zkušenosti s ráží 6,5x65 RWS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Zkusím přidat taky svůj názor na R. Vzhledem k tomu, že u palcového značení nábojů se R nevyskytuje, a jsou náboje dokonce označené Rimless (bezokrajový), vsadil bych si na kontinentální původ R. Tedy Němčina. Evropská soustava má základ v Německé. Z kterého slova však R přesně pochází se mě nepodařilo najít.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Na tom jsme se ale uz preci shodli. Moje poznamka smerovala k nespravne uvedenemu upresneni oznaceni pismena R. At uz je to R(and) nebo R(im) tak R(antl) je hovorovy vyraz. O tom z jakeho jazyka je to odvozeno a jestli je to Rand nebo Rim, je celkem jedno. stalo by za to zjistit, (treba Aussie by mohl, kdyz v nemcine vystudoval vysokou skolu) jestli se mezinarodne pouziva R jako Rand. Ja za anglictinu dam ruku do ohne ze R jako Rim.
Dale bychom mohli patrat po puvodu nazvu Rimfire (okrajovy zapal). nebo to je z nejakeho nemeckeho vyrazu (rand feuer)???
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Příspěvek od Čouda »

Tak je konečně objednanej Rössler Titan 6 v ráži 6.5x65. Budu zatím střílet tovární RWS 8.2g KS, pak se podle spokojenosti rozhodnu, zda přebíjet nebo ne. až se povede něco v revíru, tal vás budu informovat. Zatím to je 60,-Kč/ks, tak to jde. :D
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Příspěvek od Čouda »

Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych se napsal nějaké ty praktické poznatky z revíru.
S touto ráží jsem začal lovit v září, první lovecká příle?itost byl lončák (80kg) tak na 80m ze země.
Toho jsem ale netrefil a tak jsem hned jel na střelnici přezkoušet nastřelení. vše OK. Ten den jsem tedy vyrazil
na srnče, které jsem měl obeznané z předchozích čekaných.
Střílel jsem na 80m, rána za plece, spíše na žebra. Kus zůstal stát cca. 2 vteřiny a pak se složil a bez odkazování zhasl. Na nástřelu velký výstřik barvy. Vstřel a výstřel o průměru střely, veškeré vnitřnosti popraskané, ale homogenní. žádné vylévání vnitřností, jak se to traduje. Právo je normálně po?ivatelné, ale já to stejně nejim.
Jako další kus jsem střelil lončáka , 52 kg k odevzdávce. Střílel jsem na 40m na komoru, kus okamžitě padl a asi 10 vteřin se celý chvěl (vibroval jako v křeči). Ne?lo o klasické odkazování, tak jak ho znám .
Výstřel o velikosti dvacetikoruny, podlitina na vstřelové straně o velikosti dlaně, která se dala v pohodě vyřezat. Srdce prostřelené , plíce a játra popraskané , výstřel ostře ohraničen, dá se předpokládat, že kus by dobře barvil.
Během tohoto měsíčku dále sloveny 3 selata , 13, 20 a 33 kg.Stříleno na 2x 80m a 1x na 160m .
2x střeleno na komoru a 1x na krk.
Ani jeden kus se nehnul z nástřelu, tak opět nemohu popsat, jak by barvily. Ale platí to, co už jsem psal výše.
Ani jeden kus ,který jsem střelil na komoru nebyl výrazně rozbit, podlitina jako při 308W, kterou jsem střílel dříve. Pouze při ráně na krk byla krkovice silně zabarvena a ?la celé do odpadu.
Mnohem více než při střelbě 308W jsou ale poškozeny vnitřnosti, jsou na nich dlouhé praskliny.
Střelba s touto ráží je velmi příjemná, při lovecké střelbě nepoci?uji žádný zpětný ráz . Celkově velká spokojenost, střílím tovární RWS KS 8.2g , 1.200,-Kč/20ks a asi nebudu měnit ani přebíjet. Těch 20-25 ks za rok taky utáhnu.
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

Mezinárodně se myslím používá zkratka Rand...
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

Čouda - Zdravím.. máš nějaké nové zkušenosti s touhle ráží??Díky
vhool

Re: bohužel

Příspěvek od vhool »

