klicker a výcvik psa

Pejskové a jejich výcvik
Uživatelský avatar
radekbartik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: pát 14.9.2007, 6:35
Kontaktovat uživatele:

klicker a výcvik psa

Příspěvek od radekbartik »

na interetu jsem se setkal s touto metodou výcviku psa – pozitivní trenink, máte s tím někdo zkušenosti při výcviku loveckých psů?
za velkou louží podle všeho celkem běžně používaná věc, s tím že to prezentují tak, že výcvik se urychluje i o 50 % oproti klasickému...
díky za info...
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od motolada »

Dokážu si to představit na to pro co to amíci vymysleli-to je cvičení na blízko-sedni,lehni,vyplázni jazyk,skákej přes kruhy...
Jak stím klikat na 200m dlouhé vlečce nevím???
Uživatelský avatar
radekbartik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: pát 14.9.2007, 6:35
Kontaktovat uživatele:

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od radekbartik »

to je jeden názor, zkoušel jsem o tom něco nastudovat a vypadá to víc jak zajímavě, spíš by mne zajímala praktická zkušenost, teorie a myšlenka moc nepomůže...
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od motolada »

Praxe bude v ČR jen u těch cvičitelů o ktarých píšu,u loveckých plemen pochybuju,že ji někdo má.
Uživatelský avatar
radekbartik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: pát 14.9.2007, 6:35
Kontaktovat uživatele:

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od radekbartik »

právě proto to zkouším, kdyby náhodou a uvidíme, každopádně na různých serverech předvádí úspěšnou aplikaci zkušení cvičitelé ohařů i jiných plemen, takže je to bezpečně metoda, která funguje, otázkou je z jakého důvodu se zatím neobjevila v širší míře u nás v lovecké kynologii. Není to jen konzervsativní přístup a bránění se něčemu novému??
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od motolada »

Samozřejmě,zeptej se v okolí kdo má clickera :lol:
Až si ho pořídíš a uděláš psa v 1. ceně,uvidíš kolik jich najednou bude...
Uživatelský avatar
radekbartik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: pát 14.9.2007, 6:35
Kontaktovat uživatele:

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od radekbartik »

jasný, souhlas, prostě ta naše povaha česká :-)
ale uvidíme třeba se někdo překvapivě ozve s vlastní zkušeností
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od Petr1970 »

pochybuju, jeden pes a jedna první cena nezvyklá vůbec nikoho :-)

jinak - metod na cvičení je spousta, vznikaj, zanikaj, oprašujou se... neexistuje žádná super-univerzální metoda (i když to prodejci metod tvrdí)..

každý plemeno, každej pes, každý den chce něco jinýho - skvělej výcvikář se pozná podle toho že zvládne a naučí víc psů a zase musí bejt člověk schopnej aby poznal co je vůbec pěkná a dobrá práce...

na někoho funguje klikr, na někoho pohlazení, na někoho hlas.. no a pak je tu těch 90 procent metod který se používaj víc a který tu radši psát nebudu..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od pavlina »

Docela jsem o tomto také přemýšlela, clicker je hojně používána metoda u sportovní kynologie, u obedience, je to vlastně pozitivní podmiňování, na zvukový vjem klikr. Nemyslím, že je to o povaze české. Ale o tom, že lovecký výcvik je krapet jiný než ten sportovní, kde potřebujete hlavně povely poslušnosti, tedy sedni, lehni, ke mně a další a další. Samozřejmě na klikr cvičit lze, jde jen o to se tomu věnovat a myslím že také trošku záleží na nátuře psa... Je to stejné jako když dáte psovi pamlsek poté co přinese aport, tak mu můžete dát odměnu takzvaně klikrem je to stejné jako zvuk chrastění granulí u psů může vyvolat slinění, stejně tak dobrý pocit můžeme naučit na zvuk klikru. Určitě takto psa podmínit lze. Ovšem myslím, že musí nastat problém při povelu daun, kdy samozřejmě můžete usilovat o pochvalu ale u chuťového psa, daunu dle mého nedocílíte. Ovšem dá se zkusit všechno... A můžete se o tento průlom pokusit právě vy. Například věřím, že tento výcvik, by se dal aplikovat u retrívrů... Ale jestli se to dá aplikovat už u tvrdohlavějších plemen... to si nejsem jistá.... Je plno knih, kde jsou metody sepsány, samozřejmě v angličtině...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od Petr1970 »

no já to beru že to jde jen na blízko (kde je to slyšet), takže vhodné na blízké disciplíny, cvičák atd..

