Kulový dvoják

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Rogam »

To rimar77
Je to tak, jak to popisuje BwanaHunter, Merkel 961L je ideální lehounká, dobře padnoucí zbraň, tím to končí. Zřejmě měl konstrukční vadu a prostě se stalo, že odešly obě kulové rány (a k tomu ještě ta broková....), muselo se to upravovat. Pokud jde o sestřel, tak to bylo kus od kusu, já tedy nejlepší zkušenost neměl. Za mě, Merkel ze současné produkce nikdy více :(
michalos píše:Nejjednodušší princip se mi zdá u dvojákového trojáku. Kde první spoušť odpaluje oboje kulové hlavně a zadní spoušť je na brokovou.. Bez nějakých přepínání apod...to si myslím, že není tak hrozné si zapamatovat...zadní brok, přední 2xkulová... 8)
To zní sice hezky, ale dělá to "blbé návyky", když střídáš víc dvojáků a máš obě kulové rány na přední spoušti. :wink:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od rimar77 »

bwana no pak to je dost nahouby

rogam no to teda potěš jestli ti vystřelily všechny tři laufy najednou tak to muselo bejt teda pěkná pecka o takovou flintu bych fakt nestál :-)) předpokládám že ty kulové byly výkonější kalibry co??:-)) Merkel hold jde s dobou někde se brat musí aby zůstla relativně dobrá cena a byla konkurenceschopnost
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od BwanaHunter »

Rogam> kdybys mi to řekl jen ty, ještě si řeknu, že jsi měl smůlu na vadný kus a polituju tě. Ale když mi to řeknou nezvávisle dva další lidi a to samé, už mi nepřipadá jako náhoda, ale spíš jako konstrukční chyba.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Rogam »

To rimar77
Jo, jo odešly najednou obě 9,3*74R a 20/76, nečekal jsem to, ale zbraň mi neupadla :) samozřejmě, že pak ztratíš důvěru k takové zbrani.

To BwanaHunter
Já vím taky o dalším případu, rovněž jsem to objevil popisované i někde na zahraničním fóru. Je mi to líto, jinak to byla příjemná zbraň.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od BwanaHunter »

Rogam> to je líto i mě, jinak je ta flinta ťuťu... zase mi to ušetřilo korunky :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Myslivec Milda »