Čouda píše:u? měsíc stojíme, máme vakcinaci. Vdycky to bylo na 14 dní, letos nějakej vocas rozhodl, že to bude měsíc. :cry: :roll:
vazeny kolego,pletes si vlakna :!: :!: :!: :!: :!: ..... navic "ten vocas" ma rozum narozdil od nekterych jedincu :evil:

tvuj prispevek jsem presunul do spravneho vlakna
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Příspěvek od Čouda »

když jsem si to tu znova četl, jak mě Admin opravil, tak jsem si uvědomil, že nějaké zkušenosti jsou. Dal jsem je totiž na Myslivost a sem ne. Proto jsem si to neuvědomil. :roll:
K věci. V průběhu prvního týdne letošního roku jsem odlovil 3 divočáky. Jednalo se o 2 selata (20 a 25 kg) , metná dálka 60 m, oba kusy zůstaly v ohni , jeden střelen za slecho a jeden na komoru. Oba kusy prostřeleny, poškození minimální.
Dále jednoho lončáka 59kg vyvržený. Slovení tohoto kusu podrobněji popí?u.
Kus stál opět na 60m, na plocho , střílel jsem na komoru za plece. Nechtěl jsem kus rozbít. Zásah jsem zřetelně slyšel a dále bylo sly?et, že kus při odbíhání silně láme. Po cigárku jsem šel na nástřel , bohužel, přesto, že byl sníh , ani kapka barvy. :shock: Tak jsem to 20 minutách vzdal a jel domů pro psa. Braku jsem vypustil na nástřelu a za cca. 2-3 minuty ho hlásil zhaslého. Le?el od nástřelu 40m v houštině. Zásah těsně za plecí, mírně ?ikmo dozadu, netrefil jsem ani jedno žebro, průstřel plic a jater a po stažení jsem našel střelu těsně pod ?károu. Kus nebyl prostřelen a proto žádná barva. Střela udělala předpisový hříbek, zůstala celá.
Od té doby léčíme Cermixem. :cry:
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

Čouda...Díky..takže říká? že ti sedí??
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

To Čouda:
Pokud neprostřelí? 70kg kus v ?ivé váze při střelbě na plocho na 60m - navíc pokud střela ne?krtne o kost, tak nevím nevím jestli to je vhodná ráž do našich podmínek na černou:? - nic ve zlém proti gustu žádný di?putát, ale 6,5x65R bych spíš viděl někde v Alpách při lovu kamzíka nebo kozoro?ce.
Co to máš za střelu :?:, to musí být nějaká měkota ne?
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Příspěvek od Čouda »

je to továrni RWS KS 8.2g, která se mě až dosud zdála docela tvrdá.
Jinak já jsem nikdy neříkal, že je to úplně optimální ráže na větší nebo velký prasata. Převážně lovím selata a 1-2 lončáky ročně.Něco sik a srnčího .Pro mě je ta ráže ideální.A taky jen prostě rád experimentuju. :D
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Příspěvek od Čouda »

Tak jsem v něděli a v pondělí šel na čekanou a vždy po cca. 20-30 min. jsem se dočkal prasátek. :D

1) v neděli v 19 hodin 2 samotná selata ( 22 a 15 kg ) na zasně?eným poli tak na 50m. Po ráně na blat zůstalo menší z nich v ohni. Vstřel i výstřel na malíček, náraz kule byl dobře sly?et. Sele
neodkazovalo.Klasická rána na komoru za plece.poškození zvěřiny 0.

2) V pondělí jsem zasedl v 18 hodin na lesní kazatelnu, za světla, po 30 minutách (pořád bylo vidět) se v houštině přede mnou ozvala bitka 2 růdlů a vzápětí 1 bachna +2 selata vlezla na paseku. Komorovou ranou jsem ukončil čekanou i život 20 kg ?otka . Rána ?la mírně dozadu, na výstřelkové straně otvor 5 cm od trefených ?eber. Velký výstřik barvy až na 2.5m. Sele v ohni , odkazovalo asi půl min.
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Na ty selata ti to funguje dobře! :wink: Zajímavé že sly?í? úhoz kule na 50m - 6,5x65 je poměrně rychlá, já to mám už odposlouchané u 7x57R, ale slyšel jsem to na 50m na poli i 223Rem.
Lovu Zdar!
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

Lovu zdar...Koukam, že sedí a daří se ti :D Začínam o ní hodně uvažovat... :wink:
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Další drobná zkušenost

Příspěvek od Čouda »

včera za drobného mrholení střeleno sele 45 kg na vzdálenost 255 kroků
(přes Internet 227m), bez nadsazení. Zásah tam, kam mířeno, sele v ohni bez odkazování. Po?máknul jsem si :D . Náraz byl sly?et i přes výtr.
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Odpovědět