Z myslivecké praxe

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od Lotr »

Souhlasím s kamarádem Perníkem, nezvrhávejte to do osobních rovin. Jinak mohu potvrdit, že kvalita tradic tam, kde je "Perníkovo" je na vysoké úrovni.
Podle mě to není o tradicích, ale o vysoké zručnosti a praxi. Někteří "vyvrhují srnce hnedle celý den" a ještě jsou zmazaní od barvy a obsahu trávníku až hrůza a někteří to zvládnou elegantně za pár minut, aniž by si umazali manžety a sundali klobouk dolů. Já sundavám klobouk dolů před figiho zručností.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od fesoj »

Překonaná tradice ? Jak pro koho, pro mě teda rozhodně, já bych se přes cejchu ani tak neohnul, abych mohl vyvrhovat vestoje a na těch nevyhrnutých rukávech asi také nebude nikdo bazírovat, ale je hezké se podívat na někoho, kdo to umí a snažit se to aspoň trochu napodobit, vždyť snad není nutné být od hlavy až k patě zaneřáděný od barvy. Nejdůležitější poučení z té ukázky je to, že : 1) musíš vědět, kam říznout /což většina z nás ví/ a
2) k čisté a rychlé práci potřebuješ opravdu ostrý nůž /což mnoho z nás podceňuje/.
Kritériem pravdy je praxe.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od xtaup »

Ostrý nůž je určitě základ úspěchu a jestli už to někomu trvá 5 min nebo 50, to už je vcelku buřt, důležitý je výsledek, dá se tam přece jen udělat pár chyb. Rychlost je opravdu slušná, ale řekl bych, že i Figi si v případě, že ho nikdo nenatáčí, minutku dvě přidá :wink: , takovýhle video je pro neznalé užitečnější než hodinový vyprávění jak to dělat ....
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od Perník »

s tím naprosto souhlasím, jako praktická ukázka je tato Figiho práce ideální. V tomhle času se nikdo ani nestihne začít nudit :D
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od figi »

Tak už mi skončil ban, takže se mohu také vyjádřit.
Jsem rád, že se tu mé nové video objevilo.
Video vzniklo náhodně v neděli ráno při ulovení paličkáče. Syn projevil přání si natočit vyvrhování, proč ne, a vzpomněl jsem si na kamaráda Jindru, který mne nedávno o takové video požádal. Synovi jsem proto řekl, že budu vyvrhovat dostatečně pomalu, aby bylo možné zřetelně rozeznat, co se zrovna děje, a on ať se snaží, aby bylo stále vidět, co přesně dělám.
Myslím, že se docela dobře vše podařilo zachytit.
Jinak srnce dělám těsně přes minutu, ale to by byl z videa chaos. Ale je to inspirace, zkusím ještě další, už opravdu instruktážní i s komentářem.

Jako mladý myslivec jsem viděl kde co, a vlastně to pokračuje až do současnosti, chlapy vysvlečené pomalu do půl těla, hrabající se v kusu i přes hodinu, vzhled kusu po vyvržení jak po srážce s vlakem. Navíc málokdy opravdu " dokončený " vývrh, většinou něco mezi velkým a malým. Já vyvrhoval dle tradic, tak, jak mne táta naučil. Taky za špatně vyvržený kus jsem dostal pořádný sprdunk, a stačila nepatrná, i vzhledově zanedbatelná chybička. No a časem jsem to všelijak vylepšoval, tradice jsem ale dodržoval vždy, i kdybych se měl třeba v potu utopit. To podle mého k myslivosti patří.

Takže u jakékoli zvěře si neklekám, odkládám pouze zbraň a dalekohled, a tak, jak mne vidíte na videu, mám v kapsách a na opasku veškerou výbavu, včetně té na long range.
Takto vyvrhuji všechnu spárkatou, ale musím přiznat, že u daňků a jelenů mám ty manžety u košile či okraje rukávů hubertusu často chycené :D .

Zámek už pár let dělám výhradně pilkou, mám při práci rád velmi ostrý nůž, a i na tom nej zavazáku z uhlíkové ocele od Pajla bylo otevření zámku vždy okamžitě znát sice nepatrným, ale přesto znatelným snížením řezivosti. Přesto jsem s ním udělal i pět kusů vysoké najednou, ale když jsem s ním nedělal zámky, vydržel velmi ostrý podstatně déle.


Osobně si myslím, že nejdůležitější je výsledek, když se za kus nemusím stydět, ať po stránce střelecké, nebo i po té vyvrhovací.
Naposledy upravil(a) figi dne ned 11.9.2011, 11:14, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od Toma »

Netrhá se vám při řezání zámku pilkou střevo?Zuby je zavadí a už to hrne ven.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od figi »

Občas se to může stát.