Tahle diskuze se jmenuje kulový dvoják . NE dvojákový troják nebo čtyřče ! ( vysvětlivka - např. voda a vo-D-ka. Jediné písmenko a hle jaký rozdíl, že ) . Dvoják vznikl kdysi dávno jako africká puška pro lov nebezpečné zvěře na krátkou vzdálenost. Jiný praktický smysl nemá. Na rozdíl od většiny „teoretiků“ kteří nikdy opravdový značkový dvoják nevlastnili , ani ho mít nebudou , ale budou o něm vyprávět svoje teorie, já jsem měl dva takové dvojáky.( jeden mám ještě v trezoru ) Takže vím o čem mluvím z pozice praktických zkušenosti majitele a uživatele takové pušky. První moje puška = dvoják v polovině devadesátých let byl Merkel E-140 s vyhazovači a dvěma spouštěmi, krátká baskule s mramorovým kalením. Tuto ze mě vyprosil kamarád, kterému se moc líbila a mně až tak moc k srdci nepřirostla, ani jsem s ním nijak nelovil. Po pár letech mi zase tak nějak přišlo jako docela dobrý nápad koupit si opět dvoják. Jen tak pro radost. Nebo jako vhodný doplněk pro naháňky do společnost lidi, kde se jaxi očekává jistá úroveň vybavení. Prohlížel jsem si nejprve kategorie tropických dvojáků v těžkých rážích, ale neoslovilo mě to. Tyhle pušky jsou těžké a neohrabané, a už samotná představa, že bych se s takovým „hovadem těžkým“ musel tahat byla děsivá. VŠECHNY dvojáky od ráže .375 H&H nahoru jsou takové. Takže volba padla na ráží 9,3x74R . To je minimum které ke dvojáku tak nějak patří. ( menší kalibry to je něco jako Ferrari s tříválcovým motorem 1,2 HTP ) Puška to je relativně lehká, obratná a dobře přilícitelná. Chtěl jsem klasiku, takže jsem si zase vybral Merkel E-140. ( hlavně 60.cm, pevně letované/ ráže 9,3x74R, přední spoušť s napínáčkem, vyhazovače a krátký systém ) . Tak nějak se mi nejvíc líbila pro takové-to „domácí střílení“ . Merkel je Značka která dvojáky= klasiku opravdu umí. Funguje to, trefuje to, a není to žádný trapný „Lido-bastard“ ze ZP čka pro ostudu ) Tedy trefuje to jako přesná kulovnice s puškohledem jenom na jednu hlaveň ! Ta druhá hlaveň střílí přiměřeně=použitelně blízko té první, ale žádný soustřel hlavní kolem 1.MOA na 100m od toho nikdo čekat nemůže. Od ŽÁDNÉHO dvojáku ! Opravdu praktický smysl pro česko a okolní krajiny dvoják nemá.( Má především funkci reprezentovat svého majitele, potěšit ho a nic víc ) Stejně tak valného smyslu nemá dnes dvoják ani pro Afriku . Každá R-8 ho převálcuje levou zadní ! Vím o čem mluvím, protože mám takové pušky, a ulovil jsem jak kaferského buvola, tak atakující lvici. Ani jeden z loveckých průvodců které jsem zažil a viděl dvoják neměl. Všichni měli opakovačky a říkali: kolik máš nábojů, tolik máš životů. Když bůh dá a konstelace hvězd bude příznivá tak snad, maybe, možná, letos přibude další zvíře z Big Five. Ale dvoják si sebou rozhodně na lov nevezmu. Ani nemám chuť na tohle téma polemizovat s nikým kdo takové lovy neabsolvoval, páč taková osoba neví o čem mluví. Teorie z internetu a emoce je úplně něco jiného než vlastní praxe . Dvoják je podle mého názoru „úlet“ pro ty, kteří už neví coby měli roupama dělat. Hezká puška to jo, ale nic víc. Je dobré si dělat radost, páč rubáš nemá kapsy že . Tedy kupujme si hezké dvojáky. Podle hesla : Edite, bibite, post mortem nulla voluptas.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od BwanaHunter »

Mildo, člověče, chyběl jsi mi...byla tu nuda. :lol: No, dvojáky mám dva, takže snad trochu vím, o čem mluvím, a když tak čtu to, co jsi napsal, tak mi nezbývá než konstatovat ono známé - já jsem vašu pí*u taky neviděl...
Pokud jsi neviděl rozumně lehký/těžký dvoják v 375HH, je to smutné, ale to nesmíš k Merkelům a už vůbec ne k tvému totemovému fetiši Blaseru. S-2 je totiž těžká a neohrabaná "jak svině" snad v jakékoliv ráži. Co jí ale musím přiznat je to, že střílí 1A. Ovšem když chceš vidět elegantní a akorát těžké a vyvážené dvojáky, musíš do Anglie nebo do Ferlachu.
Očekávat soustřel 1MOA (to je jedno, jestli na 100m, 1MOA je pořád jedno MOA, na 50m jako na 300m, protože je to úhlová míra. Co se liší je její interpretace rozdílu zásahu v cm) od dvojáku můžu a když si dupnu, tak mi ho výše zmínění výrobci takový postaví. A teď tě potěším, střílel jsem ze dvou Blaser S-2 a neměly k téhle hodnotě daleko. Navíc když si myslím, že 1MOA není úplně nejlepší varianta, o to lépe jsem je musel ohodnotit. Osobně se mi osvědčila varianta 60cm laufy a soustřel něco po 2MOA, což znamená, že se dráhy střel budou křížit někde tak akorát za 100m. To že dnes i renomovaní výrobci, jedoucí masovou produkci, jako Merkel a Krieghoff produkujou krámy, mající soustřel takový, že to vede k oprávněné debatě o použitelnosti druhé hlavně, to je smutná realita, ale ne chyba principu dvojáku. O erzkrámech typu IŽ Artemis ani nemluvě. A ne, Merkel bohužel dvojáky (už?) neumí. To už bych sáhl raději po tom Blaseru. Těžký, humpolácký, ale aspoň to střílí. Že se dá dobře lovit i s opakovačkou, to samozřejmě rozporovat nebudu, a k R-8 se taky vyjadřovat nechci. Ovšem jestli opakovačka vždy převálcuje dvoják levou zadní už bych si polemizovat dovolil, protože hodně záleží na podmínkách lovu a lovené zvěři. Není celý svět, ani celá Afrika jen nízká buš na jihoafrických farmách nebo pláně na Kalahari. Ovšem aby byl dvoják opravdu dvoják se všemi jeho přednostmi, nesmí to být nějaký nesmysl s jednospouští a jedním spoušťákem, například od Merkelu... :lol: :lol: :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Zbrojovák »

