Soustružení nábojnic

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Soustružení nábojnic

Příspěvek od tornádo »

Zdravím,
Máte někdo zkušenosti se soustružením nábojnic pro přebíjení brok. nábojů? z jakého materiálu lze soustružit(hliník,mosaz či dural ?),postupy...
Uvažuji nad přebíjením ráže 10,která je finančně náročnější na provoz.
Je možné použít hliník místo mosazi? je mě jasné,že životnost by byla podstatně menší ale lepší než řešit tvrdost a složení mosazi,vyžíhání atp.
Myslím,že tato problematika si jistě zaslouží své vlákno
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Soustružení nábojnic

Příspěvek od pufr »

Zkušenost nemám. U "hlavy" nábojnice je požadované pevnosti dosahováno mimo jiné i způsobem zpracování - lisováním, přední část - krček a dosedací kužel - je následně vyžíhána. Soustružené mosazné nábojnice jsou měkké, pro tlaky kolem 300 MPa a výš takřka nepoužitelné (zkoušeno kdysi nouzově pro 20mm ZPL 20 Plamen), ale pro náboje s max. tlakem cca 150 MPa je jejich použití uváděno - i s postupem třeba v téhle knize
http://books.google.cz/books/about/The_ ... edir_esc=y
takže by to asi šlo :)
"Hliník" je asi široký pojem - vyrobená z nelegovaného hliníku by asi nábojnice mnoho nevydržela a u pevnějších slitin se možná ztrácí ta výhoda snadné obrobitelnosti :?
Pufr
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Soustružení nábojnic

Příspěvek od Leon »

hliník bych vyřadil nevíš jak by odlévaný a pak je riziko že profoukne
CZ 550 american 308win.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Soustružení nábojnic

Příspěvek od Jiří K. »

Sice mám pocit, že výroba těch hilzen výjde dráž než jejich nákup přes net. Já bych spíše postupoval spíše výrobou dna a kování zvlášť + pak doplnění samostatným pláštěm. Bohužel nejvhodnější se mi jeví mosaz. Netuším zda se, ale dají sehnat mosazné potřebného průměru.
Jen pro doplnění mosazné nábojnice dělá Magtech. Podle jejich webu plánoval i výrobu 10 GA, netuším jak to dopadlo.
Odpovědět