Černá zvěř

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kabát »

Každý má právo na svůj názor a já mám takové zkušenosti, že i drobná žena podrží velkému chlapovi.
A malému taky, když to na ni přijde. A že by starý kanec nechtěl s mladou? :) :D :P :lol:
Takže obrátím to do lesa, pokud je takové množštví černé zvěře, která je bohatě ládována celý rok ať už v polích nebo na krmelištích, jak tady píšete, sami nevíte co nejlepší jim nasypat,
tak si myslím, že dobře živené sele baška, si to někde bokem v roští rozdá se stejně starým kňourkem nebo lončáčem.
A starý opatrný kanec s tím nic nenadělá.
Predátorů kteří by zparchantělé selata posbírali je málo a tak se nám to tady utěšeně množí.
Myslím je to o množství zvěře, a touha po starých kancích je stejná utopie jako touha po starých zlatých jelenech ve volnosti.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tommy »

Až lovec začne šoulat a pozorovat prasata po půl noci,kdy jsou daleko sebejistější a klidnější pochopí,že pouhý pohled z kazatelny nebo z dočtení růzuné literatury je všechno jinak.
Já mám pohled na stav černé zvěře úplně jiný než většina odborníků a začátkem je chrutí až po metání.
Myslíte si,že když je v rudlu přítomen kňour,že odhání všechny ostatní členy rudlu? Není to tak. Páří se s bachyní v přítomnosti selat i ostatních lončáků. Myslíte si,že snad kňour zabraní lončákům pokrýt dobré selata bachyňky? Nezabrání. Možná to tak kdysi bylo,ale myslím,že se toi samé dělo i před 20 lety.
Stojím si za tím,že vše je způsobeno pouze početností černé zvěře a neschopností myslivců to všechno zredukovat.
Je hloupost si myslet,že kňourů je málo. Každý dobrý lovec černé dobře ví,že odlovit dobrého kňoura není jen tak. Je mazanej a chytrej. U nás za posledních deset let byli sloveni 3 kňouři a ani jeden na krmelišti,ale při šoulané je lovec nachytal rýt na louce.

Pojďme se o tom pobavit a ať každý zde sdělí,co si o tom vše myslí.

Zdendo:
Máš mnoho zkušeností, za které by jiní platili zlatem...
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Abr »

Vím jen jedno, reprodukce černé je obrovská. Nepamatuji si přesně v jakem roce a jakeho stoleti, bylo do Lánské obory dovezeno 4 kusy černé z Anglie 9 kusu nevím odkud. Po dvou letech jich bylo málo přes 200! To nás učil na přednáškách člověk co tam pracoval. Také tvrdil, ze samotným lovem nejde černou zredukovat a příroda si časem dokáže poradit sama. Není někdo od Doupova? Tam pry bylo ohnisko černého moru a kdyz to vypuklo, vozili černou po stovkách denne do kafilerky???
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Tommy možná,že u vás je to jinak vaši populaci neznám.Ale u nás mnou běžně pozorující chrutí,neni v rudlu ani 1lončák samčího pohlaví.Někdy to dojde tak daleko,že se po hromadách prohání selata také samčího pohlaví.Prostě bachyně jde do chrutí podle přírody(nenarušené)by měla zhruba za 112dní metat.Mělo by to vycházet na teplejší počasí.I když černá si v tomto poradit umí.S ní do chrutí jde celá její rodina dcery,vnučky atd.Po 3dnech je klid.Nač strácet energii v zimě.Nikdo nemůže vyloučit nějakou bokovku v těch třech dnech.Ale věř tomu že když jsou bachyně v synchronizované říji.Ten knour pokud ovšem je k dispozici si k rudlu,který si drží právě jen ty 3dny nic nepustí.

Nikdo nechce zlatý knoury a já už vůbec ne,ale chci aby jsme pochopili,že ten problém černá zvěř je v nás.
Naposledy upravil(a) Zdenek41 dne ned 28.11.2010, 14:09, celkem upraveno 2 x.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kasari »

To Abr - ten počet v Lánský oboře mi nějak nesedí. I kdyby nakrásně z těch původních 13 bylo 10 bachen, předpokládalo by to 0% úmrtnost a v selatech víc bachyněk než kňourků.

Právě já jsem z Doupova a nic podobnýho o moru jsem tu neslyšel. Vím, že někdy v 90. letech se našlo pár kusů někde u Andělský hory, ale jednalo se všeho všudy o pár kusů. Vzhledem k tomu, že veterinární preventivní opatření v chovech domácích prasat trvaly chvilku, nevěřím tomu...
Ulkomaalainen...
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Černá zvěř

Příspěvek od rimar77 »

kasari píše:To Abr - ten počet v Lánský oboře mi nějak nesedí. I kdyby nakrásně z těch původních 13 bylo 10 bachen, předpokládalo by to 0% úmrtnost a v selatech víc bachyněk než kňourků.
byl otom článek v myslivosti před 4-5ti lety ale nebyly to dva roky ale 5 let ale byl u toho ještě nějakej odstřel
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kasari »

rimar77 píše:
kasari píše:To Abr - ten počet v Lánský oboře mi nějak nesedí. I kdyby nakrásně z těch původních 13 bylo 10 bachen, předpokládalo by to 0% úmrtnost a v selatech víc bachyněk než kňourků.
byl otom článek v myslivosti před 4-5ti lety ale nebyly to dva roky ale 5 let ale byl u toho ještě nějakej odstřel
Jo, to už beru...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Když to tak počítám teoreticky je 200ks možných.Pokud vemeš,že každá 4letá bachyně má běžně u nás 8-10 selat,polovička bachynky.Dobré krmení váha v chrutí i 50kg.Průměr 4selata.A 1,5metání i 2 v dobře živeném chovu...To zvládne i 10bachyn.
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Abr »