Hmmm, tak nějak pěkně popsáno - dvoják jsem neměl, ale z pár už střílel.
Snad jen dodám že jet na Big5 - pokud to nebude z auta, s něčím jiným než na bázi M98 nebo stopro spolehlivým a max. přesným dvojákem s dvouspouští a prostými vytahovači... bych osobně nešel, zkušenosti spousty lidí za 100-120 let hovoří jasně. a i když jsem to neabsolvoval, něco jsem přečetl. viz třeba Corbet Indie atd. vím čím tihle profíci lovili a loví a má to asi i svůj důvod.
Přesná lovecká střelba z dvojáku, řekněme udělat 2 vajíčka na 100m tupl. Nevím možná na střelnici, ale jak je to s druhou spouští? Viděl jsem dvojáky co měly na obou spouštích štechr, to je ale zdržovačka a stírá to pak rozdíl s opakovačkou s bodovou spouští. Navíc, jeden lauf (kvalitní) se ohřátý nekroutí a mám tam kapacitu min. 4+1 hned.
K váze vložné hlavně do běžného trojáku - no něco to přidá, ale v rozumné konstrukci a konstrukci trojáku a délce svazku to váží celé pak jako běžné kulovnice s pažbou z kvalitního hustého dřeva +-
Dvoják bych u nás zvažoval osobně (mimo pozérství na společných lovech), jen snad pokud bych byl vůdce profi smeček psů, musejíc řešit situace v nepřehledném, na krátko. Jinak co vím, v Německu tahají notně zkrácené M98 anebo to je zakázané a musí nosit jen chladné zbraně. :?

Bwano a Rogame - co říkáte na použití klasiky blokovek v Big5 rážích- jedna rána, to byli tenkrát praví "sportsmen" - flinty krásné Farquharson atd. ale jinak asi risk a spoléhat na howdah... :?

+ Rogame: máš ověřenou střelbu z dvojáku určitě jak z ruky tak s oporou - zajímalo by mě kolik to dělá na papíru, to samé s optikou a bez, vím že tam jsou rozdíly ařeší se to už když se stanovuje soustřel a křížení.
na toto jsou laufy vedle sebe mnohem horší než svisle, to se obecně ví
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Rogam »

Farquharson je sice klasika, ale kdo by chtěl dobrovolně riskovat a lézt na Big 5 s jednorannou zbraní…. I když jak kde. Dnes je to celkem jedno, stačí si to jen dobře zaplatit….. Jenže to je lov, že máš kolem sebe plno lidí, kteří Ti hlídají „zadek“, což jsou třeba klasické lovy v JAR na farmách na lva, buvola, apod.. Prostě Tě zavezou na farmě na místo (nemusí se hned povést na poprvé, to ani pro „zážitek“ z lovu není žádoucí, přeci jen si tam na několik dnů a co pak, leda že máš domluveno k lovu i něco dalšího…), kde předpokládají, že se požadovaná zvěř zdržuje (dobře vědí +- kam) a máš právo prvního výstřelu, když se první ranou dobře netrefíš, tak se není čeho zase až tak bát, je tam s Tebou plno dalších lidí, to si pak můžeš dovolit defacto jakoukoliv povolenou zbraň, prostě fabrika na lov, ideální i pro začátečníky. Ano, samozřejmě, že se občas něco může stát a někdo něco podělá (pak jsou z toho ta videa na youtube...) a je třeba k tomu přistupovat s naprostým respektem, o tom žádná. Má to však ale výhodu, že máš téměř 100% jistotu úlovku, který se předem můžeš i někdy prohlédnout na fotce, kde si vybereš velikost rohů, hřívy, apod.. Jinak na „howdah“ zapomeň, tam se bojí krátkých zbraní (leda někde s optikou) jak čert kříže, co kdybys chtěl udělat revoluci :-D

