Černá zvěř

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Alda »

kabate, vidime to naprosto stejne! A zkusenosti mam samozrejme identicke s 2vymi. Soucasny stav je proste takovy. A je jedno, jestli jde o cernou, vysokou, danci... Genetika a hormonalni zmeny jsou ale dane a ty se nezmei - proces je proste takovy. Jen dusledek absence kvalit i samci zvere je ten, ze samici sver (nekvalitni a mladou) pokladaji nekvalitni mladi jedinci. U nas jsem letos videl danka temer bulkare (jake jsem drive u nas nikdy nevidel), ktery se snazil rochat a poadat holou...

Nejhorsi vymluvou a i morem ceske myslivosti je casto slychany argument: kdyz to nestrelim ja, streli to nekdo jiny... Tak co! Takovyto pristup vede jen do zahuby...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

A potom amen.Mluvíš mi z duše Aldo.Ale zed je tvrdá a pár jedinců jí neprorazí.Kabát to vystihl taky přesně.Víte ono čeho je moc s tím se má nejvíc šetřit.Ale,každý pochopí,že dělat přírustky nekvalitní černé zvěře je dost špatně.Nechci kritizovat lesní honitby mají taky své problémy,nájem a pod,ale my co jsme pod kompexy lesů se musíme celý rok v plodinách ohánět....Platit se nechce nikomu.Poslouchám jak v lesích neni černá po žních odejde a komerční nahánky jí zdecimují.Pokud se loví tak jak má nic proti,ale sami dobře víme jak takové výřady vypadají.....
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Tommy beru- pokud,ale vodí selata,tak se na mě nezlob,ale struky jsou nejmín 10cm dlouhé.Pokud někdo tu zvěř pozorovat chce tohle mu nemůže uniknout.Pokud je bachyně ještě plná tak taky ne.A pokud si nejsem jistý na co to vlastně střílím tak nelovím.Jenže tich honiteb,kde černá vystrčí ryj a je po ní je hodně.A po nás potopa.Neber to na sebe.To je jen co praxe za ty roky dala :wink:
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kabát »

Nejhorsi vymluvou a i morem ceske myslivosti je casto slychany argument: kdyz to nestrelim ja, streli to nekdo jiny... Tak co! Takovyto pristup vede jen do zahuby...

Souhlas, slyším to velmi často!
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Alda »

to je to - vsichni to rikaji resp. jeste doplnuji: sam nic nezmuzes, je to zbytecne. maji naprostou pravdu - sam nezmuzu nic. clovek by mel ale zacit sam u sebe - bez toho, aniz by nekdo nezacal, to nejde. jsou to pak sice jen dilci vyhry, ale clovek vi, ze ze sve pozice udelal maximum - diky tomu, ze jsem nevystrelil, uz beha (behalo) peknych par desitek knourku/sekacu... mozna je hned nekdo jiny ulovil, ale taky mozna jeste ro prezili a predali sve geneticke informace 8)
podobne se divam i na nasi danci oblast, causu p. plzaka a dalsi zhava temata ceske myslivosti. a uprimne: proto me vytaci reakce typu: na tento problem nemuze mit vliv stav knouru, toto je vycpele tema, takovych kusu mame v reviru plno...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: Černá zvěř

Příspěvek od včelák »

Dle mého názoru je to všechno ve výživě. Bachynka která mněla takovou výživu že dosáhla pohlavní zralosti a je říjná tu už nic nezastaví, spáří se i s o 5kg lehčím bratrancem a ještě si za ním dojde.Takovou výživu jako mají prasata posledních 40-50let .Takovou nemněli tisíce let kam jen dohlédnem.U nás na horách lončáci nemají tak velkou hmotnost a tím ani selata. To je muj názor.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kasari »

Myslím, že každej máte kus pravdy. Chyba není jen v odstřelu sekáčů, ale i v " rádobypřikrmování", který leckde probíhá formou tater siláže a jinejch dobrot, takže černá má výživu jako v intenzivním chovu.
Ulkomaalainen...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Černá zvěř

Příspěvek od dalas »

Hlavní problém je ve vedoucích bachyních a sociální struktuře v tlupách. Všechny vodící bachyně v tlupě jsou spřízněny a mají synchronizované chrutí dle vedoucí bachyně. Poškozením této struktury (odstřel vedoucí bachyně, rozražení tlupy a pod) má za důsledek chrutí bachyňí v celém průběhu roku. Vedoucí bachyně nepustí kňoura k selatům a loňčačkám. Pokud se populace omladí (např. nesprávným odstřelem) a chybí vyspělá dominantní zvěř, pak se dostávají do chrutí i roční bachyňky a je na problém zaděláno. Takže vyspělí kňouři a staré bachyně mají autoregulační vliv na populaci. Samozřejmě i ta úživnost má vliv. Já ten problém vidím právě v neznalosti tohoto mechanismu, zejména v honitbách, kde se černá běžně nevyskytuje, kde nejsou normované stavy. Mnoho kolegů ani neví, že tam, kde není normovaný stav, mají nárok jen na sele a lončáka, vše ostatní je tabu. Pak to mlátí hlava nehlava s výše uvedenými důsledky.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tommy »

Aldo, zkušenosti sbírám v noci za sněhu nebo dobrého úplňku. :wink: Za tmy bych toho s baterkou moc nenapozoroval.

