"smrt krasnych srncu" & chovatelske zasady

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Podobného ?pičáčka jsem v pátek pustil. :wink: Vím ještě o 2 paličkářích. Tak mi ho přišlo škoda střílet.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
w.e.n.aaa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: sob 02.12.2006, 10:54

Příspěvek od w.e.n.aaa »

Celý týden už chodím na srnce s jedním paru?kem...když jsem se k němu přiBlížil že jsem ho mohl ulovit,tak jsem ho už 2x pustil..u prvního srnce chce mít člověk jistotu že nic nepo...re..včera jsem na něj čekal,ale on jenom vystrčil hlavu z obilí a zase lehnul...tak snad dneska :) se na něj podívat 8)
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

V?em vám LOVU ZDAR. Já letos chodím jak o život dovolenou sem měl a nic memu?u na paličkáře narazit. Máme letos opravdu dost slušný srnce. Loni sme stím totiž kvůli nájmu pěkně zatočili a letos neni v revíru nic k (zabití) obrazně řečeno. No uvidíme je ještě pár míst kde sem letos nebyl tak uvidíme. Dal bych sem taky nějaké fotky, ale sem na to PC tak trochu lempl a prostě mi to nejde. Moc si toho nefotim, ale něco taky jo. tak bych se taky rád pochlubyl. Musim říct kámošovi snad mi poradí. Stím odstřelem první věkové tak to máme max do 7 cm. Jinač je zle. Letos mám taky jenom první věkovku protože sem si střelil srnce vloni. Ale nevadí stejně radši lovím čuníky :lol:
To figi: To tě Vomis pochválil co za toho srnce nebo není ze studánky :D . Ale upřímné lovu zdar. Dobrá trofej!!
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

Příspěvek od Majkl »

Chci se Vás zkušenějších pozeptat na toto:
Dnes mi ve 20:30 vyšel srnec vidlák. výška něco nad slecha bez výsad, jen ze slabým náznakem přední výsady na jednom parů?ku. Jeden parů?ek tenký druhý pěkně silný a jakoby plochý. Trocha perlení a maličké rů?e. ?edá maska a kolem větrníku světlejší pruh.držení těla nevím, pořád bral pa?i tak se mi moc pěkně nepostavil. přišlo mi ale, že mu jakoby trčely lopatky nahoru a krk měl posazený dost nízko. V kapse povolenka na I.věkovou. V poznávání věku nemám moc zkušeností ale tohohle bych tipnul na pět i víc. Ale opravdu si nejsem jistý. Vím, že podle toho co jsem napsal se moc usuzovat nedá, ale nerad bych střelil něco, na co nemám povolenku a hlavně to bude můj první, tak chci aby to byl po všech stránkách správný odstřel až na to mám pěkné vzpomínky a netrápí mě, že jsem střelil nadějného dvouletého srnce. Tak tohohle jsem pustil, i když by asi do říje neměl. Za každou poznámku a tip k odhadu věku srnců díky. Myslím, že by to mohlo být i na samostatné téma, ale to nechám na Andym.
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

Příspěvek od Majkl »

Chci se Vás zkušenějších pozeptat na toto:
Dnes mi ve 20:30 vyšel srnec vidlák. výška něco nad slecha bez výsad, jen ze slabým náznakem přední výsady na jednom parů?ku. Jeden parů?ek tenký druhý pěkně silný a jakoby plochý. Trocha perlení a maličké rů?e. ?edá maska a kolem větrníku světlejší pruh.držení těla nevím, pořád bral pa?i tak se mi moc pěkně nepostavil. přišlo mi ale, že mu jakoby trčely lopatky nahoru a krk měl posazený dost nízko. V kapse povolenka na I.věkovou. V poznávání věku nemám moc zkušeností ale tohohle bych tipnul na pět i víc. Ale opravdu si nejsem jistý. Vím, že podle toho co jsem napsal se moc usuzovat nedá, ale nerad bych střelil něco, na co nemám povolenku a hlavně to bude můj první, tak chci aby to byl po všech stránkách správný odstřel až na to mám pěkné vzpomínky a netrápí mě, že jsem střelil nadějného dvouletého srnce. Tak tohohle jsem pustil, i když by asi do říje neměl. Za každou poznámku a tip k odhadu věku srnců díky. Myslím, že by to mohlo být i na samostatné téma, ale to nechám na Andym.
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Opravdu z takovéhoto popisu těžko soudit, jak je ten srnec starý.Maska může dosti klamat, je důležité sledovat stavbu těla a chování toho dotyčného kusu, to ti prozradí nejvíce.Já bych takovéhlemu srnci nevěnoval příliš pozornosti, protože tohle jsou přesně ty srnci, kteří se pak na výstavách červenají! Nejlepší bude, když si najde? nějakého paličkáře či ?pičáka, než aby jsi se na prvního srnce takhle parádně umáčknul! :wink:
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Má rada zní, zajít ještě jednou na posed, pokud vyjde snažit se přečíst, případně říci zkušenějšímu kolegovi.
Pokud to není roček, což se dá poznat poměrně dobře, a z popisu je vidět že nejspí? není, tak přece vidlák, když je dvouletý by měl měl alespoň pořádnou vidličku, pokud má náznaky výsad je lovný.
Ta povelenku na tu první věkovku je horší, zapla? pánbůh, že u nás mají v?ici I-III. zajít za hospodářem zeptat se ho zda by jsi nedostal na druhou a třetí, že ví? o starším lovném.
Podle popisu pokud to není roček, tak bych se červené nebál, i když já jsem na tom podobně, taky letos na prvního.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