Teď k těm dvojákům, než se zase někdo ohradí, že je to diskuze o kulovém dvojáku. Jaký je rozdíl mezi střelbou s optikou a bez, s oporou a bez, jsem zase až tak detailně nezkoumal, jak by to třeba udělal někdo jiný :lol: já jsem spíš na ten lov, než „experimenty“ na střelnici, tam jen co je nutné. Samozřejmě, že si člověk vyzkouší, včetně kombinace munice pro soustřel dvojáku s optikou na větší vzdálenost. Já jsem totiž přívržence větších ráží, preferuji dvojáky bez optiky – tady na naháňku, v Africe na lov nebezpečné zvěře. Na posed si s tím nesednu, na to mám jiné zbraně. V tom i souhlasím s Myslivec Milda, že „Opravdu praktický smysl pro česko a okolní krajiny dvoják nemá.“ (za mě teda vyjma lovu medvěda), jinak u nás je to spíš srdeční záležitost. Shrnu-li to, tak mám osobně za to, že u nás je dvoják věc vkusu, při lovu nebezpečné zvěře, pak věc rozumu. Bavme se ale o lovu nebezpečné zvěře v Africe tam, kde Tě někdo zase až tak nevede za ručičku….

Moje nedávné zkušenosti. Popravdě, velké koule od .4… vejš (co mám bez optik) jsem nezkoušel na víc jak cca 30-40 metrů, stejně to nemá moc smysl střílet z tropického dvojáku dál. Výsledek, uspokojivé, soustřel v pár cm i z volné ruky (přesné cm si nepamatuji). Navíc střílet tyto velké kalibry s oporou, že si za to někde třeba sednu a opřu si to, je pak samozřejmě daleko „intenzivnější“ zážitek pro rameno, než ve stoje a z volné ruky… Pokud jde o soustřel s menším kalibrem, (což je u mě 9,3x74R a .375) s optikou a oporou, tak s tím Merkelem (dvojákový troják) jsem měl velice špatnou zkušenost - nepovedené, na 100m soustřel, že jsem byl rád, že jsem byl v A4, když byla první rána na středu (a druhá cca 15cm?). Používal jsem to stejně jen na naháňky a bez optiky, takže jsem to do toho incidentu s výstřelem všech hlavní nějak neřešil, tj. nekazil si zbytečně radost na střelnici :) . Co mám pak dál osobní zkušenost, tak Heym (.375) je o poznání na tom lépe, optika, opora, na 100 m v cca 5cm. Rovněž zkušenost s jedním starým anglickým výrobcem, nikoliv jen „značkovým“, ale přímo renomovaným (rovněž .375), s optikou a oporou se na 50m střely téměř překrývají, tam si s tím dali práci…

Ono, co se dá při ruční výrobě zbraní opravdu kvalitními puškaři zvládnout (Anglie, Ferlach) slušný soustřel, což je vidět i zde: https://www.theexplora.com/regulating-d ... -richards/. Myslím, že nastřelují na 60m, podle těch obrázků to je zřejmě ráže .500 a mají to do 2 cm, míň to nemá cenu u takové ráže řešit.

