernemu lovu,urcite ne pro trofej (to se o me vi :wink: ) a dale pak proto,ze v lese jsem cey den s pilou a vecer s flintou je to pro mne relax a samozrejme ze i to vzruseni tam je ...
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Pyros82 »

Myslím,že ten pocit,když sedíme na posedu nebo šouláme a najednou se ozve zakvičení selete nebo na sněhu uslyšíte to charakteristické křupání sněhu,když se blíží liška a vám se rozbuší srdce a hlavou běží myšlenky,že už je tady to se prostě nahradit nedá podle mě ničím.Ten adrenalin,když člověk vybírá,který kus střelí z rudlu nebo když pomalu zvedá flintu a snaží se,aby nevydal sebetišší zvuk,aby lišku nezradil.To by mi moc chybělo,ale do lesa bych chodil stejně klidně jen tak na čumendu.Pro mě je to na čekané ralax,vyčistím si tam hlavu a odpočinu si tam a pokud se ještě stane,že mě Hubert a Diana odmění nějakým pěkným zážitkem,tak je to pro mě odměna a odcházím domů naprosto spokojený a to nemusím ani nic střelit.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od savazka »

Nebo ještě jinak. Mám za to, že trojice lov - vztah k přírodě - zábava s přáteli myslivci, by měli jít ruku v ruce. Prolém je, že u některých jedinců je ten poměr lov - nic - nic. Pod ten vztah přírodě si schovejte všechno od přikrmování, přes kynologii, procházky revírem atd. atd...je toho moc.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
vhool

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od vhool »

to savazka: ... tenhle trojboj take nehraju :wink: prvni dve ano ale treti me moc nebere ... alespon ne tedy v te podobe posezeni u piva popripade s alkoholem a velkohubymi recmi ala slavnosti snezenek :wink:
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od MiraDuchek »

Zdravim. Já jsem spíš lovec než myslivec,lov prasat mě baví a je mojí prioritou.No kdyby nebyli čuníci v revíru asi bych chození do lesa hodně omezil.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Odpovědět