To Majkl: tak ho vyblejskni a pleskni ho sem, pak se o něm sborově poradíme. :lol:
Já když jsem se někoho ptal a popisoval mu per huba srnce, tak jsem se vždycky dozvěděl akorát tak starou belu a rozhodovat sem se musel pak vždycky sám - tak už to halt je - :wink:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

Příspěvek od Majkl »

Díky za rady. Dneska jsem byl za hospodářem a dostal jsem na něj povolenku, tak za chvíli vyrážím. Ale jak už to tak chodí, už ho určitě neuvidím. Tak lovu zdar.
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
cejnyk
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: pon 18.6.2007, 21:40
Kontaktovat uživatele:

první srnec

Příspěvek od cejnyk »

Minulý týden se mi povedlo slovit mého prvního srnce. Jel jsem na týden do honitby (myslivost provozuji v Černilově u HK). "V kapse" jsem měl povolenku na srnce 1. nebo 2. věkové třídy. Měl jsem na lov jeden týden a vědomí, že se Možná do konce sezóny k nějakému delšímu loveckému výletu nedostanu. V sobotu jsem přijel a již večer jsem seděl. Viděl jsem hodně srnců, ale žádného, kterého jsem chtěl jako prvního - představoval jsem si paličkáče nebo průběrného ?pičáka 1. věkové, aby byl na 100 % zelený. Chodil jsem poctivě ráno i večer na čekanou, když nebylo nic vidět slezl jsem a dál jsem šoulal. V pondělí ráno se mi podařilo našoulat srnce u rákosu na cca 20 metrů, byl to vidlák, lodyhy do 15 cm, na P lodyze výraznější výsada, na L lodyze pouze 1 cm výsada. Snad 30 min. jsem si ho prohlížel schovaný za keřem a uvažoval jsem jestli je to ten pravý. nakonec se k němu přiBlížil mladý dvouletý srnec, kterého dotyčný velkým obloukem prohnal a již jsem ho neviděl. Večer jsem neviděl nic zajímavého, nicméně jsem si vzal na pomoc odbornou literaturu a daného srnce odhadl na 3 roky a rozhodl se, že jestli ho uvidím, tak že je můj. V úterý ráno jsem již před 4. hodinou seděl na ?ebříku a čekal na něho. Viděl jsem vidláčka, kterého minulý den prohnal, viděl jsem srny i se srnčaty, ale srnec nikde. Potom jsem ho spatřil jak vystoupil z kukuřice snad 350 m přede mnou. Dobře jsem ho na tu dálku poznal, nebyl ještě zcela přebarvený a jako jediný v dané lokalitě měl olísalé, jakoby ještě našedivělé boky. Seděl jsem na ?ebříku na stromě, který rostl u dlouhého náhona zarostlého rákosem. Srnec se mi za chvilku schoval za rákosem. Asi po 45 minutách po nedaleké cestě projelo auto a já viděl odskakovat srnu se srncem, snad na 450 m. Nedokázal jsem rozeznat, jestli je to on, ale jelikož jsem žádného jiného neviděl, myslel jsem si že odskočil. ještě chvíli jsem čekal a poté se rozhodl že zkusím po tom náhonu našoulat, jestli tam má být, tak tam bude a jestli ne, budu muset ještě přijít. jen jsem stoupl na příčku ?ebříku od náhona vystoupil na vzdálenost cca 150 m a šel ?ikmo k lesu, přičemž se stále přibli?oval kukuřicí. když jsem už usazoval T puškohledu na komoře, srnec zalehl do kukuřice a spokojeně odpočíval, v tu chvíli jsem myslel že se mi nervy rozskočí. Musel jsem dalších 30 minut počkat, než se rozhodl vstát. To už ale zase zacházel za teréní zlom a už jsem nemohl čekat, vystřelil jsem. Srnec značil zásah na měkko, a bě?el úprkem k lesu, asi po 30 metrech se zlomil na přední běhy a měkce přistál v kukuřici. Rána byla komorová, pro?la srdcem a L lopatkou. ráže 7x57, CZ 550, Střela PTS. poškození zvěřiny minimální. Byl to skutečně vidlák, lodyhy 12 a 15 cm. věk jsem odhadl na 3 - 4 roky, rozsekne to přehlídka. Mj. měl silnou paradentózu, proto nebyl přebarvený. navzdory tomu měl 18 kg. Tolik k mému zážitku z lovu 1. srnce
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Upřímné lovu zdar, první srnec to musí být zá?itek, sám snad letos prvního ulovím, uvidím zda to předčí radost z první divočáka nebo prvního kusu dančí zvěře.
Tak kdypak bude pasování na lovce srnčí zvěře :wink:
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

To Cejnyk: Upřímné Lovu Zdar, k tvému prvnímu srnci! Je vidět, že jsi k tomu přistoupil opravdu zodpovědně a tak to má být! :wink:
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

Lovu zdar chlape. S takovouto zodpovědností by k tomu měli přistupovat všichni :D První srnec to je vždycky zá?itek. Tak ještě jednou lovu zdar
w.e.n.aaa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: sob 02.12.2006, 10:54

Příspěvek od w.e.n.aaa »

Jo jo :) první srnec...taky se chystam 8) 3x jsem pustil jednoho a včera jsem pustil dalšího:)...dneska na nej jdu,skusim ho nejak prelstit :) porad si vybírám toho pravýho:) ...a jinak lovu zdar pro Cejnyka :)
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

Příspěvek od Majkl »

To Cejnyk: Lovu zdar. Mě, jak jsem předpokládal srneček nepřišel, ale za to byla ba?ka a selátka. Tak bylo aspoň na co čučet, no vlastně poslouchat. V kopřivách kromě hřbetu bachy nic vidět nebylo, ale selátka se činila a občas dostaly pěknej ??uchanec. :P .
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
Odpovědět