Fabarm Elos A,C, B?

Vše o brokovnicích
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od Petr1970 »

takže už téměř zamluveného Baikala sem zatím zrušil, v Lysé jsem si osahal Fabarm Elos A, C...
ty peníze jsou 2x větší ale ta flinta se mi moc líbí a do ruky mi šla sama....

chci se zeptat - jaké jsou rozdíly mezi A,C? na Fabarmu jsem našel ještě B... rozhodně bych asi šel do ocelového, hliník nechci
sport také ne, délku vidím tak těch 71 - střelnice a divoké kachny, do křoví abych potřeboval krátkou nepotřebuji
vydrží ta flinta dost? 1000 nábojů na střelnici/rok a vydrží takto pár (desítek?:-) ) let k tomu?

případně, jaké další flinty "do 30" by byly srovnatelné? Betinsolli mi bylo rozmlouváno...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od kojot »

Myslím, že jsi udělal dobře. Fabarm je perfektně zpracovaná zbraň a za ty peníze zřejmě nemá konkurenci (tak soudí můj prodejce), já si myslím to samé. Sám fabarm vlastním a můžu říct tolik - lehký, spolehlivý, perfektně mi sedí, sada 6 choke + možnost dokoupení Optichoke k prodloužení hlavně, samozřejmostí je volitelná jednospoušť. Vzhledem k tomu, že je to parcourový speciál, nezajišťuje sám, ale je to jen otázka zvyku. Další velký klad je soustřel hlavní, taky precizní. Divil by ses, jak třeba Betinnsolli střílí šejdrem, o Rusu ani nemluvě. To jen pro případ střelby jednotnou střelou.

Ty Elosy jsou rozlišeny A, B, C, podle stupně výbavy. Základ (A) nemá myslím vyhazováky atd.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od gonias »

Myslím, že je to takto:


Elos A AL - hlavně 61, 66, 71, 76, baskule ergal, pažba olejovaná, "jen" vytahovače

Elos B FIELD - hlavně 61, 66, 71, 76, baskule kovaná ocel, pažba olejovaná, vyhazovače

Elos C AL - hlavně 71, 76, 81, baskule ergal, pažba triwood olejovaná, vyhazovače

Elos C Sporting - hlavně 66, 71, 76, baskule kovaná ocel, pažba olejovaná, vyhazovače, lišta 10mm
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od Petr1970 »

gonias: tak to není, našel jsem i na fabarmu že field dělají všechny (ABC)... spíš to asi budou jen ty vytahováky u A, případně něco dalšího..

http://www.fabarm.com/en/products-elos-a.htm
i hunting

http://www.fabarm.com/en/products-elos-c.htm
i hunting
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od gonias »

Ano teď tomu tak opravdu je, já jsem napsal údaj z konce roku 2010. :oops:
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od Petr1970 »

tak dneska první stovka... naprosto nadšenej, technicky fungovalo všechno jak má, přepínalo, vyhazovalo...
pocitově super, jsem amatér ale přijde mi to hezky do ramene na mojí vejšku

ze 14 holubů (jen vysoká nízká) jsem dal 8, z toho 6 druhou ranou :-) nevím jestli je to dobře nebo špatně (dobré je to že to udržím, dohoním a i stihnu dát druhou ránu, blbé je že netrefuji první protože nemám šanci na dvojstřely :D

zatím s Elosem spokojenost velká :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od kojot »

Vidíš, já ti to říkal, že neprohloupíš!!!!
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od Petr1970 »

no uvidíme po 1-2-3 tisícovce :-)
zatím sem si akorát říznul nešikovný maso o vyhazovač (ostrý jak svi...ě) když jsem prvně čistil a utíral WD40 abych tam napatlal balistol :-)

ale fakt, na to že sem na asfaltu byl po 3 v životě (2x půjčené flinty a LK vysoká nízká) kde sem dával 2-5 ks tak mi to přišlo pěkný - ale určitě platí Murphyho zákony, takhle dobrý už to dlouho nebude
příští týden jdu zkusit baterii (a jednou zase "mini kolo"), teď už jen solit za munici a střílet, střílet, střílet...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od Petr1970 »

tak po první 500 je čas na úpravy které musely přijít :-)
technicky zatím žádný problém (vyhazovač, selhače) nic...
zajímavé je sledovat reakce a rady lidí co střílí
jeden říká - pažba krátká.. další ok, třetí krátká... čtvrtý krátká.. pátý ok
choke - jeden říká - na LK 0,25 a 0,5, druhý říká fabarm je zahrdlenej sám o sobě, radši 0 a 0,25.. další říká O,25, 0,5
vyosení pažby - jeden říká - je to v pohodě, druhej říká je to moc, třetí je to v pohodě..

a pak si babo vyber :-) lidi co mi radili jsou asi dobrý (to co dávaj bych netrefil ani granátometem :-) )
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od kojot »

