Vymámení čuníků z řepky, kukuřice

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Vymámení čuníků z řepky, kukuřice

Příspěvek od Tomfi »

Zdravím všechny zdejší myslivce.
Máme v jedné části honitby veliké komlexy řepky, které jsou většinou rozděleny pásy o 400m, kde je zaseté obilí, které je už vze?lé nebo louky.
Divočáci jsou ubytování, budto v řepce, nebo ve hustých stráních plných bordelu kolem nich.
Čekání u kali?? jsou nemožné, protože většina vyschla, a ostatní se vyskytují moc blízko hranic sousedního sdružení.
Na poli mezi řepkami je také hromada hnoje, kde leží i stará kukuřičná silá?.
Tá?i se Vás zkušených myslivců, má někdo svoje fígle jak na černou vyzrát.
Má smysl vnadit tou silá?í? radši čekat v lese, nebo na okrajích lánů.
Kde by jste případně zbudovali posed.
Vím, že univerzální recept neexistuje, ale za každou maličkost bych byl rád.
Díky všem za odpověd. T
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

Zdar Tomfi:
To co popisuje? je jako ráj divočáků. I když tvou honitbu neznám, tak Ti napí?u svůj názor. Otázkou je, kolik těch prasat tam ve skutečnosti je, a jaké jsou jejich pobytové znaky. Obe?el bych to celé a hledal bych veksly, buchtování, atd. Nezapomeň, že i černá musí pít, takže ty veksly budou určitě i někde k vodě. musíš zjistit nebo pouvažovat, jestli u vás ty prasátka jsou na stálo nebo tam jen přechází od někud od jinud. To bych viděl jako nejdůležitější, protože pokud tam nejsou stálá, tak je stejně nepřiláká?. Jesti to co popisuje? s tou řepkou a s obilím jsou velké přehledné plochy, tak sousedi parktikují postavit ?ebříky (co najvyšší) tak, aby z nich bylo vidět co Možná největší plocha aby byl přehled, taky s ohledem na převládající vítr a na to co zjistí? podle stop. U nich mají jakési ?tafle 3-4m uprostřed řepky. Pokud černá courá, tak je jí vidět a řepka nebo obilí není všude tak hustá. No a až zjistí?, kde by se mohli nejvíc zdržovat a kudy choděj (u nás se courali rádi po horizontu- hřebeni a třeba i hustým porostem, ale vždy po horizontu), tak bych se nebál jim tam zavnadit rybí polívkou a i udělat vlečky - uvidíš co ti na to přjde. Jen dej při tom vnadění pozor na zemědělce, aby Ti nechtěli urazit hlavu, že jim vnadí? prasátka přímo u pole a tím je podněcuje? k větším škodám, na to dej bacha. Vyber si nějaké místo, kde to nebude takový problém, třeba, tam kde řepka z zůzných důvodů nevze?la a bude tam i líp vidět. Ideál je, když tam bude i trochu vlhko.
No, jak to po sobě čtu, tak je to pěknej maglajz, realita bude asi trochu jiná, zaručenej receptík bohužel není, ale proto je to tak super...!!
Nevzdávej to a snad se zadaří, až je Ti Diana nakloněna, Zdar!
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

S černou , ale obecně s jakoukoli zvěří je velmi důležité dobré obeznání. Steyer radí naprosto správně, a staří myslivci říkali - obeznaný jelen je napůl na voze.
Tím, že vůbec nelovím z posedů ani kazatelen, jsem si navykl neustále zvěř stopovat a hledat jakékoli pobytové znaky - a na šoulačkách to jde velmi dobře. Nejdůležitější jsou ochozy a znalost časového pohybu zvěře - to závisí na potravní nabídce a ročním období.
Černá v řepce nebo obilí jakmile dosáhne výše, kdy v ní mohou zalehnout, vždy na noc vychází do lesa nebo na louky, a dodržuje večerní a ranní ochozy, někdy se shodují- je to dáno terénem. Pak zbývá jen čekat u ochozů, lepší je ráno, velmi často se vrací hodinu i více po rozednění - takže čekat dvě hodiny po rozednění. Já čekám na těchto místech na zemi ( stejně to praktikuji i u kali??, v horkých dnech přijdou už v 17:00 hod i silní kňouři), důležitý je dobrý vítr, včera večer jsem je měl v řepce už na 10 m, ale je to rokle, kde se vítr točí, a to se zrovna stalo, ale je to vždy pěkně napínavý zá?itek. Tento lov vyžaduje bleskové obeznání a výběr kusu k odstřelu a taky velkou střeleckou pohotovost - hlavně neváhat. Ale prakticky pokaždé se takhle loví za světla, takže v pohodě.
Čas černá moc přesně nedodržuje, rozptyl je hodinu i víc.
Tak LOVU ...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