Zdendo, s těmi struky máš nepochybně pravdu,ale můžu ti říct,že u lončačky,která měla 4 selata jsem struky neviděl z kazatelny na 40 metrů ani za denního světla.

:?
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Černá zvěř

Příspěvek od nimrod nimrod »

Bez kvalitního NV u mladšího kusu jsou struky neviditelné, vlastní zkušenost :? Pokud je to ale z jara, kus je přebarven jen z části a slecha zůstala s dlouhou zimní srstí, je veliká pravděpodobnost že to je vodící bachyně.

Mám dotaz, přelom květen/červen, bachyňka lončák do 40kg + 3 selata čerstvě nametané, lovit nelovit. Má v chovu význam? Nemá. Bude ji někdo lovit? Nebude.
Jak potom zastavit ten rozjetý vlak? Myslíte, že pomůže lovit do nekonečna jen selata (která mají mnohdy v prosinci do 15kg), tak jak se proklamuje? "Proboha nelovte lončáky kňourky!" "Bachyňka lončák, hmmm a není to škoda?
Jenomže, pokud se nebudou lovit lončáci tak je zle, protože právě ti dělají reprodukčně v sociální struktuře největší chaoz. A selat se neodloví nikdy dost na to aby se nekontrolované rozmnožování černé zastavilo.

Obecně, pokud by se ten problém s přemnoženou černou zvěří chtěl řešit, vyřešil by se do 3let tak, že bychom tu černou měli zase jen v oborách. Jak to dělali naši prapra....dědové v dobách Marie Terezie, s daleko jednodušším vybavením? :wink: Do dvou let bylo po černé.
Mám pocit že problém se obecně nechce řešit aje celkem zřejmé proč.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak mám asi lepší oči pokud prase a bum tak asi nic vidět neni :wink: a o osrstěných slechách jsem tu psal již mnohokrát.Pokud se bachyně i lončačka postaví bokem vemínko i struk je dobře viditelnej i při špatné viditelnosti prostě je tam něco co tan nepatří.Pokud někdo dokáže odlovit ty čerstvě nametaná selata tak nevidím problém v odlovu slabé lončačky.Pokud se sejdeme lovím vždy.Jen tak se něco upraví.Děti budou mít zas děti.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Vojta »

Já bych mněl taky jeden dotaz na prasečkáře Zdendu :-) Asi před třemi týdny, když byl ještě sních, jsem šel na kazatelnu ke kukuřici, která nám v revíru zůstala. Sních křupal a kazatelna je jen asi 10 m od kukuřice, krmeliště pak asi 30 m. Když jsem přicházel ke kazatelně v 17 hod. z kukuřice jsem slyšel jasné zachrochtání. Chvíli jsem stál a čekal co se bude dít, ale bylo ticho. Chtěl jsem se tedy potichu dostat k žebříku, který jsem mněl tak 5 metrů - přes ten křupající sních to moc ale nešlo. V tom podruhé zřetelné zachrochtání. Udělal jsem poslední krok na žebřík a seděl jsem asi 5 hod, ale už se nic nedělo. Vítr jsem mněl dobrý, takže mně navětřit nemohlo-i. Rád bych se tě tedy zeptal, zda je možno podle tohoto hlasového projevu určit, zda se jednalo o bachyni se selaty,která je upozorňovala na nějaké nebezpečí nebo třeba samotného kňourka? Možná je tenhle dotaz blbost, ale člověk se pořád pídí po něčem novém....
Moc díky za odpověď!
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

V tomto případě ti nemohu jednoznačně říci pohlaví.Nevím zda kukuřice stála nebo byla posečená a ty jsi je neviděl třeba za terní vlnou.Ale prase pokud je samo reaguje na chřupání jako na jiný kus pokud tě slyšelo ujištovalo se zda jsi prase :wink: nebo člověk.Tys mu neodpověděl a bylo mu to více jasné tak již ven nevylezlo.Před 3týdny doznívalo chrutí přesuny pokud to na ně vlezlo i ve dne což je kolem 17 hodiny normální.Co ti napíšu je,že víc se dorozumívají dvě prasata ja celek.Při přesunu pokud se jedná o rodinou tlupu jsou jak myšky.Když se namíchají tak se perou.To samé při braní žíru.Asi jsem ti moc neporadil.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Vojta »

Ale zase jsem o něco chytřejší :wink:
Ta kukuřice stojí, máme tam asi 140 hektarů. Prase stálo někde v samotném kraji a podle mně se chystalo přejít do lesa nebo na krmeliště. Stopa totiž nebyla ani z lesa do kukuřice ani z kukuřice na krmeliště, takže to časově chtělo být na místě o 20 min. dříve. Odešlo potom jako duch a ani v řídkých řádcích jsem ho ani nezahlédl. A je taky pravda, že u nás taky doznívalo chrutí. Proto dotaz zda bachyně se selaty nebo spíše nějaký kňourek. Pohybovala se tam jak větší tlupa se selaty, tak asi jednotlivé větší kusy. Tak mně tak napadlo, zda se to podle toho zachrochtání dá poznat..... Moc díky Zdendo!
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Já se taky zeptám,ta kukuřice je neposečena schválně?A nebo nějakej zbytek pro bioelektrárnu.Něco se tu o ní taky šušká.Tak abych byl o její technologii a agrotechnických lhůtách v obraze.....Samozřejmě tam asi budete mít černou z celého kraje žír tot nejlepší.To abych nebyl OT.
Odpovědět