Pokud radí až takhle moc, co se týče lomení pažby a její délky, moc na to nedej. Pokud ti sedí, tak trénuj a trénuj. Pokud nebudeš mít pažbení na míru, je relativně obrovská náhoda trefit přesně padnoucí pažbu. Na délce pažby je také strašně důležité místo úchopu na pistolovce, což každý drží taky jinak. Já říkám, že každá brokovnice se musí "nastřílet".
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od Petr1970 »

no podle všech je pažba "krátká" (kromě dvou lidí).. někteří jsou extrémisté a rovnou doporučují zakázkovou pažbu, rgumentující vyhnutím atd....
pak stejně další řekne že na trap a skeet jsou jiné pažby a že to chce jinou flintu.. :-)

problém je, že mi radí každý něco jiného, já nevím jestli mi pažba sedí nebo ne(nemám vycvičený nához) abych to házel stejně atd..

když to vezmu pozorováním co má jaký člověk (při své výšce) za délku pažby, tak to mám krátký.. zkusím to porovnat s nimi a podle nich... a pak se uvidí...
samořejmě že lícnici a vyhnutí teď řešit nebudu, to bych si nekupoval takovouhle flintu nebo rovnou dělal novou pažbu na míru

můj postup (protože každej mi radí něco jinýho) je sehnat si experta (zatím mám tip na 2 a jsem s nimi předběžně domluvenej, nechat si to od nich ukázat, opravit, prodloužit o kolik oni řeknou... a pak se s tím učit:-) - a všem ostatním říkat "mě to říkal expert, neposlouchám Vás" :-) asi pro mě nejschůdnější řešení, co čech to poradce a expert na brokovou střelbu začínám mít ten pocit :-)(na střelnicích mi radí i lidi který nenastřílí ani ty 3 z 14 jako já:-)))) )
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od mikis »

Spíš to chce někoho kdo si stoupne za tebe a řekne kam ti to lítá.... z 90% jsi stejně za terčem a v tom ti sebelepší pažba nepomuže :lol: , pokud se naučíš na sucho nahazovat, a řekněme, budeš stíhat střílet na terče a TEPRVE PAK ti někdo řekne, že jsi pořád nad...nebo pod... tak začni laborovat s délkou..

Pokud máš zakladní míry (tj. pokrčit loket a opřít botkou flintu o paži a měl by jsi jí pohodlně držet v ohbí pistolovky a zaroveň přesně dosáhnout posledním článkem prstu na spoušť..) + - tak nějak v pořádku , uč se doma nahazovat, potom táhnout, každej střelec co trefuje ti řekne, že dokud nedáš flintu se zavřenejma očima vždy na stejné místo, budou patrony na střelnici spíš pro zabavu a bedding pažby vyhozený prachy...
Nevíš co chceš, tak jak to mužeš ladit.. :D

Na chytráky se vykašli, ptej se těch co moc nemluví a spíš se soustředí na střelbu (ale samozřejmě ne když střílej, zeptej se vždy až po kole)
Dokud nebudeš trefovat minimalně polovinu a víc jednotlivých terčů s uplnou jistotou... dvojterče nestřílej vubec to je vyhozené střelivo a trefíš jednou z desti a to uplnou nahodu...

zahrdlení používam cylindr tedy 0 a 0,25 , pokud jsi extremně pomalej mužeš tam dat pulku ale podle mě je to zbytečný, a pokud budeš chtít lovit odchozí terče někde za věží, strč si radši do kapsy par trapovek a davej si je na druhou ranu...(tedy na ty odchozí samozřejmě)

trenuj ze 24g , 28g ti v ničem nepomůže, jen jsou to větší šlupky a huř se rovnáš na druhou ranu...a navíc musíš víc předsadit...

jen tak pro zajímavost, kolik cm předsazuješ(nebo si aspoň myslíš že předsazuješ) na stanovištích 2. 3. 4 ?

uff to jsem se nějak rozepsal...a myslím že by tohle vlákno asi mělo mít jiné téma, tohle je spíš na téma SKEET - Lovecké Kolo
no když už jsem to napsal..
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od Petr1970 »

to kdyžtak op promaže:-)
tohle všechno vím... tu pažbu tak nemám (fabricky), několik lidí mi řeklo že to nevadí, že je to jen v pokrčení lokte (kratší pažba někomu vyhovuje) i sem viděl člověka co to taky tak nemá a trefuje krásně..
střílím jednotlivý, pomalej nejsem - je to tak napůl - někdy vzadu dole, někdy vepředu nahoře - a to mi říká člověk co to vidí a stojí za mnou..
nahazování taky vím (že mi to nejde) zavřený oči na vypínač, tažení po elektro-drátech atd... ale chci to mít na začátku naměřený a pažbu správně, ať se neučím nahazovat blbě.. v této chvíli se mi flinta kvedlá, každý nához je jiný a pak to rovnám při dohánění holuba (proto taky celkem trefuju i druhou ranou) že jsem schopnej to zkoordinovat - vím že je to k ničemu střílet prvního u boudy