lovecký pes je hlavně o vzdálenosti - 50 metrů žádná míra, občas není vidět (většinou)...

samozřejmě u zmiňovaných retrieverů je skupina lidí provozující "working-testy-sport" kdy používají psa téměř jako robota a navádí ho rukama, zvukem přesně podle sebe - pro někoho vrchol ovladatelnosti, podle druhé skupiny nepoužitelné - na louce kde vůdce ty kachny vidí padat si je může posbírat sám, na to nepotřebuje psa...

ale i tak, používají se jen gesta a píštalka - ono nic moc víc na 100 metrů nedosáhne....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
radekbartik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: pát 14.9.2007, 6:35
Kontaktovat uživatele:

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od radekbartik »

všechno je to jak už jsem psal věc osobního názoru, praktické zkušenosti a samotného pochopení funkce clickru – klik neznamená odměna, ale je to jednoznačné a pořád stejné určení momentu kdy pes dělá něco dobře, odměna přichází teprve potom a to je to, co většina doposud plete, stačí si přečíst něco na webu a případně v dostupné literatuře, mě osobně to přijde jako logické a po předchozích klasických výcvikářských metodách zkouším nyní tuto inovaci na novém štěněti...
na hodnocení je příliš brzy, budoucnost ukáže jestli to byla dobrá cesta...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od Petr1970 »

ale to nikdo nerozporuje, jak to chcete ale využít u lovecky "vedeného" psa? klikat na poli? v lese?

ten pes to neuslyší...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od pavlina »

Samozřejmě není to samotná odměna, je to ovšem metoda dání pamlsku a klik, poté se již pamlsek odstraní a používá se jen klik... tedy je to taková odměna neodměna, pes má zvuk spojen s něčím dobrým... Jasné logické... myslím že je určitě možné takto cvičit... nebojte se každý z nás si dokáže najít na internetu informace... ovšem jsem také našla diskusi, kde se právě mluvilo o tom, že používají tento nástroj na cviky- přesně tak nablízko... jestli mi předvedete temperamentního chuťového ohaře, který vám zadaunuje 100 metrů od vás, a budete to učit na klikr, zajímalo by mě jak? Zatím se mi to zdá zcela nemožné... A jelikož pole, les je u loveckých psů doména, pracování na dálku... tak jestli to nelze... tak divte se, že se metodou klikr nikdo nezaobírá.
Uživatelský avatar
radekbartik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: pát 14.9.2007, 6:35
Kontaktovat uživatele:

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od radekbartik »

souhlas, mám taky starého ohaře, ale pokud ho nenaučíte daunovat nablízko těžko pak na 100 metrů leda s elektrikou, na tom se snad shodneme, netvrdím, že s tím půjde cvičit všechno, ale podle toho co zatím testuju první tři týdny to vypadá že základy určitě a hlavně pes to dělá zatím s radostí a ne že čeká se staženým prutem mezi půlkama až se mu šlápne na záda když se vysloví povel daun, je to věc názoru, mě osobně to nadchlo (zatím) a chci zkusit něco nového. To téma jsem založil proto, abych se dozvěděl, zda tu není někdo další kdo tuto metodu používá, ne proto abych se dozvěděl proč to nikdo ani nezkusil:-)) pár psů už jsem cvičil klasickými metodami, takže nějakou zkušenost snad už taky mám
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: klicker a výcvik psa

Příspěvek od pavlina »

Samozřejmě, myslím, že je skvělé, že se snažíte posunout i lovecký výcvik trošku jiným směrem. Držím vám palce a doufám, že nás budete o úspěších informovat.:)
Odpovědět