Krmení/vnadění černé zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

Tak zpět k tématu, získal jsem povolenku v nové honitbě, kde černá je místy stálá a místy projde - já mám rajon kde je sice klid ale prochází opravdu sem tam. Potřebuji nějaký tip na zavětření lesa aby to černá objevila - pak už dám osvědčenou nakvašenou kukuřici v pivu, vařenou sladkou kukuřici, máčené plevy se solí a magi apod. - žádná kvanta
Pro začátek jsem na jednom příhodném místě zřídil větší slanisko, natřel jeden strom bukovým dehtem a sypnul nějaké suché pečivo.
Napadají mě odpady z ryb, přizakopaná drůbež - na červy. Je nějaké dalekonosné vnadidlo na černou? Co se vám osvědčilo. Co třeba nějaký přezrálý zrající sýr - rozšlehat s jedlým olejem a natřít tím stromy? Nebo zmacerované ryby a prolít tím nějaký shnilý pařez?
Co kdo zkoušel? Co ten kozlík lékařský?
Chci tam začít letos poctivě vnadit než tam něco postavím nebo střelím. Je to v jehličnato- bukovo-dubovo- habrovém lese. Jižní svah se zmlazením, protéká tam malý pramen. Přes něj chci pak lovit, či podle větru u vnadiště postavit vyšší žebřík - časem třeba pozorovatelnu. Věřím že nárůst černé tam pozvolný bude.
:?: Takže co radíte :?:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od crif »

Zbrojováku v podstatě máš svých nápadů dosti, tak jen aplikovat. Já jsem vždy v novém prostředí dělal jakési " zkusmé plochy" . Čili něco jako velikost jednoho aru či dobré terénní body kvůli zapamatování a tam zkoušel všelijaké recepty. Ale co se týkalo pachového vnadidla, tak jsem vždy doplnil i něčím k snědku. Chce to trpělivost. Sám vím, že černé zvěří nemusí chutnat to samé na každém konci republiky.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od rimar77 »

mně se spíše zdá že hlavně je to o místě ty samé věci a na jednom místě jsou pečený vařený a o 50 m dál jdou až když není zbytí. Pěkně zavětří i stará dobrá siláž ryby jsou klasika ale někdy leží a nevšímají m si jich je to hlavně o tom na co maj chuť když maj dost žaludů nebudou se honit za bílkovinou a raději si daj kukuřici když není semenej rok a nebo takhle na jaře už je maj vyžraný jdou po jakémkoliv masu jak blbý. Dobrý jsou i kočičí či psí granule ale záleží dost na výrobci né všechny jim šmakujou spíše naopak musí najít značku u těch máš klid od lidí ty nikomu nevadí. Ryby jsem od známého měl namleté promýchal s granulema nechal přes noc a rozházel to ji šmakovalo i liškám, kamarád zkoušel ty solné pasty a prý anýzová fungovala ale nemohu potvrdit já to nevyzkoušel sám. Takže vyzkoušej to vše a uvidíš :-)) přezrálej sýr bych jim nedal to už jim tam rovnou můžu hodit basu plzně :-)) nebo vizoura a doutníčky atd. nic se nemá přehánět aby jsme je za pár let nelákali na kabelovku :-))
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Hirc »

to Zbrojovák: no hlavně až někdo zabloudí okolo, tak aby se mu nezvednul žaludek a neucítil nutnou potřebu ten svinčík vyfotit :wink:

Ohledně vnadiště - doporučuju dva fleky kousek od sebe. 80% někde v krytu dál od posedu kde menší šance že tam někdo poleze a 20% dáš na plac odkud je vidět z posedu (cestičku mezi pocukruješ)
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