add předsazovaní:-))) tos mě pobavil - neboj, na 4 klidně i 1,3 metrů se předsazuje, od 0,7 do 1,3 metrů (stanoviště 3,4,5).. to všechno vím..
ale představ si že ti druhej řekne že je to blbost předsazovat "na nějaké metry"... prostě nahodíš, přejedeš terč a když ho přejíždíš tak mačkáš - a ten odhad je o citu.. a to řekne člověk co střílí závodně (republikové závody)
takže opět - jeden mi řekl vysr. se na metry, druhej mi přesně říká desítky cm o kolik na jakém stanovišti a jaká věž

poslouchám jen ty co maj výsledky a moc nekecaj :-) ale i tak každej říká něco jinýho.. proto chci sehnat experta, ten mi něco řekne a ostatní pošlu dopr...:-)(a nebudu řešit jestli je to takový nebo makový..)

takže závěr - myslím že vím co chci - aby mi někdo řekl "takhle je to dobře na tvojí postavu-koordinaci-délku rukou a to jak se kroutíš" a s tímhle se uč to ostatní (nahazování, jedna pozice).. nic víc, nic míň nechci dělat šílené úpravy pažby, jen délku a botku v první fázi - což stačí 99 procentům lidem, takže to bude stačit i mě... kdybych šel do větších úprav, tak stejně jinou flintu..

add munice - střílím to co dostanu do ruky :-) 24,28 - beru to tak že vážím přes 90 kg a měl bych něco udržet, takže proč to nezkoušet 28 - alespoň si zvyknu na ránu.. 24 jsem vystřelil na začátku 100 ks, teď už střílím jen 28
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
masiny
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pon 06.6.2011, 23:34

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od masiny »

Stou zbraní to mam taky tak první ji vyladím a pak střílím,u mě to byla levá pažpa.Prkotiny popisuju vedle u sprotovní střelby.Předsazování neřeším oni se me taky ptají kolik, já jim to řeknu ale vetšinou netrefí,podle mě přece nelze pro 3 zbraně předsazovat stejně.
masiny
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pon 06.6.2011, 23:34

Re: Fabarm Elos A,C, B?

Příspěvek od masiny »

mikis píše:Spíš to chce někoho kdo si stoupne za tebe a řekne kam ti to lítá.... z 90% jsi stejně za terčem a v tom ti sebelepší pažba nepomuže :lol: , pokud se naučíš na sucho nahazovat, a řekněme, budeš stíhat střílet na terče a TEPRVE PAK ti někdo řekne, že jsi pořád nad...nebo pod... tak začni laborovat s délkou..

Pokud máš zakladní míry (tj. pokrčit loket a opřít botkou flintu o paži a měl by jsi jí pohodlně držet v ohbí pistolovky a zaroveň přesně dosáhnout posledním článkem prstu na spoušť..) + - tak nějak v pořádku , uč se doma nahazovat, potom táhnout, každej střelec co trefuje ti řekne, že dokud nedáš flintu se zavřenejma očima vždy na stejné místo, budou patrony na střelnici spíš pro zabavu a bedding pažby vyhozený prachy...
Nevíš co chceš, tak jak to mužeš ladit.. :D

Na chytráky se vykašli, ptej se těch co moc nemluví a spíš se soustředí na střelbu (ale samozřejmě ne když střílej, zeptej se vždy až po kole)
Dokud nebudeš trefovat minimalně polovinu a víc jednotlivých terčů s uplnou jistotou... dvojterče nestřílej vubec to je vyhozené střelivo a trefíš jednou z desti a to uplnou nahodu...

zahrdlení používam cylindr tedy 0 a 0,25 , pokud jsi extremně pomalej mužeš tam dat pulku ale podle mě je to zbytečný, a pokud budeš chtít lovit odchozí terče někde za věží, strč si radši do kapsy par trapovek a davej si je na druhou ranu...(tedy na ty odchozí samozřejmě)

trenuj ze 24g , 28g ti v ničem nepomůže, jen jsou to větší šlupky a huř se rovnáš na druhou ranu...a navíc musíš víc předsadit...

jen tak pro zajímavost, kolik cm předsazuješ(nebo si aspoň myslíš že předsazuješ) na stanovištích 2. 3. 4 ?

uff to jsem se nějak rozepsal...a myslím že by tohle vlákno asi mělo mít jiné téma, tohle je spíš na téma SKEET - Lovecké Kolo
no když už jsem to napsal..
Proč by mel s 28 víc předsadit?
Odpovědět