Zjistím to přesně. Mel bych si to pamatovat za dva roky. V te době byla černá vzácnost a odstřel černé v Lánské oboře se nekonal během těch 2 roku. Nemožné to není, kdyz roční bachynky mají uz selata. U těch 13 vypustenych kusu se nejednalo o selata.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od xtaup »

Tak v oblasti, kde dělám myslivost já, je tedy kňourů opravdu nedostatek, zejména proto, že většina dospělé samčí zvěře je ulovena ve stadiu sekáčů, ti se loví velice snadno. A když už tato úskalí daný kus výjimečně překoná, tak i při jeho opatrnosti nemá šanci. Upozorňuji, že nikdo v širokém okolí nemá lov dospělé černé povolen, což je smutné :( . Kdyby se to dodržovalo, bylo by kňourů, že by se člověk bál do lesa, ale v téhle situaci se s chovem černé neblýská na lepší časy, spíš by to chtělo půlce myslivců sebrat lovecké lístky, protože jejich mentalitu už nic nezmění.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tommy »

To máš tedy velikou pravdu. Opravdovým problémem je přechod sekáče až do pěti let,šance na přežití v tomhle období je opravdu nízká a dost často někteří lovci nedokáží rozeznat sekáče od bachyně a to i u nás.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Rozeznat to jde opravdu těžko,ale kolik bachyn chodí samo?A to sekáč až na nějaké vyjímky chodí.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tommy »

Bachyně chodívá sama a dost často,hlavně když má o kousek dál odložený selata a samozřejmě to nemusí být vždy na jaře. Stalo se mi ixkrát,že mi přišlo na hromadu samotné prase, chvíli se hrabalo v hromadě a odběhlo zpátky do lesa. Za chvíli se vrátilo se selaty. To samé se mi stalo,když přišli prasata dvě. Člověk opravdu nikdy neví.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Alda »

tommy, nezlob se na mne, ale vas revir je v hodne smerech vyjimecny, mozna jedinecny v cele CR. ale neznam ho a nechci ho hodnotit... mel jsem muj prispevek jiz pred nekolika dny napsan na mobilu, ale spadlo mi to a ja uz nechtel vytukavat to same znova... takze jen par poznamek (vetsinu uz ale stejne napsal zdenek41):

mozna mas hodne poznatku z chovani cerne zvere po pulnoci, asi hlavne diky baterce, ale ver, ze i tak je dobre precist si nejakou knizku - obecne (a to plati nejenom pro cernou, ale i vysokou...), riji resp. chruti "urcuji" bachyne/samici zver a jeji hormonalni zmeny, ktere tim nastartuji hormonalni zmeny u samcu, kteri jdou nasledne take do rije/chruti. v tom optimalnim pripade, kde je vyrovnana vekova struktura, je to ta hlavne bachyne, ktera toto urcuje - pokud je tedy silny knour pobliz, nepripusti k sobe zadny jiny samci kus, ktery samozrejme reaguje na bachyni a jde do chruti take. je samozrejme realne, ze nejaky "bocni" loncak polozi nejakou bachynku, ale to neni standardem. a jak psal zdenek - 150 kg knour asi nebude pokladat 20 kg bachynku aniz by ji nezalehl (pokud by si k tomu lehli, asi by to slo :D ). takze rozhodne nemuzeme rici, ze
Tommy píše:Další věc:
.... Na tento problém nemůže mít vliv stav kňourů,ale početnost černé....
pocetnost cerne je az druhotna pricina, takze ji nemuzeme zamenovat s primarnim duvodem. samozrejme, to je jen idealni stav, kdy je v reviru spravny pomer pohlavi. v cechach asi utopie... ale presto to pro mne neni duvod lovit osamele kusy cerne zvere nad 50 kg.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kabát »

Aldo, myslíš to určitě dobře, ale v honitbách po 800 ha, kde v každé je 5-8 růdlů černé, které jsou pravidelně hoblovány nahánkama, at už na vysokou nebo černou, po nocích se do toho pere na krmelištích, přes den se tam prohání houbaři,cyklisti, motorkáři a běžkaři, je ta realita opravdu jiná.
Tyto podmínky jsou příčinou degenerace populace černé a vysoké zvěře.
Dospělé kusy jsou samotáři, zašití v nejhustších porostech, a tak jako ti nejstarší jeleni v tatrách pobvykle doprovázení 1 - 2 laněmi, je to i u černé. Vznikl obrovský prostor pro dorostenecký sex černé zvěře a ten probíhá, každý to vidí na selatech.
Teorie o tom jak se dospělá zvěř neloví je jen plná huba keců, protože na většině fotek na konkurenčních forech je spousta dospělých kusů, z naháněk a osobní zkušenosti má každý svoje. Já teda dost hrozné a to se pohybuju na několika oblastech lovu.
Literatura má převážně takovou setrvačnost, že než ji autor nazkoumá a publikuje, má zpoždění několik let. A podmínky, zejména s černou zvěří mají hodně dynamický vývoj. To je můj aktuální názor, po několika letech lovu v Buchlovských horách a okolí, kde jsou podmínky které jsem popsal.
Teorie o tom jak je pro srnčí zvěř škodlivé přikrmování jádrem v zimních měsících nám odborníci vtloukali léta a vloni ti nejchytřejší oficiálně připustili, že pokud krmíš pravidelně celou sezonu, nemá toto přikrmování špatný vliv na trávení v bachoru.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Odpovědět