V řepkových lánech jsou ukrytá většinou rodinná společenství. Lov je v některých úsecích těžký až nemožný. Bachyně jsou velice ostražité. Pokud se jedná o lončáky, většinou se k nim po metání přidávají. A jsou pod nejlepší ochranou bachen. V každém případě bych nevnadil v lánu ani poblíž. Ono se ti to pak může vše svézt po zádech, až nastanou škody. A divil by ses, jak nám to v loňském roce uměli napočítat i za bivakování v řepce.

Moje zkušenost: Černá má ráda mladé brambory, dále oves, a často, v této době vlastně nouze, navštěvuje hnojiště, kde vždy selata, jenž jsou v růstu, najdou potravu. Je to většinou v ranních hodinách od 3-5. Za úplného světla se vrací do lánu. Ale bez čeho se nedá žít, je voda. Tam je, dá se říci, 100% šance. Musíš najít ochoz, po kterém chodí, není jich k vodě nikdy mnoho.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Děkuju všem za tipy a rady.
Dám vědet, zda se mi bude Diana nakloněna.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

U hnoje jsem je načapal taky často, bachyně tam vodí seleta velmi pravidelně, a většinou už půl hoďky před setměním.
Teď jsem stál na ochozu u řepky, v 20:45 mi přišel kňour tak čtyřletý a hurá do lesa. Voda je tím směrem asi 2 km, ale nijak nespěchal. Jde tou řepkou jako duch.
w.e.n.aaa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: sob 02.12.2006, 10:54

Příspěvek od w.e.n.aaa »

To Tomfi: Včera jsem potkal 6ks černé na zasetém poli kukuřice...Už začíná pěkně klíčit,tak tam asi začnou chodit...zkus kukuřici místo řepky :roll:
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Tak jsem obe?el řepky a bohužel moje obava se potrdila, mokřadla ve stráních jsou min imálně nav?těvovaná, jsou to takové prameny co se pak stíkají v potok. Nějaký ochozy těžko říct, určitě jsou, ale jestli jsou od prasat těžko říci.
Pak jsem teda přešel na druhý kus lesa, kde nám dělá revír takový zub, a na hraniční cestě na kali?ti, který je poslední dobou opravdu oblíbené jsem ?asnul.
pěkně rozchozené.
Obrázek
---
Pro Wenu: Kukuřice nějaká bude, máme dva nic moc lány na našich polích, a veliký lán budou mít sousedi, vedle našeho velkého komplexu, takže uvidíme
svarowski
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pon 05.2.2007, 12:05
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od svarowski »