Pokud jde o již zmiňovanou váhu dvojáků – myšleno těch afrických (od.400 výš), tak ano, je to tak jak je výše popsáno, je to hovado těžké (zvláště po několikadenním nošení) a setsakra se pronese, není to pro žádné slečinky. Bez pořádné fyzičky se dá hůře zvládat s takovou zbraní třeba stopovat v +30-40°C několik dnů po sobě tlustokožce (tzn. ujít třeba desítky km). To je jen pro toho, kdo chce zažít opravdový „chlapský“ lov, tj. žádné popojíždění terénním autem po farmě, ale klasicky v původní africké divočině, s přespáváním ve stanech, domorodými nosiči, benzínovým generátorem, sprchou ve vaku zavěšenou na větvi, apod. :D Pravda, sice lze dát zbraň přítomnému nosiči, který na každodenních obchůzkách i nosí zásoby, ale to je věc volby každého, a to zvláště tam, kde pro hustotu vegetace není slon vidět na 10 m....
Naposledy upravil(a) Rogam dne stř 10.2.2016, 8:28, celkem upraveno 3 x.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od BwanaHunter »

Rogam píše:Farquharson je sice klasika, ale kdo by chtěl dobrovolně riskovat a lézt na Big 5 s jednorannou zbraní….
No, třeba Frederick Courtney Selous :lol: a že s tím něco nastřílel....

Jinak pokud se nic nezměnilo, v RSA i v Zimbabwe je nebo aspoň do nedávna byl lov s krátkou povolený. V Namibii jsou krátké zakázané. Botswana, Mosambik z hlavy nevím.

Nevím, jak přesně definuješ "hovado těžké" :lol: , a tipnul bych si, že jsi stejně jako já měl v ruce dvojáky, jejichž váha vzhledem k ráži byla víc než rozumná. V 375HH určo. Jasně že ultralight gebirgsstutz z toho nebude. Ale z toho bych v takové 500/416 nebo 577 snad ani střílet nechtěl, a to mě jen tak něco nevyděsí :D Že se pronese, tak to jako jo. S tím stopováním máš samozřejmě pravdu. Svého času jsem denně trénoval s krokoměrem a zátěží. Dneska bych zase měl co dělat. Jinak samozřejmě záleží na primárním účelu zbraně, ale osobně se kloním k tomu, že je lepší, když se střely potkávají až někde na hranici 100m nebo za ní, při zachování horizontální linie. Ale to věc názoru.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Rogam »

No počkej, mě ani ve snu nenapadlo se přirovnávát k Selousovi, jsi holt jinde než já. :D
Kde je co dovoleno přivézt za zbraně je pěkně srovnaný zde: http://www.shakariconnection.com/firear ... tions.html

Píšu tropické,.375 neřeším, to považuji ještě za příjemnou ráži, co se dá běžné nosit, některé zase nemají moc rozdílnou váhu od "běžné" kulovnice. Jedno období jsem v rámci "výcviku" (abych se s ní s žil) bral na naháňky.470, na blbé dotazy jsem měl připravenou odpověď, že to je dvojka 28. :wink:
Několik dnů jsem v Africe běhal s.470 a přiznám se, že jsem toho měl pak plný zuby, na konci dne mi totiž ten dvoják připadal nějaký těžší, asi nasákl nějakou vlhkost, či co, jinak si to neumím vysvětlit. :lol:
Tahat se tam s nějakým šestikilem by asi bylo opravdu na toho nosiče a udělat to odlehčený by určitě asi šlo, ale bylo by to pro sílu zpětného rázu nepoužitelný...

S tím potkáváním střel je to samozřejmě na debatu, koneckonců Ti to naregulují jak budeš chtít a na jakou munici chceš. Hledal jsem záznam o nástřelu té 375, jak to přesně bylo, to někde mám. Letos to plánuji přestřelit na jinou munici, tak budu snad důslednější a u chovám si přesná data, tak abych to hned našel. 8)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od BwanaHunter »