Na videu vidíš, že si při řezání zámku prstem střevo odtlačím, a je po problému.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od běžkař »

Samozřejmě krásná práce. S těmi tradicemi to vidím dost podobně jako Lotr a Perník. Nějaké zásady a tradice musí být a kdo dodržuje vše, tak respekt, ale určitě to není vše. Příspěvek jsem však napsal kvůli tomu, že se osvědčilo otevírání kusu párákem, který musí být samozřejmě ostrý. Vzhledem k tomu, že je však zahnutý, takřka nikdy nedojde k poškození jakéhokoliv orgánu při této činnosti. U Figiho bylo vidět, že si druhou rukou pomohl a stát se to nemohlo. Ale pro méně zručné to muže být malička pomoc. Jinak znám jen takový postup, co předvedl Figi - se vším všudy........
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od fesoj »

Pokud jsem si všiml, tak lovci u nás ve sdružení
1) málokdy vyndávají lízák
2) často jen naříznou krk u hrudníku, průdušnici a jícen nechávají uvnitř
3) setkal jsem se i s tím, že po otevření břišní dutiny vedou řez dál středem hrudní kosti, čímž otevřou celý hrudník
4) občas se někdo při otevírání zámku nestrefí do spoje a vede řez kýtou /taky se mi to jednou v noci povedlo/ :oops:
A vždy se jednalo o starší zkušené myslivce, kteří by to měli znát... Přitom a priori nikdy nejde o rychlost, ale o kvalitu provedení...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od roman300 »

Bod číslo 3., používám u černé zvěře v létě běžně, je to tzv. skandinávský způsob. Jestli je to tradiční či ne moc neřeším,hlavní je výsledek. Ponechaná průdušnice s jícnem je prasečina, jako MH se občas u černé setkávám s neotevřeným zámkem a zbytkem konečníku v pánevní dutině :x
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od martinh »

Otevirání celého hrudníku v létě? Osobně si myslím že zapaření zvěřiny hrozí více v zimě jak v létě. V létě to chce zamezit hlavne přístupu much.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od roman300 »

V zimě je největším nepřítelem zvěřiny mráz, asi větší než teplo v létě. Ale proč by mělo v zimě hrozit zapaření víc než v létě, to mi uniká.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od Jiří K. »

Figi, jedině poklona excelentní práce.
Ten skandinávský způsob je popsán i v Penzu a to jako doporučovaný. Jinak i starší literatura znala pojmy jako malý ( odstraňoval se pouze výhoz) a velký vývrh. Co se týče vyjímaní lízaku. Tak ten se nevyřezával a trubice se přeťaly a na jícnu se udělal uzel.
Osobně jsem roky prováděl vždy velký vývrh, ale když jsem měl možnost začít lovit v horách tak jsem se setkal s dvěma způsoby jak tento vývrh provést a nejsou nelogické.
1. Neotevírá se kůže na krku a "trubice" se odříznou zevnitř v hrudním koši. Jen se to musí pak pevně držet. Krk se otevře až v "civilizaci" a jícen s dýchací trubici se vyjme.
2. Nerozřezává se zámek. Střevo se obřeže, uvolní prsty povytáhne ven zauzluje a vtáhne dovnitř. Dělají to lovci s Rakouska. Jestli jsem to dobře pochopil ( překlad z NJ do AJ a pak do ČJ) ukládá jim to dokonce zákon.
U obou způsobů jde o to, aby se zbytečně neznečišťovala zvěřina, když se kus v neschůdném terénu přibližuje k cestě.

Ještě jedna poznámka prof. Hromas vydal svého času takovou příruční knížku snad se to jmenovalo Myslivost. A v ní píše, co se týká tradic, že se nejedná o žádné dogma a i ony se musí přizpůsobovat době. Pokud je již nějaká tradice překonána tak je její vyžadování absurdní. Mimo jiné a to mi utkvělo se to týkalo vyhrnování rukávů při vyvrhování s ohledem na hygienické požadavky současnosti. Bohužel publikaci jsem ve své knihovně nenašel, ať mohu citovat doslova.
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od Žanek »

roman300 píše:V zimě je největším nepřítelem zvěřiny mráz, asi větší než teplo v létě. Ale proč by mělo v zimě hrozit zapaření víc než v létě, to mi uniká.
příčinou je asi větší rozdíl teplot a všichni myslivci co znám, potvrzují, že čím větší mráz, tím snáz se to zapaří.
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od roedear »

K bodu 3 - provádím také, po rozříznutí rozepřu kolíkem, navíc pomocí provázků vypnu běhy do stran a pokud je prase víc zabělené, naříznu i pod plecka. Možná to vypadá na první pohled divně (jak vypnuté v rámu), ale nestalo se mi, aby se prase zapařilo. Když už je pak vychladlé, můžou se provázky a kolíky odstranit a prase zůstává viset "normálně".
Odpovědět