U nás jsou ted taky obrovské komplexy řepky. Jak je sucho,měl jsem ted poslední měsíc docela štěstí na prasata. každé ráno se vracejí a nebo chodí přes les k nedalekému rybníku. Chodí vždy jen jedno dvě,ale vidívám je ted docela často. Minulý týden v pátek se mi podařilo ulovit 30 kilového lončáka,ale nevím,jak sem mám vložit foto. Zkus na ně počkat na okraji lesa tam,kde máš blízko k vodě. Tam by se ti měli ukázat,pokud tam chodí pít nebo se kali?tit...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Nechci zakládat nové téma.V současné době nás trápí černá v 70ha poli kukuřice.Zdroje vody si našli přímo v poli kde si načali několik prameni??.Ven tedy vůbec nevychází.Lovit je je nemožné.škody narůstají den ze dne.
Ptám se má někdo zkušenosti s lovem v poli kukuřice a nebo způsob jak je dostat ven.Podotýkám,repelenty vyhánění na ně neplatí.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Ahoj Zdenku. A jsem u toho. Bylo to otázkou času, kdo z nás to pocítí jako první. Já to čekám taky. Je to velký problém. Faktem je, že jsem jednu dobu chodil si sedat ne zem (sedací hůl) s kulovnicí bez optiky, protože tam mě to umo?ňovalo střelbu pouze do max 10m a to s optikou nejde. No bohužel jsem toho velice brzi nechal, protože jsem naštěstí našel posed, ale není problém, aby tama černá nepro?la, jen nesmí být špatný vítr. Další neduhou je, že pokud toto zvolí?, tak budeš muset střílet hned jakmile uvidíš kus černé. A jsme u průběrného odstřelu. DLe mého názoru se nic nestane pokud za těchto podmínek střelí? i větší kus, pokud nebude vodící a bude max do ca 90kg. (já bych to s tou hmotností až tak nepřeháněl, ale víte jak) Zase nechceme odlovit ty kapitály :oops: Ale přece jen chce to tvrd?í zákrok. Já osobně s tímto nesouhlasím, ale zřejmě se toho nevyvarujete. Nejlepší bude, když by se ti povedlou střelit do rudlu se selaty a několikrát do toho samého. To většinou prasata odtáhnou, lae jak to udělat? No a co takhle se dostat polem k té vodě a tam si sednout a lovit? Eventuelně tam dotáhnout sedačku, ale polem bez škod je to prakticky nemožné.

Další možností je (prý se to někde dá, ale je to velice složité někdy až nemožné) se domluvit se zemědělci na udělání průseků, alespoň dvou až tří. Ale pokud ten daný zemědělec nedělá silá?, tak to určitě nepůjde. A když ji budou dělat, tak jim slib selátko, které tam střelí? a třebas to půjde.

Jinak fakt nevím je to velmi zapeklitý problém.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Abych osvětlil tu hmotnost, tak při hmotnosti do cca 70-80 kg se bude jednat o lončáky, kteří se mají v kukuřisku velmi dobře. takže stejně velkou chybu neudělá?, protože ti lončáci tak budou vypadat všichni. takže střelí? max. tříletého sekáče. Vím, že je ti to jasné, já jen abych osvětlil mou úvahu o střelbě na větší kusy. Samozřejmě si musíš dát pozor na bachyně a staré kňoury, ale pokud ti přijde rudlík, tak těch bych se nebál.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Přesně jak pí?í kolegové, prasata se ze řepek přestěhovali do kukuřic, včera jsem seděl na hranicích v lese, pole je už sousedů, a celý večer jsem slyšel lámání palic o stošest.
Kukuřice je přeci jenom prostupější pro člověka než řepka a dá se podle lámání velice dobře analyzovat pohyb černé v nich. Myslím, že je pomalu nemožné je vyhnat ven, pokud začnou cestovat tak určitě velice pozdě v noci.Opravdu asi jediný způsob je zřídit nějaké sedátko v kukuřici, jedni sousedi to řeší tak, že zavezou vozík obilí před posed do kukuřice a v tom kole vymlatí kukuřici,aby tam bylo krásně vidět pouze z posedu,ale účinnost je asi mizivá.
No nový myšlenky a nápady jsem asi nepřinesl:?
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

A ještě jsem zapomněl na jednu velmi důležitou věc. Pokud se někdo rozhodnete lovit v kukuřici, tak si dejte obrovský POZOR! Nejlépe o svém úmyslu informujte své kolegy a připřesenu hlavně svi?te baterkou jak diví!!

Je to hrozně nebezpečný!
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

Kolem sto?áru vys. napětí si u?lapu místo a občas tam nalákám černou na řádně prole?ené ryby, které navíc je dost prosolím. Občas se tam objeví i přes den, takže se dá lovit i z větší dálky (proto ta 338ma). Není to ale tutovka, protože kolegovi na ryby nechodí černá, ale jezevci a lišky.
Odpovědět