Kormoráni

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od Alda »

http://zpravy.idnes.cz/rybari-na-zapade ... zpravy_alt

Karlovarský rybářský svaz dostal po dlouhém boji od krajského úřadu povolení střílet přemnožené kormorány. Letos mohou rybáři zabít stovku těchto zákonem chráněných ptáků, kteří jim likvidují ryby ve velkém.
Odstřel je povolen od září do poloviny dubna a má mít jasná pravidla. Kormorány smějí zabíjet jen lovci, kteří k tomu mají souhlas pověřených městských úřadů. A musí vždy upřednostnit plašení před zabíjením.
Rybářský svaz si dlouho stěžoval, že mu rybožraví ptáci decimují rybí osádku na čím dál větším území a působí ročně milionové škody. Dostal se ale do ostrého střetu s ochránci přírody.
Rybáři odhadli, že do kraje přilétá na zimu hnízdit až 6 500 kormoránů, a oficiálně požádali, aby mohli vybít všechny. Kromě 25 zdomácnělých párů. Ochránci si ale ťukali prstem na čelo, kolonie podle nich běžně čítá jen asi 200 až 250 kusů. Čísla se tedy dramaticky lišila.
"Povolený odstřel 100 kusů vychází z pokud možno objektivního sčítání, které jsme si nechali udělat. Myslím, že jsme našli rozumný kompromis. Kormoránů je tu skutečně více, než kolik jich příroda snese. Břehy řeky jich bývají plné," řekl myslivec a krajský radní pro životní prostředí Jaroslav Bradáč.
Rybáři jsou s rozhodnutím krajského úřadu spokojeni tak napůl. "Požádali jsme sice o odstřel 100 kusů, ale byli jsme k tomu krajem v podstatě donuceni. Protože naše dvě předchozí žádosti kraj zamítl a museli jsme tedy počty v žádosti snížit," uvedl jednatel západočeského Českého rybářského svazu Martin Bílý.
Bílý bere povolení jako zkoušku. Věří, že až budou rybáři situaci za dva roky vyhodnocovat, dokážou úředníkům, že počty kormoránů v Česku dál rostou a zabíjení nemělo na jejich populaci vliv. "Pak se snad dohodneme s krajem na vyšším čísle pro odstřel," doufá Bílý.
Škody, které způsobí chránění živočichové, stát finančně kompenzuje. Ale u kormoránů se to týká jen chovných rybníků. Například vloni dostala společnost Rybářství Mariánské Lázně náhradu v celkové výši 2,2 milionu korun.

CO DOKÁŽE KORMORÁN
Denně spotřebuje 0,5 až 0,7 kilogramu ryb, aby vůbec přežil. Stejné množství ryb zraní nebo zabije bez užitku. Na našem území hnízdí minimálně sto dnů v roce
"Likvidují hejna ohrožených a také chráněných druhů ryb. Na řece Svatavě zdecimovali během minulé zimy početné hejno lipanů, kteří se spolu s pstruhem obecným stávají ohroženým druhem. Kormoráni nemají žádné přirozené nepřátele," psali rybáři v žádosti o odstřel ptáků.



jelikoz jsem z jihu cech, musim se minimalne usmivat... x-set hlava hejna u nas nejsou vyjimkou, pro lidi hospodarici na nekolika malo rybnicich mohou byt kormorani likvidacnim faktorem (a to nepocitam cinnost dalsiho chraneneho zivocicha - vydry). u nas je lov povolen mimo CHKO, jeden rybar, ktery ma povolenku ve vice honitbach pouze na kormorany, loni ulovil pres 200 ks. ale nejsem si jist, zda nejdriv kormorana plasi a teprve kdyz kormoran neuleti, tak po nem strili... kormorani patri mezi velmi chytre ptaky, takze...
jeste jedna poznamka: nedovedu si predstavit, jak to bude s povolenkami resp. kolik rybaru ma zaroven lovecky listek ci jsou cleny tamnich MS
a poznamka skutecne posledni: stezujeme si, jak verejnost vnima myslivce - ale podivejme se jednak na slova v clanku (zabít..., zabíjet jen lovci...), jednak na diskusi pod clankem, kde najdeme zlobu, zast a hnev podobne jako pod clanky o myslivcich...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
maňa
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: pon 09.8.2010, 9:36

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od maňa »

plně s Váma souhasím.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od Zdenek41 »

No jo Aldo,když to máš těžký většinou o tom píší lidé,kteří nemají o věci ani páru a pak je okurková sezona,alespon nějaká senzace.Jen dobře nerozumím proč lovit rybáři.Už je to léta páně rybáři dostali povolení na volavku,ale ty žádali pak nás.Stejnak jí,ale dostal rybář... :wink:
V tom to ŽP nechápu pokud se něco přemnoží ze zvěře okamžitě nastávají likvidace chovu a pod třeba ted sikáč.Podivte se na labutě ne že by mi nějak vadily,ale jsou největšími přenašeči pt. chřipky,početné množení 7 i více mládat.Proč to asi začla ta příroda redukovat.Jo kdyby,ale vyskočilo KMP a hrozil průser hospodářství tak chudáci prasata.Všechno je dnes jen o penězích.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2035
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od lovec »

Len smelo do nich, taka spolahliva Benellka je niekedy na nezaplatenie.... :twisted: :twisted: :twisted:

Priatelove fotky (bol som parkrat u nich), konkretne toto bola 35,5cm podustva:

Obrázek
Obrázek

Inak tie cierne potvory su schopne tu rybu, aj ked je skoro cela prehltnuta, za letu vyplut, pokial maju pocit, ze okolo sa zrazu prudko zvysil vyskyt olova... :twisted:
U nas bolo strelenych podla oficialnej statistiky 710ks za minulu sezonu. Myslite,ze to vobec bolo badatelne....? Kdeze....
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od sided »

Jen bych dodal že jsou potvory pěkně tvrdý na ránu a rychle se učej. Ale 4mm broky udělaj svou práci spolehlivě a pokud se mají střílet na vodě tak je lepší malorážka.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od kabát »

Tak kluci, neduďte tak hladoví na ránu! Nedělejte ze sebe křupany! Copak ortodoxnímu myslivci vadí kormorán?
Jen nechte ochranáře ať o ně pečují, rybáři ať s nimi vyjednávají.
Představte si tu parádu až se stane předmětem jejich ochrany zajíc a bažant. Zase jich budeme mít tisíce.
Připusťme konečně, že přes veškerou naši péči, se na většině území zvěři daří přesně naopak než by mělo.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
dušan
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 15.7.2010, 15:42

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od dušan »

Ahoj,jsem členem MS v okrese Rakovník a již několik let máme povoleno střílet kormorány .dělají rybářům velké škody,ale dostat se k nim je dost problem.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od tornádo »

máte nařízenou ráži zbraně?
třeba 223 Rem. by na ně mohla platit za vhodných bezpečnostních podmínek(protisvah,vzdálenost od obce,přehlednost terénu)
Dobrá přesnost na velkou vzdálenost.
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od Milan.K »

Nevím,nevím.Kdo z vás si troufá střílet na vodu z 223ky???????? :( :( Ani 4mm broky bych tam "neposlal." :evil:
BAIKAL 27 EM-IC 12-12/70
243WINCHESTER
223REMINGTON - SACO 8x56
Když víme jak,nemineme cíl.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od Zdenek41 »

Záleží na uhlu dopadu....,ale i uhlu pohledu na tu to věc.
sokolák
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 22.3.2010, 19:30
Bydliště: příbram

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od sokolák »

tornádo píše:máte nařízenou ráži zbraně?
třeba 223 Rem. by na ně mohla platit za vhodných bezpečnostních podmínek(protisvah,vzdálenost od obce,přehlednost terénu)
Dobrá přesnost na velkou vzdálenost.
Nejlepší je malorážka.
JanNavratil26
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 10.2.2011, 20:04

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od JanNavratil26 »

Předevčírem jsem jednoho kormorána (poprvé v životě) viděl u nás v honitbě. Vysoko nad rybníkem dělal dobře deset minut úhledná kolečka. Mám nepříjemné tušení, že to bude buď výzva k námluvám, nebo obhlížení budoucího hnídiště. Je to tak? Sice u nás na ryby nechodím, ale výhled do budoucna na stromy z jedné strany obsypané volavkama a z druhé kormoránama se mi moc nelíbí... :D
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od johnyc77 »

My jsme letos dostali také povolení k odlovu kormoránů.. Bylo to jen na určitý rybářský úsek, smělo se střílet 20% ze současného stavu kormoránů (to znamenalo, že když bylo v hejnu 100ks, mohli jsme ulovit 20 kormoránů najednou :!: :!: ) Když se ulovil pták s kroužkem na plováku, musel se odevzdat buď na Krajské ředitelství v Plzni, nebo poslat do Prahy.. :roll: Jinak počty se měly hlásit na OŽP
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od František Fořt »

Co to tam psal Kabát proboha za nesmysly! Já jsem původem rybář, a proto také vím, co je kormorán zač. A bohužel už asi začínám být pamětník, protože jsem za posledních 10 let zaznamenal dramatický úbytek úlovků pstruha a lipana na různých řekách. Tak kde jsem si relativně nedávno parádně zachytal, tak v posledních letech několik návštěv jedné řeky a celý den chytání bylo pouze pár (malých) ryb.

A taky není tak dávno, kdy problém s kormorány neměl zdaleka takový rozměr, jak teď. Když jsem před 25 lety začínal jako kluk chodit na ryby, tak jméno kormorán jsem znal jenom z knížek a bral to jako exotiku. Natož aby ho někde někdo někdy viděl. Je potřeba je opravdu zregulovat. Takže tady nějaké kecy o hladovosti na ránu opravdu pramení z naprosté neznalosti. Je potřeba si spočítat, že 100 hlavé hejno za den skutečně sežere/poraní 100 kg ryb! Takže za měsíc (30 dnů x 100 = 3 tuny!) je v daném úseku po rybách.

Lehce OT - stejný účinek jsem pozoroval na jednom úseku řeky Střely. Bylo mi divné, že najednou nepotkám rybu až jsem kousek dále narazil na rodinku norků. Ti se taky nepasou na louce.

Človek je nyní jediný predátor, a proto se musí této role zhostit.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Rybáři na západě Čech se dočkali, smějí střílet kormorány

Příspěvek od kikin »

kabát byl jen trochu sarkastický,že v ,,tom nejsme sami".
Zažil jsem,jak v Polsku na mořském zálivu,po usídlení kormoránů zkrachovali tamější profi rybáři,jak uhynul pobřežní les,zalitý jejich sračkama.Taky s úřady nehli.Nešlo o zájmové koníčky,ale o lidi existenčně závislé na rybách,kde lovily celé generace a maj šlus.
Odpovědět