Dík.
Nechci tam dávat kvanta, a taky nechci zbytečně lidi trápit smradem z mršin, nikdy jsem toho nebyl příznivcem, jde o to zavětřit něčím co ten kus když jde okolo naláká, vnadiště si zapamatuje a pak už sem tam nakoukne - pak už je to OK. Stačí poctivě dávat nakvašenou, nebo sladkou vařenou kukuřici - pár hrstí ale pravidelně. Pro lišky vždy na podzim zakopu pár kusů drůbeže a proliju odpadem z ryb, zahrnu, pak už jen přidávám ryby a průběžně zahrnuju. Do jara je to vždy celé pryč - jen upravím terén a je to. Lišky si to místo pamatujou i když přes léto nevnadím. Kolega třeba nosil na újeď celoročně veškerý masitý odpad z revíru nebo z domu, lovil tam jen v zimě, generace lišek byly na to místo zvyklé a naučené. Nalovil tam každou sezonu dost.

Kde jsou spády neřeším vnadidlo, stačí takto sypat upravenou kukuřici, pohodit rybu a vnadiště je na světě hned.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Lotr »

Kolega z vedlejšího MS vymyslel převratnou metodu. Vezme vrták do země, co se používá třeba na sázení stromků, vyvrtá díru, kterou osadí plastovou trubkou potřebného průměru a zasype kukuřicí. Selata to časem objeví a ohromně se tím zabaví, když se snaží z trubky dostat kukuřici ven. Efekt je několikanásobný, černá si na místo zvykne, pravidelně tam chodí, snahou dostat kukuřici ven se zabaví a déle se zdrží na jednom místě a navíc místo není zmasakrované jako klasické vnadiště, navíc když místo někdo přejede technikou, vůbec nic se nestane. Vřele doporučuji :wink:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od crif »

To co zmiňuje kolega Lotr, mám vyzkoušeno s úspěchem několik let a opravdu to funguje. Nehledě na to, že to přitahuje i myši, takže škodná je též velmi častý návštěvník místa.
gazaa
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: pon 20.5.2013, 17:35

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od gazaa »

Pánové, v jaké úrovni je hrdlo trubky vs. okolní terén?
Díky
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od vesrad »

a hloubka?
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od petjan »

A průměr + tloušťka stěny?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Steyer »

A jak se ty prasata dostanou k tomu krmení? To musej tu rouru vyrejt? Nebo to tam jako zůstane v zemí a postupně to sežerou myši? Mě to nějak není jasný.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od crif »

Já jsem si před léty sehnal silnostěnou/ 2cm/ trubku průměru 160 cm. Tu nařezal na 50 cm kusy a dal kolmo do země za pomoci vrtáku. Stačilo dát zároveň s terénem či mírně pod. Nasypal asi 10 cm kukuřice a pak stačí jen podle znaků místo pozorovat. Občas jsem přes hrdla dal i pár větví. Co jsem zjistil, tak i spadlé myši slouží jako dobré lákadlo na kuny. Ty jsou schopny klidně deset děr jednu po druhé zkontrolovat. A co okolo trubky se spadlou myší dokazuje liška, to je občas na dobré břišní svaly :lol:
Co se týče větších prasat, tak ta silná stěna má své plus. To nemusím psát. Selata se baví neustálým handrkováním okolo děr, rytím, souboji....... Když to shrnu, tak není na škodu vzít hrst kukuřice do kapsy a kdy ž jdu nedaleko, tak to jen z dálky prohodím.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Leon »

http://www.boehmextruplast.cz/boehm/3-D ... ROSIL-2500 tohle je nejlepší já mám asi 30cm a jenom to vybíraj
CZ 550 american 308win.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od crif »

Leone, tuhle flexi trubku jsem měl a právě díky vnějšímu vroubkování mi ji totálně rozervali.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Leon »

když máš větší průměr tak to nervou a tyhle trubky jsou hrbatý jenom na vrchu uvnitř jsou hladký a hlavně když někde dělaj kanalizaci silnice atd. tak se těch zbytků válí všude dost :wink:
CZ 550 american 308win.
Odpovědět