Rogam> no vidíš, v jaké tě chovám vážnosti... :D

375 je i ve světe a v literatuře považovaná za big bore, sice první big bore odspodu, ale pořád jo, takže jí tam taky řadím. Byť máš pravdu, že je to pořád mravná na zvládnutí jednoduchá věc. S 375HH se manželka známého/kamaráda stala mistryní Jižní Afriky. A když tady napíšu tohle viewtopic.php?f=6&t=10&p=70411&hilit=sv ... 99i#p70411, koukají na mě divně :lol: :lol:
470NE tak ještě pořád jde. I když už je to přeci jen rozdíl. Já bych řekl, nejen sákne vlhkost, ale žere snad i kamení, v nestřežené chvíli dne... :D Šestikilo bych ve dvojáku nechtěl tahat snad ani na vozíku, a nestřílel jsem z toho, ale viděl jsem z toho střílet týpka, měl to v jednoranovce, právě v blokovce, a sakra to s ním cvičilo, že už se mu pak ani moc střílet nechtělo. Debata o nejlepším soustřelu hlavňového svazku je něco jako debata o nejlepší ráži nebo typu zbraně, prostě na dlouho...to rozhodně souhlas.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Rogam »

To BwanaHunter

Vím, že je.375 "už" tropická ráže, ale ne u mě :-) opravil jsem to na "africké", aby Tě to nepohoršovalo :lol:
Jinak od kamaráda syn (13 let?) loví v Africe .375 běžně. Je to o zbraní, s CZ550 by to asi tak snadno nedal :wink:

Pro úplnost, dvoják Heym.470 váží i s řemenem 4,5 kg a pro srovnání kulovnice Steyr.375 s optikou a řemenem 4,4 kg (bez optiky cca 3,5 kg), takže žádný dramatický rozdíl ve váze tam není.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Zbrojovák »

Rogam píše: Ono, co se dá při ruční výrobě zbraní opravdu kvalitními puškaři zvládnout (Anglie, Ferlach) slušný soustřel, což je vidět i zde: https://www.theexplora.com/regulating-d ... -richards/. Myslím, že nastřelují na 60m, podle těch obrázků to je zřejmě ráže .500 a mají to do 2 cm, míň to nemá cenu u takové ráže řešit.
....
Hmmm přečetl jsem a skoukl foto, trošku koukám z jaké pozice a přípravku ověřuje nástřel ) v "účku"... jeden by řekl že ten dvoják si pak do boku při vývinu rány nekopne totožně jako z volné ruky, nebo i běžné opory a nástřel i křížení tím nebude sedět. :wink:
Ale u WR asi vědí co dělají... asi tím simulují střelbu z trojnožky a od nuly do 30ti metrů kdy se asi střílí "kontaktně" z ruky ten rozdíl nikdo neřeší :)
Na 100 a víc metrů to bude ale jiná (věřím že s běžnými rážemi v dvojáku alá .375 se střílí s optikou a dál, antilopy, bradavičňáky atd. atd.
Rogame a jaké máš na tom anglickém dvojáku spouště? Odpor, chod, případně napínáčky? Jak si s ním zadá v daném ohledu ten Heym?
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne čtv 11.2.2016, 8:31, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od BwanaHunter »

Rogam> ona 375HH je i "africká" :lol: :lol: (rýpu, vím, schválně :lol: ). Aspoň v Africe se proslavila a získala jméno. Dnes je považovaná za marginální, ale ne vždy tomu tak bylo, a jsem celkem dost přesvědčený, že je na tom (možná spolu se 416Rigby) podobně, jako 8x56 M.Sch. pokud jde o jeleny, tedy že jí padlo za oběť víc africké velké zvěře, než ostatním rážím dohromady. Sám jí pokládám za nejlepší vynález hned po střelném prachu. :D Já bych tu CZ550 zas tolik nezatracoval. Mám to v 416Rigby, sice přepažbená a tak, ale střílí to velmi slušně. A mravně.
S tou váhou máš pravdu, kulovnice ve větší ráži (když to není nějaká light stavba, která pak ale, zvlášť bez úsťové brzdy dělá neplechu) váží cca tolik, co dvoják v 470NE, dvoják v 8x75 je lehčí, než standardní kulovnice třeba v magnumu.
S tou dvojkou 28 je to super :lol: :lol: předpokládám, že drážky nikoho nijak "nesraly" :lol: . Co jsi z toho střílel?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět